Skocz do zawartości


Zdjęcie

Lin (tinca Tinca)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Muszkarz

Muszkarz

    Szajbus

  • Members
  • 1532 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Dąbrowa Górnicza

Napisano 11 czerwiec 2008 - 21:45

Lin (Tinca tinca)


SYSTEMATYKA, WYGLĄD

Lin posiada silne i masywne ciało. W kącikach otworu gębowego znajdują się małe wąsiki. Lin ma niewielkie oczy. W jego ciele tkwią drobne łuski, które są grubo pokryte śluzem. Płetwa ogonowa jest wycięta. Ubarwienie lina zdecydowanie wyróżnia go od innych ryb. Gatunek ten jest koloru zielonego. Grzbiet jest zwykle ciemniejszego odcienia natomiast boki są jaśniejsze.ŚRODOWISKO ŻYCIA

Lin występuje zarówno w wodach płynących jak i stojących. W przypadku wód stojących ryba ta lubi miejsca zarośnięte o dnie mulistym. Lin spotykany jest również w rzekach nizinnych o słabym nurcie i małej głębokości.


POŻYWIENIE

Lin odżywia się głównie małymi bezkręgowcami żyjącymi w wodzie. Jego pożywieniem są również rośliny.ROZRÓD

Lin odbywa tarło od czerwca do sierpnia, kiedy woda jest już nagrzana i jej temperatura wynosi około 20*C. Przy tak wysokiej temperaturze wody rozwój zarodków trwa zaledwie kilka dni. Samica lina składa niewielkie jaja o średnicy około 1mm. Dojrzałość płciowa lina następuje w 2 roku życia.


METODY POŁOWU

Rybę tą możemy złowić zarówno na spławik jak i na grunt. Skutecznymi przynętami mogą okazać się białe robaki, pinka, rosówki oraz poczwarki muchy. Jeżeli chodzi o przynęty naturalne to warto zwrócić uwagę na bułkę (miąższ lub skórka), kasze (manna lub kukurydziana), różne ciasta oraz kukurydzę. Przynęta może być podana na dnie lub kilka centymetrów nad nim. Nęcenie powinno się odbywać w miejscach mniej zarośniętych, które pozwalają swobodnie podawać zestaw do łowiska.REGULAMIN POŁOWU

Lin nie ma okresu ochronnego.
Wymiar ochronny wynosi 25cm
Dzienny limit połowu lina wraz z sieją i węgorzem to 4 sztuki.


UWAGI

Lin jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych ryb naszych wód, nie pozwólmy więc, aby gatunek ten wyginął i w miarę możliwości wypuszczajmy jak najwięcej złowionych ryb.


Użytkownik Muszkarz edytował ten post 24 lipiec 2008 - 14:27

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych