Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaź (Leuciscus Idus)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Greg #2#

Greg #2#

    Szajbus

  • Members
  • 2691 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano 12 czerwiec 2008 - 12:47

JAŹ-(Leuciscus Idus)

SYSTEMATYKA WYGLĄD

Jaź od klenia i jelca różni się drobniejszymi łuskami i mniejszym otworem gębowym. Płetwy piersiowe, brzuszne i odbytowa sa barwy cynamonowo-czerwonej. Grzbiet jest ciemny, zielono niebieski, boki srebrzyste ze złotym odcieniem.

ŚRODOWISKO ŻYCIA

Jazia spotyka sie we wszystkich rzekach europejskich, od Renu aż do wielkich zlewisk syberyjskich. Występuje przedewszystkim w rzekach nizninych, wchodząc często do łach i starorzeczy. Jest czasami chowany w stawach rybnych, gdzie odznacza sie wyższą formą ciala. Jaź jest rybą bardzo wrażliwą na zanieczyszczenia wód i regulacje brzegów. W dobrych warunkach może osiągac ciężar kilku kilogramow, przeciętnie jednak waży 0,5-1kg przy długosci ciała do 40cm.POŻYWIENIE

Jaź żeruje stadami. Pożywienie jego stanowią głównie owady. Po jesienym ochłodzeniu wody gromadzi się w głębszych miejscach na zimowiska.

ROZRÓD

Jaź trze sie wiosną, składając kilkadziesiąt tysięcy ziaren ikry. Obie płci przybierają w czasie tarła barwę złocistą u samców zaś występuje wysypka tarłowa. Złota forma jazia ("złota orfa") chowana jest czesto w stawach parkowych.

METODY POŁOWU

Łowienie jazi na wędke jest bardzo popularne. Można je łowic doslownie na wszystkie przynęty naturalne oraz sztuczne muszki i male blystki. Skuteczne są rownież małe smurzące woblerk. Największe sztuki można próbowac łowic na małe żywce.

REGULAMIN

Jaź nie ma okresu ochronnego, wymiar ochronny wynosi 25cm. Limit dobowy wynosi 10 sztuk.

UWAGI

Jaź jest typowo sportową rybą. Czesta zdobycz spiningistów i wędkarzy wyczynowych na zawodach. Zacięty jaź broni się wściekle, to też połowy tej ryby sa zaliczane do ciekawych. Zachęcam do wypuszczania tej ryby zwaszcza że mięso jego jest niezbyt smaczne i dosyc ościste.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych