Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sum europejski (Silurus glanis)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 arcio99

arcio99

    Szajbus

  • Members
  • 2335 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Kamienna Góra
  • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 11 czerwiec 2008 - 19:38

Sum europejski (Silurus glanis)

Wygląd:

Ciało suma jest długie i pozbawione łusek. Głowa duża, otwór gębowy duży i silnie uzębiony. Nad górną szczęką znajdują się dwa długie, a pod dolną cztery krótkie wąsy, które są cechą charakterystyczną ten ryby. Płetwa grzbietowa jest krótka i posiada 3-5 promieni. Płetwa odbytowa jest natomiast bardzo długa i sięga prawie do zaokrąglonej płetwy ogonowej. Ogon suma jest bardzo długi, stanowi 3/5 długości ciała. Grzbiet jest ciemny lub prawie czarny. Boki ciemnożółtawobiałe z wyraźnym szarobrązowym marmurkowym wzorem, brzuch szarobiały z ciemnymi nieregularnymi plamami.Środowisko życia:

Sum jest rybą występującą głównie w rzekach i zbiornikach zaporowych, w jeziorach jest raczej rzadkim gościem. Aktywność wykazuje zazwyczaj po zmroku, dzień spędza leżąc nieruchomo na dnie w głębokich miejscach o spokojnym przepływie. Jest samotnikiem, chociaż czasem żeruje w grupach. Jest rybą ciepłolubną, co oznacza, że zimą nie żeruje.

Pożywienie:

Sum jest wybitnym drapieżnikiem. Poluje na ryby różnych gatunków, jest kanibalem. Wbrew pozorom większość zdobyczy to niewielkie rybki o długości kilkunastu centymetrów.

Rozród:

Dojrzałość płciową osiąga w wieku 3-6 lat. Tarło odbywa się w czerwcu, czasem w lipcu w temperaturze około 20 °C. Ikra składana jest na roślinach, samica buduje gniazdo i składa do niego około 500 tys. ziaren ikry, której pilnuje samiec. Wylęg następuje po 3-4 dniach. Okres larwalny kończy się po około 21 dniach.

Metody Połowu:

Sum jest drapieżnikiem, więc łowimy go przynętami pochodzenia zwierzęcego lub sztuczne przynęty spinningowe. Możemy łowić go na grunt (trupek, filet, wątróbka), żywca (płocie, okonie; rekord Polski został złowiony na karpia 33 cm i 0.80 kg wagi icon_lol.gif ) lub spinning (wolblerki, gumy).

Regulamin:

okres ochronny:
  -w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi: od 1 marca do 31 maja
  -w pozostałych wodach: od 1 listopada do 30 czerwca.

wymiar ochronny: 70 cm
limit połowu: 1 szt. dziennie

Uwagi:
Sum jest niewątpliwie największą rybą słodkowodna Europy. Osiąga długość ponad 2 m i wagę ponad 100 kg. Jest rybą wybitnie silną i waleczną, co wie chyba każdy wędkarz. Dostarcza wielu wrażeń podczas holu. Rekord Polski ustanowiony został przez pana Bogdana Krawczyka 2 lipca 2007 r. i wynosił 235 cm i 89,30 kg wagi (Zbiornik Elektrowni Rybnik), natomiast rekordem świata był sum złowiony w nocy pomiędzy 21 i 22 marca 2006 r. przez Stefana Seuß`a. Jego zdobycz mierzyła 2,48m I ważyła 102,8 kg.

Użytkownik arcio99 edytował ten post 11 czerwiec 2008 - 20:04

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych