Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praca Nr 19


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 01 maj 2007 - 13:06

Spławikowanie...

Metoda spławikowa jest prostą, ale jednocześnie jakże piękną metodą połowu głównie białorybu(ryb spokojnego żeru, nie polujących na inne ryby, m.in. Karp,Lin,Leszcz,Karaś,Amur,Płoć,Wzdręga).Głównie, ponieważ często poławia się Okonie i można również poławiać tą metodą takie drapieżniki(ryby polujące na mniejsze osobniki) jak Szczupaki, czy Sandacze...
Postaram się przekazać jak najprościej jak najwięcej przydatnych informacji.
Łowienie na spławik polega na umieszczeniu przynęty pionowo pod sygnalizatorem brań-spławikiem, znajdującym się na powierzchni i przeważnie ustawionym prostopadle do tafli wody, ustawiając jednocześnie przynętę w danej wysokości nad dnem, lub kładziemy ją na dnie, w zależności od nastawienia na dany gatunek ryby.Do połowu białorybu: najlepsze są wędziska delikatne, długie i lekkie od 3,9m długości wzwyż.
kołowrotek z hamulcem walki(pokrętło, dzięki któremu moment w którym ryba ciągnie silniej niż wytrzymałość naszej żyłki, nie kończy sie fiaskiem, lecz ryba wysnówa żyłkę z kołowrotka do momentu utracenia sił),z przełożeniem około 5:1(szybkość nawijania żyłkina szpule kołowrotka, przy 1 obrocie korbką, 5 razy nawija się żyłka na szpulę)i zaopatrzonym w conajmniej 100m cienkiej żyłki w przedziale grubości 0,10mm do 0,20mm do żyłki głównej stosuje się przypon(15-50 cm odcinek cieńszej żyłki przewżnie o 0,02mm, aby przy ewentualnym zaczepie urwać tylko haczyk, a nie cały zestaw.
Można również łowić ryby, głównie drobnice na BATA- wędzisko bez przelotek,jednynie z miejscem do zaczepienia żyłki na szczytówce spławiki delikatne 0,3g do 4g,oraz o większej gramaturze do łowienia odległościowego, spławiki dobrze wyważone, tak by ryba nie czuła oporu wypierającego w góre sygnalizatora, wyważane śrócinami zaciskowymi.haczyki w zależności od nastawienia na dany gatunek i wielkość ryby w wielkościach 22 do 2 (czym większy numer tym mniejszy haczyk).
przynęty roślinne, sztuczne oraz robaki czy też ślimaki.Zestaw powinien składać się z:
-stoper- ogranicznik blokujący spławik przelotowy
-spławik-sygnalizator
-śróciny obciążające- by nasz spławik stał pionowo
-śrócina sygnalizacyjna- kiedy kładziemy przynętę nad dnem,dzięki niej możemy dostrzec nawet delikatne branie ryby
-przypon- dla osczędności w ewentualnych stratach zestawu
-haczyk- na nim będzie "wisieć" rybaInną istotna rzeczą, jak już pisałem jest umieszczenie przynęty na konkretnej wysokości nad dnem(lub na nim), do tego przydatny jest gruntomierz ciężki ołów z korkiem, w który wbijamy haczyk i zarzucamy w miejsce łownieania i stoper przesówamy po żyłce, dzięki temu wiemy gdzie nasza przynęta będzie oczekiwać na połknięcie przez rybę.
Przy łownieniu białorybu bardzo istotną rzeczą jest ZANĘTA, czyli jedzenie dla rybek, które będzie je przyciągać zapachem i smacznymi dla nich kąskami, oraz jak najdłużej utrzymywać w miejscu łownienia. Zanętę kupujemy gotową w sklepie wędkarskim, jest ich do wybru multum dla różnych gatunków, o różnych kolorachi zapachach. Zanętę możemy również robić sami ,lecz do tego potrzebujemy dużej wiedzy i doświadczenia w komponowaniu składników pokarmu, by osiągać jak najlepsze efekty wędkowania. zanętę wrzucamy do wody zwilżoną,zlepioną w kule wielkości małej pięści, tak by rozpadała się przy uderzeniu o wodę lub w wodzie, układając "dywanik" jedzenia na dnie łowiska .Pokarm powinien znależć się na obszarze 1-2m kwadratowych, gdzie będziemy umieszczać haczyk z przynętą.
Haczyk z przynętą kładziemy na dnie, w zanęcie kiedy łowimy większe ryby, zbierające pokarm z dna . tu istotna jest śrócina sygnalizacyjna,kiedy jest branie ,ryba podnosi śrócine i spławik sie przytapia, lub przesuwa się

lub ustawiamy spławik ok 5-10 cm nad dnem,przy połowie drobnicy, jak i również większej PłociPrzynęty to m.in. chleb,konopie,pszenica,białe robaki, czerwone robaki,kukurydza,ochotka i wiele innych...Brania widać poprzez: przytopienie, zatopienie, przesówanie, wystawienie i wyłożenie sie spławika.

-Do połowu drapieżników: tu wędzisko krótsze do 3,6 m mocne.Kołowrotek z hamulcem walki, przełożeniem około 5:1 i żyłką grubszą- od 0,22 w górę.jako przyponu używa się przyponów stalowych i wolframowych,by nie pozwolić rybie przegryźć żyłki(w przypadku Szczupaka i Sandacza) i przetarcia( w przypadku suma) Spławiki większe w zależności od wielkości przynęty,od 7g w górę , po to by tzw. "żywiec" nie wciągał naszego spławika pod wode.Używamy tu dużych haków, oraz kotwic i kotwiczek. Przynęty to żywa i martwa rybka, np. Płotka, Jazgarz,Okonek i inne.

Zestaw powinien składać się z:
-stoper- ogranicznik blokujący spławik przelotowy
-spławik-sygnalizator
-śróciny obciążające- by nasz spławik stał pionowo
-przypon-stalowy, by ryba nie przegryzła żyłki
-haczyk lub kotwicaRyby drapieżne łowi się głównie na żywą rybkę przeważnie na zaczepioną za grzbiet kotwicą i martwą rybke na dużym haczyku.moment brania ryby rozpoznajemy, gdy spławik znika pod wodą i nie wypływa przez dłuższą chwilę, odczekujemy na chwile kiedy ryba prawdopodobnie połknie przynętę i zacięcie nie będzie puste. trwa to zwykle 1-5 minut.

Przynęty- jednymi z najlepszych przynęt są niewielkie:

Płotki 5-20 cmi Jazgarze
Pozdrawiam wszystkich kolegów po kiju i do zobaczenia nad wodą...

#2 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 01 maj 2007 - 13:25

ok
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych