Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praca Nr 10


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 29 kwiecień 2007 - 19:38

Artykuł instruktażowy dotyczący łowienia na spławik.
Łowienie na spławik jest to metoda, która od zawsze mnie fascynowała. Będąc małym chłopcem wybierałem się z moim dziadkiem na wędkarskie wyprawy tylko po to, aby bez zmrużenia oka przyglądać się całymi dniami jeszcze wtedy ręcznie wystruganemu spławikowi, czekając na jego ruch. To były piękne czasy kiedy sprzętem składającym się z kija bambusowego, kawałka żyłki, haczyka i ręcznie wystruganego spławika łapałem z dziadkiem piękne karasie srebrzyste, których było w tamtych czasach pod dostatkiem i były one głównym celem wędkarzy. Po kilkunastu latach śmiem twierdzić, że moje wędkarskie wspomnienia z dzieciństwa dały mi ogromną wiedzę na temat łowienia na spławik. Od ponad 10 lat wędkuje jedynie tą metodą więc moje doświadczenie, mimo iż nie mam wielu lat na karku jest wysokie, świadczą o tym liczne sukcesy w zawodach spławikowych w moim kole wędkarskim.
Metoda łowienia na spławik jest przeznaczona dla wszystkich wędkarzy: począwszy od młodych, którzy zaczynają się uczyć, kończąc na „starych wyjadaczach”, którzy wiedzą o tej metodzie już prawie wszystko. Głównym przedmiotem w tej metodzie jest oczywiście spławik. Jest on optycznym sygnalizatorem tego co dzieje się pod wodą, a skutki widzimy na jej powierzchni. W momencie gdy ryba połknie naszą przynętę, spławik zaczyna wariować. Może on podskakiwać, powoli zanużać się a także w niektórych przypadkach kłaść się na wodzie (typowe branie leszcza). Dla każdego wędkarza takie zachowanie spławika jest jakby bodźcem do działania. Lekkie, dość szybkie szarpnięcie wędziskiem powoduje zacięcie ryby. Zestaw spławikowy może być dwojakiego rodzaju. Może być to typowa wędka z przelotkami i kołowrotkiem albo zestaw wyczynowy do wędkowania na zawodach, gdzie ogromne znaczenie ma łapanie dużych ilości ryb w małym czasie, dlatego używa się w nich albo tzw. batów lub tyczek, czyli wędek bez przelotek i bez kołowrotka. Oba zestawy maja wiele zalet jak i również wad. Wędki przeznaczone do wędkowania wyczynowego są bardzo elastyczne, giętkie do długości dochodzącej nawet do 13m, z żyłką mocowaną na samym końcu szczytówki. Są bardzo czułe dlatego pozwalają z dużą dokładnością zacinać ryby. Mają jednak ogromną wadę. Podczas holu dużej ryby nie mamy praktycznie żadnego pola manewru co wiąże się albo z pęknięciem żyłki, albo w najgorszym przypadku złamaniem wędki. Natomiast wędki z przelotkami i kołowrotkiem właśnie przeznaczone są do połowu większych ryb. Na oba zestawy spławikowe można złowić prawie wszystkie ryby spokojnego żeru, z nastawieniem, że na wędkę wyczynową będziemy łapać tzw. drobnice czyli płocie, krąpie małe leszczyki a na wędkę z przelotkami i kołowrotkiem duże karpie, sumy, amury. Każda z tych metod zależy od warunków jakie panują w łowisku. Praktycznie w każdym łowisku będziemy stosowali spławiki o innym kształcie, różnej wyporności. W metodzie łowienia na spławik jak sama nazwa wskazuje głównym elementem jest właśnie spławik. W dzisiejszym świecie techniki produkowane są oddzielne spławiki na połów każdego gatunku ryb ale także robione są spławiki na wody stojące i wody płynące. Każdy doświadczony wędkarz układa zestaw pod kontem łowiska oraz ryb jakie będzie chciał łowić. Przynęty podaje się na różnych głębokościach lub kładzie na dno. Na dużych głębokościach stosuje się spławik przelotowy, który nie jest zamocowany do żyłki na stałe. Jest on zamocowany jednopunktowo a na końcu zatrzymujemy go stoperkiem, który wcześniej zakładamy. Taki spławik swobodnie przesuwa się po żyłce.
Pewnie zastanawiacie się jaką wybrać wędkę, jak jej używać, i jak ją chronić? Jeśli potrzebujecie wędki wyczynowej na zawody to nie ma problemu. W naszych sklepach wędkarskich jest ogromny wybór tego sprzętu. Jeśli jesteście początkujący w tej metodzie to na początek polecam zwykłe tanie baty.

Najpraktyczniejszym będzie taki o długości 5m w cenie ok 30 zł ( włókno szklane) a jeśli z tworzywa węglowego to ok. 100 zł. W miarę wzrostu naszych umiejętności potrzebny będzie nam lepszy sprzęt. W grę wchodzą tyczki. Są to wędki o długościach dochodzących nawet do 13 m.
Nie ukrywając nie są one przeznaczone dla wszystkich wędkarzy ze względu na swoją cene.
Cena takiej wędki dochodzi do 3000 zł. Takie wędki przechowuje się specjalnych tubach, w których nie maja prawa się obić ani porysować. Podczas wędkowania tyczkami potrzebne nam będą dodatkowo rolki, na których będziemy wycofywać wędkę do tyłu. Natomiast wędki z przelotkami i kołowrotkiem są bardziej praktyczniejsze. Ich długość waha się w granicach 5 m a cena za dobre wędzisko z włókna węglowego będzie kosztować ok 200 zł.
Wędki przechowuje się w specjalnych torbach ale specjalnie ich się nie zabezpiecza ponieważ są bardzo odporne. Musimy pamiętać o jednej wadzie wędek z włókien węglowych. Nie można nimi wędkować podczas burzy ani w okolicy linii wysokiego napięcia gdyż znakomicie przewodzą prąd. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe!!!
Gdy znajdziemy się już nad wodą z całym naszym sprzętem musimy dowiedzieć się jaka jest głębokość łowiska w którym będziemy wędkować. Do tego celu służy gruntomierz lub zaciskowy ciężarek sondujący. Mocuje się go na końcu zestawu w miejscu gdzie znajduje się haczyk. Jeżeli spławik prawidłowo stoi to ustawiliśmy dobrze grunt, natomiast jeśli spławik leży na lustrze wody musimy podnieść grunt do tego momentu aż spławik będzie prawidłowo ustawiony. Jest jeszcze jedna opcja, spławik może tonąć, czyli ustawiliśmy za mały grunt. Po skończeniu sądowania ściągamy gruntomierz z haczyka.

W naszych wodach stosuje się wszelakiego rodzaju żyłki. Do każdej metody potrzebny jest jej inny rodzaj. Żyłki charakteryzuje się dwoma czynnikami: średnicą żyłki w mm oraz wytrzymałością w kg.

0,15-0,20 do 2,5kg Łowienie na spławik małych ryb. płocie, wzdręgi,małe okonie,ukleje (ogólnie małe rybki)

0,20-0,30 2,5-5.0kg Łowienie na spławik i delikatne łowienie z gruntu np. drygająca szczytówka. leszcze, liny, klenie, pstrągi, jazie

0,30-0,35 5,0-7,0kg Łowienie na ciężkie spławiki na rzekach o dużych uciągach, z gruntu oraz na spinning. brzany, karpie, szczupaki, sandacze i inne większe ryby

0,35-0,50 8,0-13,0kg Wszystkie metody połowu. wszystkie duże ryby: karpie,sandacze, szczupaki

0,50 i grubsze 15,0 i więcej kg Wszystkie metody połowu w nastawieniu na kolosy. głównie sumy

Żyłki ulegają samoczynnemu zniszczeniu dlatego trzeba je wymieniać co kilka lat. Ulegają „starzeniu”, pod wpływem promieni słonecznych oraz kontaktu z wodą. W metodzie łowienia na spławik używa się tak zwanych przyponów. Są to kawałki żyłki o długości od 10-100 cm. Są one cieńsze niż żyłka główna, a dowiązuje się ją do zestawu głównego za pomocą krętlika z agrafką. Zasada polegająca na tym, że przypon musi być cieńszy od żyłki głównej ma kilka zalet. Po pierwsze jeśli haczyk zaczepi nam się o jakąś podwodną przeszkodę urywa nam się jedynie przypon, czyli tracimy jedynie haczyk z kawałkiem żyłki a nie cały zestaw wraz ze spławikiem. Kolejna zaletą jest fakt, że ryby są mniej czujne gdy mamy cieńszą żyłke-chyba jej „nie widzą”. Jeszcze jedno stwierdzenie odnośnie żyłki. Zabrania się zostawiania kawałków żyłki na brzegu ani wyrzucaniu ich do wody, ponieważ jest ona śmiertelna dla ptaków wodnych, którym wkręca się w skrzydła!!!
Kolejnym ważnym elementem wędkowania są oczywiście haczyki. Obecnie znajduje się kilka milionów kształtów haczyków, które przeznaczone są do połowu wybranych gatunków ryb. Haczyki musza byś ostre oraz musza być wytrzymałe na rozginanie. Już nie raz się spotkałem przy holu ładniejszej ryby, że haczyki się wyginają albo łamią. Dlatego trzeba stosować haczyki dobrych firm. Lepiej wydać więcej pieniędzy niż potem narzekać nad łowiskiem. Wielkość haczyków określa się za pomocą odpowiedniej skali. Oto przykładowa skala:W zależności od rodzaju łowiska stosuje się różne zestawy spławikowe.
1) zestaw z maczugowatym spławikiem na wodę stojącą,
2) klasyczny spławik na wietrzną pogodę,
3) klasyczny zestaw z przelotowym spławikiem,
4) zestaw ze spławikiem z antenką do łowienia ryb tuż nad dnem,
5) lekki zestaw odległościowy,
6) zestaw uklejowy.


Moją ulubiona metodą wędkowania jest tak zwana przepływanka. Jest to metoda wędkowania spławikiem na rzekach o różnych uciągach. Szczerze powiem, że nigdy jeszcze nie wędkowałem dyskiem, ale może dlatego że nie musiałem. Zawsze łapię ryby w rzekach o małych uciągach gdzie wystarczy bombka o masie 4 g. Mój zestaw składa się wówczas z obciążenia głównego, którym jest mała oliwka i kilku małych śrucin położonych poniżej oliwki. Jeszcze nigdy zestaw ten mnie nie zawiódł dlatego tutaj go zaprezentuje.

Zestaw pod wodą zachowuje się w następujący sposób:


Moim zdaniem nie ma prostszej metody wędkowania niż metoda spławikowa. Każdy z nas wędkarzy na pewno zaczynał swoją przygodę wędkarską ze spławikiem. To ona sprawiała nam najwięcej frajdy i wrażeń. Wiele przeciwników tej metody uważa, ze wędkowanie metodą spławikową jest bardzo kosztowne, ale zastanówmy się czy wędkarstwo w dzisiejszych czasach jest tanim hobby. Jeśli stać nas na opłacenie składek członkowskich to myśle, że stać nas na wędkowanie tą metodą. Bardzo zachęcam wszystkich wędkarzy do częstego wędkowania tą metodą nie tylko dla własnej frajdy ale i także na zawodach .

RODZAJE SPŁAWIKÓW (w kolejności)
dysk, jezioro i kanał, kanałowy, bolonka, na drapieżniki, odległościowy, rzeka bombka, uklejowy, uniwersalny

Załączone miniatury

 • dysk.jpg
 • jezioro_i_kanał.jpg
 • kanałowe.jpg
 • metoda_bolonka.jpg
 • na_drapieżniki.jpg
 • odległościowe.jpg
 • rzeka_bombka.jpg
 • uklejowe.jpg
 • uniwersalny.jpg


#2 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 01 maj 2007 - 13:29

ok
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych