Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praca Nr 5


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
1 odpowiedź w tym temacie

#1 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 29 kwiecień 2007 - 18:54

Bat


Artykuł ten zadedykowany jest dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem ale także do tych którzy chcą się tej metody nauczyć.

Wędzisko
Na początku najlepiej zainwestować w kij z włókna węglowego, jest on droższy od bata z włókna szklanego ale za to lżejszy. Ma to znaczenie podczas łowienia taką wędką kilka godzin. Możemy też kupić jakiś niedrogi 7m bat z włókna szklanego i pod odjęciu od niego 2 ostatnich segmentów mamy lekki 5m kij.
Gdy już kupimy swojego pierwszego bata należy go uzbroić. Ja robie to za pomocą łącznika, który wklejam na szczytówkę lub montuje amortyzator.
W tej metodzie ważną role odgrywa elastyczna szczytówka, która amortyzuje zrywy ryby.


Spławik
Montujemy na stałe za pomocą koszulek igielitowych lub silikonowych przy czym te drugie idealnie dopasowuje się do kila spławika, trzymając bardzo mocno żyłkę, śmiało możemy przesuwać spławik w górę i w dół bez ryzyka zerwania zestawu.
Na kanał stosujemy spławiki w kształcie gruszki zaś na rzekę w kształcie bombki a na jezioro lub staw spławik o smukłym kształcie.
Spławik wyważamy na styku atenki z korpusem. Gramaturę i kształt spławika dobieramy do warunków panujących na łowisku (głębokość, uciąg, dno).


Obciążenie
Stanowi małe śruciny rozmieszczone równomiernie lub skupione w jednym miejscu. Przy zakupie ołowiu zwróćmy uwagę na to czy śruciny nie są odkształcone i czy maja odpowiednio głębokie nacięcia, co ułatwi montaż.


Haczyk
Dobieramy pod kątem stosowanych przynęta także poławianych przez nas ryb. Inny haczyk dobierzemy przy połowie płoci a inny przy polowaniu na rzecznego leszcza. Hak do bata powinien mieć lekko zakrzywiony zadzior w kierunku trzonka, co ułatwia zacięcie. Jeśli łowimy ukleje szybkościowo to haczyk powinien być zaopatrzony w długi trzonek, ponieważ taki typ haczyka ułatwia wyhaczanie ryb oraz zakładanie przynęt.


Żyłka
Przede wszystkim w sklepie szukamy żyłki z oznaczeniem soft (miękka) co bywa pomocne podczas holu. Przypon powinien być cieńszy o 0.02 mm od żyłki głównej. I tak stosujemy żyłki 0,12-0,08 mm i odpowiednie do tego przypony. Bez obawy ryby lądujemy na „klatę”. Na płocie stosuje krótkie przypony o długości 15-25 cm, a na ukleje jeszcze krótsze 7-12 cm, zaś na leszcze przypon mający najmniej 40 cm.


Zestawy
Jeżeli wybieramy się już na ryby to dobrze w domu jest przygotować kilka zestawów. Każdy zestaw osobno nawinięty na drabinkę. Z boku możemy napisać sobie markerem jakiej grubości jest przypon, żyłka główna i rozmiar haczyka...


Przynęty
To przede wszystkich ochotka, kastersy, pinka, biały robak, kawałki miąższu chleba, kukurydza, konopie itd.Uwagi końcowe
Po każdym wędkowaniu dobrze jest rozłożyć bata i go wyczyścić, dbamy o to żeby piasek nie dostał się do złącza wędki. Pamiętajmy zawsze żeby nasz zestaw był krótszy o jakieś 30-40 cm od bata, a także żeby pętelki przyponów były nieduże i takie same. Jeżeli już złapiemy zaczep i na nic zda się delikatne pod szarpywanie w różnych kierunkach to ciągniemy do siebie pod warunkiem że żyłka jest w tej samej linii co wędka. Z dodatkowego sprzętu przyda się nam wypychacz, portfel na przypony, podbierak, obszerna siatka na ryby, przyrządy do zakładania i ściągania obciążenia i coś na czym będziemy siedzieć podczas łowienia.

#2 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 01 maj 2007 - 13:31

ok
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych