Skocz do zawartości


Zdjęcie

Feeder - Sprzęt I Technika Połowu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 wiesiek

wiesiek

    Szajbus

  • Members
  • 1622 postów

Napisano 14 styczeń 2007 - 11:03

Feeder technika połowu i sprzęt


FEEDER - inaczej sprężyna, jest to jedna z odmian metody gruntowej przy połowie ryb spokojnego żeru. Najprawdopodobniej metodę tą wymyślili Anglicy - tak jak większość innych.

Zastosowanie
Na feedera można łapać w wodach stojących i rzekach. Najczęściej poławianymi rybami tą metodą jest płoć, leszcz, karp.

Sprzęt
Wędka
W metodzie tej używa się wędziska o długości 3,60- 3,90m o cw.do 80g na wody stojące, natomiast na rzeki cw 120g nie będzie przesadą. Powyższe nie jest jakąś sztywną regułą i każdą z tych wędek można wędkować w różnych wodach. Wędka ta ma trzy wymienne szczytówki, które zakłada się odpowiednio do obciążenia i spodziewanych ryb. Szczytówki są w kolorach czerwony, zielony, pomarańcz, biały. Przy połowie płoci zakładamy szczytówkę najmiększą, natomiast na leszcza lub karpia twardszą. Trzymając w palcach szczytówki za ostatnią przelotkę patrzymy, która wygięła się najbardziej - ta jest najmiększa.
Kołowrotek
Kołowrotek 3-4 łożyskowy wielkości 200 lub 300 z żyłką monolityczną o małej rozciągliwości z nawojem 100-150m. Przy połowie płoci, leszczy żyłka główna od 0,14- 0,16 przypon 0,12- 0,14, krętlik nr.12, haczyk 8-12 w zależności od zastosowanej przynęty.
Koszyczki zanętowe
Zanętę wkładamy do koszyczka, które mają różne kształty. Na wody stojące koszyczek okrągły- może być bez dociążenia, natomiast na rzeki kwadratowy lub trójkątny. Wielkość dociążenia koszyczka uzależniona jest od szybkości nurtu. Należy pamiętać, że ciężar koszyczka wraz z zanętą nie może przekraczać cw. wędziska! Z moich obserwacji wynika, że na rzeki najlepszy jest koszyczek trójkątny, lepiej " trzyma" się dna niż kwadratowy i nie potrzebuje takiego obciążenia jak ten pierwszy.
Rurka antysplątaniowa
Montaż zestawu powinien być jak najprostszy i nie skomplikowany. Na żyłkę główną nawlekamy rurkę antysplątaniową z koszyczkiem, dłuższym końcem w kierunku haczyka, następnie stoper gumowy lub koralik i przywiązujemy krętlik. Do tego krętlika zakładamy przypon z haczykiem o długości 15-20cm. Gdy brania są niemrawe przypon można wydłużyć do 40-50 cm - na rzece zakładam śrucinę dociążającą 10cm od haczyka. Po zarzuceniu zestawu wędkę ustawiamy równolegle do lustra wody a prostopadle do napiętej żyłki, z którą szczytówka powinna tworzyć kąt 90 stopni, napięta żyłka powoduje wygięcie szczytówki.
Jak feeder pokazuje brania
Branie ryby objawia się uginaniem lub prostowaniem szczytówki, co również przy energicznych szarpnięciach potwierdzi dzwoneczek lub janczar (widzę, że nazwa "janczar" się spodobała przyp. rekmar). W rzekach jest to trochę trudniejsze, gdyż prąd wody napiera na żyłkę powodując ugięcie szczytówki. Płynące wodą zielska lub patyki powodują podobne sytuacje, z których należy odróżnić branie. Po kilku nieudanych / mylnych / zacięciach zorientujemy się sami o co tu chodzi. Widziałem nad wodą wędkarzy, którzy dla lepszej widoczności brań przed szczytówką ustawiają tarcze, na której widać każde drgnięcie szczytówki - ale to już są bajery. Niekiedy, gdy ryby biorą całkiem słabo przy montażu zestawu pomijam rurkę antysplontaniową i zestaw montuję tak / mój patent/ ; na żyłkę główną nawlekam krętlik z agrafką , do której zapinam koszyczek, następnie stoper lub koralik i zawiązuję drugi krętlik, do którego dowiązuję przypon o długości 10-15cm jeziora, rzeki do 50cm. Ażeby przypon nie plątał mi się do koszyczka, to w trakcie napełniania go zanętą wkładam również do środka haczyk z przynętą. Po zarzuceniu zestawu, zanęta wypływa z koszyczka a przypon leży na dnie. Zdaje sobie sprawę, że na pewno nie poruszyłem wszystkich spraw związanych z tą metodą wędkowania. Książki nie piszę, a jedynie przedstawiam ogólny zarys tej metody. Na pewno koledzy macie swoje spostrzeżenia i doświadczenia wyniesione z nad wody i chętnie dopiszecie to, co Waszym zdaniem jest najlepsze.

oddzielony, przyklejony i zamknięty przez rekmar
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych