Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy Karp Ma Tarło ?

31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mati z Gliwic

Mati z Gliwic

Weteran

• Members
  • 113 postów

Napisano 07 styczeń 2007 - 19:21

Tak jak w temacie icon_smile.gif i czy wtedy można łowić karpie ?

Pozdrawiam

#2 arcio99

arcio99

Szajbus

• Members
  • 2335 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 07 styczeń 2007 - 20:32

Okres ochronny to zazwyczaj tarło danej ryby. Więc jesli karp nie ma okresu ochronnego to sie nie wyciera icon_wink.gif

A tak na poważne to tarło karpia (ze względu na to, ze karp jest rybą ciepłolubną)odbywa sie, gdy temp. wody wynosi co najmniej 19-20 st. C, wiec są to ciepłe miesiące (czerwiec-sierpień) A łowić raczej mozna, ale jak na moj gust to powinnismy daj karpiom troche prywatnosci i intymnosci w okresie tarła icon_smile.gif

Użytkownik arcio99 edytował ten post 08 styczeń 2007 - 16:13

.....::::: !! WODOM CZEŚĆ !! :::::.....

Piszę poprawnie po polsku

#3 Mati z Gliwic

Mati z Gliwic

Weteran

• Members
  • 113 postów

Napisano 07 styczeń 2007 - 20:58

A leszcz ma dane miesiące tarła ?
:))

#4 Paszczet

Paszczet

Szajbus

• Members
  • 1058 postów

Napisano 07 styczeń 2007 - 21:17

Karp w naszych wodach nie odbywa naturalnego tarła.Natomiast okres tarła leszczy jest zależny od temperatury wody, optymalna temp. to 13-18 C. Przy sprzyjających warunkach tarło może odpyć się już w maju, jeśli takich nie bedzie to może przedłużyć się nawet do lipca.

#5 Wojt

Wojt

Weteran

• Members
  • 264 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 09:11

QUOTE(Paszczet @ nie, 07 sty 2007 - 22:17) Wyświetl post

Karp w naszych wodach nie odbywa naturalnego tarła.Natomiast okres tarła leszczy jest zależny od temperatury wody, optymalna temp. to 13-18 C. Przy sprzyjających warunkach tarło może odpyć się już w maju, jeśli takich nie bedzie to może przedłużyć się nawet do lipca.

W jeziorach naturalnych może się i nie wyciera ale w stawach, gliniankach bez problemu. U moich znajomych (stawy, zbiornik pożwirowy dość głęboki, 3 ha) bez problemu. W zeszłym roku było to w maju i nieco pózniej czerwiec/lipiec.
Pozdr

#6 NUNDA

NUNDA

Wędkarz

• Members
  • 99 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 12:24

Kiedyś czytałem artykuł o hodowli karpia i tam pisai ,że kar do tarła wymaga wody o temperaturze 23-25 stonpi.
A co do naturalnego tarła, to nie jest aż tak źle. Z tego co wiem ,to karp trze się w o wiele większej ilość zbiorników niż nam się wydaje ,szczególnie wp łytkich ,szybko sie nagrzewającychc akwenach.
W zeszłym roku mierzyliśmy temperaturę w lipcu na Porębie ,woda miała 25 stopni .
Elektrownia rybnik - 32 stopnie !!!!!!

Dopóki popełniam błedy w łowieniu ,wszystko co najlepsze jeszcze przede mną

#7 <UFO>

<UFO>

Weteran

• Members
  • 582 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 12:54

Maj i Czerwiec. W naturalnych warunkach karp też się wyciera. Wystarczy mu 14 stopni,tyle ze w takiej temp. wyciera się niewielka częśc,optymalna temp. to 17 - 19 stopni.

#8 Luko87

Luko87

Weteran

• Members
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo,sport

Napisano 08 styczeń 2007 - 18:13

QUOTE(<UFO> @ pon, 08 sty 2007 - 15:54) Wyświetl post

Maj i Czerwiec. W naturalnych warunkach karp też się wyciera. Wystarczy mu 14 stopni,tyle ze w takiej temp. wyciera się niewielka częśc,optymalna temp. to 17 - 19 stopni.

W takich warunkach może i sie wyciera ale ikra potrzebóje od22-25 a nawet wiecej stopni celsjusza inaczej narybek sie nie wylegnie.Karp w naszych wodach coraz lepiej sie aklimatyzuje .Kiedys tarło karpia było uznawane za nie mozliwe a teraz jest coraz wiecej przypadków rozmnażania sie karpi w Polsce.Oby nie doszło do takiej sytuacji jak w Australii gdzie karp bardzo mocno sie roznozył i zagraża miejscowym gatunkom.W Australii jest tepionym szkodnikiem

#9 Paszczet

Paszczet

Szajbus

• Members
  • 1058 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 18:50

Naturalne tarło karpia nie ma więc wiekszego znaczenia co do zwiększenia się jego populacji w naszych wodach

#10 Mati z Gliwic

Mati z Gliwic

Weteran

• Members
  • 113 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 19:15

QUOTE(Mati z Gliwic @ nie, 07 sty 2007 - 23:58) Wyświetl post

A leszcz ma dane miesiące tarła ?

Jak by ktoś nie zauważył to ja zadałem jeszcze jedno pytanie icon_smile.gif icon_mrgreen.gif
:))

#11 Luko87

Luko87

Weteran

• Members
  • 206 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 20:01

icon_smile.gif Leszcz ma tarło od maja do czerwca. W tym czasie u samców występuje silna wysypka tarłowa.

#12 Paszczet

Paszczet

Szajbus

• Members
  • 1058 postów

Napisano 08 styczeń 2007 - 20:55

Co do tarła leszcza napisałem już o tym w pierwszym moim poście dotyczącym tego tematu, nie będe się powtarzał. icon_cool.gif

#13 adams1999

adams1999

Szajbus

• Members
  • 2099 postów
  • Zainteresowania:Cyprinus Carpio

Napisano 10 styczeń 2007 - 00:54

co do leszcza to jego tarło zaczyna sie zazwyczaj w połowie maja i trwa do jego końca
a co do karpia to wielu wędkarzy zaklina się że karp się w Polsce nie trze ale jest to oczywiście nie prawda
karp trze się w temperaturze 23 stopni C co w płytkich akwenach jest bardzo realne
na moim łowisku karp trze się co roku i co roku czyszcząc moją miejscówke widze narybek karpia wielkości palca wskazującego dodam, że akwen jest co roku zarybiany karpiem ale takim 500g i większym
a na kolejny dowód dodam, że pod czas tegorocznych letnich upałów temperatura wody na wypłyceniach na moim łowisku miała 30,5 stopnia C z reguły karp odbywa tarło na początku lipca ale może to się troszkę przesówać

"catch and release" - złów i wypuść!!!!!!

#14 <UFO>

<UFO>

Weteran

• Members
  • 582 postów

Napisano 10 styczeń 2007 - 01:36

Piszecie bzdury icon_cool.gif w lipcu karpiki maja już od jednego do dwóch cm,jest to tak zwana Lipcówka. Tarło ma miejsce przynajmniej miesiąc wcześniej(podkreślam "przynajmniej") i nieprawdą jest,ze woda musi mieć ponad 20 st. Celsjusza, wystarczy nawet 16-17 żeby wylęg się pojawił, może w mniejszych ilościach ale dam sobie reke odciąć,ze bedzie tego sporo. Znam to z autopsji a nie z gazet czy z netu.

#15 VooDoo

VooDoo

Weteran

• Members
  • 979 postów

Napisano 10 styczeń 2007 - 07:37

QUOTE(adams1999 @ śro, 10 sty 2007 - 01:54) Wyświetl post

na moim łowisku karp trze się co roku i co roku czyszcząc moją miejscówke widze narybek karpia wielkości palca wskazującego

Chyba cos tu złe zrozumiałem , narybek wielkosci palca , to po 2 miesiącach ile mają ? 60 cm ? icon_razz.gifp

Użytkownik VooDoo edytował ten post 10 styczeń 2007 - 07:37

user posted image

#16 adams1999

adams1999

Szajbus

• Members
  • 2099 postów
  • Zainteresowania:Cyprinus Carpio

Napisano 10 styczeń 2007 - 15:25

QUOTE(<UFO> @ śro, 10 sty 2007 - 02:36) Wyświetl post

Piszecie bzdury icon_cool.gif w lipcu karpiki maja już od jednego do dwóch cm,jest to tak zwana Lipcówka. Tarło ma miejsce przynajmniej miesiąc wcześniej(podkreślam "przynajmniej") i nieprawdą jest,ze woda musi mieć ponad 20 st. Celsjusza, wystarczy nawet 16-17 żeby wylęg się pojawił, może w mniejszych ilościach ale dam sobie reke odciąć,ze bedzie tego sporo. Znam to z autopsji a nie z gazet czy z netu.

bzdura kompletna !!!!! karp zaczyna normalnie żerować w gdy temperatura osiągnie około 10stopni C!!!!!
a trze sią właśnie gdy woda osiągnie temp. 23stopnie C a taką temperature osiągają tylko niektórye zbiorniki w Polsce własnie na początku lipca !!!!! zapraszam do owiedzienia ośrodków zarybieniowych i zapoznania się z warunkami funkcjonowania ryb a nie takie bzdury wipisujesz !!!!!!

VooDoo ciebie równiez odsyłam do centrum zarybień gdzie napewno zobaczysz jesienią karpiki po 5-6cm z wiosenno-letniego wylęgu

"catch and release" - złów i wypuść!!!!!!

#17 VooDoo

VooDoo

Weteran

• Members
  • 979 postów

Napisano 10 styczeń 2007 - 15:43

QUOTE(adams1999 @ śro, 10 sty 2007 - 16:25) Wyświetl post

VooDoo ciebie równiez odsyłam do centrum zarybień gdzie napewno zobaczysz jesienią karpiki po 5-6cm z wiosenno-letniego wylęgu

To co napisałes teraz zmienia kolejnosc rzeczy. Po tamtej wypowiedzi sądziłem , żę zaras po wylegnieciu sie z ikry karpiki maja po 5-6 cm icon_twisted.gif icon_twisted.gif
user posted image

#18 Luko87

Luko87

Weteran

• Members
  • 206 postów

Napisano 11 styczeń 2007 - 21:49

QUOTE(<UFO> @ śro, 10 sty 2007 - 04:36) Wyświetl post

a co łowiłes takie małe karpiki?jestem ciekawy jak?

#19 <UFO>

<UFO>

Weteran

• Members
  • 582 postów

Napisano 11 styczeń 2007 - 22:09

Odławiałem takie małe karpiki,mało tego,nawet je chodowałem przez ładnych kilka lat icon_cool.gif Tak że wiem co pisze. a tak apropo żerowania karpia, woda musi mieć ok 14stopni a nie 10. Poza tym Kolega wczesniej podważył istnienie lipcówki,też ciekawe. Powtarzam jeszcze raz, w lipcu karpiki maja już średno 2cm,czyżby Kolega sugerował że ikra jest wielkości czereśni icon_confused.gif i jeszcze tak dla wiadomości, wylęg ma ok 3 - 4 mm

#20 Luko87

Luko87

Weteran

• Members
  • 206 postów

Napisano 12 styczeń 2007 - 17:03

ale jak je odławiałeś?? icon_eek.gif

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych