Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przypony Karpiowe

66 odpowiedzi w tym temacie

#41 Diplomat

Diplomat

Weteran

• Members
  • 245 postów

Napisano 11 marzec 2010 - 15:45

CYTAT(OLO @ czw, 11 mar 2010 - 16:05) Wyświetl post
Ja również mam pytanie

Nie łowię jeszcze na włos, ale w tym sezonie mam zamiar popróbować. Nie rozumiem tylko do końca czy ciężarek ma być zamontowany na sztywno ( wtedy ryba po chwili poczuje jego duży opór, tak ma być ? ) czy raczej przelotowo jak w zwykłej gruntówce np. ze sprężyną.

Bo jeśli miałby być na sztywno to intuicja mi podpowiada by zamontować niewielki, mniejszy opór dla ryby, a z tego co oglądam to karpiarze stosują super ciężkie ciężarki, nawet po 100 gram na wodzie stojącej, dlaczego ?

Dzięki z góry za odpowiedź

`OLO` karpiarze stosują ciężkie ciężarki bo to są zestawy,które w momencie brania mają spowodować samo zacięcie się ryby,a więc przypon połączony jest ciasno, osadzonym w ciężarku lub klipsie krętlikiem.
Ciężarki również odpowiadają za odpowiedni naciąg linki od ciężarka do wędki,aby linka leżała w linii,a nie była wybrzuszona przez prąd wody,fale itp. im większy dystans tym większy ciężarek dla osiągnięcia tego celu. Pozdrawiam.

#42 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów
  • Zainteresowania:Muzyka ( Workstation Tyros 2 ), fotografika, strategiczne gry komputerowe, rozpoznawanie grzybów, magic the gathering, gry planszowe, sport wszelaki

Napisano 11 marzec 2010 - 16:30

i wszystko jasne. Dzięki.

#43 Nesh_Legnica

Nesh_Legnica

Weteran

• Members
  • 132 postów

Napisano 19 maj 2010 - 14:56

Czy te przypony są dobrze zawiązane i czy ta kulka nie jest za duża jak na ten hak, czy jest dobra przerwa pomiedzy hakiem a kulka??

Załączone miniatury

• P190510_15.41.JPG
  • P190510_15.42_01_.JPG
  • P190510_15.42_01_.JPG

#44 seven717

seven717

Wędkarz

• Members
  • 34 postów
  • Zainteresowania:Wedkowanie i majsterkowanie

Napisano 02 czerwiec 2010 - 12:43

CYTAT(Nesh_Legnica @ śro, 19 maj 2010 - 17:56) Wyświetl post
Czy te przypony są dobrze zawiązane i czy ta kulka nie jest za duża jak na ten hak, czy jest dobra przerwa pomiedzy hakiem a kulka??

moim zdaniem choć dopiero zaczynam karpiować na poważnie to, hak za mały do tego kulaska , i jeżeli mnie oczy nie mylą to haczyk z łopatką a nie z oczkiem ( nie ryzykowałbym łopatki ) ja wiąże tylko na hakach z oczkiem.
takie moje skromna rada początkującego takiego jak ty icon_smile.gif pozdro.

#45 Piotr91

Piotr91

Weteran

• Members
  • 104 postów

Napisano 21 czerwiec 2010 - 19:34

mam takie pytanie.. ma ktoś jakiś filmik instruktażowy lub coś z czego mógłbym sie nauczyć dobrego węzła do wiązania krętlików?? szukałem troche o wiązaniu krętlików ale same trudne znalazłem.. zna ktoś jakiś dobry i prosty sposób i ukazał by mi go??

P.S. pisze to w tym dziale i w tym temacie ponieważ zaczynam interesować sie połowami karpi i chce wszystkiego jak najlepiej sie nauczyć:)

edit: oj xD tak jakoś sie napisało:D dzięki wielkie za filmik;p

Użytkownik Piotr91 edytował ten post 21 czerwiec 2010 - 20:47

#46 jaguar56

jaguar56

Szajbus

• Members
  • 2995 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, herpetologia

Napisano 21 czerwiec 2010 - 20:21

CYTAT(Piotr91 @ pon, 21 cze 2010 - 20:34) Wyświetl post
zaczynam interesować sie połowami karpiów

No nieźle zaczynasz icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

Co do węzłów to prosty jest Palomar

Umieraliście tak młodo,
ulicami płynie wasza krew.
To stolica płonie w smutku,
śmierć zabiera wszystkie dzieci jej.

Śpijcie słodko me aniołki,
kule wroga już nie groźne wam.
Teraz już was nie dostaną
wrogie szpony okupanta łap.

#47 Diplomat

Diplomat

Weteran

• Members
  • 245 postów

Napisano 21 czerwiec 2010 - 21:25

CYTAT(Nesh_Legnica @ śro, 19 maj 2010 - 15:56) Wyświetl post

Te przypony są żle wiązane. Oplot węzła powinien być do ostrza grota,lub powinien być jakiś stabilizator,który spowoduje,że włos będzie odchodził od trzonka na wysokości ostrza haka. Jest tyle opisów,zdjęć o zasadach konstrukcji przyponów,że wystarczy wpisać hasło i masz lekturę na kilka dni icon_biggrin.gif

#48 TapiR

TapiR

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 15:18

Pierwszy raz łowiłem na kulkę proteinową, kupiłem w sklepie wędkarskim gotowy przypon Tandem Baits Carp ring z hakiem "2" oraz kulki proteinowe 16mm, szydełko, dip itp. Na rybach miałem 5 brań za każdym razem bombka uderzała energicznie o kij jednak nic nie udało mi się zaciąć icon_sad.gif. Przeglądałem forum i doszedłem do wniosku, najprawdopodobniej mam za długi włos do kulki 16mm lub za duży hak jak na takie kulki ?

Wygląda to u mnie miej więcej tak

Uploaded with ImageShack.us

Użytkownik TapiR edytował ten post 23 czerwiec 2010 - 15:38

#49 lokis

lokis

Szajbus

• Members
  • 1112 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 16:15

CYTAT(TapiR @ śro, 23 cze 2010 - 16:18) Wyświetl post
Pierwszy raz łowiłem na kulkę proteinową, kupiłem w sklepie wędkarskim gotowy przypon Tandem Baits Carp ring z hakiem "2" oraz kulki proteinowe 16mm, szydełko, dip itp. Na rybach miałem 5 brań za każdym razem bombka uderzała energicznie o kij jednak nic nie udało mi się zaciąć icon_sad.gif. Przeglądałem forum i doszedłem do wniosku, najprawdopodobniej mam za długi włos do kulki 16mm lub za duży hak jak na takie kulki ?

Wygląda to u mnie miej więcej tak

Za duży hak, hak 6 lub 4
A tak na marginesie do łowienia karpi nie używa się rurki plastikowej.

Użytkownik lokis edytował ten post 23 czerwiec 2010 - 16:16

#50 TapiR

TapiR

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 22:52

CYTAT(lokis @ śro, 23 cze 2010 - 19:15) Wyświetl post
A tak na marginesie do łowienia karpi nie używa się rurki plastikowej.

Czyli jak zestaw bez rurki ? czy rurkę antysplątaniową wykonaną z innego materiału ?

#51 lokis

lokis

Szajbus

• Members
  • 1112 postów

Napisano 23 czerwiec 2010 - 23:19

CYTAT(TapiR @ śro, 23 cze 2010 - 23:52) Wyświetl post
Czyli jak zestaw bez rurki ? czy rurkę antysplątaniową wykonaną z innego materiału ?

Oczywiście, do połowu karpi są całkiem inne zestawy, z bezpiecznym klipsem to najbardziej popularna metoda, rurka jest bardzo wąska i gumowa tak aby układała się idealnie na dnie i nie nabierała powietrza i nie unosiła się nad dnem i tym samym nie straszyła karpi.

Źródło --> www.google.pl

Tak powinien wyglądać prosty zestaw na karpie.

#52 TapiR

TapiR

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 25 czerwiec 2010 - 14:15

lokis udało mi się zmontować cos takiego z klipsem i z rurką w wersji samo-zacinającej jutro jadę nad wodę testować dzięki za radę icon_smile.gif

#53 Piotr91

Piotr91

Weteran

• Members
  • 104 postów

Napisano 27 czerwiec 2010 - 11:20

ten klips czy co to jest to do czego doczepiony jest ciężarek to jak to sie nazywa? i to jak sie kupuje to odrazu to jest w zestawie czy jak??

#54 lokis

lokis

Szajbus

• Members
  • 1112 postów

Napisano 27 czerwiec 2010 - 15:14

CYTAT(Piotr91 @ nie, 27 cze 2010 - 12:20) Wyświetl post
ten klips czy co to jest to do czego doczepiony jest ciężarek to jak to sie nazywa? i to jak sie kupuje to odrazu to jest w zestawie czy jak??

To jest "bezpieczny klips" i jest w zestawie z rurką.

#55 TapiR

TapiR

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 03 lipiec 2010 - 23:57

Przypon do kulek pływających.

Będąc dzisiaj na rybkach zgubiłem wolframową pastę dociążająca icon_sad.gif, więc postanowiłem poeksperymentować z ołowiem zakładanym na plecionkę za oczkiem haczyka.
Bawiąc się śrucinami ołowiu wpadłem na pomysł by włożyć kilka śrucin do rurki termokurczliwej i całość wraz z oczkiem i kawałkiem nóżki haczyka zanurzyć w wrzątku i skurczyć w wyniku przeprowadzonych czynności powstał przypon pokazany niżej na zdjęciu do kulek pływających icon_smile.gif ktoś z was próbował już wykonać coś podobnego icon_smile.gif

#56 lokis

lokis

Szajbus

• Members
  • 1112 postów

Napisano 04 lipiec 2010 - 10:01

CYTAT(TapiR @ nie, 04 lip 2010 - 00:57) Wyświetl post

Będąc dzisiaj na rybkach zgubiłem wolframową pastę dociążająca icon_sad.gif, więc postanowiłem poeksperymentować z ołowiem zakładanym na plecionkę za oczkiem haczyka.
Bawiąc się śrucinami ołowiu wpadłem na pomysł by włożyć kilka śrucin do rurki termokurczliwej i całość wraz z oczkiem i kawałkiem nóżki haczyka zanurzyć w wrzątku i skurczyć w wyniku przeprowadzonych czynności powstał przypon pokazany niżej na zdjęciu do kulek pływających icon_smile.gif ktoś z was próbował już wykonać coś podobnego icon_smile.gif

Fajny patent icon_biggrin.gif tylko czy karpią się on spodoba icon_razz.gif

#57 TapiR

TapiR

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 04 lipiec 2010 - 21:45

CYTAT(lokis @ nie, 04 lip 2010 - 13:01) Wyświetl post
Fajny patent icon_biggrin.gif tylko czy karpią się on spodoba icon_razz.gif

Byłem dzisiaj kilka godzin nad wodą z kolegą niestety zero brań icon_sad.gif przetestuje jak ryba będzie brała icon_smile.gif i się pochwale jak będą efekty.

#58 ErJot

ErJot

Szajbus

• Members
  • 1092 postów

Napisano 04 lipiec 2010 - 23:05

CYTAT(TapiR @ sob, 03 lip 2010 - 20:57) Wyświetl post

Powinien działać ,interesujący patent.Daj znać jak się spisał w praktyce.

#59 TapiR

TapiR

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 11 lipiec 2010 - 20:34

CYTAT(ErJot @ pon, 05 lip 2010 - 02:05) Wyświetl post
Powinien działać ,interesujący patent.Daj znać jak się spisał w praktyce.

Patent działa miałem go przez weekend nad wodą. Skusiły się na niego dwa karpiki 2 i 3 kg. Mam już pomysł jak go zmodyfikować jak zakończę prace pokażę co mi się udało wymyśleć

#60 Gandalf91

Gandalf91

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 19 czerwiec 2012 - 16:26

Panowie mam pytanie. Zaczynam dopiero przygodę z karpiami. Kupiłem sobie plecionkę z otuliną na przypony. Czy jak wiążę przypon to trzeba z ciągać otulinę w miejscu gdzie wiąże się hak i krętlik czy nie ? Pierwszy raz mam do czynienia z taką plecionką.
Wędkarstwo to nie hobby lecz pasja i sposób na życie.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych