Skocz do zawartości

Zdjęcie

Brak wody w stawie

Brak wody w stawie

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 general0001

general0001

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 26 marzec 2018 - 19:20

Witam wszystkich forumowiczów,

jestem tu nowy i zwracam się z prośbą o pomoc/poradę.

Otóż pod koniec lutego 2018 koparka wykopała mi staw w kształcie tzw taczki o wymiarach 20x25m i 3m w najgłębszym miejscu. Nie korzystałem z usług radiestetów i innych cudaków, bo nie wierzę w ich umiejętności. Próbnych wykopów też nie robiłem. Sugerowałem się jedynie tym, że jeszcze rok temu w tym miejscu rosły brzózki a obok nich w rowku stała zwykle woda. Na wiosnę 2017 robiłem wykopy 30 metrów dalej na głębokość 70 cm żeby nasypać dobrej ziemii pod krzewy owocowe. Woda wtedy wypełniła dołki na równi z gruntem. Sądziłem że wód powierzchniowych wystarczy więc do wypełnienia stawu tj około 1000 m3. Podaję współrzędne do mojego dołka jakby były potrzebne: 52°07'09.5"N 21°30'48.3"E 

Warunki podczas kopania były iście zimowe tj minus 15-20 stopni Celsjusza. Operator zaczął od skucia pierwszej warstwy 30-40 cm czarnej ziemi (całkowicie skuta lodem) i obsypał tymi płytami brzegi na wysokość 50-70 cm. Dalej w głąb była już tylko glina z małym wyjątkiem. Trafił na trochę piasku którego użył do obsypania brzegów, bo jak twierdził staw będzie ładniej wyglądał i woda będzie trochę czystsza.

Minął już miesiąc czasu. Pogoda raz mroźna raz 10-15 stopni na plusie a na dnie wykopu sucho. W najlepszym momencie były gdzie nie gdzie miejsca gdzie było grząsko na około 10 cm, bo piasek nasiąkł.

W tym miejscu proszę o porady opinie:

1) Czy zastanawiać się nad zalaniem tego zbiornika wodą? Jeśli tak to jak? Wodą z wodociągów po 2,6 zł za m3 i czy w ogóle wodociągi pozwolą na to? Brat mi polecił żeby skontaktować się z jakąś OSP, bo może oni jakoś pomogą choć nie wiem jak.

2) Dzisiaj widziałem na internetach, że można wykopać samemu studnię abisyńską do 10 m głębokości lub więcej i liczyć na wody głębinowe. Pisali, że wydajność takiej studni to 20-50 litrów na minutę. Koszt materiałów to około 1000 zł.

3) Może spróbować zrobić drenaż z pola. Wykopać dwa rowy po 50 metrów i 50 cm głębokie, wpuścić rury z geowłókniną i zasypać piaskiem.

4) A może ja po prostu panikuję i powinienem poczekać jeszcze do wakacji, a jakby co później się martwić?

#2 general0001

general0001

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 28 marzec 2018 - 14:15

Jednak koszt studni to jakies 3600 zl i nie ma pewności że sie uda. W dwoch miejscach u mnie na wsi sie udało a w jednym nie

#3 Sklep-pontony

Sklep-pontony

Wędkarz

• Members
  • 27 postów

Napisano 04 czerwiec 2018 - 13:53

Pytanie dlaczego miałby się nie udać? Koszt studni może wynieść więcej niż 3600zł o szczegóły należałoby już dowiedzieć się u ekipy, firmy która bezie wykonywała odwiert co do samych kosztów.

Użytkownik Sklep-pontony edytował ten post 04 czerwiec 2018 - 13:53

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych