Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie przynęty?

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gufi

Gufi

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 03 październik 2016 - 21:42

Witan jestem początkującym spinningistą wiec chcialem sie zapytać jakie gumy na:
Szczupaka- rippery czy twistery
Sandacz- rippery czy twistery
Okoń- rippery czy twistery
Boleń- rippery czy twistery
Kleń- bardziej na obrotówki czy na gumy?
Jaź-rippery czy twistery
.
.
.
.
Jakie tez polecacie główki jigowe na odre ponieważ jeden Pan mówił że najlepsze są 13-20gram ale nie jestem pewniem, bo na youtube jak ogladalem to mowili ze 5-8 gram i nie wiem kto mnie w błąd wprowadził...
.
.
.
.
I jakie polecacie najlepiej gumy jak by ktoś mógł to niech ktos podeśle linki do sklepów z tymi gumami :)
.
.
.
.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)
.
.
.
.
.
Mój kij to Wędka JAXON Arcadia spinning 240/5-25g

#2 Kretysław

Kretysław

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 05 październik 2016 - 14:40

Zacznijmy od twojego pytania. Jest ono źle zadane, nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze ripper czy twister. Są skonstruowane inaczej, inna jest też ich praca w wodzie. Większe znaczenie ma ich wielkość i kolorystyka. To nie jest drogie, kup sobie po kilka ripperów i twisterów, w różnych kolorach i wielkościach. Dobierz do tego główki jigowe. Jeśli chcesz łowić płytko lub na płytkim łowisku, wybierz lżejszą główkę jigową. Jak jest głębiej, chcesz łowić blisko dna, to należy użyć cięższej główki jigowej. Takie rzeczy najlepiej kupić w sklepie wędkarskim lub po prostu na bazarze. Wysyłka przez internet będzie kosztowała tyle co kilkanaście przynęt.

#3 Kretysław

Kretysław

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 05 październik 2016 - 14:54

Łowić można także na woblery. O wiele lepiej sprawdzają się w przypadku jazi i kleni, niż rippery i twistery. Na okonia też najczęściej łowię na woblery, ale dobre są też nieduże gumki i obrotówki. Sandacz - przeważnie gumy. Szczupaki łowię na różne przynęty: rippery, twistery, obrotówki, wahadłówki, woblery. Na temat bolenia się nie wypowiem, nigdy nie złowiłem, ale od znajomego wędkarza słyszałem, że dobre są woblery w naturalnych barwach niedużych rybek (srebro, ciemniejszy grzbiet). Mówiąc w ogóle o woblerach należy wspomnieć, że są pływające i tonące. No i tak samo - płytsze łowisko, to przeważnie stosujesz pływające woblery. No i w ogóle jazie i klenie łowimy przy powierzchni wody, na przynęty pływające (szczupak i okoń też nie pogardzi taką przynętą, jednak skuteczność jest mniejsza). Woblery tonące wybieramy na głębsze łowiska i kiedy chcemy łowić z dobrym skutkiem szczupaki i inne ryby trzymające się bliżej dna.

#4 Kretysław

Kretysław

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 05 październik 2016 - 15:01

Żeby łowić skutecznie rożne ryby musisz zwrócić też uwagę na wielkość przynęt. Okoń, jaź, kleń - nieduże przynęty, powiedzmy do 5cm. Szczupak, sandacz - najlepiej od ok. 5 cm do 15 cm (mogą być i większe, ale takie należy dozbrajać dodatkowymi kotwiczkami no i trzeba mieć w łowisku 1m szczupaki :wink: ).

#5 Kretysław

Kretysław

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 05 październik 2016 - 15:10

Żyłka to równie istotna sprawa jak przynęty, nie stosuj zbyt grubej, bo liczba brań się zmniejszy. Moim zdaniem 0,20 - 0,22 będzie odpowiednia i uniwersalna (cieńsza w większym stopniu pozbawi cię przynęt na zaczepach). W miarę polepszenia Twoich umiejętności będziesz łowił na dużo cieńsze żyłki. Chyba, że będziesz się czasem nastawiał tylko na nieduże ryby, np. okonie i wtedy wystarczy ci żyłka 0,16. Na żyłce nie radzę oszczędzać, najlepiej ją kupić w sklepie wędkarskim i na te o cenie niższej niż 15 zł nawet nie patrz. Powyżej tej granicy możesz już kupić przyzwoitsze żyłki. Niektórzy łowią też na plecionki, jednak na początku twojej przygody ci je odradzam. Plecionka jest po pierwsze droga, po drugie niszczy przelotki, a po trzecie przy połowie ryb do 3-5 kg wystarczy grubsza żyłka.

#6 Kretysław

Kretysław

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 05 październik 2016 - 15:15

No i na koniec przypony wolframowe lub stalowe. Ja stosuję je zamiennie, wolframowe czasem się lubią poskręcać. Zwróć uwagę, aby przypon nie był zbyt gruby, bo będzie ci odstraszał ryby i wpływał niekorzystnie na pracę przynęty.

P.S.

Też mam Arcadię :wink:  Tylko, że jest to matchówka 3,6 m i polecam ją, bo sprawuje się bardzo dobrze.

#7 Sith

Sith

Weteran

• Members
  • 361 postów
  • Zainteresowania:sex, spinning, żeglarstwo

Napisano 06 październik 2016 - 06:08

Właściwie @Kretysław niemal wyczerpał temat. Od siebie dodam tylko dwie uwagi:

- Arcadia 5-25g to najlepsze wędzisko z dolnej półki (napisałem o nim tutaj kilka spostrzeżeń), ale według mnie trochę przyciężkie do połowu okoni, raczej nastaw się na szczupaki i sandacze;

- polecam przypony Surflon 6kg minimum 30-centymetrowe.

Użytkownik Sith edytował ten post 06 październik 2016 - 06:11

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych