Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zarybienie stawu

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 darek911

darek911

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 11 kwiecień 2016 - 12:45

Witam mam w planach wykopanie małego stawu 20x38m i mam tu pytanie czym go zarybić ???? dodam że staw będzie nowoczesny tzn wyłożony folią woda ze studni głębinowej dno stawu jak i boki chcę wyłożyć dużą grubą geokratką i wsypać tam żwir z piaskiem głębokość 3m ja myślałem nad rybami typu Karp ale tylko max 10-20 szt szczupak lin okoń karać płoć wzdręga pstrąg ??????? Szczupaka chce mieć tylko dla selekcji ryb karpi nie lubię łowić tylko od czasu do czasu żeby zabawa była. I Ogromne pytanie nigdzie nie mogłem tego doczytać czy szczupak będzie pilnował okonia ?? Bo mam obawy że tego może sie namnożyć bardzo dużo Staw ma służyć tylko do zabawy z rybami typu karaś okoń płoć jakie ilości ryb proponujecie tam wpuścić

#2 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 13:09

Szczupak raczej nie będzie pilnował okonia, bo wszelkiego innego pokarmu będzie miał pod dostatkiem. Ja w stawie podobnej wielkości (trochę mniejszym i płytszym) miałem dwa okonie, które pięknie wyrosły i maksymalnie trzy szczupaki. Ani jedne ani drugie się nie wycierały. Do tego miałem kilka małych sumków, które odławiałem zanim dorosły do 80 cm. Poza tym było ponad 30 karpi, ponad 100 linów, 15 leszczy, karasi, kiełbi i płotek całe mnóstwo. Populacja była zdrowa, bo wszystko pięknie rosło i mnożyło się bez opamiętania, poza drapieżnikami oczywiście. Myślę że przy dużym zagęszczeniu ryb okonie nie zdążą się wylęgać, bo ikra zostanie zjedzona.

Pstrągi muszą mieć zimną wodę, więc jeśli one będą się dobrze chowały, to inne rybki z kolei słabiej. Będą wolno rosły. Jeśli staw będzie w cieniu drzew, to nie wiem czy te 3m to nie za głęboko? Woda będzie zimna.

Вода это колыбель разумной жизни.

#3 Falcon

Falcon

Wędkarz

• Members
  • 35 postów

Napisano 15 kwiecień 2016 - 19:37

skoro wszystko się mnożyło to dlaczego okonie nie miałyby przeżyć po wytarciu? Miałeś pewnie układ monopłciowy, to samo ze szczupakami - wśród ryb dominują raczej osobniki żeńskiej płci - i pewnie dlatego nie miałeś małych okonków i szczupaków, bo przy takiej ilości drobnicy to szczupaka po wytarciu miałbyś opór :) jeśli drobny okoń zdominuje  staw to szczupaki przerzucą się ze zjadania płotek na zjadanie okoni, po jakimś czasie równowaga ustali się sama, tak jak w każdym zbiorniku. Polecam zarybienie linem - piękny, rodzimy gatunek i do tego waleczny, a złowienie linka 60 cm to już mega emocje :) wzdręgi, płotki z drobnicy. Z drapieżnika mógłbyś spróbować np. sandacza zamiast suma, który zbyt szybko rośnie i robi duże sputoszenie w rybostanie. Pstrągi wymagają chłodnej, natlenionej wody. Ale trzymanie ich razem z karpiami jakoś nie pasuje, bo to gatunki zupełnie innych środowisk. Jak dobrze sprawę przemyślisz to będziesz miał mnóstwo frajdy z twojego stawu. Pozdrawiam!

#4 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 22:13

skoro wszystko się mnożyło to dlaczego okonie nie miałyby przeżyć po wytarciu? Miałeś pewnie układ monopłciowy, to samo ze szczupakami - wśród ryb dominują raczej osobniki żeńskiej płci - i pewnie dlatego nie miałeś małych okonków i szczupaków, bo przy takiej ilości drobnicy to szczupaka po wytarciu miałbyś opór :smile:

W przypadku moich rybek to na 200% tak było.

Co do okoni, to chodzi o sposób składania ikry. Spotkałem się z teoriami (niestety nie miałem okazji sprawdzić ich w praktyce), że w zbiornikach o dużej liczbie i różnorodności ryb dużo mniej jaj doczekuje wylęgu a nieliczny narybek dalej jest narażony na pożarcie. Poza tym z nadmierną ilością drobnego okonia spotykałem się tylko w zbiornikach gdzie równowaga gatunków była zakłócona przez zewnętrzne czynniki, co mogło by te teorie potwierdzać.

Вода это колыбель разумной жизни.

#5 Copino

Copino

Wędkarz

• Members
  • 20 postów

Napisano 06 maj 2016 - 07:13

Karp do małego zbiornika raczej nie jest dobrym pomysłem,szczególnie jeżeli zależy Ci na utrzymaniu jego czystości,a tak to dosyć szybko go zabrudzi,więc nie wiem czy warto. Zresztą polecam poczytać podobny wątek dotyczący zarybiania stawu

http://www.splawik.c...m-zarybić-staw/

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych