Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wędka Na grunt i spławik

wedka

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomento

tomento

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 16 marzec 2016 - 01:50

Witam Serdecznie pasjonatów Wędkarstwa ;)

Mam pytanie dotyczące wędki. Jezdzimy z kolegą czasem nad jakieś jezioro pomczyc kija ( gardło także );) ale czas zmienić sprzęt bo złowienie jednego leszcza przez sezon to trochę mało ;)
Nie wiemy co kupić. Jezdzimy głownie nad stawy lub jeziora. Nie mamy zamiaru latać po rzekach.
Fajnie jakby wędka mogła być gruntowa i na spławik ewentualnie muchę. Czyli szukam coś trochę uniwersalnego.
Budżet... budżet to temat otwarty ale na nasze potrzeby szału nie potrzebujemy tylko sprzęt do ktorego sa cześci zamienne oraz w miare mało awaryjny ;) proszę o jakieś propozycję oraz jaka długość polecacie przy takim łowieniu jak opisywane.
Dziekuje serdecznie ;)

Użytkownik tomento edytował ten post 16 marzec 2016 - 01:54

#2 wiesiek

wiesiek

Szajbus

• Members
  • 1622 postów

Napisano 28 kwiecień 2016 - 10:42

Temat bardzo ciekawy,i zastanawiam się,z której strony go ugryżć. Jaką wedkę kupić ażeby spełniała trzy warunki ; spławik,grunt,mucha.Do każdej z tych metod przeznaczona jest inna wędka - długośc,ciężar wyrzutu,oraz żyłki. Na rynku można kupić za małe pieniądze wędki do każdej z tych metod.Kiji uniwersalnych nie ma,a wędkowanie kijem do metody gruntowej spławikiem i odwrotnie mija się z celem. Na spławik wędka długości od 3,90-4,20m cw.góra 25g.Obowiązkowo żyłka tonąca spławik do 10g i zarzucisz lekko na 50m. Do metody gruntowej lekkiej wędka 3,60m może być ds. o cw do 40g-80g i mały koszyczek.Do ciężkiego gruntu z koszykiem 3,60 cw 80-100g i więcej.Powyżej 100g kije są już bardzo sztywne i podejrzewam,że trudno by ci się nimi łowiło. Kije nogą być teleskopowe /poręczniejsze w transporcie/ lub trzy częściowe.       

#3 Sith

Sith

Weteran

• Members
  • 361 postów
  • Zainteresowania:sex, spinning, żeglarstwo

Napisano 28 kwiecień 2016 - 10:59

http://www.wedkarski...loat-jaxon.html

#4 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów
  • Zainteresowania:Muzyka ( Workstation Tyros 2 ), fotografika, strategiczne gry komputerowe, rozpoznawanie grzybów, magic the gathering, gry planszowe, sport wszelaki

Napisano 29 kwiecień 2016 - 09:24

Jeden kij? Sprecyzuj co znaczy "na grunt". Jeśli chcesz rzucać sprężyną pełna zanęty potrzebujesz kija o cw. 50-100g lub lepiej. Taki kij nie wyrzuci prawidłowo zestawu spławikowego o gramaturze 0,5 grama..

Użytkownik OLO edytował ten post 29 kwiecień 2016 - 09:25

#5 wiesiek

wiesiek

Szajbus

• Members
  • 1622 postów

Napisano 29 kwiecień 2016 - 13:12

Wiem Sith,,że podałeś tą wędkę jako przykład sprzętu "uniwersalnego". Owszem można ten kij kupić, ale według mnie na spławik zaciężki a na grunt zalekki.Spławikiem 4-5g i żyłką 16-18mm daleko nie zarzuci.W tym przypadku zakładać koszyczek czy tylko sam ołów a donęcać ręką lub procą? Cw tego kija to 10-30g, więc nie ma się co zabardzo prężyć.Nie wiem jakie umiejętności wędkarskie posiada Tomento, ale żyłkami 0,12- 0,14mm chyba nie będzie wędkował. Poza tym długość kija 3,30m to jak na spławik chyba trochę zakrótki.To jest moje zdanie, z którym nie każdy musi się zgadzać.     

#6 Sith

Sith

Weteran

• Members
  • 361 postów
  • Zainteresowania:sex, spinning, żeglarstwo

Napisano 04 maj 2016 - 08:15

(...) długość kija 3,30m to jak na spławik chyba trochę zakrótki. (...)

Toteż ja myślałem o modelu 390cm/10-30g, lub 420/10-40. Byłyby w miarę uniwersalne.

Jest też model 390cm/40-80g, ale ten już zupełnie nie nadaje się pod spławik.

Generalnie masz rację i całkowicie się z Tobą zgadzam, nie ma wędzisk uniwersalnych, są tylko pseudo uniwersalne, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma... :wink:

Użytkownik Sith edytował ten post 04 maj 2016 - 08:24

#7 Copino

Copino

Wędkarz

• Members
  • 20 postów

Napisano 06 maj 2016 - 07:29

Z reguły jeżeli coś jest do wszystkiego to jest zarazem do niczego i ta zasada idealnie sprawdza się w przypadku tzw: "wędzisk uniwersalnych",to bardzo umowne pojecie które w praktyce nie istnieje:)

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wedka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych