Skocz do zawartości

Zdjęcie

Projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa Do Ustawy O Rybołóstwie Morskim(uorm).

80 odpowiedzi w tym temacie

#61 Andrzej_79

Andrzej_79

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 11:08

Ja to zinterpretowalem jeszcze inaczej. Pkt 1 ok pilker oraz pkt 2 lub 3. Wychodzi z tego że wolno łowić z pilkerem i wg pkt 3 dwoma przewieszkami. Ale to jak wszystko w tym kraju wolna interpretacja.

#62 Baldor

Baldor

Weteran

• Members
  • 104 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 21:18

Ja to zinterpretowalem jeszcze inaczej. Pkt 1 ok pilker oraz pkt 2 lub 3. Wychodzi z tego że wolno łowić z pilkerem i wg pkt 3 dwoma przewieszkami. Ale to jak wszystko w tym kraju wolna interpretacja.

Rzeczywiście, wykorzystanie słowa "lub" mogłoby sugerować taką interpretację, jako że oznacza alternatywę łączną.

Konstrukcja logiczna przepisu byłaby bezsensowna, jako że można by było zastąpić oba punkty sformułowaniem "nie więcej niż trzema przyponami zakończonymi haczykami o jednym ostrzu, których rozwarcie nie przekracza 20 mm, z przymocowanymi do nich sztucznymi przynętami", ale jak wiemy logika nie jest najmocniejszą stroną współczesnych "prawotwórców"  :mrgreen:

Użytkownik Baldor edytował ten post 25 listopad 2016 - 21:20

#63 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 222 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 18:22

Może twórca rozporządzenia chciał wrócić do poprzednich przepisów i zezwolić na wędkowanie na pilker +przywieszka albo 2 przywieszki. Niestety zapis jaki sformułowano można interpretować tak jak jak opisał kolega Baldor. Jakiś prawnik by się przydał by to rozgryźć. Z resztą to i tak będzie martwy przepis jak poprzednie bo większość kutrowych "łowców" założy i tak 3 przywieszki prócz pilkera bo "rej musi się wrócić". 

Kol, PAYA - wydłużono okres ochrony dla wędkarzy do 30.11 i nie tylko tym zrobiono nam pod górę. Przeczytaj 2 ostatnie rozporządzenia.

http://isap.sejm.gov...=WDU20150001015

http://www.dzienniku.../du/2016/1855/1

#64 matek1

matek1

Weteran

• Members
  • 156 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 19:13

Kolego okonhel, z tymi przywieszkami to nie tak do końca, że rejs ma się zwrócić. Poprostu nowe, są najczęściej wiązane po 3 sztuki. Są też i po 2, ale nikt ich nie przerabia. Ja wiąże sam, najczęściej pojedyńcze, żeby zestaw szybciej opadał.

#65 Baldor

Baldor

Weteran

• Members
  • 104 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 19:39

Kolego okonhel, z tymi przywieszkami to nie tak do końca, że rejs ma się zwrócić. Poprostu nowe, są najczęściej wiązane po 3 sztuki. Są też i po 2, ale nikt ich nie przerabia. Ja wiąże sam, najczęściej pojedyńcze, żeby zestaw szybciej opadał.

Rzeczywistość jest taka, że łowiąc w zdecydowanej większości wypadków najwięcej na łajbie, korzystam z samego pilkera, ewentualnie pilkera i jednej przywieszki. Pilker oczywiście uzbrojony w jedną, niewielką kotwicę. Przynęta nie zawsze jako pierwsza dostaje się do dna...

Myślenie, aktywność i chęci determinują wielkość połowu, nie liczba przynęt.

Rozumiałbym, gdyby Twoją filozofię reprezentowali nowicjusze mający problemy z węzłami na fluorocarbonie za 10 zł. Zestawy 3+1 (z dwiema kotwicami) stosuje 90% "Wilków Morskich", mistrzów w swym fachu, stanowiących 80% obsady kutrów. Usprawiedliwiając ich, możliwe że umiejętność wiązania zestawów posiadają, ale nie są w stanie jej wykorzystać ze względu na stopień upojenia alkoholowego.

#66 matek1

matek1

Weteran

• Members
  • 156 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 22:06

Baldor, ja nikogo nie usprawiedliwiam. Opacznie mnie zrozumiałeś. Bardziej chodzi mi o to, że gdyby były dostępne na rynku tylko podwójne i pojedyńcze, to takie by wędkarze stosowali. I nie sprowadzaj wszystkiego do alkoholu, bo nie da się wszystkiego jedną miarą zmierzyć

#67 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 222 postów

Napisano 26 listopad 2016 - 22:47

Przywieszki są sprzedawane w zestawach z których łatwo przywieszkę zdjąć bo zazwyczaj nie są trwale zawiązane. Można też nadmiar przywieszek odciąć i przewiązać krętlik, Można poprosić kogoś z obsługi czy wędkarzy na kutrze by pomógł zawiązać jak trzeba (sam zazwyczaj wiążę wędkarzom w drodze na łowisko bo zazwyczaj jest to minimum godzina a czasem i 4). - trzeba tylko chcieć. Niestety jak powyżej kol. Baldor napisał większość uzbrojona jest "po zęby" a i zdarzają się łowiący na 2 wędki.
Zdarzają się też "fachowcy" zbrojący pilker t. Bora w 4 kotwice: jedna klasycznie, druga na górze a pozostałe 2, zamocowane pośrodku na nawierconych po obu stronach otworach...

Użytkownik okonhel edytował ten post 26 listopad 2016 - 22:51

#68 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 07 grudzień 2016 - 12:07

Baldor, ja nikogo nie usprawiedliwiam. Opacznie mnie zrozumiałeś. Bardziej chodzi mi o to, że gdyby były dostępne na rynku tylko podwójne i pojedyńcze, to takie by wędkarze stosowali. I nie sprowadzaj wszystkiego do alkoholu, bo nie da się wszystkiego jedną miarą zmierzyć

Ja widziałem asa, który sczepił dwie przywieszki po 4 haki, co razem dało mu 8.... Po którymś z rzędu splątaniu sąsiedzi wytłumaczyli mu żeby się opamiętał.

Fakt że dostępność nieregulaminowych przywieszek połączona często z nieznajomością przepisów jest bardzo częstą przyczyną, ale na prawdę nie jedyną.

Niektórzy są po prostu głupi. Facet się dziwił że szybciej jestem na dnie, choć on miał cięższego pilkera. Tłumaczę że mam plecionkę 0,16 i jedną przywieszkę, a u niego 0,35 + cztery przywieszki robią zbyt duży opór. Wiesz co zrobił? Zamienił pilkera na cięższego  :grin:   Nic mu to nie dało oczywiście, a że rybki tego dnia atakowały raczej z pierwszego puknięcia, to wyciągałem 4 na jego jedną. Do samego końca nie dał się przekonać do zmiany przywieszki na pojedynczą :smile:

Вода это колыбель разумной жизни.

#69 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 222 postów

Napisano 07 grudzień 2016 - 16:49

Większość doskonale wie jakie są przepisy i jeśli wiesza 3-4 przywieszki to w pełni świadomie bo w handlu są zestawy z 2 i 3. A jak ktoś nie wie to szyper wie na pewno i wystarczy na przelocie spytać. Teraz jak przepisy się znów zmieniły to dopiero się zacznie wiercenie pilkerów....

#70 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 12:56

A jak się zmieniły? Pilker może mieć więcej niż jedną kotwicę?

#71 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 222 postów

Napisano 12 grudzień 2016 - 15:17

http://www.dzienniku.../du/2016/1855/1

#72 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 14 grudzień 2016 - 14:46

No ale tu nie jest napisane że to dotyczy łowienia dorszy pilkerem? Ja rozumiem że dwie kotwice może mieć wobler czy błystka na belonę, ale w przypadku dorszy jest w par.5 ust.3 napisane że jedna. Tyle że to tak trochę z kontekstu wyrwane więc pewności nie mam.

#73 amator52

amator52

Weteran

• Members
  • 287 postów

Napisano 23 styczeń 2017 - 13:29

No to mamy kolejną "dobrą zmianę". Będąc nad morzem wybrałem się tradycyjnie do Mrzeżyna pospiningować za sandaczem, czy na malutką błystkę skusić ładną certę. I ZONK !!!!! Od lokalnych wędkarzy dowiedziałem się, że ten burak z pis-u (burak - bo nie chcę parafrazować jego nazwiska) wprowadził zakaz spinningowania we wszystkich portach od września do końca lutego. Później jest okres ochronny, zakaz wędkowania bo coś tam niby wpuścili do wody itd., itp. . Na końcu wyjdzie, że wędkować w portach będzie można tylko wtedy, gdy na plecach będzie tłum turystów ciągle pytających, co to za ryba, czy depczących wędki !!!!!!!!!!! Jeżeli chcą walczyć z kłusownikami to wystarczy chyba zamontowany z grube miliony monitoring i kontrole. Przy kolejnych wyborach trzeba pamiętać, kto tak załatwił "suwerena".

#74 tupik1

tupik1

Wędkarz

• Members
  • 78 postów

Napisano 23 styczeń 2017 - 17:29

No to mamy kolejną "dobrą zmianę". Będąc nad morzem wybrałem się tradycyjnie do Mrzeżyna pospiningować za sandaczem, czy na malutką błystkę skusić ładną certę. I ZONK !!!!! Od lokalnych wędkarzy dowiedziałem się, że ten burak z pis-u (burak - bo nie chcę parafrazować jego nazwiska) wprowadził zakaz spinningowania we wszystkich portach od września do końca lutego. Później jest okres ochronny, zakaz wędkowania bo coś tam niby wpuścili do wody itd., itp. . Na końcu wyjdzie, że wędkować w portach będzie można tylko wtedy, gdy na plecach będzie tłum turystów ciągle pytających, co to za ryba, czy depczących wędki !!!!!!!!!!! Jeżeli chcą walczyć z kłusownikami to wystarczy chyba zamontowany z grube miliony monitoring i kontrole. Przy kolejnych wyborach trzeba pamiętać, kto tak załatwił "suwerena".

Gdzie można to znaleźć? Ten zapis

#75 aandrzej3

aandrzej3

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 23 styczeń 2017 - 19:32

http://dziennikustaw...pl/du/2016/1855

#76 amator52

amator52

Weteran

• Members
  • 287 postów

Napisano 24 styczeń 2017 - 10:22

http://www.port.mrzezyno.pl/

Czytaj: Zmiana rozporządzenia .......

#77 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 191 postów
  • Zainteresowania:wszystko co wyrzucę wraca do mnie

Napisano 13 kwiecień 2017 - 06:33

Mała zmiana:

http://www.dzienniku...l/du/2017/745/1

No i zmiany przy ustawie. Pytanie czy przy okazji my wędkarze nie dostaniemy rykoszetem, bo takie chodzą słuchy:

https://www.mgm.gov....rwszym-czytaniu

#78 amator52

amator52

Weteran

• Members
  • 287 postów

Napisano 13 kwiecień 2017 - 07:35

pp

#79 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 191 postów
  • Zainteresowania:wszystko co wyrzucę wraca do mnie

Napisano 10 listopad 2017 - 13:32

Coraz bardziej szanuję tego ministra:

http://dziennikustaw...pl/DU/2017/2066

Kto śmiga po plaży po 1 grudnia, temu radość.

#80 Karol14

Karol14

Weteran

• Members
  • 233 postów

Napisano 10 listopad 2017 - 15:16

To może parę przypomnień: Gdy drożała ropa ceny za rejs szły w górę,to zrozumiałe wzrosły koszty,tylko gdy ceny ropy spadły to ceny rejsów już nie. Gdy wzrosły opłaty za zezwolenie ceny wzorsły bo wzrosły koszty to również zrozumiałe ale teraz logicznie można oczekiwać obniżek

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych