Skocz do zawartości

Zdjęcie

Projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa Do Ustawy O Rybołóstwie Morskim(uorm).

77 odpowiedzi w tym temacie

#41 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów
  • Zainteresowania:wszystko co wyrzucę wraca do mnie

Napisano 28 maj 2015 - 08:07

Witam.
Na stronie ministerstwa pojawiły się uwagi stowarzyszeń dot. rozporządzenia:
http://legislacja.rc...282073#12282073
Miłej lektury
PozdrawiaM.

Użytkownik marshal edytował ten post 28 maj 2015 - 08:07

#42 sony440

sony440

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 20 czerwiec 2015 - 13:19

Ciekawa sprawa , sporo materialu do analizy ale przeczytalem uwagi PZW i na samym koncu jest prosba PZW ktorą zdecydowanie popieram ale tez sa ustalenia o których mało kto chyba wiedział , otóż cytuję " Komisja Morska przy ZG PZW zwraca sie z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie prośby PZW w Gdańsku w sprawie uregulowania statusu wewnętrznych wód morskich , jako przedłużenia wód śródladowych , na których jest prowadzona racjonalna gospodarka rybacka przez okregi PZW w Gdansku, Elblagu i Szczecinie . Na wodach tych do tej pory obowiazywało porozumienie z OIMR umozliwiające nieodplatne wędkowanie dla czlonków PZW "

http://legislacja.rc...ument166024.PDF

Wprowadziłem ten fragment pisząc recznie bo nie potrafię inaczej ale powinno byc czytelne . Jestem delikatnie mowiac zduminony Mieszkam w Szczecinie całe życie , czlonkiem PZW jestem od kiedy zostalem wedkarzem i zawsze wykupowalem osobne pozwolenie SUM na połów na wodach Morskich Wewnetrznych ( uwaga w Szczecinie tak naprawde są to juz wody wewnetrzne - Odra , Jezioro Dąbie i Zalew Szczecinski - Bałtyk to osobny temat ) i nagle calkowicie przypadkiem dowaiduje sie ze jako czlonek PZW nie musialem wykupywac dodatkowego pozwolenia na Wody Morskie bo moglem nieodpłatnie moczyć kije na mocy tajemniczego Porozumienia . Nie znam osoby która wiedziała o takiej mozliwosci Jezeli jestem w błedzie i żle zrozumialem ten fragment prosze o komentarze - pozdrawiam Bogdan Szczecin icon_razz.gif icon_neutral.gif icon_eek.gif

#43 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 22 czerwiec 2015 - 08:02

CYTAT(sony440 @ sob, 20 cze 2015 - 16:19) Wyświetl post
Ciekawa sprawa , sporo materialu do analizy ale przeczytalem uwagi PZW i na samym koncu jest prosba PZW ktorą zdecydowanie popieram ale tez sa ustalenia o których mało kto chyba wiedział , otóż cytuję " Komisja Morska przy ZG PZW zwraca sie z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie prośby PZW w Gdańsku w sprawie uregulowania statusu wewnętrznych wód morskich , jako przedłużenia wód śródladowych , na których jest prowadzona racjonalna gospodarka rybacka przez okregi PZW w Gdansku, Elblagu i Szczecinie . Na wodach tych do tej pory obowiazywało porozumienie z OIMR umozliwiające nieodplatne wędkowanie dla czlonków PZW "

http://legislacja.rc...ument166024.PDF

Wprowadziłem ten fragment pisząc recznie bo nie potrafię inaczej ale powinno byc czytelne . Jestem delikatnie mowiac zduminony Mieszkam w Szczecinie całe życie , czlonkiem PZW jestem od kiedy zostalem wedkarzem i zawsze wykupowalem osobne pozwolenie SUM na połów na wodach Morskich Wewnetrznych ( uwaga w Szczecinie tak naprawde są to juz wody wewnetrzne - Odra , Jezioro Dąbie i Zalew Szczecinski - Bałtyk to osobny temat ) i nagle calkowicie przypadkiem dowaiduje sie ze jako czlonek PZW nie musialem wykupywac dodatkowego pozwolenia na Wody Morskie bo moglem nieodpłatnie moczyć kije na mocy tajemniczego Porozumienia . Nie znam osoby która wiedziała o takiej mozliwosci Jezeli jestem w błedzie i żle zrozumialem ten fragment prosze o komentarze - pozdrawiam Bogdan Szczecin icon_razz.gif icon_neutral.gif icon_eek.gif

Jak to mawiał pewien autorytet z dziedziny stosunków pracy: są w tym kraju takie rzeczy które nie śniły się nawet fizjologom.....

A tak na poważnie to zależy od okręgu i jego konkretnej współpracy z właściwym dla miejsca działania OIRM-em. Mi osobiście taki pozytywny model współpracy znany jest w okręgu gdańskim. To zależy głownie od operatywności lokalnych władz na szczeblu wojewódzkim. Jak jest konkretnie w Szczecinie nie wiem. Najprościej byłoby zadzwonić do okręgu i zapytać.

Wydaje się, że nieuchronnie zbliżające się wybory znacząco przyspieszyły tempo prac legislatorów z MRiRW.
http://legislacja.rc...282094#12282094

#44 Baldor

Baldor

Weteran

• Members
  • 103 postów

Napisano 22 czerwiec 2015 - 08:24

No i szafa gra icon_smile.gif
Limit dla wędkarzy morskich łowiących w ramach rejsów komercyjnych zniesiony, zezwolenia tanie.
Jedyne co mnie martwi to par 6, pkt 6 lit. b, czyli te nieszczęsne metody kaleczące zewnętrzne powłoki ciała ryb. Czy szarpak jest czy nie jest dopuszczalny?
Pojęcie nieostre, ale skoro przy vertical jiggingu zdarzają się (czasami nawet często) podhaczenia, metodę należałoby zakwalifikować do zakazanych.
Jeśli interpretować w ten sposób, pozostaje holować szproty?

Użytkownik Baldor edytował ten post 22 czerwiec 2015 - 08:32

#45 Falcon

Falcon

Wędkarz

• Members
  • 35 postów

Napisano 22 czerwiec 2015 - 11:07

a na chwilę obecną jakie są koszty pozwolenia tygodniowego na połów w morzu z brzegu i na wodach portów morskich - pytam bo urlop zaczynam na początku lipca? Limity i wymiary według starego rozporządzenia obowiązują - chodzi o sandacza, okonia i szczupaka?
Pozdrawiam Karol

#46 sony440

sony440

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 23 czerwiec 2015 - 16:15

Oplata za tydzien polowow dla Szczecina wynosi : 37.83 zł ( do niedawna oplata roczna wynosiła 49.00 zł) ale to wlasnie o to jest całe zamieszanie Podaje linka do strony : http://www.oirm.szcz....pl/wedkarz.htm i życzę przyjemności w moczeniu kija icon_biggrin.gif

#47 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 25 czerwiec 2015 - 13:35

No dobra, a ustalił ktoś w końcu, co jest statkiem, a co nie?

189 PLN za zezwolenie roczne, to żadna taniocha raczej nie jest.
Zwłaszcza dla kogoś, kto na wędkowaniu może spędzać tylko kilka dni w roku...
Вода это колыбель разумной жизни.

#48 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 26 czerwiec 2015 - 07:58

CYTAT(wahlul @ czw, 25 cze 2015 - 16:35) Wyświetl post
No dobra, a ustalił ktoś w końcu, co jest statkiem, a co nie?

189 PLN za zezwolenie roczne, to żadna taniocha raczej nie jest.
Zwłaszcza dla kogoś, kto na wędkowaniu może spędzać tylko kilka dni w roku...

Zapewne tylko legislator wie co nie ma być statkiem. Po prostu wpadli we własne sidła. Pojawiło się nowe nazewnictwo jednostek pływających. Dotychczas był statek i inne urządzenia pływające. Obecnie dodatkowo doszło jeszcze inne niż statek urządzenie pływające.
Temat był maglowany i powinieneś wiedzieć, że dotyczy to prawie wszystkiego co pływa i nie jest dłuższe niż 5m.
Jeśli chodzi o stawki to najprawdopodobniej będą obowiązywały takie: 30, 70 i 140PLN, ale dopiero po wejściu rozporządzenia w życie. Obecnie jest to prawie: 38,78 i 190PLN.

Jeśli zaś chodzi o zmartwienia Baldora to w tym temacie też sporo się zmienia. Należy zauważyć, że legislator zmniejszył rozwarcie haków. Kotwice, które legalnie będą mogły być używane, to rozmiar 3/0. Dotychczas było 35mm i 4/0. Ponadto legalne zestawy dorszowe do połowu ze statku, bedą się składały wyłącznie: z pilkera uzbrojonego w jedna kotwicę lub tzw. dobiegacz lub pilkera uzbrojonego jak poprzednio z jedną przywieszką. inne zestawy będą nielegalne i uznawane za tzw. narzędzie do szarpaka.
PozdrawiaM.

#49 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 26 czerwiec 2015 - 14:11

CYTAT(marshal @ pią, 26 cze 2015 - 10:58) Wyświetl post
Temat był maglowany i powinieneś wiedzieć, że dotyczy to prawie wszystkiego co pływa i nie jest dłuższe niż 5m.

W międzyczasie miałem cynk, że ma nie być tego debilnego ograniczenia do 5m, a rozgraniczenie ma się oprzeć na tym, czy wykonywana jest działalność zarobkowa, czy tylko rekreacja.
Nie miałem możliwości ostatnio śledzić tematu, stąd moje pytanie.

Edit:
Odwiedził mnie w tym tygodniu Pan Marek Szymański i sprzedał mi newsa, odnośnie planowanej końcowej formy zezwoleń indywidualnych. Ponoć jest już wszystko ustalone, tylko musi wejść w życie.
- Koszt zezwolenia 140 zł - niby prawie trzy razy drożej, ale do przeżycia.
- Ma uprawniać też do łowienia z prywatnych jednostek pływających. Ta "prywatność" nie będzie ograniczona rodzajem i długością jednostki, tylko ilością łowiących osób. Maksymalnie 5 sztuk icon_wink.gif

Jak dla mnie OK, bo nic się nie zmienia, tylko zapłacę 90 zł drożej za zezwolenie.
Po tym co pierwotnie miało być, to i z tego się człowiek cieszy icon_smile.gif

Użytkownik wahlul edytował ten post 08 lipiec 2015 - 19:28

#50 Vicyn

Vicyn

Weteran

• Members
  • 110 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 10:37

Czy dobrze rozumiem, że nadal to jest projekt, który nie wszedł w życie?
Czy limit 14 szt. obowiązuje dla łowiących z brzegu a dla łowiących z kutrów, jak większość tu obecnych, limitu ma nie być?

#51 Piotr86022

Piotr86022

Weteran

• Members
  • 219 postów

Napisano 21 lipiec 2015 - 21:35

CYTAT(Vicyn @ wto, 21 lip 2015 - 13:37) Wyświetl post
Czy dobrze rozumiem, że nadal to jest projekt, który nie wszedł w życie?
Czy limit 14 szt. obowiązuje dla łowiących z brzegu a dla łowiących z kutrów, jak większość tu obecnych, limitu ma nie być?

No właśnie, ja również mam pewne wątpliwości. Skoro to projekt, który nadal jest poddany pod dyskusję, to dlaczego obowiązują np nowe stawki opłat na połowy, które nie przewidują zniżek dla młodzieży, emerytów i rencistów w zasłużonym wieku. Mnie w tym roku udało się rzutem na taśmę wykupić zezwolenie po starej taryfie, ale w przyszłym roku raczej nie wykupię zezwolenia na cały rok, jeżeli będą obowiązywały stawki takie jak w niby projekcie, który w rzeczywistości nie jest projektem a obowiązującym narzuconym paragrafem. Skoro ja bywam na morskich połowach 2-3 w roku to mam to gdzieś i urlopowo zaryzykuję powędkować bez zezwolenia tym bardziej, że w przeciwieństwie do wód PZW nie byłem jeszcze nigdy kontrolowany. Ryzyk, fizyk jak mówi przysłowie.

#52 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 27 lipiec 2015 - 14:53

No i stało się.
Z pobieżnego przeglądu:
Wymiar dorsza 35 cm, a limit 14 szt.
Śledzia łowimy na "choinkę" z maksymalnie dwoma przyponami/haczykami icon_biggrin.gif
Z zezwoleniem indywidualnym można lowić z dowolnych jednostek pływających, o ile nie prowadzą działalności komercyjnej, a liczba osób na pokładzie nie może być większa niż 5.

Już widzę New Port w marcu, jak każdy będzie orał śledzie na regulaminową choinkę icon_mrgreen.gif

Użytkownik wahlul edytował ten post 27 lipiec 2015 - 14:54

#53 Vicyn

Vicyn

Weteran

• Members
  • 110 postów

Napisano 28 lipiec 2015 - 12:44

CYTAT(wahlul @ pon, 27 lip 2015 - 17:53) Wyświetl post
Wymiar dorsza 35 cm, a limit 14 szt.

W innym temacie wyczytałem, że dopóki ustawa nie wejdzie w życie to jest brak limitu. Na każdym kutrze spisują kto ile dokładnie sztuk złapał. icon_eek.gif
-------------------------------------
No to sam już znalałem info i wyczytałem, że rozporządzenie już obowiązuje i wymiar ochronny wynosi 35cm, limit 14 szuk.
Mam jednak kilka pytań, bo niestety nie wszystko zrozumiałem w tym prawniczym języku. Może ktoś mi dokładnie wytłumaczy:
1. Jakim zestawem można łowić dorsza (przywieszka, pilker)

2. § 7. Połowy ze statku lub innego niż statek urządzenia pływającego prowadzi się: w odległości nie mniejszej niż 100 m od: b) wraku statku, którego pozycja jest naniesiona na mapie morskiej lub żeglarskiej. Czyli na wrakach łowić nie można tylko min. 100m od nich?

3. 14 sztuk w w przypadku dorsza (Gadus morhua), z wyłączeniem połowów prowadzonych na podstawie pozwolenia wydanego na podstawie art. 90 ust. 1 pkt 1 ustawy Ustawa mówi: Art. 90. 1. Wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej może być prowadzone na podstawie:
1) pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego wydanego dla:
a) organizatora zawodów sportowych na prowadzenie połowów z brzegu lub ze statku albo
b) armatora statku na prowadzenie połowów z jego statku;

To w końcu nas zwykłych wędkarzy ten limit obowiązuje czy nie? Podczas zawodów rozumiem, że nie.

Całe rozporządzenie jest tu: http://dziennikustaw.../du/2015/1015/1

Użytkownik korgan edytował ten post 28 lipiec 2015 - 14:07

#54 bigul

bigul

Weteran

• Members
  • 175 postów

Napisano 28 lipiec 2015 - 20:59

Jak komuś nie chce się czytać to tu jest wszystko opisane klik . Na kutrach Limitu dorsza nie ma .

#55 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 28 lipiec 2015 - 22:57

CYTAT(wahlul @ pon, 27 lip 2015 - 17:53) Wyświetl post
...Z pobieżnego przeglądu:
...Śledzia łowimy na "choinkę" z maksymalnie dwoma przyponami/haczykami ...

Nie warto przepisy poznawać pobieżnie.
- Dwa przypony dotyczą połowu płastug, a śledzie łowimy na "choinkę" z pięcioma przyponami.

#56 Vicyn

Vicyn

Weteran

• Members
  • 110 postów

Napisano 29 lipiec 2015 - 10:36

CYTAT(bigul @ wto, 28 lip 2015 - 23:59) Wyświetl post
Jak komuś nie chce się czytać to tu jest wszystko opisane klik . Na kutrach Limitu dorsza nie ma .

Dzięki za linka. Wszystko jasne.

#57 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 30 lipiec 2015 - 20:18

CYTAT(esox2b @ śro, 29 lip 2015 - 01:57) Wyświetl post
Nie warto przepisy poznawać pobieżnie.
- Dwa przypony dotyczą połowu płastug, a śledzie łowimy na "choinkę" z pięcioma przyponami.

Zwracam honor icon_wink.gif

#58 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 21:24

No to znów nam się zmieniło:

http://www.dzienniku.../du/2016/1855/1

Miłej lektury i pozdrawiaM.

#59 PAYA

PAYA

Wędkarz

• Members
  • 50 postów

Napisano 24 listopad 2016 - 22:53

Witam,

A propos zmian. Czy faktycznie wydluzono okres ochronny dla troci w morzu ( z brzegu) do 30 listopada? 

#60 Baldor

Baldor

Weteran

• Members
  • 103 postów

Napisano 25 listopad 2016 - 08:32

No to znów nam się zmieniło:

http://www.dzienniku.../du/2016/1855/1

Miłej lektury i pozdrawiaM.

Duża ta zmiana nie jest, wygląda na to że można mieć dwie przywieszki oprócz pilkera z jedną kotwicą (swoisty kompromis między dotychczasowym "legalem" a narzędziami rzeźniczymi stosowanymi przez większość wędkarzy  :mrgreen:  ).

Fajna jest konstrukcja przepisu, który nadgorliwie interpretowany, dzięki zastosowaniu spójnika "oraz" w punkcie 1) mógłby prowadzić nas do konkluzji, że nie wolno łowić pilkerem bez przywieszki, albo że nie wolno łowić na samą przywieszkę/przywieszki bez pilkera uzbrojonego w kotwicę :roll:

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych