Skocz do zawartości

Zdjęcie

Projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa Do Ustawy O Rybołóstwie Morskim(uorm).

77 odpowiedzi w tym temacie

#21 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów
  • Zainteresowania:wszystko co wyrzucę wraca do mnie

Napisano 28 luty 2015 - 18:00

CYTAT(wahlul @ pią, 27 lut 2015 - 23:23) Wyświetl post
Niby dobrze, chociaż drogo, tylko co będzie traktowane jako "mała łódka"? Moja szalupa długości 6m i 2m szerokości nie nadaje się do działalności komercyjnej, ale taka całkiem "mała" też nie jest...
Trudno. W razie czego mam też ponton icon_twisted.gif

Z ostatnich uzyskanych informacji wynika niestety, że może być jeszcze drożej icon_cry.gif . Byłem, pytałem i to co usłyszałem odnośnie łódek nie napawa optymizmem, zwłaszcza po marcowej publikacji w pewnym miesięczniku.

Pozdrawiam.

#22 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 02 marzec 2015 - 07:27

http://www.money.pl/...,0,1723775.html

#23 Piotr86022

Piotr86022

Weteran

• Members
  • 219 postów

Napisano 02 marzec 2015 - 08:09

CYTAT(Stary52 @ pon, 02 mar 2015 - 10:27) Wyświetl post

Najbardziej to mnie rozśmieszył poniższy tekst cyt:
Do morza głównie wpuszczany jest narybek troci i łososi, ale również certa (ryba karpiowata), sieja, węgorz i jesiotr. Część z tych gatunków poławiana jest podczas połowów rekreacyjnych, dlatego uzasadnione jest, by za stan zasobów odpowiedzialni także armatorzy statków, którzy organizują połowy rekreacyjne.

#24 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 03 marzec 2015 - 07:55

Witam.
Jest nadzieja dla osób łowiacych w Bałtyku z łodzi o długości poniżej 5m.
To co pisał wcześniej pan minister Nawrocki z departamentu rybołówstwa MRIRW, wywodzi się z ustawy Kodeks Morski z 2001 roku, a nie jak błędnie zakładałem z ustawy o bezpieczeńswie morskim. Dlatego jest nadzieja, że osoby łowiące z łódek o długości do 5m będą łowić na podstawie opłaty za zezwolenie tzw. brzegowe.

Pozdrawiam.

#25 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 03 marzec 2015 - 13:51

No to pięknie. Chyba będę musiał uciąć metr łodzi.... Jak myślicie? Lepiej uciąć od rufy czy od dziobu? icon_biggrin.gif
Вода это колыбель разумной жизни.

#26 JG39

JG39

Weteran

• Members
  • 720 postów

Napisano 03 marzec 2015 - 14:45

CYTAT(wahlul @ wto, 03 mar 2015 - 16:51) Wyświetl post
No to pięknie. Chyba będę musiał uciąć metr łodzi.... Jak myślicie? Lepiej uciąć od rufy czy od dziobu? icon_biggrin.gif

tnij przód icon_mrgreen.gif -kretyńskie PL przepisy icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif

#27 OLO10

OLO10

Weteran

• Members
  • 329 postów

Napisano 03 marzec 2015 - 15:08

Tnij od dziobu. Na rufie zawsze lepiej biorą. icon_razz.gif

#28 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 10 marzec 2015 - 21:53

No pohamuj się z tym cięciem.
Zezwolenie na starych zasadach ważne masz jeszcze przez rok. To wystarczająco dużo czasu i jeszcze wiele może się zmienić na lepsze. Najbliższy roczek to może być czas róznych cudów, także wrzuć na luz bo sezon coraz bliżej. icon_wink.gif

Pozdrawiam.
----------------------------------------------------------
Coś drgnęło ale to nie jest jeszcze to co bedzie na koniec:
http://www.minrol.go...a-rekreacyjnego

Pozdrawiam.

#29 korgan

korgan

Weteran

• Moderator
  • 856 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo morskie i śródlądowe

Napisano 11 marzec 2015 - 10:30

W artykule ciekawe jest powoływanie się na ceny zezwoleń GR Mikołajki, czyli jednego z najdroższych w Polsce. Dlaczego cen zezwoleń na wodach PZW nie brano pod uwagę?

"Wstępnie, w projekcie rozporządzenia, które będzie jeszcze przedmiotem wnikliwej analizy i konsultacji publicznych, w tym ze środowiskiem wędkarskim, zaproponowano, żeby opłaty dla osób fizycznych wynosiły:

(...) w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów ok. 120 – 150 zł"

"Wysokości opłat za pozwolenie na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego w innych krajach w regionie Morza Bałtyckiego przedstawia się jak poniżej."

Dania- 185 DKK (ok. 105 zł) za rok.

Finlandia- 31 euro (ok. 131 zł) za rok.

Estonia- 20 euro (ok. 85 zł) za rok.

Juuupiiii, żyje nam się co najmniej tak dobrze jak Finom, a Estonia i Dania to muszą być biedaki icon_wink.gif
PKB na 1 mieszkańca możemy sprawdzić w wiki:
http://pl.wikipedia..../PKB_per_capita
Wg danych dot. 2013 roku Estonia tylko troszkę "jest bogatsza" niż Polska, a Dania i Estonia niemal dwukrotnie...
Elyta rządząca niech dalej porównuje nas z lepiej rozwiniętymi gospodarkami, tylko dla czego konsekwencjami tego jest zrównanie cen, a nie zarobków? icon_evil.gif

#30 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 12 marzec 2015 - 07:02

CYTAT(korgan @ śro, 11 mar 2015 - 13:30) Wyświetl post
W artykule ciekawe jest powoływanie się na ceny zezwoleń GR Mikołajki, czyli jednego z najdroższych w Polsce. Dlaczego cen zezwoleń na wodach PZW nie brano pod uwagę?

"Wstępnie, w projekcie rozporządzenia, które będzie jeszcze przedmiotem wnikliwej analizy i konsultacji publicznych, w tym ze środowiskiem wędkarskim, zaproponowano, żeby opłaty dla osób fizycznych wynosiły:

(...) w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów ok. 120 – 150 zł"

"Wysokości opłat za pozwolenie na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego w innych krajach w regionie Morza Bałtyckiego przedstawia się jak poniżej."

Dania- 185 DKK (ok. 105 zł) za rok.

Finlandia- 31 euro (ok. 131 zł) za rok.

Estonia- 20 euro (ok. 85 zł) za rok.

Juuupiiii, żyje nam się co najmniej tak dobrze jak Finom, a Estonia i Dania to muszą być biedaki icon_wink.gif
PKB na 1 mieszkańca możemy sprawdzić w wiki:
http://pl.wikipedia..../PKB_per_capita
Wg danych dot. 2013 roku Estonia tylko troszkę "jest bogatsza" niż Polska, a Dania i Estonia niemal dwukrotnie...
Elyta rządząca niech dalej porównuje nas z lepiej rozwiniętymi gospodarkami, tylko dla czego konsekwencjami tego jest zrównanie cen, a nie zarobków? icon_evil.gif

Masz całkowitą rację. Niestety pamiętaj, że pod sejmem ustawiła się kolejka: lekarze, górnicy, pielęgniarki, kolejarze, rolnicy, rybacy i bóg wie kto jeszcze. Wszyscy potrzebują naszego wsparcia, a kasa świeci pustkami. Ministerialne obiady za 1,5 tys. zrobiły swoje.
Poza tym jest duża szansa, że to co zaproponowano będzie ostatecznie jeszcze inaczej wyglądać. To zależy w dużej mierze od tego, jak się uargumentuje proponowane zmiany oraz kto je będzie przedstawiał. Ministerstwo ma swoich faworytów jeśli chodzi o negocjacje i traktuje poważnie tylko tych którzy są partnerami, a nie uciążliwymi petentami. Choć zaprasza jednych i drugich.
PozdrawiaM.

Użytkownik marshal edytował ten post 12 marzec 2015 - 08:13

#31 stockfish

stockfish

Wędkarz

• Members
  • 39 postów

Napisano 15 marzec 2015 - 13:55

Megabajzel typowo po naszemu zrobiony. Najpierw ustawa pełna niejasności i bzdur. Potem mętne, sprzeczne informacje od różnych pracowników ministerstwa a w czerwcu może przepisy wykonawcze. Ciekaw jestem jak sobie do tego czasu będą radzić urzędy przy sprzedaży zezwoleń i wodne kanary podczas kontroli. Przecież nawet dla komercyjnych wspólna opłata 3tys to absurd. Mam kolegów, którzy zarobkowo pływają 6m jednostkami. Jak można ich traktować na równi z dużymi kutrami, które nie dość że zabierają na raz 5 x więcej wędkarzy ale też pływają kilka razy częściej bo mogą wychodzić przy znacznie większej fali. Wstyd mi za Komorowskiego że podpisał takie g...... ale w końcu było konsultowane z rybakami i największą organizacją wędkarską. Skąd ma wiedzieć człowiek nie związany z branżą że to akurat lobby najmniej zainteresowane wspieraniem wędkarstwa morskiego.

eat... sleep... go fishing

#32 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 01 kwiecień 2015 - 13:50

Nie było mnie parę dni, a tu hyc:
http://legislacja.rc...ument156773.pdf
PozdrawiaM.

PS. Tu jest co obowiązuje oraz to co już nie:
http://isap.sejm.gov...=...0574&type=9

Użytkownik marshal edytował ten post 01 kwiecień 2015 - 13:53

#33 amator52

amator52

Weteran

• Members
  • 281 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 08:29

Czyli w sprawie dorsza mamy 100 % sukcesu !!! Było 7 a jest 14 szt.. To już bardziej odpowiada wynikom z ostatnich lat. Jeżeli zwrócimy wolność dorszowym oseskom a zostawimy te powyżej 40 cm to i limit będzie prawie wystarczający.

#34 Martin77

Martin77

Weteran

• Members
  • 636 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 09:44

Rozumiem, że to taka ironia Kolego..?
Porażka z tym limitem...nadal będziemy wyjątkiem wśród Państw nadbałtyckich...
MIŁOŚNICY METODY "Z OPADU" - ŁĄCZCIE SIĘ!!!

#35 amator52

amator52

Weteran

• Members
  • 281 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 11:28

Piszę jak najbardziej poważnie. Moje połowy w ostatnim okresie najczęściej oscylowały wokół 18 - 20 (ostatni rejs 7 szt.). U innych wędkarzy było podobnie. Ważne jest by z 10 złowionych ryb uzyskać 9 kg fileta (taki rejs też miałem).
A jeżeli sięgamy po inne kraje UE to chyba w żadnym z nich nie ma tylu wędkarzy morskich co w Polsce, a nawet jak są to jadą na Morze Północne czy do Norwegii. Taka, że cieszmy się tym co uzyskaliśmy i wypuszczajmy maluchy a 14 fajnych fileciaków to już jest coś. A na marginesie to Szwagier w sobotę złowił w Darłowie 2 wymiarowe dorsze a jego kolega 5.

#36 Martin77

Martin77

Weteran

• Members
  • 636 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 12:40

Jak patrzę na nasze ostatnie połowy to na te 9 kg fileta z 10 ryb nie było żadnych szans...z kilkunastu sztuk wyszło ok. 3-4 kg icon_smile.gif
I sądzę, że większość z Kolegów zgodzi się ze mną. Chyba, że ktoś pływa tylko po wraczkach...wtedy taki wynik myślę jest jak najbardziej możliwy icon_smile.gif

MIŁOŚNICY METODY "Z OPADU" - ŁĄCZCIE SIĘ!!!

#37 OLO10

OLO10

Weteran

• Members
  • 329 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 13:12

CYTAT(Martin77 @ czw, 02 kwi 2015 - 16:40) Wyświetl post
Jak patrzę na nasze ostatnie połowy to na te 9 kg fileta z 10 ryb nie było żadnych szans...z kilkunastu sztuk wyszło ok. 3-4 kg icon_smile.gif
I sądzę, że większość z Kolegów zgodzi się ze mną. Chyba, że ktoś pływa tylko po wraczkach...wtedy taki wynik myślę jest jak najbardziej możliwy icon_smile.gif

No właśnie.... ja bym po pierwszym zdaniu postawił raczej icon_evil.gif icon_evil.gif icon_evil.gif

#38 marshal

marshal

Weteran

• Members
  • 189 postów

Napisano 04 kwiecień 2015 - 06:12

Jest sporo ciekawostek w tym projekcie. Sprawa zaproponowanego limitu 14szt. nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Trwają negocjacje, a lobby rybackie znów gra swoją piosenkę. Ciekawe czy w rozporządzeniu rybackim będzie zakaz połowów sieciowych od 15 września do 15 listopada w 4 milowym pasie przybrzeżnym odnośnie troci. Kilka ciekawych propozycji i kilka głupich. Oby udało się wyeliminować te drugie.
PozdrawiaM.
PS. Wesołych świąt i mokrego dyngusa(najlepiej w czasie rejsu) wszystkim życzę.

Użytkownik marshal edytował ten post 04 kwiecień 2015 - 06:17

#39 sony440

sony440

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 12 kwiecień 2015 - 17:39

W Szczecinie mamy masę tzw wód morskich wewnętrznych na ktore niezbedne jest pozwolenie SUM na wody morskie jak wiecie do tej pory kosztowało tylko rocznie 49 zł a obecnie 189 zł . Plywam małą łódką ale najczesciej na obszarach SUM wiec wzrost opłat odczuję niestety boleśnie , czasami bedac nad morzem lubie postać z kijem na plaży najczęściej bez efektów . Na kutrze bylem kilka razy ale mam mało czasu więc wolę pływać i łapać w Szczecinie . Tak drastyczne podniesienie opłat jest zwykłym draństwem , jak znam rzeczywistość wedkarską wielu ludzi zacznie kłusować bo nie każdego bedzie stać na spory jednak wydatek . Niestety zacznę łowić na wodach PZW bo te opłaty ponoszę corocznie z opłat SUM zwyczajnie zrezygnuję Czuję się skrzywdzonym wędkarzem . Chciałbym zaznaczyć że wędkarstwo jest moją pasją . Pozdrawiam kolegów po kiju icon_smile.gif

#40 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 23 kwiecień 2015 - 21:17

Bez przesady. Opłata za wody PZW jest na takim samym, albo wyższym poziomie. Żadne natomiast wody, nie są w gorszej kondycji, niż wody PZW. icon_smile.gif Poza nielicznymi wyjątkami, które nie są zasługą samego związku, a raczej bezinteresownej pracy lokalnych pasjonatów. Tak że, uważaj żebyś z deszczu pod rynnę nie wskoczył icon_wink.gif
Вода это колыбель разумной жизни.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych