Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wytrzymałość żyłki karpiowej

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 bubu25

bubu25

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 31 styczeń 2015 - 20:55

Prosze o pomoc

Dostalen zylke o wytrzymalosci 8.7 kg jaką rybe w kg na nią wyciagne??? chodzi mi o karpie i sorry za blendy ale niezwyklbym zazwyczaj pisac na klawiatorze dotykowej

#2 simon123

simon123

Weteran

• Members
  • 196 postów

Napisano 31 styczeń 2015 - 22:29

Wytrzymałość żyłki zależy od jej jakości ale też od sposobu i warunków holowania ryby.

#3 Xion

Xion

Weteran

• Members
  • 363 postów

Napisano 02 kwiecień 2015 - 17:04

Roznie producenci opisuja wytrzymalosc zylki jedni dadza 35 wytrzymalosc np 13.5kg inni 8kg i nie do konca tu chodzi o to ze ta gdzie pisze 8 kg nie wytzryma karpai 15kg icon_razz.gif

wytrzymałość na sucho to moze byc 8k na dlugosci 1m ale ta wytrzymałość bedzie juz np wieksza na 20m w wodzie gdzie masz jeszcze do pomocy wedke i hamulec kolowrotka icon_smile.gif .

Ja zylke dostosowywuje do moetody jaka zamierzam lowic np karpie na kulki z wedka 3.9 3.25lb i moge lowic spokojnie na zylce 0.35 a inna dam na feedera 80-120 do lowienia na methode tam np 0.25 + a inna na na skrocony tam 0.08:) , wybieraj zylki dobrej jakosci ale nie koniecznie z najwyzszej polki wazne by zylka byla bez pamieci zatapialna dobrana do metody polowu i taka by nie bylo ci zal jej po sezonie wywalic i kupic swiezaka a nie jechac na 1 zylce 2-3 sezony icon_smile.gif bo sie dalo 150zl za 800m

Pozdrawiam

#4 masqo

masqo

Weteran

• Members
  • 270 postów

Napisano 12 kwiecień 2015 - 20:58

Masz żyłkę o wtrzymałości 8,7 kg teoretycznie dobre żyłki mają podane dwie wartości wytrzymałości. Pierwsza -to wytrzymałość liniowa druga- to wytrzymałośc na węźle. Jeżeli ty masz żylkę o wytrzymałości 8,7 kg (zapewne jest to wartość wytrzymałości liniowej), to jej średnica oscyluje w granicy 0,35-0.40 mm. Są "producenci" co robią żyłki o średnicy 0,30 mm co mają wtrzymałość 13 kg a rwią się w rękach. Wystarczy popatrzeć na wytrzymałości żyłek Krystona(najlepsze karpiowe żyłki na świecie). Ich żyłka Krystonite o średnicy 0,41 ma wytrzymałość 8 kg. Co do tego jaką rybę wyholujesz na tę żyłkę -to wszystko zależy od kilku czynników: typ wędziska, charakterystyka łowiska, ustawienie hamulca i technika holu wielkość haka i to jak zacinasz rybę (jeśli bardzo agresywnie to bardzo duże jest prawdopodobieństwo, że ją stracisz). Osobiście mam kolegę co na zestaw 0,16 mm żyłka główna i 0,12 mm przypon hak nr 12 wycholował karpia o wadze 6 kg (kiedy żyłka główna miała teorerytcznie wytrzymałość 2,9 kg a przypon 1,4 kg) tylko że on miał czyste łowisko słabo przykręcony hamulec i miękką matchówkę.

Użytkownik masqo edytował ten post 13 kwiecień 2015 - 17:37

#5 Max35

Max35

Początkujący

• Members
  • 4 postów
  • Zainteresowania:Ryby ryby ryby☝

Napisano 31 marzec 2016 - 11:25

Zgadza się masqo:)ja w roku kupiłem żyłkę ESP 0.40 ma wytrzymałość 18lb....8.2kg do żyłki dodam 10 m przypon strzałowy,bo łowie blisko trzciny i na łowisku są też małże.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych