Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kołowrotek + Wędka

19 odpowiedzi w tym temacie

#1 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 03 wrzesień 2013 - 16:34

Witam,
dużo wędkarzy pisze że kupuje tanie wędki i kołowrotki które służą im przez kolejne sezony wędkowania na lodzie. I tu idąc za wskazówkami znalałem najtańszy kołowrotek z... 5 letnią gwarancją! Kosztuje 18,90 a jego nazwa to "Kołowrotek Podlodowy Robinson Polaris 101 ". A więc tak chcę na niego łowić leszcze i standardowo też okonie na blaszkę icon_razz.gif. Nie wiem czy wybrałem dobry hamulec (tylny) po prostu lubię tylne hamulce ale może jestem w błędzie? Proszę o opinie co do tego kołowrotka. Co do wędki to jeszcze się rozglądam i o ile ktoś odpisze to dopytam icon_smile.gif. No i już niedługo założe mój ulubiony temat (sami wiecie jaki hehe).

#2 KrisFanFan

KrisFanFan

Wędkarz

• Members
  • 36 postów

Napisano 03 wrzesień 2013 - 23:38

CYTAT(rusek @ wto, 03 wrz 2013 - 19:34) Wyświetl post
Witam,
dużo wędkarzy pisze że kupuje tanie wędki i kołowrotki które służą im przez kolejne sezony wędkowania na lodzie. I tu idąc za wskazówkami znalałem najtańszy kołowrotek z... 5 letnią gwarancją! Kosztuje 18,90 a jego nazwa to "Kołowrotek Podlodowy Robinson Polaris 101 ". A więc tak chcę na niego łowić leszcze i standardowo też okonie na blaszkę icon_razz.gif. Nie wiem czy wybrałem dobry hamulec (tylny) po prostu lubię tylne hamulce ale może jestem w błędzie? Proszę o opinie co do tego kołowrotka. Co do wędki to jeszcze się rozglądam i o ile ktoś odpisze to dopytam icon_smile.gif. No i już niedługo założe mój ulubiony temat (sami wiecie jaki hehe).

he he wiesz co jęśli chodzi o tanie kołowrotki to jest z nimi jak z samochodami. można kupić merca z salonu i mieć go do końca życia. mozna rowniej kupić opla i jeżdzić 5 lat oraz można kupić wrak i mieć na sezon icon_smile.gif tak samo jest tutaj - tani kołowrotek to taki od 50 zeta i on może działać 5 lat a taki za 20 złoty to jest na jeden sezon albo do "mocniejszego" brania - nie polecam, a już szczególnie na spining icon_smile.gif

#3 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 16:28

Czyli na leszcza za słaby? Bo szczupaka mi sie z loduu nie zdazylo zlowić icon_razz.gif. W takim razie mógłbyś dać kilka propozycji tych kołowrotków w przedziale 50-60zl?

#4 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 17:22

CYTAT(rusek @ śro, 04 wrz 2013 - 19:28) Wyświetl post
Czyli na leszcza za słaby?

Nie sądzę..
Wprawdzie można trafić na nieudany wyrób, ale to w każdym przedziale cenowym, więc nie cena jest wyznacznikiem ale to czy ma sprawnie działający hamulec i to czy Tobie on odpowiada. Jaki hamulec to też kwestia osobistych preferencji... ja wybrałbym przedni. Swój kupiłem parę lat temu za chyba niewiele większa cenę. Łowię nim parę lat i nie narzekam.
Kijki dosyć fajne ma Cupido za jakieś 25-30zł. Znajdziesz coś pod spławik czy blaszkę. Kiedy głębokość niezbyt duża (chyba trudno o to na Mazurach icon_razz.gif ) to do mormyszki nieśmiertelna "bałałajka". icon_cool.gif

Użytkownik esox2b edytował ten post 04 wrzesień 2013 - 18:01

#5 KrisFanFan

KrisFanFan

Wędkarz

• Members
  • 36 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 17:24

CYTAT(rusek @ śro, 04 wrz 2013 - 19:28) Wyświetl post
Czyli na leszcza za słaby? Bo szczupaka mi sie z loduu nie zdazylo zlowić icon_razz.gif. W takim razie mógłbyś dać kilka propozycji tych kołowrotków w przedziale 50-60zl?

witaj rusek
nie ma problemu, kwestia poszukania w hurtowniach albo nawet na allegro. podam Ci kilka propozycji takich kołowrotków które sam kupiłem dla siebie czy swoich znajomych i uzywamy je osobiście ;

1. KOŁOWROTEK KONGER MEDALIST TEAM CARP 340 MOCNY K15
http://allegro.pl/ko...3501928146.html

2. Okuma Kołowrotek Challenge 20 FD
http://allegro.pl/ok...3456246860.html

3. kołowrotek TERN 2500 LARUS ALUMINIOWA SZPULA 6BB
http://allegro.pl/ko...3507127243.html

to są moje 3 kołowrotki które używam osobiście i jestem z nich zadowolony
powiem tak, są 3 wiodące marki sprzętu na naszym rynku z przeciałem cenowym od 20 złoty do kilku stówek i wśród nich można znaleść coś dla siebie, mianowicie KONGER , OKUMA oraz JAXON icon_smile.gif
pozdrawiam i szczęścia życzę na rybkach icon_wink.gif

#6 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 17:56

CYTAT(KrisFanFan @ śro, 04 wrz 2013 - 20:24) Wyświetl post
1. KOŁOWROTEK KONGER MEDALIST TEAM CARP 340 MOCNY K15
....................................
3. kołowrotek TERN 2500 LARUS ALUMINIOWA SZPULA 6BB

Bądź uprzejmy i wyjaśnij po jakie licho na lód potrzebny kołowrotek mieszczący 200m żyłki 0,30 (!) icon_eek.gif

#7 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 19:58

O kurde jakieś bycze te kołowrotki na dużego suma icon_biggrin.gif. No ja będę łowił na 5-8m. Nie wiem może kupię te kołowrotki tanie i napisze wam jak śmigają icon_biggrin.gif. A dlaczego preferujesz przedni hamulec a nie tylni? Po prostu sie przyzwyczaiłeś do regulowania z przodu czy jest jakaś inna przyczyna? (do esox) Ze względu na głębokość myślałem o kupieniu kijka o średniej twardosci - dobrze myśle? Pytam ponieważ szczerze mówiąc nigdy na to nie zwracałem uwagi a nie mam takiej możliwości żeby sobie sprawdzić kijka osobiście w sklepie. Niby mazury a się czołowy zawodnik GPP dziwił że takie ceny, nic nie ma i nikt sie nie zna na tym icon_biggrin.gif.
Pozdrawiam.

#8 KrisFanFan

KrisFanFan

Wędkarz

• Members
  • 36 postów

Napisano 04 wrzesień 2013 - 23:04

CYTAT(esox2b @ śro, 04 wrz 2013 - 20:56) Wyświetl post
Bądź uprzejmy i wyjaśnij po jakie licho na lód potrzebny kołowrotek mieszczący 200m żyłki 0,30 (!) icon_eek.gif

esox ja po prostu wymieniłem kołowrotki które sam używam w przedziale 50 zł a to że na bębenek można nawinąć taką grubą zyłkę to tylko ich zaleta ponieważ są mega uniwersalne moim zdaniem, gdyż można na nie smiało łowić białą rybę na żyłkę 18 albo przyczaić się na suma z żyłką 30+ icon_smile.gif tak więc nadają się od spławika i federka aż po ciężkie zestawy gruntowe !
to były moje propozycje - jeśli masz ciekawsze to poradz koledze icon_wink.gif

#9 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 04 wrzesień 2013 - 23:18

CYTAT(KrisFanFan @ czw, 05 wrz 2013 - 00:04) Wyświetl post
esox ja po prostu wymieniłem kołowrotki które sam używam w przedziale 50 zł a to że na bębenek można nawinąć taką grubą zyłkę to tylko ich zaleta ponieważ są mega uniwersalne moim zdaniem, gdyż można na nie smiało łowić białą rybę na żyłkę 18 albo przyczaić się na suma z żyłką 30+ icon_smile.gif tak więc nadają się od spławika i federka aż po ciężkie zestawy gruntowe !
to były moje propozycje - jeśli masz ciekawsze to poradz koledze icon_wink.gif

Witki opadają....
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#10 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 05 wrzesień 2013 - 06:03

CYTAT(Kamil Z. @ czw, 05 wrz 2013 - 00:18) Wyświetl post
Witki opadają....

Niektórym się załamują . icon_twisted.gif icon_mrgreen.gif

#11 korgan

korgan

Weteran

• Moderator
  • 856 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo morskie i śródlądowe

Napisano 05 wrzesień 2013 - 07:23

CYTAT(KrisFanFan @ czw, 05 wrz 2013 - 00:04) Wyświetl post
(...)tak więc nadają się od spławika i federka aż po ciężkie zestawy gruntowe !
(...)

KrisFanFan, a jaki kij polecisz do ciężkich zestawów gruntowych do łowienia z pokrywy lodowej? No i który feeder się do tego nada? icon_rolleyes.gif

Moja rada, patrz gdzie i co piszesz.

Rusek, kołowrotki za 20zł przy podlodowym wędkarstwie dają radę i to nie przez sezon, a wiele lat. Kwestia jeszcze tego czy będziesz łowił duże ryby i jak często będziesz używał sprzętu, ale przeciętnemu zimowemu wędkarzowi starczą na długo.

PS. KrisFanFan, widzę, że o mercedesach też masz pojęcie, tylko że tych wyprodukowanych około 30 lat temu icon_neutral.gif

#12 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 05 wrzesień 2013 - 09:17

CYTAT(rusek @ śro, 04 wrz 2013 - 22:58) Wyświetl post
... A dlaczego preferujesz przedni hamulec a nie tylni? Po prostu sie przyzwyczaiłeś do regulowania z przodu czy jest jakaś inna przyczyna? (do esox) ...

Generalnie łowię kołowrotkami z przednim hamulcem. Tak mnie jest wygodniej i nieuzasadnione (chyba icon_razz.gif ) przekonanie o ich większej sprawności.
Co do wędkowania pod lodem to wolę się skupić na finezji (ale bez przesady) no i z racji łowienia w wodach niezbyt głębokich oraz tego, że wolę mormyszkę zamiast błystki nie mogę się powstrzymać od holowania z ręki. Do takiego łowienia nie przywiązuję zbytniej uwagi czy kij jest bardziej czy mniej sprężysty a sam kołowrotek też nie ma dla mnie większego znaczenia. Co nie oznacza, że namawiam do kupna byle czego. Traktuję go raczej jako magazyn zapasu żyłki, lecz zdarzyło mi się skorzystać z dobrodziejstwa hamulca w trakcie holu. Ostatnio podczas holu około 70cm sandacza (z poprawką na wędkarską wyobraźnię), zakończonego porażką w samym otworze.
Nie jestem żadnym zawodnikiem i wędkowanie pod lodem ma sprawiać frajdę przede wszystkim mnie samemu. Dlatego nie zamierzam przekonywać, że tak jak łowię, jest lepiej.
Generalnie podchodząc do tego jaki kołowrotek to trzeba mieć na uwadze, że choć łowiąc cienkimi żyłkami sam kołowrotek nie poddajesz zbyt dużym obciążeniom, ale i na to, że amortyzacja za pomocą kija jest ograniczona. Ja skupiłbym się głównie nad jego hamulcem. Nie ujmując nic innym parametrom sprzętu to on jest kluczowym elementem zestawu.
Czyżbyś miał jakieś wieści, że lód jest tuż, tuż icon_mrgreen.gif ?
Pozdrawiam ! icon_cool.gif

P.S. Z racji, że rozmawialiśmy na przykładzie twojego kołowrotka o stałej szpuli to zapomniałem dodać, że kiedyś łowiłem tylko przy użyciu małego, o ruchomej szpuli. Dalej są one w sprzedaży za kilka zł. W moim wędkowaniu też się sprawdza.

Użytkownik esox2b edytował ten post 05 wrzesień 2013 - 10:05

#13 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 05 wrzesień 2013 - 14:45

Aha to troszkę już zaczynam się orientować. Prawdę mówiąc z pod lodu nigdy jakichś okazów nie wyciągałem okonie max 25cm heh. W tym roku właśnie mam zamiar spróbować leszcza przyatakować co nie znaczy że go złowie icon_razz.gif. Będę próbował na metodę "Bogdana Bartona" czyli kawałek ciężarka + haczyk i koniec.
A co do lodu to mam nadzieję że nadchodzi i już nikt ani nic tego nie zatrzyma icon_biggrin.gif. Chyba więc kupię te kołowrotki i wrazie będą złe na przyszłość będę już bardziej ostrożny a 20zl za kołowrotek mnie nie zbawi icon_razz.gif.

#14 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 10:46

CYTAT(rusek @ czw, 05 wrz 2013 - 17:45) Wyświetl post
... Będę próbował na metodę "Bogdana Bartona" czyli kawałek ciężarka + haczyk i koniec...

Nie ujmując nic wiedzy i doświadczeniu P. Bartona to ja i moi znajomi łowili (głównie płocie) w ten lub bardzo podobny sposób dużo wcześniej niż zostało to opisane... Zamiast mormyszki haczyk i powyżej niego 2-4cm mała śrucina. Sygnalizator to klasyczny kiwak. Można łowić "pracując" jak na mormyszkę, ale lepsze wyniki przy słabych braniach miałem na "lenia" odkładając kijek na podpórkę. W tym wypadku podobnie jak na spławik, tyle tylko, że zamiast niego sygnalizatorem jest kiwak.

#15 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 16:25

Rozumiem, ale P. Barton ma swoje jeziorko z wykarmionymi leszczami także się nie dziwię że łowi zawsze i to nie byle jakie sztuki ;p. A teraz mam pytanko co do wędki

http://tanie-wedkowa...a...&pro=722133

czy ta wędka to tandeta? Kupiłem ze 3 lata temu coś podobnego tylko tańsze i mam do tej pory, zero uszkodzeń, a wyciągałem kilka "ładnych" <- (jak dla mnie icon_razz.gif) okoni. Szkoda mi wydawać dużo pieniędzy ponieważ na ryby w zimę idę parę razy tak naprawdę.

#16 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 16:59

Ta wędka jest ok. Podobną, jak nie identyczną ma w swojej ofercie Konger, pod nazwą bodajże Nordic. Tyle, że to wersja bez możliwości zamontowania kiwoka(chyba, że przez dodatkową rurkę termokurczliwą). Do mormyszki przydaje się kijek, gdzie ostatnia przelotka jest odsunięta od szczytu. Ten rodzaj uchwytu jest fajny, bo dobrze trzyma kołowrotek i jest "ciepły". Moc wędziska to już kwestia naszej metody, zestawu i ryb na jakie się nastawiamy. Na najsłabsze modele wyjeżdżały już u mnie okonie 30+ i tęczak ok 40cm. Bez problemów. Rozejrzyj się w ofercie JAxona, Kongera, Mikado itp. Na pewno wybierzesz najbardziej Ci odpowiadający. Tu nie liczy się mega czułość, szybkość itd. Kij ma amortyzować odjazdy i pozwalać w miarę szybko "wypompować" rybę do dziury. Istotniejszy jest wg mnie dobry kołowrotek z precyzyjnym hamulcem.

Pozdrówka
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:

#17 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 20:41

Tak, tak wiem że nie mogę na niej zamontować kiwoka. Jedną chcę kupić pod blaszkę a drugą pod "leniucha" czy mormyszę. Także dzięki za info wszystkim icon_smile.gif. I teraz pozostało nam czekać na lód hehe

#18 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 06 wrzesień 2013 - 21:17

CYTAT(rusek @ pią, 06 wrz 2013 - 21:41) Wyświetl post
Tak, tak wiem że nie mogę na niej zamontować kiwoka. Jedną chcę kupić pod blaszkę a drugą pod "leniucha" czy mormyszę. Także dzięki za info wszystkim icon_smile.gif. I teraz pozostało nam czekać na lód hehe

Jesień jesienią, ale też ostatnio tęskno na świder zerknąłem icon_wink.gif
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:

#19 rusek

rusek

Weteran

• Members
  • 106 postów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 10:01

Nom tęskno... A mam zaytanie bo na necie znalazłem sztuczną ochotkę dużą i mała ta ostatnia niestety się wyczerpała więc myślę nad dużymi czy jest az taka wielka różnica?? Czy mogę po prostu sobie tą dużą urwać na pół ?
a tutaj jeszcze okonek na rosówke z gruntu:
http://imageshack.us/f/13/irv9.jpg

#20 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 08 wrzesień 2013 - 21:22

Ochotka Berkley'a jest ok. Ja zimą kupiłem jeszcze inną, rosyjską jakąś "no name", z wtopioną wewnątrz czarną gumką, w którą trzeba było trafić hakiem, bo cała czerwona otoczka była zbyt delikatna, by utrzymać się na haku. Całość delikatna, może nieco bardziej wytrzymała niż żywa larwa. Okonki wyjeżdżały i to raczej nie dziwne. Ale i płotki się dawały skusić icon_smile.gif

Pozdrówka
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych