Skocz do zawartości

Zdjęcie

Łowienie Karpi - Kilka Pytań

9 odpowiedzi w tym temacie

#1 HerbataSaga

HerbataSaga

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 12:28

Witam, jestem początkującym wędkarzem , niedaleko mnie jest łowisko wędkarskie w Starzawie . Jest to staw o głębokości około 2 metrów albo i mniej. O dnie nie wiem nic ale raczej jest muliste z tego co wiem od pracowników.

Chciałbym tam połowić karpie i teraz moje pytanie jaki powinien być zestaw.

Oglądałem jakieś poradniki , zestaw taki: zyłka główna > rurka antysplątaniowa z koszyczkiem> stoper gumowy, przypon z włosiem

wiele osób mówi że koszyczek jest nie potrzebny ( więc tu proszę o wasze zdanie na temat tego zestawu)

Koleje pytanie - Jaka powinna być :w ielkość koszyczka i rurki , oraz jaki wybrać rozmiar żyłki i haczyka.

Kolejny zestaw z którym się napotkałem to zestaw samozacinający , o nim nie mam w ogóle żadnego pojęcia icon_smile.gif

Bardzo liczę na waszą pomoc , mam nadzieje że wytłumaczycie mi to :)

#2 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 20:14

Kliknij w link pod postem na na moim kanale znajdziesz trochę informacji o zestawie karpiowym. Jak będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości to pomogę.

#3 HerbataSaga

HerbataSaga

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 20:25

Ok, dzięki zabieram się za oglądanie

#4 masqo

masqo

Weteran

• Members
  • 270 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 20:34

CYTAT(HerbataSaga @ nie, 18 sie 2013 - 15:28) Wyświetl post
Witam, jestem początkującym wędkarzem , niedaleko mnie jest łowisko wędkarskie w Starzawie . Jest to staw o głębokości około 2 metrów albo i mniej. O dnie nie wiem nic ale raczej jest muliste z tego co wiem od pracowników.

Chciałbym tam połowić karpie i teraz moje pytanie jaki powinien być zestaw.

Oglądałem jakieś poradniki , zestaw taki: zyłka główna > rurka antysplątaniowa z koszyczkiem> stoper gumowy, przypon z włosiem

wiele osób mówi że koszyczek jest nie potrzebny ( więc tu proszę o wasze zdanie na temat tego zestawu)

Koleje pytanie - Jaka powinna być :w ielkość koszyczka i rurki , oraz jaki wybrać rozmiar żyłki i haczyka.
Kolejny zestaw z którym się napotkałem to zestaw samozacinający , o nim nie mam w ogóle żadnego pojęcia icon_smile.gif

Bardzo liczę na waszą pomoc , mam nadzieje że wytłumaczycie mi to :)

Witaj,
Z tego, co piszesz jestem w stanie uwierzyć, że jesteś początkującym wędkarzem.
Zanim zaczniesz "inwestycje" w wędkowanie z sukcesami, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- Jaka jest powierzchnia tego stawu?
- Jak urozmaicona jest linia brzegowa?
- Kiedy ostatnio i czy w ogóle zarybiano tam karpiem (czy wiadomo, że on tam pływa)
- Jakie jest dno?

Po znalezieniu odpowiedzi na następujące pytania, można myśleć nad tym, jaką metodę jesteś w stanie zastosować, by wędkowanie było skuteczne. Inaczej nikt (oprócz tych, co tam poławiali) ci nie pomoże

#5 HerbataSaga

HerbataSaga

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 21:07

hmm powieszchnia stawu , nie jestem w stanie dokładnie tego określić , ale staw jest dosyć duży , i karpi jest tam sporo jak ostatnio byłem popatrzeć na innych wędkarzy , to często wyciągali karpie 3-6 kg . pływają tam 2 sumy (waga 65kg +) i oczywiscie wiele innych ryb . Karpie skaczą nad wodę co jakiś czas to ich napewno nie brakuje.
Linia brzegowa , prosty staw wokół wykoszone ładnie , w stawie nie ma raczej jakiegoś syfu by haczyk mógł się zaczepić . Dno jest napewno muliste , pisałem wcześniej icon_smile.gif

#6 masqo

masqo

Weteran

• Members
  • 270 postów

Napisano 19 sierpień 2013 - 23:36

CYTAT(HerbataSaga @ pon, 19 sie 2013 - 00:07) Wyświetl post
hmm powieszchnia stawu , nie jestem w stanie dokładnie tego określić , ale staw jest dosyć duży , i karpi jest tam sporo jak ostatnio byłem popatrzeć na innych wędkarzy , to często wyciągali karpie 3-6 kg . pływają tam 2 sumy (waga 65kg +) i oczywiscie wiele innych ryb . Karpie skaczą nad wodę co jakiś czas to ich napewno nie brakuje.
Linia brzegowa , prosty staw wokół wykoszone ładnie , w stawie nie ma raczej jakiegoś syfu by haczyk mógł się zaczepić . Dno jest napewno muliste , pisałem wcześniej icon_smile.gif

Próbuj na zestawy przelotowe (drgająca szczytówka lub sygnalizator elektroniczny i podwieszana bombka).
Przypony co najmniej 25-30 cm (nie znasz grubości mułu).
Na żyłce (średnica co najmniej 0,25 mm) rurka antysplątaniowa może być coś takiego http://www.sklepikwe..._sr/ARAW_sM.jpg lub prosta->stoper gumowy->krętlik ( ja wiżę Grinnerem http://www.wedkuje.p..._half_blood.jpg tyle, że robię tylko 4 oploty). Przypon(żyłka 0,14-0,18 mm) wiążę tak samo Grinnerem do krętlika na końcu hak roz. 6-8 najlepiej kuty-może być Kamatsu -ta firma robi nawet spoko haczyki ISEAMA lub CHINU do gruntu nadają się jak najbardziej ( są w kolorze czarnym i złotym)
Zanęta dopalona jakimś boosterem (może być ochotkowym) do tego kuku, pinka, konopie gotowane lub prażone(albo te i te) ew. aromat wanilia. Na haku kuku + pinka lub białe grube + kuku ew. sama kuku lub pęczek robali ( może być dipowane). Z rosówką bym uważał bo sum może się połakomić(a takiego +65 kg będziesz miał problem wyholowac zwykłą gruntówką).

#7 HerbataSaga

HerbataSaga

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 20 sierpień 2013 - 13:19

Dzięki ci wielkie , teraz przynajmniej wiem co kupic icon_smile.gif

a przypony nie będą lepsze z plecionki?
tylko jaka grubość?

Edit: zapomiałem zapytać , haczyki na karpia są takie z dłuższym trzonkiem czy jak tam , i z krótszym robi to jakąś wielką różnicę? czy każdy będzie dobry?

Użytkownik HerbataSaga edytował ten post 20 sierpień 2013 - 13:22

#8 masqo

masqo

Weteran

• Members
  • 270 postów

Napisano 20 sierpień 2013 - 21:11

CYTAT(HerbataSaga @ wto, 20 sie 2013 - 16:19) Wyświetl post
Dzięki ci wielkie , teraz przynajmniej wiem co kupic icon_smile.gif

a przypony nie będą lepsze z plecionki?
tylko jaka grubość?

Edit: zapomiałem zapytać , haczyki na karpia są takie z dłuższym trzonkiem czy jak tam , i z krótszym robi to jakąś wielką różnicę? czy każdy będzie dobry?

Plecionka teoretycznie jest lepszym materialem na przypony (pod warunkiem, że rozmawiamy o żyłce głównej o grubośc co najmniej 0,28 mm). Jednak zauważyłem, że ostrożne ryby (takie co były już na haku) łatwiej złapać na zestaw , gdzie przypon wykonany jest z żyłki. Jeśli jednak będziesz chciał używać plecionki jako materiału przyponowego propuje ci się zaopatrzyć w plecionkę dobrej firmy (np Prologic, Sufix, Tandem Baits, Dragon). Co do średnikcy plecionki to myślę, że w zupełności wystarczy 0,08-0,10 mm ew. 15 LBS. Kolejna sprawa to musisz pamiętać o tym, że mając przypon z plecionki musisz mieć poluzowany hamulec na kołowrotku - gdy ryba weźmie, ty zatniesz, poluzowany hamulec zamortyzuje szarpnięcie a ryba i tak się zatnie (pamiętaj o tym, że plecionka ma praktycznie zerową rozciągliwość) gdy hamulec nie bedzie poluzowany ty szarpniesz wędką - i zerwiesz przypon na łączeniu.
Haki kup sobie takie jak napisalem -są stosunkowo tanie a nawet dobre - Kamatsu Iseama w rozmiarze 6, 8, 10 i Kamatsu Chinu w rozmiarze 8, 10 (miejsze rozmiary na zimnieszją porę -październik listopad). Jakby jeszzce cos to pytaj.

#9 HerbataSaga

HerbataSaga

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 07:53

Dobra poluzuję sobie hamulec ( nie mam z wolnym biegiem jak narazie) i jak by mi ryba wzieła to mam dokręcić hamulec czy coś?

#10 masqo

masqo

Weteran

• Members
  • 270 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 21:15

CYTAT(HerbataSaga @ śro, 21 sie 2013 - 10:53) Wyświetl post
Dobra poluzuję sobie hamulec ( nie mam z wolnym biegiem jak narazie) i jak by mi ryba wzieła to mam dokręcić hamulec czy coś?

Hamulec luzujesz na tyle, że jak zacinasz to ma zagrać, zabrzęczeć jak zwał tak zwał, lecz szpula nie ma chodzić całkiem luźno(jak na wolnym biegu). W czasie holowania Ty sam już decydujesz o tym, jak hamulec ma być ustawiany by hol odbył jak najbardziej optymalnie. Hamulec ustawiasz tak by zamortyzował zacięcie na przyponie z plecionki. Z dwóch powodów po pierwsze -mniejsze jest ryzyko zerwania przyponu. Po drugie - mniejsze ryzyko wyrwania przyponu z haczykiem rybie z pyska.
Kołowrotki z wolnym biegiem na twoim miejscu bym sobie darował. Lepiej jest kupić bardzo dobrej klasy kołowrotek z przednim hamlucem niż taki z niskiej półki z wolnym biegiem. Mam jeden kołowrotek z wolnym biegiem ale używam go tylko do karpiówki, która pełni rolę wędki do sondowania łowiska.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych