Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zestaw Drgającej Szczytówki - Jezioro.

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 16:07

Temat przeniesiony z forum ogólnego:

Witam serdecznie,

Rok temu konsultowałem na forum wybór wędziska do metody odległościowej i padło na Mikado Trython Match 390 10g-40g.
Z wyboru jestem bardzo zadowolony ale w trackie połowów spotkałem gościa łowiącego na DS i chciałby spróbować.

Założenia:
Typ łowiska: jezioro Czos oraz Czarne w Mrągowie. Lubię łowić na cypelkach, gdzie uskok jest w okolicy 10-40 metrów od brzegu. W tym roku będę chciał poeksperymentować z nowym jeziorkiem, gdzie uskok może być trochę dalej ale tego jeszcze nie wiem.

Preferencje związane z marką:
Spodobało mi się Mikado, wykończenie itp., więc właśnie wędzisko tej marki potrzebuję.

Oczywiście przeczytałem tone materiału w Internecie na temat DS i nadal nie wiem, czy powinienem zdecydować się na pikera czy feedera. Jedyne co przemawia za feederem to, że jest tańszy i chciałbym wędzisko o długości 360.

Wybór, wiec w zasadzie podjęty Mikado Trython feeder 360 100g. Jednak prosiłbym Was o weryfikację mojego wyboru. Doradztwo, może jednak pikerek a może czegoś nie przewidziałem.

Druga kwestia, to który kręcioł będzie lepszy do tej wędki:
- Shimano Alivio 2500 RB (mam taki)
- Mikado Golden Lion FD 4006 (mam taki)

Generalnie przygodę z wędką " na dobre" zacząłem rok temu ale robię szybkie postępy, tak mi się zdaje. Choć czasem woda i wyniki weryfikują ten pogląd na nie moją korzyść icon_biggrin.gif

Dziękuję za pomoc,
K

#2 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 25 kwiecień 2013 - 18:05

Wszystko zależy od tego jak wolisz łowić. Jeżeli delikatnie i raczej małe rybki to weź pickera a jeżeli troszkę ciężej i potrzebujesz zapasu mocy bo będziesz chciał zapolować na karpia to weź feedera. Ja osobiście wole feedery bo równie dobrze widać delikatne brania nawet małych płoci a jednak jest bardziej uniwersalny. Co do młynka to jeżeli masz oba to nie ma lepszej metody na sprawdzenie niż zabranie zestawu na rybki. Raz załóż jeden raz drugi i sam zdecydujesz na który się lepiej łowiło i który lepiej się zgrywa z kijem. Pozdrawiam

#3 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 10:06

CYTAT(wiselka @ czw, 25 kwi 2013 - 21:05) Wyświetl post
Wszystko zależy od tego jak wolisz łowić. Jeżeli delikatnie i raczej małe rybki to weź pickera a jeżeli troszkę ciężej i potrzebujesz zapasu mocy bo będziesz chciał zapolować na karpia to weź feedera. Ja osobiście wole feedery bo równie dobrze widać delikatne brania nawet małych płoci a jednak jest bardziej uniwersalny. Co do młynka to jeżeli masz oba to nie ma lepszej metody na sprawdzenie niż zabranie zestawu na rybki. Raz załóż jeden raz drugi i sam zdecydujesz na który się lepiej łowiło i który lepiej się zgrywa z kijem. Pozdrawiam

Problem w tym, że nigdy nie łowiłem na koszyczek i nawet nie wiem czego się spodziewać jeśli chodzi o wielkość ryb. Zresztą małe i duże do pojęcie względne, na swoim łowisku nie wyciągnąłem ryby większej niż 20cm metodą odległościową.
Jeszcze raz poczytałem wczoraj w necie na temat DS i wyboru sprzętu między pickerem a feederem.
Pickerowe wędzisko mógłbym wykorzystać go jako spining, nie wiem jak jest ze spiningiem na wędzisku feederowym?

Zastanawiam się też nad długością i tu nie znalazłem w sieci jednoznacznej odpowiedzi.
Co jest ważniejsze przy dalekich wyrzutach, długość wędziska czy obciążenie zestawu?

Chciałem jeszcze zapytać o różnice wędzisk:
- Mikado trython 390/100
- Mikado ultraviolet 390/90

Oczywiście cena jest inna ale moje pytanie dotyczy uniwersalności tych wędzisk, bo ultraviolet ma więcej końcówek i czy najdelikatniejsza końcówka w trythonie jest taka sama jak w ultraviolecie? No i czy będę mógł w razie czego wykorzystać ją jako spinig? (wtedy też pewnie lepsza była by krótsza.

#4 PAYA

PAYA

Wędkarz

• Members
  • 50 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 10:17

CYTAT(kwadrat @ pią, 26 kwi 2013 - 13:06) Wyświetl post
Problem w tym, że nigdy nie łowiłem na koszyczek i nawet nie wiem czego się spodziewać jeśli chodzi o wielkość ryb. Zresztą małe i duże do pojęcie względne, na swoim łowisku nie wyciągnąłem ryby większej niż 20cm metodą odległościową.
Jeszcze raz poczytałem wczoraj w necie na temat DS i wyboru sprzętu między pickerem a feederem.
Pickerowe wędzisko mógłbym wykorzystać go jako spining, nie wiem jak jest ze spiningiem na wędzisku feederowym?

Zastanawiam się też nad długością i tu nie znalazłem w sieci jednoznacznej odpowiedzi.
Co jest ważniejsze przy dalekich wyrzutach, długość wędziska czy obciążenie zestawu?
Chciałem jeszcze zapytać o różnice wędzisk:
- Mikado trython 390/100
- Mikado ultraviolet 390/90

Oczywiście cena jest inna ale moje pytanie dotyczy uniwersalności tych wędzisk, bo ultraviolet ma więcej końcówek i czy najdelikatniejsza końcówka w trythonie jest taka sama jak w ultraviolecie? No i czy będę mógł w razie czego wykorzystać ją jako spinig? (wtedy też pewnie lepsza była by krótsza.

To 2 rozne kije
Mikado Trython to kompozyt, a wiec kij bardziej miekki, U-V to wegiel co powoduje, ze jest i lzejszy o szybszy.

Jezeli chodzi o adopotowanie Picker/Feeder do spiningu, to jestem sceptyczny. Sądze, ze "od biedy" jakims weglowym pickerem
mozna pobawic sie w spiningowanie okoniowe na bocznym troku, bo to tez wymaga czulej szczytowki

Generalnie Mikado robi calkiem przyzwoite feedery, w przystepnej cenie.

#5 A_post_oł

A_post_oł

Szajbus

• Members
  • 1049 postów
  • Zainteresowania:ryby też

Napisano 26 kwiecień 2013 - 10:19

dlaczego są pickery i federy?
kij rzeczny (feder) ustawiasz w pionie żeby jak najmniej żyłki było utopione bo nurt na nią napiera i szczytówka barzo się wygina im dłuższy kij tym mniej żyłki we wodzie, dodatkowo cw takiego kija jest spore bo potrzebny jest ciężki koszyk żeby nurt go po dnie nie turlał.
kij jeziorowy (picker) jest krótki bo ustawiasz go poziomo żeby jak najwięcej żyłki było utopione we wodzie wtedy wiatr czy fala nie kołyszą szczytówką dodatkowo zacięcie wykonujesz do boku. koszyka na dnie nic nie targa więc nie musi być dociążony ażeby zarzucić wystarcza ciężar zanęty w koszyku. Cw takiego kija jest więc niewielkie.

Przemyśl czy naprawdę potrzebny ci dosyć mocarny feder (360/100) do łowienia w jeziorze
Na ryby w każdziuteńki wolny czas...

Piszę poprawnie po polsku.

#6 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 11:21

CYTAT(A_post_oł @ pią, 26 kwi 2013 - 13:19) Wyświetl post
dlaczego są pickery i federy?
kij rzeczny (feder) ustawiasz w pionie żeby jak najmniej żyłki było utopione bo nurt na nią napiera i szczytówka barzo się wygina im dłuższy kij tym mniej żyłki we wodzie, dodatkowo cw takiego kija jest spore bo potrzebny jest ciężki koszyk żeby nurt go po dnie nie turlał.
kij jeziorowy (picker) jest krótki bo ustawiasz go poziomo żeby jak najwięcej żyłki było utopione we wodzie wtedy wiatr czy fala nie kołyszą szczytówką dodatkowo zacięcie wykonujesz do boku. koszyka na dnie nic nie targa więc nie musi być dociążony ażeby zarzucić wystarcza ciężar zanęty w koszyku. Cw takiego kija jest więc niewielkie.

Przemyśl czy naprawdę potrzebny ci dosyć mocarny feder (360/100) do łowienia w jeziorze

No ok. to tylko jak bym mógł poprosić jeszcze o pomoc w długości pickera.

Który model:
Mikado Essential Picker 300/40
Mikado Tachibana Picker 300/40
Mikado Tsubame Picker 300/40

Czy różnią się czymś oprócz wagi?

Użytkownik kwadrat edytował ten post 26 kwiecień 2013 - 11:23

#7 PAYA

PAYA

Wędkarz

• Members
  • 50 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 12:59

CYTAT(kwadrat @ pią, 26 kwi 2013 - 14:21) Wyświetl post
No ok. to tylko jak bym mógł poprosić jeszcze o pomoc w długości pickera.

Który model:
Mikado Essential Picker 300/40
Mikado Tachibana Picker 300/40
Mikado Tsubame Picker 300/40

Czy różnią się czymś oprócz wagi?

Na to pytanie precyzyjnie moze odpowiedziec ktos kto uzywal tych 3 wedek.
Natomiast po porownaniu opisow odpowiem tak.
Najpierw generalna uwaga. Przy wedkach o c.w. do 40 g - jestes zobligowany to uzywania zylek o wytrzymalosci 3-3,kg max.\.

Trzeba sie sugerowac opisami i wlasnie wagą . Najlzejszy jest Tsubane . Moze to oznaczac ze jest zbudowany z
z cienszych scianek niz pozostale i uzbrojony rowniez w lzejsze elemty. Zreszta opis "lekki finezyjny picker"
o czyms swiadczy. Polecany jest tez do bocznego troka na okonie.

Ja kupowalbym raczej Tachibane . Waga swiadczy, ze jest najsolidnieszy. Moze sie bowiem zdarzyc, ze usiadzi
Ci np duzy waleczny lin czy karp ( zycze Ci tego) to masz wiekszy luz przy holu.

Poza tym, juz tu "chwalilem sie", ze mam feedera TACHIBANA w wersji "light" 90 g. Jest doskonaly.

#8 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 13:07

CYTAT(PAYA @ pią, 26 kwi 2013 - 15:59) Wyświetl post
Poza tym, juz tu "chwalilem sie", ze mam feedera TACHIBANA w wersji "light" 90 g. Jest doskonaly.

Doskonały do czego? Jezioro czy rzeka?

#9 PAYA

PAYA

Wędkarz

• Members
  • 50 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 13:45

CYTAT(kwadrat @ pią, 26 kwi 2013 - 16:07) Wyświetl post
Doskonały do czego? Jezioro czy rzeka?

Jezioro, jezioro ( wbrew teoretycznym zalozeniom feeder=rzeka , picker=jezioro) .\
Ma 5 szczytowek i czulosc mozna sobie dobrac do potrzeb, a c.w pozwala na spore odlegolosci rzutowe.
Z tym, ze musze zaznaczyc, ze nastawiam sie raczej na wieksze ryby.

#10 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 14:55

CYTAT(PAYA @ pią, 26 kwi 2013 - 16:45) Wyświetl post
Jezioro, jezioro ( wbrew teoretycznym zalozeniom feeder=rzeka , picker=jezioro) .\
Ma 5 szczytowek i czulosc mozna sobie dobrac do potrzeb, a c.w pozwala na spore odlegolosci rzutowe.
Z tym, ze musze zaznaczyc, ze nastawiam sie raczej na wieksze ryby.

Super, że się odezwałeś. Napisz jakiej długości masz wędzisko i czy nie masz problemu z ustawieniem wędziska pod kątem 90 stopni? Czy może znalazłeś inne rozwiązanie ustawienia kija?

#11 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 18:14

JA jednak na twoim miejscu bym się skusił właśnie na coś solidniejszego niż cw.40g. Taki kijek ma ograniczone zastosowanie i trzeba uważać żeby go nie przeciążyć a coś sztywniejszego 70-90g to też finezyjny kijek do delikatnego łowienia ale jednak troche zapasu mocy ma. Szytówek jest cała masa i naprawde można dobrać do kijka. Jeżeli kupisz kij który będzie miał same sztywne szczytówki to bez problemu dostaniesz w każdym wędkarskim nawet bardzo delikatne takie pickerowe. Co do długości to wiadomo że ma wpływ na zasięg rzutu. Ja osobiście nie lubię krótkich kijków bo mają ograniczone zastosowanie i jeżeli miałbym się na jakiś skusić to tylko dlatego że długim by było ciężko operować na łowisku (drzewa, krzaki).

#12 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 18:52

CYTAT(wiselka @ pią, 26 kwi 2013 - 21:14) Wyświetl post
JA jednak na twoim miejscu bym się skusił właśnie na coś solidniejszego niż cw.40g. Taki kijek ma ograniczone zastosowanie i trzeba uważać żeby go nie przeciążyć a coś sztywniejszego 70-90g to też finezyjny kijek do delikatnego łowienia ale jednak troche zapasu mocy ma. Szytówek jest cała masa i naprawde można dobrać do kijka. Jeżeli kupisz kij który będzie miał same sztywne szczytówki to bez problemu dostaniesz w każdym wędkarskim nawet bardzo delikatne takie pickerowe. Co do długości to wiadomo że ma wpływ na zasięg rzutu. Ja osobiście nie lubię krótkich kijków bo mają ograniczone zastosowanie i jeżeli miałbym się na jakiś skusić to tylko dlatego że długim by było ciężko operować na łowisku (drzewa, krzaki).

W tej chwili łowię na łowisku odległościówką 390 i nie mam problemu z operowaniem wędką. Jedyne ograniczenie jakie sobie wyobrażam,, to że nie postawię jej pod kątem 90stopni do żyłki. Chyba, że będę jakoś kombinował np. zarzucał nie na wprost tylko po kątem 45 stopni i wtedy wędkę ustawię też po kątem 45 stopni. Otrzymam poprawne ustawienie do obserwacji szczytówki.

Dodam, że na rzece nigdy łowił nie będę. Nie lubię i tyle icon_smile.gif

#13 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 19:23

Jeżeli nie ma ograniczeń na łowisku to zmieścisz się z każdą wędką. Kije zawsze ustawisz w odpowiedniej pozycji tylko jeżeli rzucasz na wprost to kijek układasz wzdłuż brzegu i siadasz bokiem do wody. Skoro odległościówkę masz 3,90 i dobrze ci się nią łowi to weź sobie długiego kijaszka bo bardziej jesteś do takiego przyzwyczajony. Ja mam feedery 3,90 i nie zamieniłbym ich na żadne inne icon_biggrin.gif Jak już wcześniej pisałem mają nieograniczone możliwości. A co do tego konta to nie musi to byc idealne 90 stopni. jak będzie 60 to też będziesz widział branie. Inna sprawa może będziesz chciał pobawić się w elektroniczne i mechaniczne sygnalizatory i DS pójdzie w zapomnienie. Jedno jest pewne na jednym kiju się nie skończy i przy następnym będziesz już wiedział jaki ma być idealny kijek na twoje ulubione łowisko i pod twoje upodobania.

#14 PAYA

PAYA

Wędkarz

• Members
  • 50 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 20:38

CYTAT(kwadrat @ pią, 26 kwi 2013 - 17:55) Wyświetl post
Super, że się odezwałeś. Napisz jakiej długości masz wędzisko i czy nie masz problemu z ustawieniem wędziska pod kątem 90 stopni? Czy może znalazłeś inne rozwiązanie ustawienia kija?

Ja mam TACHIBANA LightFeeder 3.60 / 90 g. Ustawiam go raczej wzdluz brzegu. Chyba, ze lowie tez na druga wedke
(splawik) to wowczas uzywam elektronicznego sygnalizatora. Piasalem juz na tu\ym forum, ze podwiesil sie na tym feederze
karp ca 3.5 kg. Hol z ca 50 m to była bajka. Kij pracowal znakomicie.

Tez mialem problem feeder czy picker, no ale z uwagi, ze lowie czesto na mocno zarosnietym jeziorze zdecydowalem
sie na mocniejszą wedke.

#15 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 26 kwiecień 2013 - 22:31

CYTAT(PAYA @ pią, 26 kwi 2013 - 23:38) Wyświetl post
Ja mam TACHIBANA LightFeeder 3.60 / 90 g. Ustawiam go raczej wzdluz brzegu. Chyba, ze lowie tez na druga wedke
(splawik) to wowczas uzywam elektronicznego sygnalizatora. Piasalem juz na tu\ym forum, ze podwiesil sie na tym feederze
karp ca 3.5 kg. Hol z ca 50 m to była bajka. Kij pracowal znakomicie.

Tez mialem problem feeder czy picker, no ale z uwagi, ze lowie czesto na mocno zarosnietym jeziorze zdecydowalem
sie na mocniejszą wedke.

Dobra, trzeba się zdecydowac icon_smile.gif. Biorę tachibanę 360/90. Jak mi się spodoba wezmę sobie w trakcie sezonu pikera krótszego, tak 270/40.

Chcę kupic od razu żyłkę i może kołowrotek.

Co do rozmiaru żyłki to chyba wiem: 0,20/0,18(przypon). Marka: Trabucco T-Force Feeder.

Kołowrotek:
Jestem zakochany w shimano, jak widac z posta kupuje feederowe wedzisko raczej na zapas, więc może moje shimano alivio 2500 da radę czy kupic dedykowany kolowrotek? Może taki pośredni 3000, co bym mógł go wykorzystac w przyszlosci do pickera?

Ważne dodatkowe pytanie, ponieważ chciałbym aby szpula pasowała do mojego shimano. Nie wiem czy np. z catany pasuje.

Nie znam się, wiec coś poradzicie proszę.

Użytkownik kwadrat edytował ten post 26 kwiecień 2013 - 22:31

#16 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 29 kwiecień 2013 - 17:24

Zakupy zrobione. Dzięki za pomoc. Niestety na przetestowanie na razie nie ma czasu, bo w tym tygodniu "urodzę" syna icon_smile.gif ale jak tylko się ogarnę to dam znac jak wrażenia.

Pzdr,
K

#17 kwadrat

kwadrat

Wędkarz

• Members
  • 16 postów

Napisano 10 luty 2014 - 15:37

Czas przygotować się na nowy sezon.

Już rok temu upatrzyłem sobie pickera Mikado 270/40. Zastanawiam się jeszcze tylko czy Tachibana czy Tsubame.
Jeśli możecie coś zasugerować, który wybrać.

Jednak głównie potrzebuję pomocy w wyborze kołowrotka i żyłki do tego. Gdybyście mogli pomóc.

#18 ds-fan

ds-fan

Weteran

• Members
  • 546 postów

Napisano 16 kwiecień 2014 - 22:11

CYTAT(kwadrat @ pon, 10 lut 2014 - 15:37) Wyświetl post
Czas przygotować się na nowy sezon.

Już rok temu upatrzyłem sobie pickera Mikado 270/40. Zastanawiam się jeszcze tylko czy Tachibana czy Tsubame.
Jeśli możecie coś zasugerować, który wybrać.

Jednak głównie potrzebuję pomocy w wyborze kołowrotka i żyłki do tego. Gdybyście mogli pomóc.

Kwadrat
Nie wiem czy już kupiłeś ,czy nie więc pozwól że dołożę swoje 3 grosze.
Ja osobiście preferuje feedery a łowię niemal wyłącznie na zbiornikach zaporowych.
Kiedyś miałem jakiegoś pickerka ale zupełnie mi nie pasował bo jest za delikatny.

Obecnie korzystam z feederka MIKADO "Hi kevlar" feeder dł 330 cw do 90 gram i łowi mi sie nim bardzo dobrze .
(niestety już ich nie produkują)
Łowie (widzę brania )nawet uklejek wystarczy założyć najdelikatniejszą szczytówką.
A chcę jeszcze dokupić coś nieco mocniejszego- do 100-120 gram i nie sądzę aby to był błąd.

Co do "przeznaczenia" picker-jezioro,feeder-rzeka uważam że jest błędne.

Sama nazwa "Feeder=Ang.podkarmiacz,dozownik,koszyk zanętowy" sugeruje przeznaczenie wędki.Feeder-koszyk,picker-samo obziążenie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych