Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sumik Na Żywca

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adam Ka

Adam Ka

Wędkarz

• Members
  • 81 postów

Napisano 26 październik 2012 - 14:28

Siema mam pytanie jezeli na moim stawie niestety panuje sumik karłowaty to czy nadaje sie on na zywca na szczupaka (albo na trupka)
i 2 pytanko czy ktos z was jadl sumiki a jesli tak cy sa dobre?

#2 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 26 październik 2012 - 17:01

CYTAT(Adam Ka @ pią, 26 paź 2012 - 17:28) Wyświetl post
Siema mam pytanie jezeli na moim stawie niestety panuje sumik karłowaty to czy nadaje sie on na zywca na szczupaka (albo na trupka)
i 2 pytanko czy ktos z was jadl sumiki a jesli tak cy sa dobre?

Jeżeli jest to Twój w sensie prywatny to możesz sobie zakładać na haczyk co tylko chcesz choć nie wiem czy sumik jest najlepszym wyborem.
Na wodach PZW jako żywca niewolno.
Sumik jest jadalny a niektórzy mówią, że dobry.

#3 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:Interesuje mnie wędkarstwo, gotowanie, film, książki (kucharskie i wędkarskie ;) )

Napisano 26 październik 2012 - 19:59

Sumik karłowaty nie jest objęty żadną ochroną i wręcz jest nakaz żeby nie wrzucać go z powrotem do wody po złowieniu, więc co z nim zrobisz to wydaje mi się chyba obojętne (poza wouszczeniem z powrotem, bo robi soustoszenie w narybku i ikrze), bo założenie na żywca chyba nie będziemy traktować jak ponowne wpuszczenie do wody ?
Jeżeli chodzi o walor smakowy to mięso ma bardzo smaczne, tłuściutkie, bez ości i w płatach jak przystało na rybę drapieżną (choć nie jest to reguła). W stawie masz pewnie małe sztuki ale u nas w kanałach czy na rzece trafiały się sztuki pół kilowe i większe, wtedy dodatkowo dochodzi fajny hol tej ryby icon_smile.gif

Użytkownik Wojtek@ edytował ten post 26 październik 2012 - 20:01

#4 SJ71

SJ71

Wędkarz

• Members
  • 50 postów

Napisano 23 maj 2013 - 10:37

mięso jest bardzo dobre, a co do założenia na żywca to nie słyszałem o tym jeszcze żeby ktoś próbował sumika na żywca. Ale tak jak kolega wyżej napisał jest zakaz ponownego wpuszczania go do łowiska

#5 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 23 maj 2013 - 19:10

Jeżeli już zdecydujesz się na zakładanie sumika na hak to proponuje wcześniej odciąć kolce bo ryba która go chwyci może się ukłuć i zaprzestać brania.

#6 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 24 maj 2013 - 09:53

CYTAT(wiselka @ czw, 23 maj 2013 - 22:10) Wyświetl post
... proponuje wcześniej odciąć kolce bo ryba która go chwyci może się ukłuć i zaprzestać brania.

Jeżeli kolce stanowią problem to wydaje mi się, że bez sensu jest zakładanie sumika jako przynęty, a okaleczanie go przed założeniem to niedorzeczny i sadystyczny zabieg. icon_evil.gif
Gdyby jednak sumik stanowił pokarm ryb drapieżnych to ciekawi mnie jak w naturze one sobie z tym radzą. Podobnie jak z ostrymi promieniami w płetwach jazgarza, okonia czy sandacza ... może ktoś je też im obcina? icon_wink.gif

#7 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 24 maj 2013 - 12:15

Jeżeli kolega stwierdzi, że obcinanie żywej rybie kolców to sadystyczne poczynania to zacznie łowić na trupka. Ogólnie łowienie na żywca jest sadystyczne i ja osobiście nie łowię tym sposobem.

#8 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 24 maj 2013 - 12:36

CYTAT(wiselka @ pią, 24 maj 2013 - 15:15) Wyświetl post
... Ogólnie łowienie na żywca jest sadystyczne i ja osobiście nie łowię tym sposobem.

Trudno się z tym nie zgodzić.
Jednak jest dozwolone i mnie chodziło o "preparowanie" ŻYWEJ ryby przed założeniem jej na haczyk.
W czasach kiedy okoń nie miał wymiaru i traktowany był jako chwast widziałem podobny zabieg, który wówczas wydał mi się (przepraszam) idiotyczny, na dodatek wyraźnie skracał czas życia żywca... Nie jesteś jedynym mającym niczym nie potwierdzone tego typu przekonanie, o odstraszającym działaniu kolców.
Choć kolce stanowią jakąś obronę to jednak w naturze te ryby stają się też ofiarami. Tak naprawdę o tym czy będą dominującym pokarmem drapieżnika stanowi jego dostępność a nie to czy coś jest łatwo połknąć.

Użytkownik esox2b edytował ten post 24 maj 2013 - 12:44

#9 Uklejowy_magik

Uklejowy_magik

Bulterier Spławika

• Moderator
  • 1238 postów

Napisano 06 maj 2014 - 21:44

@Kubsonel- post usunięty- traktuje to jako nabijanie, które nic dobrego nie wnosi do tematu.

Co do tematu, to abstrahując od tego czy przepis jest debilny, to oczywiście nie wyrzucamy sumika karłowatego w krzaki!

Co się tyczy porad wiselki to nie namawiaj do takich zabiegów tym bardziej, że jak twierdzisz łowienie na żywca w ogóle kłóci się z pojęciem moralności dla Ciebie. Mówimy zdecydowane NIE znęcaniu się nad zwierzętami, dlatego swoje hobby powinniśmy uprawiać w jak największej zgodzie z naturą.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych