Skocz do zawartości

Zdjęcie

Identyfikacja Ryb

106 odpowiedzi w tym temacie

#1 peryhelion

peryhelion

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 01 lipiec 2012 - 13:49

Złowiłeś coś, ale sam nie wiesz co to za ryba? Spytaj w tym temacie, wrzuć zdjęcie, a na pewno ktoś odpowie icon_smile.gif

Pozdrawiam

Załączone miniatury

• DSC00108.JPG

#2 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 01 lipiec 2012 - 14:18

Jakiś wargacz...
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#3 DoK

DoK

Początkujący

• Members
  • 4 postów

Napisano 15 lipiec 2012 - 14:10

Prawdopodobnie Wargacz Tęczowy...

#4 bluecont

bluecont

Wędkarz

• Members
  • 17 postów

Napisano 30 sierpień 2012 - 19:00

Witam

Mam problem z rozpoznaniem co to za gatunek ryby. Zdjęcie słabe ponieważ robione w ciemnym i jeszcze słabym telefonem
Zdjecie

#5 Zbynek

Zbynek

Szajbus

• Members
  • 1129 postów

Napisano 30 sierpień 2012 - 20:04

Wygląda na krąpia.

#6 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 30 sierpień 2012 - 21:39

Zdjecie mało wyrazne ale najblizej tej rybce do Krąpika
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#7 bluecont

bluecont

Wędkarz

• Members
  • 17 postów

Napisano 31 sierpień 2012 - 07:38

Ok wielkie dzięki
Co prawda obstawiałem na małego leszcza bo taki troszke szeroki, ale teraz wiem że się myliłem.

Pozdrawiam

#8 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 31 sierpień 2012 - 08:43

Witam .
Kto pyta ... nie błądzi icon_wink.gif , bardzo często mały leszcz jest mylony z krąpiem i na odwrót . Taką najbardziej charakterystyczną różnicą to kolor płetw brzusznych - u krąpia są różowo - czerwonawe a u leszcza szaro - niebieskie .
Na zdjęciu choć mało czytelnym widać czerwonawe zabarwienie .... 90% krąp .
Krąp czasami odbywa tarło w towarzystwie innych gatunków , w wyniku czego powstają " dziwolągi " trudne do sklasyfikowania . icon_eek.gif
Pozdrawiam .

#9 geoser

geoser

Wędkarz

• Members
  • 13 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 11:36

na początku przywitam się z kolegami

no i mam pytanko od razu - na załaczonym zdjęciu - rybka po lewej stronie - czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak się ona nazywa?

rybki.jpg

#10 mikeus

mikeus

Weteran

• Members
  • 904 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 12:46

Fajnie, że chciało Ci się zapoznać z zasadami, obowiązującymi na forum, m.in. z wymogiem przywitania się w odpowiednim dziale.
A to jest leszcz.
Michał, 79', Okręg Konin

#11 geoser

geoser

Wędkarz

• Members
  • 13 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 12:54

no nie chciałem zasmiecać dwoma postami jednum tam, a drugim tu, ale spodziewalem sie takiej reakcji od któregos z użytkowników, o dziwo regulamin przeczytałem

wracając do tematu, pytam bo mi też to na leszcza wygląda, ale mój ojciec stary wędkarz twierdzi, że to koszczura czy jakoś tak, a nie leszcz, bo u leszcza początku płetwy odbytowej i grzbietowej tworzą linię ukośną, a u koszczura tworzą linię prostą no i tak wygląda delikwent na załaczonym obrazku

probelm w tym że wujek gugle pojęcia koszczury nie rozpoznaje i nie wiem czy to jakieś lokalne określenie czy ktoś może ma jakieś doświadczenie w tym temacie

#12 SatH^Raa

SatH^Raa

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 13:16

Tydzień temu mieliśmy podobną dyskusję nad Lubiemm dyskusja była o tym czy dana rybki były wzdręgami czy krasnopiórami. icon_wink.gif

Więc są duże szanse, że mówicie o tym samym. Leszcza można dzielić przecież na na zwykłe, morskie, krąpie czy koszczury. Kto zabroni. Ale leszcz to leszcz. icon_smile.gif
:)

#13 Zbynek

Zbynek

Szajbus

• Members
  • 1129 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 13:44

To jest leszcz! O żadnej "koszczurze" nigdy nie słyszałem ani nie da się tego nawet wygoglować.
Pierwszy raz słyszę o dzieleniu leszczy na krąpie bo to zupełnie inny gatunek.
Jest jeszcze coś takiego jak leszcz siny tzw rozpiór. Rzadko spotykany jednak delikwent na zdjęciu na owego nie wygląda.

#14 geoser

geoser

Wędkarz

• Members
  • 13 postów

Napisano 03 wrzesień 2012 - 14:26

Dziękuje za wyjaśnienia

A co do krasnopióry i wzdręgi to wiadomo przecież nie od dziś że to samo, na wschodzie szczególnie na kraśniaki tak wołają

#15 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów
  • Zainteresowania:Muzyka ( Workstation Tyros 2 ), fotografika, strategiczne gry komputerowe, rozpoznawanie grzybów, magic the gathering, gry planszowe, sport wszelaki

Napisano 04 wrzesień 2012 - 07:22

Nie rozumiem, piszesz, że krasna i płotka to to samo ? Przecież to zupełnie odnienne gatunki.

" Wzdręga (Scardinius erythrophthalmus)
Wzdręga jest bardzo podobna do płoci i częste z nią mylona. Wędkarze nazywają ją krasnopiórka, ze względu na intensywnie czerwoną barwę płetw, co stanowi jedną z cech odróżniających ja od płoci. Inne różnice to: otwór gębowy wyraźnie skierowany ku górze, pod czas gdy płoć ma ułożony niemal poziomo, oraz sposób osadzania płetwy grzbietowej. W przypadku wzdregi przednią krawędź płetwy grzbietowej można połączyć linią pionową z końcem płetw brzusznych. Natomiast u płoci z początkiem płetw brzucha. "

Jeśli chodzi o leszcza to pomimo różnic w wyglądzie w zależności od miejsca bytowania jest on łatwy do rozpoznania i jeśli już można się pomylić to tylko z krąpiem. Aczkolwiek łatwo odróżnić go od krąpia ( ma mocny śluz a krąp nie, inne promienie płetw, ilość łusek na linii bocznej, wielkość oczu ) a już pomyłki z karasiem uważam za przedziwne zjawisko.

#16 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów
  • Zainteresowania:Muzyka ( Workstation Tyros 2 ), fotografika, strategiczne gry komputerowe, rozpoznawanie grzybów, magic the gathering, gry planszowe, sport wszelaki

Napisano 04 wrzesień 2012 - 08:42

Kolor płetw też czasem niestety bywa mylący, rybki mieszkające głęboko czasem mają inne ubarwienie od tej samej rybki mieszkającej w płytkim i zielonym zbiorniku. Najlepszy przykład to szczupak, mieszkający w innej części świata, na głębinach często szary a ten polski który stoi na płyciźnie w tatarakach bywa ślicznie zieloniutki:

- szary, z głębin

- zieloniutki, z płycizn

U mnie np. występują krasne o pomarańczowych płetwach jak płotka, zaraz obok koleżanek o mocno krwistych płetwach jak na prawdziwą wdręgę przystało. Ja podejrzewam, że rybki się krzyżują z płotkami.

Użytkownik OLO edytował ten post 04 wrzesień 2012 - 08:51

#17 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 04 wrzesień 2012 - 09:57

Witam .
Tak na dobrą sprawę to nie ma dwóch identycznych osobników nawet tego samego gatunku . icon_wink.gif
Ryby osiadłe dostosowują się do warunków w jakich przebywają , trochę inaczej będzie wyglądał np. leszcz z południa niż ten z północy czy wręcz z Bałtyku . W wyniku tego ( proces ewolucji ) tworzą się podgatunki ryb - są między nimi niewielkie różnice ale zauważalne. Doświadczony wędkarz nie powinien mieć większych problemów z rozróżnieniem , gorzej się ma z krzyżówkami ryb karpiowatych szczególnie na małych " głodowych " zbiornikach . Zdarzają się czasami takie cuda , że nawet zawodowy ichtiolog może mieć problemy z kwalifikacją . icon_eek.gif
Jak ktoś ma dylemat .... krąp czy mały leszcz .... niech wypuści , wszystkim to wyjdzie na zdrowie . icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
Pozdrawiam .

#18 Zbynek

Zbynek

Szajbus

• Members
  • 1129 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 12:20

CYTAT(OLO @ wto, 04 wrz 2012 - 08:22)  
Nie rozumiem, piszesz, że krasna i płotka to to samo ? Przecież to zupełnie odnienne gatunki.

OLO przecież on nigdzie nie napisał o płotce.

#19 SatH^Raa

SatH^Raa

Wędkarz

• Members
  • 14 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:08

http://ziemia.pttk.p..._NR_12_1932.pdf - polecam od strony numer 7. Fakt, że rzecz jest o rybołóstwie, ale jest to jedyna wzmianka o jakimś koszczurze. icon_smile.gif
:)

#20 Zbynek

Zbynek

Szajbus

• Members
  • 1129 postów

Napisano 04 wrzesień 2012 - 13:39

O kurde gdzieś ty to wyszperał to jeszcze przedwojenne materiały.
Więc ta "koszczura" to jakaś regionalna nazwa czegoś podobnego do leszcza. Możliwe, że chodzi właśnie o rozpióra (leszcza siwego), no bo krąp to już inny gatunek.
http://pl.wikipedia....rg/wiki/Rozpiór

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych