Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaką Echosondę Wybrać?

20 odpowiedzi w tym temacie

#1 dziukos

dziukos

Wędkarz

• Members
  • 10 postów

Napisano 31 maj 2012 - 02:24

Witam, na początek przepraszam jak piszę w złym miejscu icon_smile.gif

Planuje zakup echosondy, łowię na różnych głębokościach - od ok 3do 15m.
Upatrzyłem sobie coś takiego: Lowrance mark 5x pro.
Czy byłby to dobry wybór? Może macie jakieś inne propozycję, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Szczerze mówiąc jestem zielony w tej kwestii.
Dzięki wielkie za odpowiedzi.

#2 dziukos

dziukos

Wędkarz

• Members
  • 10 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 19:38

widzę każdy skory do pomocy...

#3 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 20:20

No ja też mam problem czegoś sie dowiedzieć.
Też chciałem kupić takie echo ale nie wiem na ile ono jest dokładne i czy nie lepiej dołożyć i kupic kolor.

Może ktoś w końcu nam coś podpowie icon_biggrin.gif

#4 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 22:16

CYTAT(dziukos @ czw, 31 maj 2012 - 03:24) Wyświetl post
Witam, na początek przepraszam jak piszę w złym miejscu icon_smile.gif

Planuje zakup echosondy, łowię na różnych głębokościach - od ok 3do 15m.
Upatrzyłem sobie coś takiego: Lowrance mark 5x pro.
Czy byłby to dobry wybór? Może macie jakieś inne propozycję, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Szczerze mówiąc jestem zielony w tej kwestii.
Dzięki wielkie za odpowiedzi.

Witam,

w mojej ocenie Lowrance mark 5x pro jest dobrym wyborem niezłej klasy.

Można powiedzieć że jest obecnie o stopień wyższym modelem od mojej Eagle FishMark 320

mark 5x pro - ma wyświetlacz o dobrej rozdzielczości 480 x 480, dobre energooszczędne podświetlenie LED - te dwa parametry użytkowo przewyższają moją.
Ponadto ma dwa stożki detekcji

Funkcjonalność moim zdaniem podobna jak moja Eagle FishMark 320.

Jeśli chcesz coś 200-300 zł tańszego to możesz zainteresować się moim modelem.

Ten post jest moją subiektywną w tej chwili opinią mimo chęci zachowania obiektywizmu. Nie może on służyć przeciwko mnie w następnych po tym terminie, gdyż zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#5 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 01 czerwiec 2012 - 23:39

A jeżeli chodzi mi tylko o dokładne badanie dna to czy warto inwestować w kolor czy czarnobiała da dokładny odczyt.

Może określe co dla mnie znaczy dokładny, mianowicie chce aby echo pokazało dość szczegułowo twardość dna czylo musi odróżnić 3 cm namułku od twardego blatu czy np pokazać każdy kołek wystający chociaż 10cm nad dno. Prosze o odpowiedź. Zależy mi na tym bo bedę jej używał głownie do szukania karpiowych stołowek na trudnych wodach i nie chciałbym marować całych dni na pływanie ze stukadełkiem.

Jeszcze jedno pytanko odnośnie modelu z funkcja DSI czy można tą funkcję włączyć i wyłaczyć czy to echo działa cały czas na tej opcji.

#6 Czarnyy

Czarnyy

Szajbus

• Members
  • 2407 postów

Napisano 02 czerwiec 2012 - 02:57

Do szukania karpiowych miejscówek jest Ci potrzebny najtańszy i najprostszy model echa wg. mnie.
www.carpholic.pl

#7 dziukos

dziukos

Wędkarz

• Members
  • 10 postów

Napisano 02 czerwiec 2012 - 03:31

powiedzcie mi jeszcze proszę jeszcze jedno, echosonda chodź w małym stopniu pokaża mi ilość ryb itp czy w tym kierunku w ogóle nie mam co patrzeć.

#8 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 02 czerwiec 2012 - 19:12

CYTAT(Czarnyy @ sob, 02 cze 2012 - 06:57) Wyświetl post
Do szukania karpiowych miejscówek jest Ci potrzebny najtańszy i najprostszy model echa wg. mnie.

A według mnie najtańsze echo pokaże tylko zarys dna a to zdecydowanie za mało.

Ja jej chce używać na zawodach i tam się miejscówki nie wybiera. Więc jak bedzie na moim stanowisku blat prosty jas stół to musze znaleść chodżby najmniejszy kołek czy warswe namułku mniejsza o 2 cm niż wszędzie więc raczej najtańsza to odpada.

Potrzebna mi konkretna odpowiedż czy z seri 4 lub 5 marki lowrance wybrać najtańszą czy warto zainwestować w elite 5x dsi. Kasa wiadomo duża więc nie chciałbym niepotrzebnie kasy tracić jeżeli te tańsze spełnią moje wymogi ale jeżeli naprawde warto dołożyć to nie zastanowie się nawet minuty.

Prosze o podpowiedzi tych którzy mają pojęcie o echosondach.

#9 Czarnyy

Czarnyy

Szajbus

• Members
  • 2407 postów

Napisano 03 czerwiec 2012 - 10:18

Idąc tym tropem to koniecznie musisz zainwestować jeszcze w kamerę podwodną żeby zbadać jeszcze dokładniej strukturę dna. Cuda 300, lowrance X4 i stukadełko w zupełności do karpiowania wystarcza.
www.carpholic.pl

#10 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 03 czerwiec 2012 - 16:30

Kamerke też będę zamawiał icon_biggrin.gif

Tylko właśnie nie wiem jakie to echo wziąść czy zwykłe czy kolor i czy z opcją dsi czy bez.

#11 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 03 czerwiec 2012 - 16:58

CYTAT(wiselka @ sob, 02 cze 2012 - 20:12) Wyświetl post
A według mnie najtańsze echo pokaże tylko zarys dna a to zdecydowanie za mało.

Ja jej chce używać na zawodach i tam się miejscówki nie wybiera. Więc jak bedzie na moim stanowisku blat prosty jas stół to musze znaleść chodżby najmniejszy kołek czy warswe namułku mniejsza o 2 cm niż wszędzie więc raczej najtańsza to odpada.

Potrzebna mi konkretna odpowiedż czy z seri 4 lub 5 marki lowrance wybrać najtańszą czy warto zainwestować w elite 5x dsi. Kasa wiadomo duża więc nie chciałbym niepotrzebnie kasy tracić jeżeli te tańsze spełnią moje wymogi ale jeżeli naprawde warto dołożyć to nie zastanowie się nawet minuty.

Prosze o podpowiedzi tych którzy mają pojęcie o echosondach.

Moim skromnym zdaniem to trzeba sobie zdawać sprawę, że czytanie z echosondy wymaga sporego doświadczenia.
Echosonda nie jest panaceum na sukcesy wędkarskie.

Najdokładniej strukturę i kształt dna będzie pokazywała echosonda o najmniejszym stożku detekcji.
Im wyższa rozdzielczość ekranu tym lepiej czytać szczegóły.
Czy koloro czy skala szarości - myślę, że doświadczony użytkownik więcej powie z szarości, niż niedoświadczony z koloru.

Co do DSI to moim zdaniem jest to trochę tak, że bardzo ładnie to wygląda na reklamach jak pokazują zatopione całe drzewa co to im gałęzie można liczyć, ale takie drzewo doskonale będzie też widoczne na każdej echosondzie może bez liczenia gałęzi...

...ale czy dsi pokaże dokładnie 2 centymetrową różnicę w grubości mułu, lub 1 kołek 10 cm i będzie dokładniejsza od zwykłej przy takich szczegółach - raczej wątpię.

I jeszcze jedna uwaga:
Zakładając, że masz echosąndę o stożku 30 st, to pływając na wodzie o głębokości 2 m, stożek obejmuje obszar dna o średnicy 1,07 m, przy głębokości 4m będzie to 2,14.

Teraz pomyśl jak dosłownie metr po metrze będziesz pływał po akwenie żeby znaleźć swój kołeczek w dnie.

Czy pomysł z kamerą podwodną i zestawem do nurkowania nie zaczyna być koniecznością. icon_wink.gif

Użytkownik Darczez edytował ten post 03 czerwiec 2012 - 16:59

Ten post jest moją subiektywną w tej chwili opinią mimo chęci zachowania obiektywizmu. Nie może on służyć przeciwko mnie w następnych po tym terminie, gdyż zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#12 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 03 czerwiec 2012 - 17:46

No lepiej opłynąć cały akwen niż go obstukać.

dzieki za odpowiedź.

#13 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 07 lipiec 2012 - 12:00

Witam ponownie.
Echo kupiłem.
Padło na elite 5x Dsi.

Po pierwszym dniu zabawy jestem zadowolony z zakupu.

System dsi naprawde niezle pokazuje co jest pod woda. Bez problemu można odróżnić korzeń od zielska.

Pokazuje takze te pojedyncze ktore niewiele wystaja nad dno.

Takie moje spostrzeżenie dla przyszłych posiadaczy, Jak się kupi kolorową echosonde to nieraz warto ja przełączyć na odcienie szarośći bo można więcej zobaczyć a nie tylko na kolorze pływać.

Mi się lepiej obserwuje kształt dna na odwruconej skali szarości.

pozdro

#14 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 07 lipiec 2012 - 21:59

Jak możesz to wrzuć kilka fotek ekranu echa przy badaniu dna.

Ciekaw jestem jak to wygląda przy użytkowaniu przez wędkarza, a nie reklamodawcę.

#15 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 08 lipiec 2012 - 11:24

Ok jak tylko pojade nad wode to pykne kilka fotek.

#16 Arek Pawlak

Arek Pawlak

Weteran

• Members
  • 822 postów

Napisano 08 lipiec 2012 - 11:40

Do detekcji dna z pewnością DSI się sprawdzi i tylko do tego. Ja swoją DSI (Mark 5) pogoniłem, bo zbyt wąski stożek powodował, że trzeba było rybie "na łeb" napłynąć, zeby pokazała coś oprócz dna. W tej chwili mam HDS 5 i jestem bardzo zadowolony (ale to inna półka). Przy okazji też zrobię kilka fotek.
Pozdrawiam i zapraszam na PIKEFINDER

#17 DoK

DoK

Początkujący

• Members
  • 4 postów

Napisano 20 lipiec 2012 - 10:39

CYTAT(terminator @ nie, 08 lip 2012 - 14:40) Wyświetl post
Do detekcji dna z pewnością DSI się sprawdzi i tylko do tego. Ja swoją DSI (Mark 5) pogoniłem, bo zbyt wąski stożek powodował, że trzeba było rybie "na łeb" napłynąć, zeby pokazała coś oprócz dna. W tej chwili mam HDS 5 i jestem bardzo zadowolony (ale to inna półka). Przy okazji też zrobię kilka fotek.

ajj ten HDS icon_smile.gif ja zakupiłem do połowów morskich Elite-5 i jak tylko zamówiłem, to żałowałem, że nie HDS 5 icon_sad.gif chętnie wymieniłbym się doświadczeniami co do tych echosond.... pozdrawiam

#18 Arek Pawlak

Arek Pawlak

Weteran

• Members
  • 822 postów

Napisano 25 lipiec 2012 - 18:49

TU dałem kilka zrzutów ekranu z zapisami.
Pozdrawiam i zapraszam na PIKEFINDER

#19 neverh00d

neverh00d

Początkujący

• Members
  • 5 postów

Napisano 03 maj 2013 - 19:05

Podczepię się pod temat
Zastanawiam się pomiędzy lowrance elite 4 a elite 5. Jest między nimi przepaść cenowa no ale obie biorę pod uwagę. Czy może ktoś wie czym one się różnią oprócz mocy i przekątnej ekranu?? Czy ta większa jest dokładniejsza i dłuże mi posłuży??

A kolejne pytanie to czy może warto kupić elite 4 z gps?? Mam gps lowrance osobno ale jeszcze wchodzi opcja że mógłbym go sprzedać a kupić w/w sprzęt; słyszałem tylko opinię że lepiej nie kupować zespolonych sprzętów z tego względu, że jak się jedno urządzenie sfajczy (np gps) to zostanę tylko z jednym (echo)

Pozdrawiam

#20 ciernik

ciernik

Weteran

• Members
  • 121 postów

Napisano 29 marzec 2014 - 23:25

Witam. Chciałem troszeczkę odgrzać temat. Mam zamiar kupić echosondę, której będę używał głównie na Zalewie Sulejowskim. Nie interesuje mnie wyszukany sprzęt. Raczej po echu oczekuję pomiaru głębokości i jakiegoś w miarę możliwie dokładnego odzwierciedlenia ukształtowania dna. Szukam sprzętu do 600 zł. Mam na oku takie oto modele:
GARMIN ECHO 150
PIRANHA MAX 160X
CONDOR 242dc
Lowrance x4 pro
Kompletnie się na tym nie znam, wiem tylko tyle ile wyczytałem i obejrzałem w necie. Patrząc na dane techniczne doradźcie coś, na co zwrócić uwagę dla mnie wszystkie wyglądają identycznie, może poza Garminem, który ma 6 odcieni szarości.
Za wszystkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczny.
Całe życie poświęcam szczupakom.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych