Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywiec - Wymiary Ochronne

24 odpowiedzi w tym temacie

#1 piotrgrambor

piotrgrambor

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 27 luty 2012 - 16:37

Witam

W tym roku mam zamiar połabać szczupłe na żywca ( oczywiście po zakończeniu okresu ochronnego ) i moje pytnie brzmi czy żywiec tez musi mięc osiągnięty wymiar ochoronny czy nie. W moim okręgu wymiar ochornny płoci ma 15 cm i nie wiem czy mogę założyc mniejszą płoć czy nie. Jak dla mnie ryba 15 cm to już dość duża jest jako przynęta. Może dla wiekszoci z was będzie to śmieszne pytanie, ale wolę się zapytać niż później mieć kłopoty.

Pozdro.

#2 bobesku

bobesku

Szajbus

• Members
  • 3273 postów

Napisano 27 luty 2012 - 16:59

CYTAT(piotrgrambor @ pon, 27 lut 2012 - 16:37) Wyświetl post
Witam

moje pytnie brzmi czy żywiec tez musi mięc osiągnięty wymiar ochoronny czy nie.

Pozdro.

Musi

#3 piotrgrambor

piotrgrambor

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 27 luty 2012 - 17:05

dzięki za odpowiedź

#4 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:Interesuje mnie wędkarstwo, gotowanie, film, książki (kucharskie i wędkarskie ;) )

Napisano 27 luty 2012 - 17:16

CYTAT(piotrgrambor @ pon, 27 lut 2012 - 19:37) Wyświetl post
"W moim okręgu wymiar ochornny płoci ma 15 cm i nie wiem czy mogę założyc mniejszą płoć czy nie. Jak dla mnie ryba 15 cm to już dość duża jest jako przynęta."

Mam taka małą uwagę, że wspomniana przez Ciebie płotka długości 15cm też nie może być użyta jako przynęta, ponieważ wymiary ochronne są podawane "do" jakiejś długości, czyli jak do 15cm, to można użyć płotki powyżej długości 15cm ale równe 15cm jest nadal w ochronie. Pomyślałem, że warto o tym wspomnieć.

Pozdrowionka
Wojtek icon_smile.gif

#5 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 27 luty 2012 - 19:35

CYTAT(piotrgrambor @ pon, 27 lut 2012 - 19:37) Wyświetl post
W tym roku mam zamiar połabać szczupłe na żywca ( oczywiście po zakończeniu okresu ochronnego ) i moje pytnie brzmi czy żywiec tez musi mięc osiągnięty wymiar ochoronny czy nie. W moim okręgu wymiar ochornny płoci ma 15 cm i nie wiem czy mogę założyc mniejszą płoć czy nie. Jak dla mnie ryba 15 cm to już dość duża jest jako przynęta. Może dla wiekszoci z was będzie to śmieszne pytanie, ale wolę się zapytać niż później mieć kłopoty.

Witam .
Jaki masz problem ?.... chcesz łowić na małego żywca to się postaraj o karasia . icon_smile.gif
Płotka to dobra przynęta , zakładaj płocie 15.1 cm i czekaj na większego szczupaka ( w myśl zasady - duży żywiec większa zdobycz ) w ten sposób nie będzie brań " pistoletów " .
Żarłoczność tych ryb jest powszechnie znana i jestem pewny , że na większą płoć też się trafi niewymiarowy szczupak chociaż będzie ich zdecydowanie mniej niż przy używaniu małego żywczyka . icon_wink.gif
Pozdrawiam .

#6 piotrgrambor

piotrgrambor

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 27 luty 2012 - 20:29

CYTAT(Stary52 @ pon, 27 lut 2012 - 22:35) Wyświetl post
Witam .
Jaki masz problem ?.... chcesz łowić na małego żywca to się postaraj o karasia . icon_smile.gif
Płotka to dobra przynęta , zakładaj płocie 15.1 cm i czekaj na większego szczupaka ( w myśl zasady - duży żywiec większa zdobycz ) w ten sposób nie będzie brań " pistoletów " .
Żarłoczność tych ryb jest powszechnie znana i jestem pewny , że na większą płoć też się trafi niewymiarowy szczupak chociaż będzie ich zdecydowanie mniej niż przy używaniu małego żywczyka . icon_wink.gif
Pozdrawiam .

nie mam problemu, wiadomo że można założyć karasia, ale chciałem wiedzieć jak to jest z rybami posiadającymi wymiar ochronny.

#7 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 28 luty 2012 - 12:08

Może nie wprost na temat tej płotki, ale gdybym miał podobny problem to rozwiązanie jego poszukałbym w R.A.P.R.
Nie ma tam informacji jakie gatunki można użyć na żywca, ale bez wątpienia dowiemy się jakich ryb nie można.
Nie można jako przynęty (martwa rybka, lub jej część to też przynęta) zakładać ryb:
- poniżej wymiaru ochronnego (jeżeli taki posiada)
- ryb w czasie okresu ochronnego (tak jak wyżej)
- i ryb prawnie chronionych.
Reszta to dowolny wybór. Taka forma wyjaśnienia wątpliwości ma jeszcze jeden plus. Utrwala, przypomina i pozwala uniknąć -oczywiście przypadkowego - łamania regulaminu.

Użytkownik esox2b edytował ten post 28 luty 2012 - 12:10

#8 debiec

debiec

Wędkarz

• Members
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo i informatyka ;)

Napisano 05 marzec 2012 - 19:36

Lepiej złowić uklejki, jazgarze bądź kupić(lub złowić) karaski...........to są dobre ryby na żywca;)

#9 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów

Napisano 05 marzec 2012 - 19:50

CYTAT(debiec @ pon, 05 mar 2012 - 22:36) Wyświetl post
Lepiej złowić uklejki, jazgarze bądź kupić(lub złowić) karaski...........to są dobre ryby na żywca;)

Poczytaj RAPR .... nie wolno używać żywca z innego zbiornika niż z tego na którym się wędkuje . :!:

#10 DuDi555

DuDi555

Weteran

• Members
  • 230 postów

Napisano 19 marzec 2012 - 23:03

A teraz zagadka dla legalistów:
Rozdział IV, pkt. 3.4
"Ponadto wędkarzowi nie wolno:
(...)
m) obcinać głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania"
pkt. 3.11:
"Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane(...)"

Wychodzi na to, że łowienie na fileta jest zawsze obarczone ryzykiem ukarania. Ciężko na fileciku udowodnić, że rybka pochodziła z danej wody icon_twisted.gif
Dodatkowo, robiąc filecika pozyskujemy "dwie ryby": jedną, której nie obcięliśmy głowy ani ogona i drugą, której obcięliśmy jedno i drugie... Sorry za mącenie w głowie, ale jakoś zawsze mnie ten przepis bawił icon_smile.gif

Użytkownik DuDi555 edytował ten post 19 marzec 2012 - 23:05

"Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!
Znaj znaczenie słów, których używasz.

#11 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:Interesuje mnie wędkarstwo, gotowanie, film, książki (kucharskie i wędkarskie ;) )

Napisano 20 marzec 2012 - 00:46

CYTAT(DuDi555 @ wto, 20 mar 2012 - 02:03) Wyświetl post
A teraz zagadka dla legalistów:
Rozdział IV, pkt. 3.4
"Ponadto wędkarzowi nie wolno:
(...)
m) obcinać głów i ogonów rybom przed zakończeniem wędkowania"
pkt. 3.11:
"Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane(...)"

Wychodzi na to, że łowienie na fileta jest zawsze obarczone ryzykiem ukarania. Ciężko na fileciku udowodnić, że rybka pochodziła z danej wody icon_twisted.gif
Dodatkowo, robiąc filecika pozyskujemy "dwie ryby": jedną, której nie obcięliśmy głowy ani ogona i drugą, której obcięliśmy jedno i drugie... Sorry za mącenie w głowie, ale jakoś zawsze mnie ten przepis bawił icon_smile.gif

Jak sama nazwa wskazuje "na fileta" możemy po uśmierceniu ryby odciąć filet mięsa z boku i użyć go na przynętę i nie potrzeba do tego obcinać ani głowy ani ogona. Nie widzę problemu icon_smile.gif

#12 Zbynek

Zbynek

Szajbus

• Members
  • 1129 postów

Napisano 21 marzec 2012 - 00:52

CYTAT(Stary52 @ pon, 05 mar 2012 - 20:50) Wyświetl post
Poczytaj RAPR .... nie wolno używać żywca z innego zbiornika niż z tego na którym się wędkuje . :!:

Chyba nie wielu wędkarzy się do tego stosuje, ja na pewno nie. Choć podejrzewam, że na forum nikt chętnie nie będzie się przyznawał. A nad wodą inna historia. Jadąc w listopadzie na szczupaka, nie wyobrażam sobie jechać bez przygotowanych wcześniej karasi/bąków . Inaczej w ogóle bym nie pojechał bo złowienie/złapanie żywca graniczyło by z cudem.

#13 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów

Napisano 21 marzec 2012 - 08:17

CYTAT(Zbynek @ śro, 21 mar 2012 - 03:52) Wyświetl post
Chyba nie wielu wędkarzy się do tego stosuje, ja na pewno nie. Choć podejrzewam, że na forum nikt chętnie nie będzie się przyznawał. A nad wodą inna historia. Jadąc w listopadzie na szczupaka, nie wyobrażam sobie jechać bez przygotowanych wcześniej karasi/bąków . Inaczej w ogóle bym nie pojechał bo złowienie/złapanie żywca graniczyło by z cudem.

Witam .
Martwy przepis ... w jaki sposób służby kontrolujące są w stanie udowodnić , że żywiec nie pochodzi z tego zbiornika ?.
Np. mogę wcześniej pozyskać żywca z danej wody i przechowywać go w akwarium .
Mnóstwo sklepów wędkarskich sprzedaje żywca oczywiście w celach " kolekcjonerskich " . icon_wink.gif
Przy " tworzeniu " przepisów powinno się więcej używać głowy a mniej innych części ciała . icon_neutral.gif
Pozdrawiam .

#14 resu

resu

Weteran

• Members
  • 220 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 14:57

Takie przepisy stworzono po to, aby nasi forumowi "eksperci" mieli co robić icon_smile.gif Gość zapytał sie o płotkę 15 cm,a tu juz cała ideologia,anatomia i prehistoria została poruszona. Temat powinien być zamknięty po pierwszych dwóch postach,bo tam zawarta była jedyna sensowna odpowiedź. Uwielbiam to icon_wink.gif

A w sytuacji kiedy złowię 2 płotki po 10 cm, poprzecinam je i z kawałków skleję jedną płotkę 15,1cm, a głowę i ogon drugiej zjem zeby nikt nie widział, to wtedy będe mógł wędkować ? Apropos jakim klejem najlepiej skleić płotkę ? Może w miejscach cięcia dać smar grafitowy żeby nie szumiała w wodzie ? icon_wink.gif

Gdyby służby odpowiedzialne za kontrolowanie wędkarzy miały tylko takie problemy,że płotka na żywcu ma 14,9cm a nie 15,1cm , Polska była by mekką wędkarzy z całej Europy.

A najlepsze są odpowiedzi "Jaki masz problem ?...." albo " gdybym miał podobny problem to rozwiązanie jego poszukałbym w R.A.P.R." - Opryskliwość RODEM Z PRL. Czym skorupka za młodu...

#15 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 18:43

A mi się podobają takie pogaduchy. Ludzie przez to są bardziej otwarci i nie ograniczają się w pisaniu. Rozumiem, że mogą Ci się nie podobać różne wypowiedzi albo, że masz odmienne zdanie ale przecież można to wyrażać w taki sposób żeby nikogo nie obrażać, bo jak ktoś poczuje się dotknięty to się może zamknąć w sobie i wtedy nic od siebie nie napisze. To się tyczy także osób, które mogą być nieśmiałe i w ogóle mało piszą. Przeczytają, że ktoś może ich wypowiedź podsumować, że jest bez sensu, to wolą w ogóle się nie odzywać. A przecież nie o to chodzi na forum, żeby ograniczać wypowiedzi ludzi tylko żeby każdy pisał tak jak czuje i uważa za słuszne. Żeby wolnym był icon_smile.gif

Pozdrawiam
Wojtek

#16 resu

resu

Weteran

• Members
  • 220 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 19:01

Ale tu właśnie owi eksperci profesorowie często potrafią tak podsumować gościa,że ten nie wie gdzie uciekać. Pozatem negują wiele rzeczy które są sprawdzone itd. bo "im sie nie klei". A co możesz zrobić z nimi na takim forum? Wyperswadować,przekonać ? Toż oni są doskonali i wszechwiedzący icon_smile.gif A z drugej strony ręką ich pprzez kabel nie dosięgniesz icon_wink.gif
Lubie rady,bo lubie wiedzieć więcej. Czytam je często wnikliwie. Ale RADY ! ...a nie uświadamianie komuś "zobacz synku jaki masz mały rozumek", JAA Ci teraz powiem bo JAA to jestem.
...i mam poczucie humoru,samokontrole itd icon_wink.gif Ale na relikty przeszłości takie jak zardzewiałe martwe przepisy pzw, i mądrusiów rodem z prl, czas do szafy icon_smile.gif

a Twoje Wojtek posty czytam akurat z przyjemnością icon_wink.gif ...nooo z tą płotką która ma rówwwwne 15cm to przesadziłeś troche icon_razz.gif

peace. icon_wink.gif

#17 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 19:34

Dzięki, staram się icon_smile.gif hehe
Wiem że przesada na milimetry patrzeć ale jakie są paranoje na kontrolach jak się czyta w różnych tematach to lepiej napisać i o tym. Tak sobie przezornie wtedy pomyślałem icon_smile.gif Lepiej od kolegi z forum przeczytać niż żeby ktoś się nad wodą wyszczególniał. Myślisz, że przy kontroli nikt się do szczegółów nie czepia? Fajnie by było icon_smile.gif Jakieś małe pouczenie i serdeczna uprzejma rozmowa jak wędkarza z wędkarzem.

#18 resu

resu

Weteran

• Members
  • 220 postów

Napisano 03 kwiecień 2012 - 19:42

CYTAT(Wojtek@ @ wto, 03 kwi 2012 - 22:34) Wyświetl post
. Myślisz, że przy kontroli nikt się do szczegółów nie czepia?

heh... Ci którzy sie czepiają, to chyba naprawde czarne owce. Jestem blisko PSR, a jeszcze bliżej SSR i policji. No i kurdeeeee naprawde przez 8 lat sie nie spotkałem na patrolach z czymś takim, jak mierzenie ryby na milimetry icon_wink.gif
Kłusownikowi fakt - ręce poucinać i w tyłek wsadzić. No ale żeby karać za płotkę 14,9mm na kotwicy, to w głowie mi sie nie mieści. Takim strażnikom teksasu raczej nie wróże długiej kariery.

#19 esox2b

esox2b

Szajbus

• Members
  • 1529 postów

Napisano 04 kwiecień 2012 - 18:23

CYTAT(resu @ wto, 03 kwi 2012 - 22:01) Wyświetl post
Ale tu właśnie owi eksperci profesorowie często potrafią tak podsumować gościa,że ten nie wie gdzie uciekać. Pozatem negują wiele rzeczy które są sprawdzone itd. bo "im sie nie klei". A co możesz zrobić z nimi na takim forum? Wyperswadować,przekonać ? Toż oni są doskonali i wszechwiedzący icon_smile.gif A z drugej strony ręką ich pprzez kabel nie dosięgniesz icon_wink.gif

peace. icon_wink.gif

Nie wysilaj się !
Ty też nie jesteś jakiś orzeł w tej swojej wiedzy i jakoś trudno to jest Tobie "wyperswadować"...
No bo:
- Na węgorza (i nie tylko) bułka tarta doskonale klei zanętę, a na wzdręgę ta sama bułka rozluźnia zanętę icon_eek.gif - kwintesencja doskonałej rady. To jak z tą bułką jest, bo nie chciałbym czegoś zanegować ?

Co znaczą słowa :..."ręką ich przez kabel nie dosięgniesz."
Czy to jest jakaś rada związana z żywcem? Czy może pokazanie kim to ja nie jestem ?
Jeżeli arogancją nazywasz propozycję zajrzenia do Regulaminu w celu uniknięcia kłopotów nad wodą, to jak nazwać Twoje teksty.
Dla mnie "wyczerpującą" jest informacja zawarta w Regulaminie ("... nie wymiarowych nie wolno stosować...") dotycząca połowu na żywca i jeżeli będę udzielał komukolwiek porad to właśnie na nim się oprę.
Wolę to niż porady w stylu dowolnej interpretacji przepisów, bo nie zawsze ten kontrolujący jest tak "nonszalancki" wobec kontrolowanego jak w Twojej relacji.

#20 resu

resu

Weteran

• Members
  • 220 postów

Napisano 04 kwiecień 2012 - 18:45

jak widać właściwości bułki tartej i jej formowanie znasz jedynie z teorii.

CYTAT(esox2b @ śro, 04 kwi 2012 - 21:23) Wyświetl post
Co znaczą słowa :..."ręką ich przez kabel nie dosięgniesz."

gdybym Cie nią dosięgnął, odrazu załapał byś o co chodzi.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych