Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak Prawidłowo Nawinąć Plecionkę

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 zorak

zorak

Weteran

• Members
  • 185 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 20:36

Witam
Mam takie pytanko. Jak powinno się prawidłowo nawinąć plecionkę na szpulę. Ja nawijam tak, że zostawiam milimetr wolnego miejsca do krawędzi szpuli i zastanawiam się czy nie lepiej nawinąć ją do samej krawędzi. Jak wy nawijacie plecionki na swoje młynki?

#2 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 20:47

podstawowa sprawa to nawijać plecionke mokrą i nigdy do pełna zawsze trzeba zostawić troszke miejsca. Chyba że ktoś lubi supełki. icon_biggrin.gif

#3 zorak

zorak

Weteran

• Members
  • 185 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 20:51

CYTAT(wiselka @ czw, 12 sty 2012 - 23:47) Wyświetl post
podstawowa sprawa to nawijać plecionke mokrą i nigdy do pełna zawsze trzeba zostawić troszke miejsca. Chyba że ktoś lubi supełki. icon_biggrin.gif

A czemu mokrą? Dużo zostawiasz miejsca do krawędzi szpuli?
Dragon HMG Invader 2,65m 3-12g + Daiwa Caldia 2000A
Dragon Guide Select Skinner Cast 1,95m 40-80g + Team Dragon Big Bait Special MF250iL

#4 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Grunt, Spławik,Spinning

Napisano 12 styczeń 2012 - 20:59

Mało tego, daj jako podkład chociaz kilka obrotów z zylki...
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#5 zorak

zorak

Weteran

• Members
  • 185 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 21:37

CYTAT(arek2202 @ czw, 12 sty 2012 - 23:59) Wyświetl post
Mało tego, daj jako podkład chociaz kilka obrotów z zylki...

to akurat wiem, bo kiedyś nawinąłem plecionkę samą na szpulę i zaczęła się obracać na szpuli. No, ale człowiek uczy się na błędach.
Dragon Guide Select Skinner Cast 1,95m 40-80g + Team Dragon Big Bait Special MF250iL

#6 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Grunt, Spławik,Spinning

Napisano 12 styczeń 2012 - 21:53

Ja tez sie dowiedziałem, jak zobaczyłem ten efekt u kolegi icon_wink.gif U siebie pewnie zrobiłbym ten sam błąd icon_wink.gif
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#7 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 21:55

CYTAT(zorak @ czw, 12 sty 2012 - 23:51) Wyświetl post
A czemu mokrą? Dużo zostawiasz miejsca do krawędzi szpuli?

Dlatego mokra bo każda plecionka cos wody wchlonie nawet ta co niby nie chlonie wody. A te takie zwykle to sporo wchłoną i wtedy plecionka pęcznieje i jak nawiniesz suchą i zostawisz np. 1 mm to jak podczas łowienia namoknie plecionka to będziesz jej miał za dużo na szpuli. Jak nawiniesz mokrą to będziesz miał pewność że bedzie jej tyle ile chcesz. Napisz jeszcze jaką metodą będziesz łowił na tą pletke to jeszcze coś podpowiem.

#8 zorak

zorak

Weteran

• Members
  • 185 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 22:25

CYTAT(wiselka @ pią, 13 sty 2012 - 00:55) Wyświetl post
Dlatego mokra bo każda plecionka cos wody wchlonie nawet ta co niby nie chlonie wody. A te takie zwykle to sporo wchłoną i wtedy plecionka pęcznieje i jak nawiniesz suchą i zostawisz np. 1 mm to jak podczas łowienia namoknie plecionka to będziesz jej miał za dużo na szpuli. Jak nawiniesz mokrą to będziesz miał pewność że bedzie jej tyle ile chcesz. Napisz jeszcze jaką metodą będziesz łowił na tą pletke to jeszcze coś podpowiem.

4 lata temu kupiłem swoją pierwszą plecionkę Jaxon-a i szczęśliwy nawinąłem bez podkładu żyłki i suchą. Poszedłem na ryby, wykonałem dwa rzuty i zaczęła się kręcić na szpuli i jak wchłonęła wodę to masakra. Zwiekszyła swoją średnicę i ją po dwóch tygodniach wywaliłem. Dlatego właśnię cenię PowerPro ponieważ praktycznie nie wchłania wody i nie puchnie. Za to ją min. cenię.

A jeżeli chodzi o łowienie to plecionki używam głównie do łowienia szczupaków przy czcinach. Nie ma nic pięknego jak na prowadzonego przy czcinkach woblerka wystrzeli szczupły. Uwielbiam te ataki. A w takich miejscach żyłka mnie zawiodła.

#9 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 22:37

Moim zdaniem żyłka i spining to sie nie da zgrać. Pletka najtańsza i najgorsz używana z głową bedzie lepsza niż najlepsza żyłka.

#10 hetti

hetti

Weteran

• Members
  • 462 postów

Napisano 13 styczeń 2012 - 00:13

CYTAT(wiselka @ czw, 12 sty 2012 - 23:37) Wyświetl post
Moim zdaniem żyłka i spining to sie nie da zgrać. Pletka najtańsza i najgorsz używana z głową bedzie lepsza niż najlepsza żyłka.

Zależy jaki spining, jeżeli sandacz, okoń i opad to plecionka, ale na przykład: kleń, jaź, czy dłubanie wzdręg to tylko żyłka, także da się zgrac.
A druga sprawa to jak kupisz najgorszą plecionkę i do tego dołączysz marny kołowrotek, to "z głową" będziesz musiał laciec po tabletki na jej ból;)
Moim zdaniem, jednak czasem żyłka przebija pletkę.

#11 Homegeon

Homegeon

Nabijacz postów :)

• Members
  • 4352 postów
  • Zainteresowania:K1 Wędkarstwo Muzyka Kobiety Siłownia

Napisano 13 styczeń 2012 - 00:23

Co do nawijania - ja nawijam pod sam rant, jeżeli zwoje samoistnie spdają to znaczy, że jest za dużo linki. Drogą prób i błędów dojdziesz do odpowiedniego nawoju. Moim zdaniem bezpieczną odleglością od rantu to 2 mm, osobiscie często zostawiam mniej.

@wiselka

Żyłka jest niezastąpiona w zimowych miesiacach gdy temperatura otoczenia spada poniżej zera. Przy połowie na małe wabiki także monofil góruje nad plecionką, jest mnije widoczny w wodzie oraz stawia mniejszy opór. Przy połowie boleni żyłka lepiej amortyzuje dynamiczny atak bolenia przy prowadzeniu przynęty z bardzo dużą szybkością, co zapobiega chociażby rozgięciu kotwicy co wbrew pozorob wcale nie jest trudne. Zapewne znalazły by się jeszcze inne zastosowania żyłki, w któych jest lepsza od plecionki.

Oczywiście plecionka również ma swoje zastosowania, w których sprawdza sie lepiej niż żyłka, dlatego warto odpowiednio dobierać rodzaj linki do metody połowu, rodzaju przynęty czy gatunku ryby którą poławiamy.
flaga.gifPiszę poprawnie po polsku
regulamin.JPG
szukaj.JPG

#12 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 14 styczeń 2012 - 14:37

Dokladnie sa momenty gdzie da sie lowic tylko zylka i sa tez takie gdzie najlepiej zastosowac plecionke.Ja gdy smigam po brzegach Odry mam przewaznie 2 kijki jeden z sestawem zylkowym drugi z plecionkowym icon_smile.gif pzdr
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#13 adijos1

adijos1

Weteran

• Members
  • 535 postów

Napisano 07 luty 2012 - 15:24

Podepnę się pod temat...

czy łowicie plecionkami na obrotówki ?
co sadzicie na temat nowości jaka ma niby być nanofil ?
Dragon Destiny Spinn 255 cw 10-42 + Team Dragon 930iz
Cortez Light Spinn 270 cw 8-20 + Shimano Exage 2500 FB

#14 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 07 luty 2012 - 16:07

Ja łowie plecionka na obrotowke obowiazkowo stosuje agrawke z dobrym krętlikiem
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#15 Mike Joke

Mike Joke

Weteran

• Members
  • 117 postów

Napisano 15 luty 2015 - 11:59

A jak się robi ten podkład z żyłki? Mógłby ktoś łatwo wytłumaczyć? Bo nie wiem, czy wiązać żyłkę do plecionki czy jakoś inaczej.
Właśnie mam zamiar nawinąć 200m plecionki a nigdy tego nie robiłem i nie chcę zepsuć roboty i łowienia.
I jeszcze - Mam plecionkę 0.18, więc żyłkę też mniejwięcej takiej samej średnicy dać na podład?

#16 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 15 luty 2015 - 13:32

CYTAT(Mike Joke @ nie, 15 lut 2015 - 12:59) Wyświetl post
A jak się robi ten podkład z żyłki? Mógłby ktoś łatwo wytłumaczyć? Bo nie wiem, czy wiązać żyłkę do plecionki czy jakoś inaczej.
Właśnie mam zamiar nawinąć 200m plecionki a nigdy tego nie robiłem i nie chcę zepsuć roboty i łowienia.
I jeszcze - Mam plecionkę 0.18, więc żyłkę też mniejwięcej takiej samej średnicy dać na podład?

Po pierwsze "średnica" plecionkiwcale nie musi być tak super opisana. Wiele plecionek nie ma idealnie okrągłego przekroju na całej długości i wtedy ciężko te dane odnieść do rzeczywistości.

Podkład możesz dać z jakiejkolwiek żyłki. Nie musisz jej łączyć z plecionką, bo jej zadaniem jest tylko i wyłącznie stworzenie chropowatej warstwy na dnie szpuli, po której plecionka nie będzie się ślizgała. Niektóre nowe kołowrotki mają już to rozwiązane w ten sposób, że na środku szpuli jest gumowany pasek, zapobiegający ślizganiu się linki.

Pozdrówka
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#17 Mike Joke

Mike Joke

Weteran

• Members
  • 117 postów

Napisano 16 luty 2015 - 07:05

No niestety mój kołowrotek nie ma tej gumowej opaski na szpuli, ale to nic, popróbuję z żyłką, dzięki za pomoc!
pozdrawiam

Aha, jeszcze jedno - Gdzieś w necie czytałem że niektórzy wędkarze naklejają na szpulę plaster opatrunkowy albo taśmę izolacyjną żeby plecionka się nie ślizgała, co o tym myślicie? Jak dla mnie łatwiejsze rozwiązanie niż z żyłką...

#18 Sith

Sith

Weteran

• Members
  • 354 postów
  • Zainteresowania:sex, spinning, żeglarstwo

Napisano 16 luty 2015 - 09:43

Osobiście stosuję właśnie taśmę izolacyjną. Jest niezastąpiona.
Jeśli chodzi o podkład, to stosuję go tylko wówczas gdy szpula mieści więcej plecionki, niż dysponuję. Wówczas stosuję możliwie najtańszą żyłkę, albo zużytą, ale zawsze o dwa do trzech numerów grubszą niż plecionka.
Nawój jest o około 1mm "szczuplejszy" niż rant szpuli.

Odnośnie używania. Wyłącznie spinninguję i praktycznie używam wyłącznie plecionek, choć na drugiej szpuli mam żyłkę, gdyby wiosną, lub jesienią złapał poranny albo wieczorny przymrozek.

#19 szymek336

szymek336

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 11 grudzień 2016 - 13:50

A czy żeby ją zmomczyć można włozyc ją do wiadra z wodą i nawijać?

#20 Sith

Sith

Weteran

• Members
  • 354 postów
  • Zainteresowania:sex, spinning, żeglarstwo

Napisano 13 grudzień 2016 - 06:18

Przed nawinięciem moczę plecionkę co najmniej przez noc, a przeważnie 24 godziny. Poza tym przy nawijaniu korzystam z pomocy drugiej osoby, która przepuszczając plecionkę przez mokrą szmatkę nadaje nawijanej lince odpowiednie naprężenie, żeby nawój nie był luźny a przy okazji zbiera nadmiar barwnika. Przy tym sposobie, brody u mnie to rzadkość, nawet na średnich technicznie kołowrotkach JAXONA.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych