Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czy Karpie Sie Wytrą

11 odpowiedzi w tym temacie

#1 misiek9841199824

misiek9841199824

Początkujący

• Members
  • 4 postów

Napisano 09 październik 2011 - 17:08

wiem ,że jest juz kilka takich tematów ale mam pytanie jakie rosliny i jaka temperatura jest potrzebna na rozmnożenie karpi mam jeden duży staw karpie 1,5-2 kg niewiem ile maja lat i w tym stawie sie nie trą.Mam drugi mały staw bardzo zarosniety głębokość 1m czysta woda niema tam żadnych ryb więc pomyślałem ,żeby złapać 6-8 karpi i wpuścić do tego małego stawu.I mam pytanie czy to by było możliwe żeby karpie sie rozmnożyły i jakie są potrzebne rosliny i jaka temperatura lub jakięś inne czyniki potrzebne do rozmnażania karpi.

#2 axim

axim

Weteran

• Members
  • 140 postów

Napisano 09 październik 2011 - 17:57

Powiem krótko , karp nie wyciera się w Polsce.

Pozdrawiam
Moje rekordy życiowe:
Sandacz - 82cm (zalew poraj)
Miętus - 64cm (zalew poraj)
Leszcz -57cm (zalew poraj)
Węgorz - 83cm (River Side UK)
Karp - 45cm (Pilica)
Kiełb - 17cm (Kamieniczanka)
Sum - 76cm (Zalew Poraj)

#3 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Grunt, Spławik,Spinning

Napisano 09 październik 2011 - 18:00

Axim, wyciera się i to częściej niż Ci sie wydaje, ale ilośc czynników które muszą "zagrać" w tym samym czasie jest spora...
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#4 kuba3511

kuba3511

Wędkarz

• Members
  • 62 postów

Napisano 09 październik 2011 - 19:44

Karp 2 kg to jest dziecko jeszcze. Poczytaj dokładnie o karpiach, google nie gryzie. Axim - hodują karpie w Polsce i jakoś się wycierają

#5 jaguar56

jaguar56

Szajbus

• Members
  • 2995 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, herpetologia

Napisano 09 październik 2011 - 20:00

CYTAT(kuba3511 @ nie, 09 paź 2011 - 20:44) Wyświetl post
Karp 2 kg to jest dziecko jeszcze. Poczytaj dokładnie o karpiach, google nie gryzie. Axim - hodują karpie w Polsce i jakoś się wycierają

Nie można na podstawi tego że są hodowle karpi wyciągać wniosków że w Polsce karpie i inna ryba się trze.
Zupełnie naturalnie to karp w hodowli się nie trze.

Ale nie zaprzeczam że w pewnych wodach karpiki się trą a i znam taką wodę.

Umieraliście tak młodo,
ulicami płynie wasza krew.
To stolica płonie w smutku,
śmierć zabiera wszystkie dzieci jej.

Śpijcie słodko me aniołki,
kule wroga już nie groźne wam.
Teraz już was nie dostaną
wrogie szpony okupanta łap.

#6 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 09 październik 2011 - 20:42

CYTAT(misiek9841199824 @ nie, 09 paź 2011 - 20:08) Wyświetl post
.Mam drugi mały staw bardzo zarosniety głębokość 1m czysta woda niema tam żadnych ryb więc pomyślałem ,żeby złapać 6-8 karpi i wpuścić do tego małego stawu.I mam pytanie czy to by było możliwe żeby karpie sie rozmnożyły i jakie są potrzebne rosliny i jaka temperatura lub jakięś inne czyniki potrzebne do rozmnażania karpi.

Witam .
Masz drugi mały staw mocno zarośnięty o głębokości 1m , to dopiero połowa sukcesu . Z tego co mi wiadomo karp się wyciera w mocno zarośniętym ale bardzo płytkim zbiorniku , ten 1 m to za dużo , widziałem taki zbiornik i jego głębokość oceniam na ok. 25 - 30 cm . Tarlaki powinny być większe , takie min. 5 kg. Oczywiście jest jeszcze wiele innych czynników ale o nie to już pytaj fachowców . icon_wink.gif

#7 jinx_da_cat

jinx_da_cat

Weteran

• Members
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport, motoryzacja

Napisano 10 październik 2011 - 09:31

Karpie się wycierają w naszych wodach. Sporadycznie ale jednak. Do tarła mogą już przystepować ryby 2-3 letnie. W większości jest to jednak "puste" tarło. O ile ryby mogą przystąpić do tarła w temperaturze 18-20 st.C to niestety ikra do prawidłowego rozwoju i zakończenia inkubacji potrzebuje już 22-24 st.C. Ile wód w naszym klimacie osiąga takie parametry w okresie wiosennym? icon_cool.gif
www.przyjacielerudawy.pl
To co nie jest zabronione to jest dozwolone. Czego nie zabrania prawo tego nie pozwala wstyd!

#8 wahlul

wahlul

Szajbus

• Members
  • 1569 postów

Napisano 10 październik 2011 - 09:45

Generalnie karp w naszym klimacie nie odbywa tarła......
Są jednak coraz częstsze wyjątki:

W moim stawie karpie odbywały tarło regularnie już ponad 15 lat temu. Kluczem jest odpowiednia temperatura wody o odpowiedniej porze roku. W naszym klimacie rzadko spotykana, ale jednak. Dwa lata temu udało mi się złowić narybek karpi (ok 2 cm) w kałuży powstałej w wyniku opadającej wody na Wiśle. Nie zarybia się tak małymi karpikami więc raczej pochodziły z naturalnego wylęgu.
Karp odbywa tarło w maju w temperaturze jak dobrze pamiętam 21/22 stopnie C, a u nas w maju bywają jeszcze przymrozki i nawet powietrze niezbyt często ma taką temperaturę, więc temperatura wody jest dużo niższa.

Mój staw jest mały i nie za głęboki. Do tego północny brzeg to piaszczysta skarpa, która działa trochę jak zwierciadło i dodatkowo nagrzewa wodę odbitym słońcem. Karpie tarły się w podwodnych korzeniach wierzby przy samym brzegu. Ciekawe jest to, że wtedy ten stawek prawie nie posiadał roślinności.

Inna sprawa, że po tylu latach obecności w naszych wodach rybki się przyzwyczaiły do klimatu i zrobiły się trochę mniej wybredne przez co przypadki naturalnego tarła są coraz częstsze.
Вода это колыбель разумной жизни.

#9 Piotr PGr

Piotr PGr

Szajbus

• Members
  • 1175 postów

Napisano 10 październik 2011 - 21:59

Kiedyś gdzieś coś tam czytałem na ten temat... oprócz temperatury bardzo ważny jest też odczyn wody (z tego co pamiętam w kwaśnej z tarła nici...), ale to zainteresowany powinien znaleźć w sieci.

Jak jeszcze łowiłem "białe rybki", to na jednym z "niby łowisk komercyjnych", gostek miał populacje karpia, która regularnie na jego stawach przystępowała do tarła. Na stawach tarło trwało przez cały czerwiec i lipiec, jedne ryby normalnie żerowały inne wycierały się w resztkach przybrzeżnej roślinności. Tarlaki nie były duże, od około 0,8 do około 2,5kg.
Stawy były wykopane w gruncie gliniasto-piaszczystym, głębokość około 0,8m do 1,5m, obok przepływał rowek, który dostarczał rurami (nielegalnie...) świeżą wodę.
Pod brzegami pływały stadka karpików od kilku do kilkunastu centymetrów (znajomy za zgodą właściciela nałowił sobie podbierakiem...). W krótkim czasie karpiki stały się taką plagą że odstraszały klientów...

#10 azzz78

azzz78

Weteran

• Members
  • 262 postów

Napisano 10 październik 2011 - 23:30

Wytarły mi się kiedyś karpie koi było to ok 5-6 osobników od 3 do 4 może 5 kg pływały w nie dużym stawie mulistym porośniętym liliami i inna roślinnością warunki na oko ok.ale tam nigdy się nie wytarły dopiero jak był wykopany drugi staw a karpie zostały przełowione a w następnym roku jesienią przecierałem oczy ze zdumienia jak ławicą płynęły kroczki koi przez następne dwa może trzy lata proces się powtarzał do momentu powodzi.Długo zastanawiałem się dlaczego nagle zaczęły się rozmnażać i dziś mogę powiedzieć że głównym czynnikiem było podłoże piaszczysto -żwirowe.Oba stawy były obok siebie różniły się tylko podłożem.Rozmawiałem potem jeszcze z ludźmi którzy mają stawy hodowlane i potwierdzili moje przypuszczenia.

#11 michalvcf

michalvcf

Wędkarz

• Members
  • 85 postów

Napisano 11 październik 2011 - 10:16

Mam niewielkie oczko wodne 2m x 1,5 x 1m, 2 lata temu kupilem 4 karpie koi około 20cm, dzis mam ponad 30 malutkich karpi okolo 5-8cm icon_wink.gif dno jest z zwyklej foli, woda ze studni, jedna duza lilia wodna.

#12 Radzio36

Radzio36

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 06 lipiec 2016 - 09:05

powiem krótko,  w tamtym roku wykopałem staw i zostały wpuszczone karpie od 1-3kg (z tesco) na zime, niestety te najwieksze  3kg sie przekreciły lecz osobniki mniejsze bez najmniejszego problemu sie wytarły i małych sa  całe ławice, nie jest to zaden zwirowy staw jak powyzej pisza tylko po torfie, roslin jest bardzo niewiele jak to w nowym zbiorniku. Tak wiec wiem jedno ze pseudo ,,fachowców,, od karpi jest wiele, ale nic madrego od nich jeszcze nie usłyszałem wiec niech sie wypowiadaja osoby ktore naprawde maja z tym stycznosc i moga cos nowego wniesc, a herezje to przy piwku pod sklepem bo tam wiedza wszystko

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych