Skocz do zawartości

Zdjęcie

Początkujący To Za Dużo Powiedziane :)

• Zamknięty Temat jest zamknięty
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Divaldo

Divaldo

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 06 maj 2011 - 13:13

Witam
Od dłuższego czasu myślałem nad spróbowaniem swoich sił w wędkarstwie muchowym,niestety nic nie wiem o tej metodzie ani o sprzęcie,chciałbym prosić o pomoc w wyborze w miarę dobrego sprzętu dla początkującego,wędzisko,sznur,muchy,kołowrotek itp. i ile musiałbym mniej-więcej przeznaczyć na ten sprzęt.
Szukałem informacji na forum lecz wszystkie linki z aukcjami wygasły.
I jeszcze takie pytanko dotyczące wymiany sprzętu muchowego na konsole xbox 360 slim z gwarancją producenta icon_smile.gif
Nie wiem czy jest sens pisać tutaj o tym ale może jednak, w sprawie wymiany proszę pisać na gg.22244465

Weteran

• Members
  • 179 postów

Napisano 06 maj 2011 - 16:49

Wiesz co powiem tak myślę ,że trzeba liczyć min. 300zł ( w tej cenie będize bardzo cięzko się zmieścić raczej trzeba liczyć 500-1000zł ale w tych 300z bólem się zmieścisz ) na cały sprzęt muchowy . Wędka 50-100min ( zależy co kto chce )kołowrotek następne 50-100zł sznur 50-100zl . A gdzie podklas , muchy , Jeśli masz już kamizelkę, krótką spinningowa i wodery ( spodni-obuty), podbierak krotki muchowo-spinningowy to odchodzą Ci te wydatki a jak nie to znowu 100-200zł .Przydałyby się ( choć nie są potrzebne ale warto mieć) polaroidy .W dobór sprzętu się nie będę bawił bo powiem wprost we wszystkich innych odłamach mogę doradzić sprzęt ale w wędkarstwie muchowym nie. W wędkarstwie muchowym trzeba wstrzelić się w swój sprzęt żeby ten sport sprawiał Ci przyjemność nie muszą być to straszne pieniądze. Ale to nie może być największy szajs bo się do tego zrazisz . Rozumiem ,że kij ma być tych ,,bardziej uniwersalnych" .Bo tego , czy będziesz łapał na suchą , mokra muchę czy na nimfę to nie masz również sprecyzowane.

#3 Divaldo

Divaldo

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 06 maj 2011 - 17:41

Rozumiem,krótki podbierak już zakupiłem,jeśli chodzi o kamizelkę i wodery to na razie się obejdzie icon_wink.gif
Jeśli chodzi o wędzisko to czym różni się to http://allegro.pl/we...1584052887.html
od tego http://allegro.pl/mu...1588870774.html bo widzę że jest spora różnica ceny a różnica wagi to tylko 29g.
I jeszcze tylko takie pytanie dotyczące much-->Jeśli nastawiałbym się na klenia/pstrąga to jakie muchy musiałbym zakupić?I jaka jest ich cena?

Weteran

• Members
  • 179 postów

Napisano 06 maj 2011 - 19:19

Właśnie o tym mówiłem Perseus Fly 2,7m AFTM 5/6 Jaxon będzie zdecydowanie lepszy.

#5 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 06 maj 2011 - 22:07

http://www.taimen.com/mt/index.php

Zacznij od przeszukania forum dokładnie opisywaliśmy już to.

Wędzisko to podstawa!!

Korzystałem z Daiwy (Czy jakoś tam:D)- Porażka kij plus kołowrotek sznur i muchy wydałem chyba 150 zł. Z dzisiejszym doświadczeniem poczekał bym i kupił sprzęt taki jak mam teraz.

Jaxon to dobry kij. Też łowiłem na niego:D Pierwsze 4 lipienie na Dunajcu:D

Ale jeśli miał bym coś doradzić to
http://www.taimen.co...roducts_id=1795
Używam tego kija i z tych trzech ten bym polecił. Sam zaczynałem od zera. Taki kij wybacza błędy nowicjusza!

Kołowrotek to najmniejszy problem bo na początek wystarczy najtańszy.

Ja używam:
http://www.taimen.co...hp?cPath=62_593
Są tańsze ale ten jest aluminiowy i świetnie współgra z wędką.

Sznur zależnie od techniki łowienia

http://www.old.muski...=...onid=1&id=5

Tu masz teoretyczny kurs.

Zacznij od klasycznego rzutu z nad głowy i suchej muchy. Pływający sznur 5" i przypon kończyny. Gdy opanujesz żuty idź nad staw i trenuj na płociach i wzdręgach.

Jeśli kupisz i dobierzesz źle sprzęt to tylko stracisz czas nabawisz się złych nawyków a po seri nie udanych wypadów rzucisz w kąt wędzisko...
Ale tylko jedna ryba wystarczy aby pokochać tą dziedzinę wędkarstwa:D

Pozdrawiam:D

Oczywiście nikogo nie chciałbym namawiać na kupno sprzętu takiego jak ja mam.
Bo to co mi pasuje do ręki innemu może nie koniecznie...
Polecam ten sprzęt bo jest dobre jakości:D

#6 Andrzej K.

Andrzej K.

Weteran

• Members
  • 164 postów

Napisano 06 maj 2011 - 22:41

Cześć
Choć ja sam nic praktycznie jeszcze się nie znam na muchowaniu, to mam dla Ciebie pewną sugestię.......
Najpierw się zorientuj teoretycznie o co biega w tej dziedzinie wędkowania (polecam knigi Jeleńskiego i Sikory. Do tego są dostępne fora typowo muchowe). Bo jest na sieci naprawdę mnóstwo informacji na temat doboru wędki/sznura, początków, much. technik itd.
Jak już będziesz wiedział czego szukać - czyli: jaka akcja kijka (determinuje to metoda jaką chcesz najczęściej stosować) , jaka długość (zależy głównie od tego gdzie będziesz łowił najczęściej) oraz klasa będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza (a to zależy głównie od rybek jakie masz dostępne i na jakie będziesz z muchą ganiał) - to wtedy wytypuj jakiegoś faworyta i pilnuj Allegro i ( jeśli masz paypassa albo kogoś np w Niemczech lub w GB) Ebay.
Dlaczego? - bo można trafić mega okazje!
Sam ostatnimi czasy kompletowałem swój zestaw muchowy. Udało mi się upolować na Allegro m.in:
- kijek Dragon millenium HD Trout Fly 2,7 #5/6 za 56 PLN (wartość sklepowa - 180-190)
- linkę cormoran FLYCOR DT 5 FS - za 35 PLN ( w moim miejscowym sklepie prawie 90pln)
I albo mam masę farta albo sam nie wiem co......ale właśnie te sprzęty sobie wytypowałem i chciałem zakupić w sklepie a najzwyczajniej w świecie zabrakło mi kasy icon_wink.gif No ale w końcu dopiąłem swego! icon_smile.gif Choć trwało to dłużej niż zdjęcie z półki i podejście do kasy icon_wink.gif

Pisałem już o tym że warto zakręcić się na forach tematycznych. Oczywiście najcenniejsze są informacje stamtąd czerpane, ale fajne rzeczy i okazje można znaleźć w działach typu "komis" - ja sam w ten sposób wszedłem drogą wymianki za własne rękodzieło w posiadanie mojego kręćka - ORVIS BBS III - kosztował mnie....NIC (trochę pracy przy przynętach) icon_smile.gif A warty jest nówka sztuka ponad 500 PLN.

Jak więc widać - wystarczy trochę chęci i masę kaski można zaoszczędzić. Ale zacząć trzeba od tego, żeby wiedzieć czego się chce......
Powodzenia i pozdrawiam, Andrzej

#7 Divaldo

Divaldo

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 07 maj 2011 - 09:32

Tak,naczytałem już się tego od groma na różnych forach wędkarskich i książkach dziadka ale dalej nie wiem czy jeśli rzucę suchą muchę na wodę to czy muszę ja 'podrywać' itp. czy po prostu zostawić niech sobie płynie ?Oczywiście mówię tutaj o rzekach.
I dziękuje wam za tak obszerne wiadomości icon_wink.gif Nie spodziewałem się że otrzymam tak dużo informacji,bardzo wam dziękuje.
Andrzej-->Ja także na allegro szukam okazji jeśli chodzi o różne przedmioty i tym razem zrobię tak samo,dzięki za wskazówkę.

Weteran

• Members
  • 179 postów

Napisano 07 maj 2011 - 11:45

CYTAT(Divaldo @ sob, 07 maj 2011 - 12:32) Wyświetl post
Tak,naczytałem już się tego od groma na różnych forach wędkarskich i książkach dziadka ale dalej nie wiem czy jeśli rzucę suchą muchę na wodę to czy muszę ja 'podrywać' itp. czy po prostu zostawić niech sobie płynie ?Oczywiście mówię tutaj o rzekach.
Andrzej-->Ja także na allegro szukam okazji jeśli chodzi o różne przedmioty i tym razem zrobię tak samo,dzięki za wskazówkę.

Co do pierwszego pytania: Nie nie musisz jej podrywać ja tego nie robię , ale jak się przetopi to zaczynam ja delikatnie ciągnąc w swoją stronę , to znaczy smuże ją po tafli wody i teraz zależy albo widać ewentualne wyjście na powierzchni wody albo poczujesz uderzenie na wędce. Ale to moja wypracowana strategia.
Co drugiego szukaj , ja mogę ci polecić tańsze kije ale dobre:
-wspomniany już Dragon millenium HD Trout Fly 2,7 #5/6 , kij jak dla mnie bardzo pospolity ale i bardzo dobry
-a drugie to Flextec bardzo dobra firma , ja przez zimę na kupiłem sporo kij tej firmy po okazyjnej cenie na Allegro ( nie wiem czy podróba czy co bo w Anglii te kije są po 500-900zł ale i tak rewelka ) .ale doradzę ci w nich jedno na uniwersalny weź CDX jest bardziej miękki a bo CRX jest zdecydowanie sztywniejszy .
Co do Taimena to jest to bardzo dobra firma ale dosyć droga tak jak Vision ,ich przewagę nad innymi widać w droższych wędkach a wtedy to ja już bym w inną firmę wszedł. ale na twoim miejscu bym najpierw nie kupował takich drogich wędek bo nie wiadomo czy Ci się to spodoba.
A co okazji to szukaj może coś się trafi ja w tym roku za późno o jakieś 2-3 miech zacząłem szukać okazji i niestety nie za wiele zaoszczędziłem.

#9 Divaldo

Divaldo

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 08 maj 2011 - 13:55

Znalazłem 4 interesujące mnie wędziska:
TAIMEN:
http://allegro.pl/ta...1598970686.html
DRAGON:
http://allegro.pl/dr...1552973805.html
KONGER:
http://allegro.pl/ko...1576649933.html

Oraz wędzisko Spring Creek 3-części, długość 9' klasa #5/6, waga 113g. nowe z tubą za 200zł

Nie wiem co wybrać,która z nich jest najlepsza?

#10 A_post_oł

A_post_oł

Szajbus

• Members
  • 1049 postów
  • Zainteresowania:ryby też

Napisano 08 maj 2011 - 23:32

Pierwsza i trzecia to #4 dla ciebie za lekka, masz szukać #5-6
To są klasy AFTMA poczytaj w necie o co chodzi, wszystkie elementy muszą być tej samej klasy żeby sprzęt działał prawidłowo.
Na ryby w każdziuteńki wolny czas...

Piszę poprawnie po polsku.

#11 Divaldo

Divaldo

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 11 maj 2011 - 15:35

Temat do zamknięcia,kupiłem wędkę Spring Creek.

Użytkownik Divaldo edytował ten post 11 maj 2011 - 15:38

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych