Skocz do zawartości

Zdjęcie

Norwegia Dla Polaków! Porady Dla Wędkarzy Z Polski.

430 odpowiedzi w tym temacie

#1 bobas_demolka

bobas_demolka

Weteran

• Members
  • 427 postów

Napisano 20 marzec 2011 - 16:43

Koledzy wędkarze morscy i Koledzy wędkarze wędkujący na Bałtyku!

Wiem, że coraz więcej z Was myśli o aktywnym wędkowaniu i łowieniu róznych ryb nie występujących w Bałtyku. Ponadto wielu chce by dzień łowienia był tańszy niż na Bałtyku, by samemu decydować co się chce łowić, dokąd chce się płynąć i jak długo wędkować.
Nie znam nikogo, kto po wędkowaniu w Norwegii nie chce do niej wrócić.
Wiekszość Kolegów, którzy tam wędkowali już na kuter bałtycki nie wsiada:)
Wielu też jeździ już do Norwegii, ma swoje przemyślenia i doświadczenia....

Wielu z naszych Kolegów mieszka i pracuje w Norwegii - wystarczy poszukać na Forum i oni są bezcenną skarbrnicą wiedzy o Norwegii i o wędkowaniu w tym kraju! Dlaczego nie mają się podzielić tą wiedzą z tymi wędkarzami, którzy zostali w Polsce? Nie widzę powodu! A Koledzy widzicie?

Wędkuję w Norwegii 3 - 4 razy w roku, zawsze jadę wraz z chętnymi Kolegami z całej Polski. Na Forum widzę, że jest wielu Kolegów, którzy również albo w Norwegii mieszkają albo tam jeżdżą na rybki:) Nie ukrywam, że ich posty były mi wielokrotnie pomocne - człowiek się całe życie uczy....
Wiedzę o Norwegii zdobywam na podstawie doświadczenia oraz z internetu. Tutaj widzę jak ubodzy w horyzonty wędkarskie jesteśmy my jako Polacy - wystarczy wejść na niemieckie fora wędkarskie by to zauważyć! I nie jest to kwestia pieniędzy! Ja jeżdziłem w to samo miejsce (Vagstranda) w Norwegii co Niemcy - tyle , że jak jechaliśmy w 4 osoby koszt wynosił 1500zł/osobę a jak jechał Niemiec płacił 1200EUR - no owszem miał obiady, śniadania i kolacje podane oraz sprzątanie po sobie za darmo..... A ryby - takie same:)

Dlatego pomyślałem sobie by zjednoczyć na tym Forum Kolegów wędkujących w Norwegii, wymienić doświadczenia, namiary na domki, sposoby łowienia ryb, uwagi na temat sprzętu, przynęt itp.
Zakładam, że ponieważ łowiska Norwegii to nie są przełowione łowiska polskie - mam nadzieję, że WSZYSCY KOLEDZY mający doświadczenia w wędkowaniu w Norwegii będą chcieli podzielić się nimi z tymi, którzy tych doświadczeń nie mają lub się wahają jeszcze. I o to bardzo proszę!

Ja ze swojej strony postaram się w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć na zadawane pytania - co nie znaczy, że zawsze będzie to odpowiedź trafna - nie mam monopolu na wiedzę:(

Proszę Kolegów majacych doświadczenia norweskie o poparcie tego wątku i zaangażowanie się w jego rozwój.

Dlatego szczerze - co mnie spotkało:
- po raz pierwszy pojechałem do Norwegii by ją zwiedzić i przejechać do samego Nordkapp..
- zabrałem ze sobą spining, 3 gumy z głowkami i 9 haczyków morskich
- zawsze jak się zatrzymywaliśmy nad fiordem starczyło 30 minut by złowić ryby ( dorsze 50 cm, flądry 30 cm) dla 5 osób na kolację.)
- zakochałem się w tym kraju, w przyrodzie, ciszy i spokoju...
- pojechałem po raz drugi by wędkować... koniec września, zimno jak diabli... ale co kilka minut branie - oczywiście za dużo jak dla mnie więc do wody..
- no i pojechałem po raz trzeci, czwarty a później zaraziłem tym Kolegów...
- i jeżdzę:)
Może to co mnie spotkało to trywialne.... nie wiem.... Ale...ja odczułem to tak jakby mnie ktoś przeniósł 35 lat wcześniej kiedy z z wędką z bambusa i kromką chleba jechałem rowerem na ryby nad jezioro w Słupcy - i łapałem leszcze 3-4 kg...

Jednak uważam, że KAŻDY Kolega ma prawo połowić sobie tam gdzie ryby jeszcze są, gdzie siedząc na łodzi widzi się przepiękne góry i kryształowo czysta wodę a nie bałtycką ..... Temu ma służyć ten temat.

Do Kolegów moderatorów a zwłaszcza właściciela Forum:
Uważam, że ten temat powinien być na głównej stronie Forum!

Czas by odciążyć nasze wody i Bałtyk!
Dajmy szansę polskim wędkarzom!
Proszę to przemyśleć:)

Proszę Kolegów o wsparcie tego apelu!

Pozdrawiam

bobas_demolka

#2 Krzychu2711

Krzychu2711

Weteran

• Members
  • 154 postów

Napisano 20 marzec 2011 - 20:07

Bardzo ciekawy temat. Dzięki za tą propozycję. Mam nadzieję że odzew kolegów, wędkujących już w Norwegii będzie duży i pozwoli niejednemu marzącemu o takiej przygodzie, zrealizować ją. Z niecierpliwością czekam na kolejne posty. Pozdrawiam.

#3 pp67

pp67

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 21 marzec 2011 - 08:51

będzie łatwiej jeżeli pojawią się jakieś pytania!

#4 bobas_demolka

bobas_demolka

Weteran

• Members
  • 427 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 18:08

Nie wierze....icon_sad.gif
Nie ma Kolegów zainteresowanych wędkowaniem w Norwegii?
Nie ma Kolegów jeżdżących do Norwegii lub mieszkających w Norwegii skłonnych do wyjaśnienia tajników łowienia oraz poruszania się po tym pięknym kraju?

#5 gerrit

gerrit

Wędkarz

• Members
  • 87 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 18:54

CYTAT(bobas_demolka @ śro, 23 mar 2011 - 21:08) Wyświetl post
Nie ma Kolegów jeżdżących do Norwegii lub mieszkających w Norwegii skłonnych do wyjaśnienia tajników łowienia oraz poruszania się po tym pięknym kraju?

A nie pomyślałeś ,że być może 90 % wedkarzy morskich poprostu KOCHA NASZ POLSKI BAŁTYK icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

#6 Szczypa

Szczypa

Weteran

• Members
  • 331 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 19:21

CYTAT(gerrit @ śro, 23 mar 2011 - 21:54) Wyświetl post
A nie pomyślałeś ,że być może 90 % wedkarzy morskich poprostu KOCHA NASZ POLSKI BAŁTYK icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

Chyba zaliczam sie do tych 90% icon_mrgreen.gif A poza tym nie wszyscy moga sobie pozwolic na kilku, czy kilkunastu dniowe oderwanie sie od codziennosci zeby lowic ryby w norwegi...

#7 andrzej1959

andrzej1959

Weteran

• Members
  • 224 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 20:24

CYTAT(Szczypa @ śro, 23 mar 2011 - 22:21) Wyświetl post
Chyba zaliczam sie do tych 90% icon_mrgreen.gif A poza tym nie wszyscy moga sobie pozwolic na kilku, czy kilkunastu drdzo boli niowe oderwanie sie od codziennosci zeby lowic ryby w norwegi...

I ja również podzielam twój sceptycyzm, mi również musi wystarczyć Piękny Polski Bałtyk, Jest to zawsze kilkanaście dni wolnych o które coraz bardziej trzeba walczyć jak gdyby to nie był twój urlop, a poza tym jeszcze ta kasa i to bardzo boli a to mimo wszystko tylko jeden wyjazd i dla tego ja mimo wszystko zostanę realistą- pojadę na Bałtyk.Swoją drogą to by mi się jeden wyjazd marzył , żeby tak chociaż posmakować większych zakwasów, kto wie może kiedyś...
Pozdrawiam;

#8 pp67

pp67

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 21:39

odpowiednio zorganizowany wyjazd we własnym zakresie w 8 osób na tydzień może się zamknąć w kwocie 1000 do 1200 zł plus jedzonko - za 6 lub 7 dni wędkowania, z tego co widziałem to ta kwota daje 5 do 6 dni na Bałtyku plus trzeba jeszcze gdzieś mieszkać!

#9 byxtarr

byxtarr

Wędkarz

• Members
  • 80 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 00:08

CYTAT(pp67 @ śro, 23 mar 2011 - 22:39) Wyświetl post
odpowiednio zorganizowany wyjazd we własnym zakresie w 8 osób na tydzień może się zamknąć w kwocie 1000 do 1200 zł plus jedzonko - za 6 lub 7 dni wędkowania, z tego co widziałem to ta kwota daje 5 do 6 dni na Bałtyku plus trzeba jeszcze gdzieś mieszkać!

witam
1200zł razem z przejazdem? a możesz kolego wyliczyć tak dokładniej co jest w tym 1200zł?
jak daleko na północ w norwegii?
no i plus sprzęt, bo trochę mocniejszy pewnie by się przydał niż na bałtyk
pozdrawiam

#10 bobas_demolka

bobas_demolka

Weteran

• Members
  • 427 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 09:04

Odpowiadając Koledze "byxtarr" i wyręczając Kolegę "pp67" podaję przykład:
- miejsce - Vagstranda, koło Molde - ok. 500km od Oslo na pólnoc.

Koszty w II połowie września br.( 7 dni - od soboty do soboty:
- domek dla 4-5 osób - 1080zł
- łodź 19 stóp z silnikiem 50 KM - 1100 zł
- prom Ssssnitz - Treleborg - 880 zł
- paliwo Poznań - Vagsranda = Poznań - 2x 1600km x 10l/100km x 7 zł = 2250 zł
- paliwo do lodzi - 50 l x 7 zł = 350 zł
Razem ok. 5600zł
Łodzią może pływać 8 osób ale wygodnie łowić 4 więc wychodzi 1400 na 4 osoby lub 1120 na 5 - do wyboru.
Zakładając, że auto spali mniej - wynik będzie jeszcze lepszy:)

Podstawowym kosztem jest paliwo dlatego jeżeli ktoś może zorganizowac busa to wychodzi taniej pod warunkiem, że domek ( ten tanio znależć najłatwiej) będzie dysponował np. dwoma porządnymi łodziami a o to jest niełatwo.

Oczywiście wyjazd na samą północ to już inna bajka cenowa ( x2) ale i inne wędkowanie:)

Sprzęt oczywiście na północ powinien być inny co nieco ale w podanym przeze mnie miejscu bałtycki na dorsza, czarniaka i brosmy wystarcza spokojnie.

Ponadto jest jeszcze jeden aspekt: to my decydujemy gdzie i o której będziemy wędkować, studiujemy mapy batymetryczne, szukamy ryb aktywnie i jak się uda to nasza zasługa, jak się nie uda - nasz brak umiejętności - narzekać możemy tylko na siebie - podobnie jak w wędkarstwie słodkowodnym....

Aspekt konieczności zorganizowania tych 10 dni jest jak najbardziej słuszny niestety.

Uważam jednak, że należy pokazać iż nie taki diabeł straszny jak go malują:)

Pozdrawiam

bobas_demolka

#11 baloonstyle

baloonstyle

Weteran

• Members
  • 209 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 09:10

Znam ludzi którzy to organizują sami i wychodzi im nie więcej niż 3500-4000 zł.w tym juz własny sprzęt przystosowany na halibuty i spore rybki.

#12 leny

leny

Weteran

• Members
  • 113 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 10:50

Jeśli już wyjazd zagraniczny to tylko Mongolia.
http://www.bayangol....zeprawa_przez_g
Pozdrawiam

Tylko te 3000USD.

Użytkownik Kamil Z. edytował ten post 06 kwiecień 2011 - 17:08

#13 baloonstyle

baloonstyle

Weteran

• Members
  • 209 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 11:06

Niezbyt piękne te kobitki w Mongolii icon_smile.gif

#14 Mała

Mała

Weteran

• Members
  • 157 postów
  • Zainteresowania:Różne takie...

Napisano 24 marzec 2011 - 11:26

CYTAT(bobas_demolka @ śro, 23 mar 2011 - 19:08) Wyświetl post

Witam.
Owszem, są koledzy, a nawet koleżanki.
W przypadku kolegi i koleżanki w duecie, koszty są podwajane, niestety icon_sad.gif
Od jakiegoś czasu przyglądam się organizowaniu twoich wypraw do Norwegii, i przyzam się, że to mnie kręci.
Przerażały mnie koszty, ale z Twoich wyliczeń widać, że nie taki diabeł straszny, więc może w przyszłym roku, bo obecny już icon_wink.gif rozplanowany.
Pozdrawiam

#15 DORSZOWIEC

DORSZOWIEC

Weteran

• Members
  • 127 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 13:50

No dobrze, będzie pytanie icon_wink.gif Napisz prosze trochę o sprzęcie jaki należy przygotować na taką wyprawę. Na jakich głębokościach łowicie ?

#16 bobas_demolka

bobas_demolka

Weteran

• Members
  • 427 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 16:28

Kolego "DORSZOWIEC".
1. Głębokości - od 15 do 350 m - w zależności od tego gdzie, kiedy i jaką rybę.
2. Wedziska - raczej 2,40 m lub krótsze bo dłuższymi na dużej głebokości trudno pracować - oczywiście na wody do 60m mogą być 2,70. Ciężar wyrzutowy zależny od pilkera lub gumy ale generalnie trzeba miec 2 wędziska : jedno 100-200g i drugie 200-500g. Pamiętac należy, że ciężar rzutowy wędziska niekoniecznie dotyczy Norwegii ponieważ to nie Bałtyk, na łodzi luźno, łodż dryfuje więc praktycznie nie trzeba rzucać na duże odległości lecz można opuścić przynętę tuż przy łodzi. Drugie, mocniejsze służy do głebokości powyżej 100m i cięższych przynęt kiedy łowimy na martwą rybę lub kiedy uciag przypływu lub odpływu jest na tyle duży, że pilker 200g nie ma szans zejść do dna na głebokość 80 m np.icon_smile.gif
3. Kołowrotki. Stała szpula przy lżejszym wędzisku i najlepiej multik lub np. Okuma Salina 80 na drugim, mocniejszym. Ważne jest by plecionka była multicolor ( jeżemy nie mamy licznika a liczniki doczepiane na wędzisko rozpadaja się po 1 godzinie łowienia) by określić długość wysnutej plecionki i ogólnie mówiąc głebokośc połowu. Kołowrotki powinny mieścić : lżejszy minimum 200 m plecionki 0,22 , cięższy ( multik) minimum 400m plecionki 0,40 mm.

Pozdrawiam

bobas_demolka

#17 trofeum

trofeum

Początkujący

• Members
  • 3 postów

Napisano 27 marzec 2011 - 18:24

CYTAT(bobas_demolka @ śro, 23 mar 2011 - 20:08) Wyświetl post

Witam. Jeśli komuś pomoże mój film o wędkowaniu i nie tylko na Lofotach to zapraszam:

#18 trofeum

trofeum

Początkujący

• Members
  • 3 postów

Napisano 27 marzec 2011 - 18:27

Witam. Jeśli komuś pomoże mój film o wędkowaniu i nie tylko na Lofotach to zapraszam:

Użytkownik trofeum edytował ten post 27 marzec 2011 - 18:31

#19 Lego

Lego

Weteran

• Members
  • 175 postów

Napisano 28 marzec 2011 - 08:10

Tak, to prawda. Powiedzmy Norwegia południowa, do Molde, koszt na 4 os. zamyka się w kwocie 1400/1500 PLN full wypas. Sam tak jechałem i tyle koszty wynoszą.
Jeżeli mowa o północnej Norwegii, czyli Lofoty i wyżej, to już wydatek rzędu od 3000 PLN do xxx, ale to już inne ryby.
Na południową Norwegię bałtycki sprzęt w zupełności wystarcza. Ryb jest dużo, ale rozmiarowo średniaki. Okazy, to niestety na północy, zaczynając od Hitry, przez Lofoty, kończąc na Nordkapp.

#20 bobas_demolka

bobas_demolka

Weteran

• Members
  • 427 postów

Napisano 28 marzec 2011 - 16:59

CYTAT(Lego @ pon, 28 mar 2011 - 11:10) Wyświetl post
Tak, to prawda. Powiedzmy Norwegia południowa, do Molde, koszt na 4 os. zamyka się w kwocie 1400/1500 PLN full wypas. Sam tak jechałem i tyle koszty wynoszą.
Jeżeli mowa o północnej Norwegii, czyli Lofoty i wyżej, to już wydatek rzędu od 3000 PLN do xxx, ale to już inne ryby.
Na południową Norwegię bałtycki sprzęt w zupełności wystarcza. Ryb jest dużo, ale rozmiarowo średniaki. Okazy, to niestety na północy, zaczynając od Hitry, przez Lofoty, kończąc na Nordkapp.

Pozdrawiam Lego:)
Sądzę, że musimy się starać by dla dobra wędkarzy morskich ten temat był jednak na głównej stronie.
Swoją drogą - we wrześniu jadę do Vagstrandy do tego domku, gdzie Wy byliście. Ile płaciliście za wynajęcie silnika i jaki to był silnik, tzn o jakiej mocy i na jakie paliwo - tzn dwutakt czy czterotakt?
Pytam bo chcę jechac w 4-5 osób - wziąć czerwoną łodź od faceta, u którego mieszkaliśmy oraz silnik do tej łodzi, którą Wy mieliście, z tym że dużą łodzią pływałyby 3 osoby a tą przydziałową do domku - 2.

Jak sądzisz - da ta łódż, którą Wy mieliście radę 2 osoby wygodnie unieść?icon_wink.gif

No i jeszcze jedna sprawa....

Ja tam już byłem 4 razy - jakie były Wasze odczucia po tym wyjeżdzie?
Tzn czy nie byliście rybami zawiedzeni w stosunku do Bałtyku?
Napisz bo większość Kolegów na Forum jakoś nie bardzo wierzy w Norwegię....

A odnośnie północnej Norwegii to zapraszam:)

Pozdrawiam.

bobas_demolka

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych