Skocz do zawartości

Zdjęcie

Czas Na Spinning

20 odpowiedzi w tym temacie

#1 sly1234

sly1234

Wędkarz

• Members
  • 22 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 09:32

Witam serdecznie wszystkich pasjonatów wędkarstwa, a w szczególności największych wyjadaczy od których jeszcze muszę wiele się nauczyć

Myślę, że nadszedł czas, aby spróbować zabawy ze spinningiem. Do tej pory głównie spławik i troszkę feeder obrabiałem. Jestem w wędkarstwie od niedawna i uważam się za kompletnie zielonego w tym hobby.
Przede wszystkim chciałbym zapytać o pierwszy kijek do spinningu. Od czego by tu zacząć? Na co się nastawić na początek ? Okonie np ? Czy kompletować pierwszy zestaw pod właśnie takie rybki? Jak uważacie? Czy w kwocie do 300żł zmieszczę się w sprzęcie, który da mi dużo frajdy i nie zniechęci mnie do tej metody połowu?

#2 MRN

MRN

Wędkarz

• Members
  • 21 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 10:57

Hej,
Jeśli już teraz chcesz iść na ryby to właśnie raczej kij okoniowy, będzie też dobry na klenie i jazie. Coś cięższego to jak się skończą okresy ochronne icon_wink.gif Coś w granicach c.w. do 20g. Ja polecam kije Shimano Catana, nie są drogie a dobre, do tego kołowrotek Catana, w wielkości 2500 i gra gitara. Zamkniesz się w 300zł i powinno wystarczyć na żyłkę i parę przynęt.
Spinning nie zniechęca, to coś jak styl życia icon_wink.gif

Powodzenia i połamania, Mariusz

#3 Gregson90

Gregson90

Początkujący

• Members
  • 5 postów
  • Zainteresowania:Spinning

Napisano 14 marzec 2011 - 15:09

Ja Ci polecam Konger Tiger Cross Maxx 2,70 3-18cw. super kijek na początek. Cena 100-120zł. Wędka jest bardzo uniwersalna. Połapiesz na nią okonie, klenie czy szczupaki. Ja tym kijem nawet łowiłem w dużej rzecze z opadu przynętami z jego górnego cw. Napewno każdy co łowił tym kijem nie powieo nim nic złego. POLECAM!

Jeśli chodzi o młynek to tak jak wyżej kolega napisał. Shimano Catana rozmiar 2500 bedzie chyba najlepszym wyborem.

* Konger Tiger Cross Maxx UL 2,70 3-18
* Shimano Catana Spinning BX 2,70 M 10-30

# Dragon Maxima FD 820i
# Spro Red Arc 10300

#4 tańczący ze szczupakiem

tańczący ze szczupakiem

Weteran

• Members
  • 171 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 15:42

witam, popieram kolegów wyżej zapoluj na okonia bo dla początkującego wędkarza przechytrzenie szczupca to dość trudna sprawa zwłaszcza jeśli jest go mało w łowisku co niestety jest coraz częstsze icon_evil.gif a okonia złapiesz zawsze może nie dużego czasem ale zawsze coś skubnie. Okonie są wszędzie zwłaszcza w portach co do kijka to kup sobie coś do 15g żebyś miał szansę z większym okoniem i szczupakiem odpuść se kijki do 3 5 gramów bo taki łatwo jest zniszczyć no i trzeba już umieć takim łowić polecę mikado sensei feeling do 12g 240m sam kupiłem i jestem zadowolony cena ok 100zł a kręcioł kup droższy bo jest on ważniejszy niż węda może spro black arc lub blue arc shimano nie polecam bo jak shimano to od stradica w górę szukaj raczej z okumy daiwy ew cormoran icon_razz.gif

#5 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 14 marzec 2011 - 16:06

Zgodzę się, że Shimano Catana 2500 będzie ok, jednak nie zgodzę się z kolegą @MRN i nie polecałbym Ci kupować wędziska Shimano Catana- Shimano wędki robi raczej przeciętne, w tym zakresie cenowym można dostać kij o lepszych właściwościach. Wspomniany Konger Tiger Cross Max byłby już zdecydowanie ciekawszą opcją icon_wink.gif No i zawsze warto(a nawet trzeba icon_wink.gif ) iść do sklepu i kilka lub kilkanaście kijaszków wziąć do ręki i sobie porównać icon_wink.gif

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#6 sly1234

sly1234

Wędkarz

• Members
  • 22 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 20:27

CYTAT(Kamil Z. @ pon, 14 mar 2011 - 19:06) Wyświetl post
Zgodzę się, że Shimano Catana 2500 będzie ok
taki młynek posiadam
Czyli generalnie jako pierwszy kijek to wybierać w kierunku okoniówki? Dzięki za podpowiedzi poszperam jeszcze na forum w innych tematach, pojadę również do sklepów pomacać co nie co icon_smile.gif i wybiorę coś dla siebie. Myślę o wędce 210-240cm

#7 tomekrozmiar

tomekrozmiar

Weteran

• Members
  • 290 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 20:46

CYTAT(Gregson90 @ pon, 14 mar 2011 - 19:09) Wyświetl post
Ja Ci polecam Konger Tiger Cross Maxx 2,70 3-18cw. super kijek na początek. Cena 100-120zł. Wędka jest bardzo uniwersalna. Połapiesz na nią okonie, klenie czy szczupaki. Ja tym kijem nawet łowiłem w dużej rzecze z opadu przynętami z jego górnego cw. Napewno każdy co łowił tym kijem nie powieo nim nic złego. POLECAM!

Jeśli chodzi o młynek to tak jak wyżej kolega napisał. Shimano Catana rozmiar 2500 bedzie chyba najlepszym wyborem.

potwierdzam super kijek ! nawet z metrowym szczupłym nie było problemu

#8 michu1234

michu1234

Weteran

• Members
  • 405 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 09:59

pytanie czy będziesz łowił z brzegu czy z łodki z brzegu kij 210 cm jest stanowczo za krótki ja preferuję minimum 270 cm dlurzsze rzuty i lepsze zacięcie z daleka możesz uczyć się na okonach ale moim zdaniem okoń to kapryśna ryba są dni że trzeba się bardzo natrudzić z doborem koloru przynęty rozmiarem aby je skusić do żerowania , szczupak to strasznie głupia ryba rzuca się na wszystko co mu błyśnie przed oczami ,kup jakąś jigówkę do 25g na początek może z Jaxona na jeziorowe szczupaki wystarczy drógą wklejankę do 10 g i jakis fajny kręcioł z Okumy lub Dragona i zacznij przygodę (polecam okumę prawie niezniszczalne kołowrotki)

#9 bobesku

bobesku

Szajbus

• Members
  • 3273 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 10:21

CYTAT(michu1234 @ wto, 15 mar 2011 - 09:59) Wyświetl post
szczupak to strasznie głupia ryba rzuca się na wszystko co mu błyśnie
drógą

Nie pisz bzdur bo potem ludzie czytają i jeszcze w to uwierzą...To,że szczupak jest mniej wybredny na kolor przynęt nie znaczy ,że wali we wszystko...Często trzeba przeorać porządnie każdy metr wody różnymi rodzajami przynęt żeby uderzył...
-To tak w skrócie-

p.s Jakby ktoś chciał to mam Tiger Cross Maxxa do 18gr na sprzedaż

Użytkownik bobesku edytował ten post 15 marzec 2011 - 10:23

#10 sly1234

sly1234

Wędkarz

• Members
  • 22 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 11:16

a nie uważacie panowie że młynek Catana 2500 nie będzie za słaby do spinningu? chodzi mi generalnie o jego wytrzymałość na ciągłą pracę. Mam taki kręciołek właśnie przy wędce match-owej mikado. Generalnie myślę o długości 210-240 ze względy na połów z łodzi. Wydaję mi się, że jest to najlepsze rozwiązanie (łódka) przy tej metodzie. Można wszędzie się dostać i przeczesać wodę za drapieżnikiem. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

Użytkownik sly1234 edytował ten post 15 marzec 2011 - 11:19

#11 MRN

MRN

Wędkarz

• Members
  • 21 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 12:10

Nie będzie za słaby. Wielkość i lekkość kołowrotka jest dostosowywana do kija i rodzaju łowienia. Coś w rodzaju, że niekomfortowe jest łowienie ciężkim kołowrotkiem karpiowym na ultralekkim spinningu. Jeśli jednak obawiasz się trochę i chcesz z czasem pomachać za czymś większym to Shimano wypuściło nowe Catany (P4) ja mam jeszcze starą, ale nie narzekam icon_wink.gif
Masz kilka wielkości więc decyduj co Ci odpowiada. Ewentualnie jakaś tańsza Daiwa, Okuma, Team Dragon ma już solidne ceny, więc szukaj używanych jeśli chcesz zaoszczędzić icon_wink.gif

#12 michu1234

michu1234

Weteran

• Members
  • 405 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 13:48

takie jest moje zdanie i mowie je na swoim przykładzie jeszcze się nie zdarzyło abym nie złapał szczupaka na moich łowiskach przynęta nie ważne jaka

#13 szymas

szymas

Weteran

• Members
  • 243 postów
  • Zainteresowania:wędkarstwo,sport i imprezy

Napisano 15 marzec 2011 - 15:48

CYTAT(michu1234 @ wto, 15 mar 2011 - 14:48) Wyświetl post
takie jest moje zdanie i mowie je na swoim przykładzie jeszcze się nie zdarzyło abym nie złapał szczupaka na moich łowiskach przynęta nie ważne jaka

To ty musisz mieć multum tego szczupaka na łowisku to wtedy się po części zgodzę na stojących dziesięć któryś się na pewno skusi albo mówisz o szczupaczkach takich po 30cm to to biją w wszystko

#14 sly1234

sly1234

Wędkarz

• Members
  • 22 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 15:55

hehe ja to szczupaka jeszcze na oczy nie widziałem hehe. Uważam siebie jeszcze za zielonego, aby do takiej ryby podchodzić z wędką. Chcę najpierw nauczyć się obcować z okoniem, a jak dobre będę już miał wyniki to rozszerzę swoją wiedzę sprzęt i możliwości o szczupaka czy inne większe drapieżne ryby.

pozdrawiam

#15 michu1234

michu1234

Weteran

• Members
  • 405 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 17:23

jak juz cos to na łowiskach , trafiają sie i 25 cm sztuka to sztuka nie rozwijajmy tego tematu ile ludzi tyle opini

#16 ciechan

ciechan

Weteran

• Members
  • 304 postów

Napisano 15 marzec 2011 - 20:29

ja uważam, że catana nie nadaje sie do spinningu.
Jest to słaby kręcioł i przy spinnie nie wytrzyma sezonu.
Mi nie wytrzymał w rozmiarze 4000 a moim dwóm znajomym w tym średnim.

#17 msciwypisklak

msciwypisklak

Weteran

• Members
  • 409 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo i sporty motorowe

Napisano 15 marzec 2011 - 22:38

Ja również nie polecam tego kręciołka . Miałem go 2 czy 3 lata temu w wielkosci 2500 . Pracował z gumami na główkach do 5g na rzece. Po 3 krótkich wypadach nad wode zaczął jęczeć tzn. szumieć i wpadał w wibracje. Zrobisz jak uważasz wiadomo, że są setki pozytywnych koment. na jego team ale ja akurat takiej opini mu nie robie. Pzdr Kuba

#18 michu1234

michu1234

Weteran

• Members
  • 405 postów

Napisano 16 marzec 2011 - 06:35

ja polecam na początek

Produkt: Okuma Aquios FD 30
Producent: OKUMA
Kategoria: Z przednim hamulcem
Cena brutto: 109,00 zł

Opis: Okuma Aquios FD 30 - Kołowrotek na długie lata - stworzony wg nowoczesnej technologi z wykorzystaniem systemów CNC (Computer Numerical Control). Ultralekki, grafitowy o maksymalnej mocy i trwałości. Idealny do spinningu.

Najważniejsze cechy:

- obudowa i rotor wykonane z supersztywnego kompozytu grafitowego
- przekładnie o wysokiej sprawności
- 5 łożysk tocznych (4 kulkowe + 1 rolkowe)
- wielotarczowe sprzęgło hamulcowe, umieszczone w szpuli kołowrotka,
- system napędu posuwu szpuli EOS
- odkuwana, aluminiowa korbka
- antypoślizgowy uchwyt korbki
- pojemność szpuli 0,25-140m

#19 Andrzej K.

Andrzej K.

Weteran

• Members
  • 164 postów

Napisano 16 marzec 2011 - 09:01

CYTAT(ciechan @ wto, 15 mar 2011 - 21:29) Wyświetl post
ja uważam, że catana nie nadaje sie do spinningu.
Jest to słaby kręcioł i przy spinnie nie wytrzyma sezonu.
Mi nie wytrzymał w rozmiarze 4000 a moim dwóm znajomym w tym średnim.

I ja też nie polecam - mnie rozsypała się catana po roku niezbyt forsownego użytkowania na odległościowce, a naprawdę dbam o sprzet, regularnie czyszczę, smaruję i generalnie nie mam "lewych rąk" jeśli chodzi o obsługę i naprawę urządzeń mechanicznych. Nie do końca rozumię ogólne zachwyty tym kołowrotkiem, jak dla mnie to po prostu kiepska jakość materiałów (być może kwestia felernego egzemplarza).......

Co mam, i co mogę polecić :
Do łowienia "średniego" - mam Daiwa crossfire 2500 X - Radzi sobie świetnie na kijku do 25g. Po niemal roku użytkowania (dość intensywnego, z czego u mnie - od jesieni i naprawde dostała w d...e) działa nadal jak nówka - obsługiwała zestaw z przynętami do 20 g (wahadła/woblery/gumy/obrotówki do rozmiaru 3). Stosowana głównie w zestawie szczupakowym, na bardzo zaczepowym łowisku. Woda stojąca. Po rozkręceniu do zimowego serwisowania - nie stwierdziłem jakichkolwiek oznak zużycia.

Do nieco lżejszego łowienia - mam Mistrall Olympic FD 20 - kręciołek kupiłem na aukcji allegro za 50 PLN (cena nówki ok. 100 pln). Stosuję go przy wklejce cormorana 3-18g, do łowienia okoni, klenio-jazi w rzece, szczupaków. Ma doskonały hamulec jak na kołowrotek za takie pieniądze!. Użytkuję go około rok czasu (a faktycznego przebiegu ma około 1,5 roku) - obsługuje zestawy z przynętami do ok. 10g (wahadła/gumy/obrotówki 00-2/cykady 3,5-7g/woblerki). Stosowany na wodzie stojącej i rzekach (Wisła/Raba).
Działa idealnie, choć musze przyznać że niezbyt trwały jest lakier na obudowie i szpuli - napisy ze szpuli się zacierają delikatnie, a stopkę ekołowrotka mam całą porysowaną od obrączki icon_wink.gif.
Spędził nawet kilkanaście godzin na wedce podlodowej - ale się nie sprawdził. Z mojej winy - zastosowalem zły smar i po prostu ciężko chodził na mrozie.
Jedyna usterka jaka miała do tej pory miejsce, to szumiąca rolka kabłąka - naoliwienie łożyska załatwiło sprawe.
Przy zimowym serwisowaniu nie stwierdziłem oznak wskazujacych na ponandnormalne zuzywanie sie mechanizmow.

Wydaje mi się że godne uwagi są też kręćki robinsona - jasper i chester match - macałem i sprawialy całkiem dobre wrażenie i jest gwarancja 5 lat.
Również mistrall space master i amundsen - sa w całosci z aluminium, co przeklada się na trwałośc mechanizmów wewnątrz (stabilne podparcie łożysk, zębatek). Wszystko za całkiem racjonalne pieniądze.

Wydaje mi się, ze przy odpowiednim dobraniu do zestawu, wielkości przynęt i wody na jakiej bedziesz stosował kręciołek - to w cenie do 100 zł znajdziesz coś godnego uwagi, co nie rozleci się po pół roku.
Inna rzecz, to dbanie o sprzęt - tu w 100% sprawdza się powiedzenie:" jak się dba, tak sie ma!"
Pozdrawiam

Użytkownik Andrzej K. edytował ten post 16 marzec 2011 - 09:08

#20 sly1234

sly1234

Wędkarz

• Members
  • 22 postów

Napisano 16 marzec 2011 - 14:30

Dzięki bardzo. Wszystkie sugestie będę brał pod uwagę. Jest pełno recenzji i opinii a jeszcze więcej jest samego sprzętu. Trudno jest coś wybrać nie znając wg tematu hehe.

Chyba zacznę od kijka 2,4m-2,7m i 3-18g CW na okonki i do tego jakiś kręciołek do 120-130zł
Jaki producent? jeszcze nie wiem i pewnie długo będę się nad tym zastanawiał. Popatrzę na sprzęty w sklepach pomacam i coś wybiorę

dziękuję za pomoc

Użytkownik sly1234 edytował ten post 16 marzec 2011 - 14:31

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych