Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaka Żyłka Przyponowa Do Głównej Żyłki 0.20?

14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Greg87

Greg87

Wędkarz

• Members
  • 19 postów

Napisano 28 luty 2011 - 10:59

Witam

Posiadam żyłkę główną 0.20 i teraz zastanawiam się nad zakupem dwóch żyłek przyponowych, lecz nie wiem jaką grubość wybrać.

Będę łowił głównie na stałej wodzie, ale i zdarzy mi się iść połowić na Wisłę.

Zastanawiałem się nad żyłką MAVER SMART EXEL, grubość 0.16 czy 0.18 na większą rybę (karp) i mniejszą leszcz, lin itp o grubości 0.10 lub 0.12 lub 0.14.

Tak jak pisałem chcę kupić dwie żyłki abym mógł zrobić przypon na większą i mniejszą rybę. Co mi możecie doradzić ? icon_smile.gif

Pozdrawiam

#2 leon2407

leon2407

Wędkarz

• Members
  • 71 postów

Napisano 28 luty 2011 - 11:32

Witam.. nie chcesz mi chyba powiedzieć że do żyłki głównej 0,20 chcesz dowiązać przypon 0,10???
icon_eek.gif

#3 Greg87

Greg87

Wędkarz

• Members
  • 19 postów

Napisano 28 luty 2011 - 11:52

Właśnie na innych forach tak pisali dlatego wolę tutaj zapytać icon_smile.gif

#4 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 28 luty 2011 - 15:12

CYTAT(Greg87 @ pon, 28 lut 2011 - 13:59) Wyświetl post
Witam

Posiadam żyłkę główną 0.20 i teraz zastanawiam się nad zakupem dwóch żyłek przyponowych, lecz nie wiem jaką grubość wybrać.
Zastanawiałem się nad żyłką MAVER SMART EXEL, grubość 0.16 czy 0.18 na większą rybę (karp) i mniejszą leszcz, lin itp o grubości 0.10 lub 0.12 lub 0.14.

Witam .
Żyłka 0.16 - 0.18 to dobry pomysł icon_biggrin.gif
Nie zakładaj 0.10 , co będzie jak przytniesz większą rybkę - żal .

#5 jimmy

jimmy

Wędkarz

• Members
  • 43 postów

Napisano 28 luty 2011 - 15:15

Witam
Ja do ciężkiego splawika używam żyłki głównej 0.20mm a przypon 0.16mm i 0.18mm.Te 0.14mm itd. to chyba do mniejszej ryby i na bata.Oczywiście to tylko moje zdanie:D I jak by było coś źle to napewno jakiś użytkownik mnie poprawi:)Pozdrawiam i życze dużej ryby!

#6 Greg87

Greg87

Wędkarz

• Members
  • 19 postów

Napisano 28 luty 2011 - 16:03

Dzięki za odpowiedzi, to może wezmę tą 0.16 żeby nie było tak, że za gruby przypon i ryby nie chcą brać icon_smile.gif

Ewentualnie jakiś drugi lżejszy zestaw od razu kupie do feedera np żyłka główna 0,16 i przypon 0,12-0,14 co o tym myślicie? (Ewentualnie jakiej firmy żyłkę polecacie?)

Żeby połowić jakieś leszcze, liny, coś mniejszego, bo z przyponem 0,16 może być ciężko? Czy raczej nie będzie dużej różnicy ?

Użytkownik Greg87 edytował ten post 28 luty 2011 - 16:03

#7 leon2407

leon2407

Wędkarz

• Members
  • 71 postów

Napisano 28 luty 2011 - 21:02

Jeśli główna będzie 0,16 to przypon pewnie 0.14 wiec nie wiem czy tak łatwo Ci bedzie wycholowac wiekszego lina.. Ale na pewno wiecej brań i porównywalne szanse bedzies miał ty i ryba icon_wink.gif

Użytkownik leon2407 edytował ten post 28 luty 2011 - 21:11

#8 belunio

belunio

Weteran

• Members
  • 371 postów

Napisano 04 marzec 2011 - 12:38

CYTAT(Greg87 @ pon, 28 lut 2011 - 17:03) Wyświetl post
Dzięki za odpowiedzi, to może wezmę tą 0.16 żeby nie było tak, że za gruby przypon i ryby nie chcą brać icon_smile.gif

Ewentualnie jakiś drugi lżejszy zestaw od razu kupie do feedera np żyłka główna 0,16 i przypon 0,12-0,14 co o tym myślicie? (Ewentualnie jakiej firmy żyłkę polecacie?)

Żeby połowić jakieś leszcze, liny, coś mniejszego, bo z przyponem 0,16 może być ciężko? Czy raczej nie będzie dużej różnicy ?

Witam;
z przyponem 0,16mm spokojnie wycholujesz dużego lina, leszcza lub karpia. Żyłka musi być dobrej jakości i miękki kij, nie o akcji szczytowej. Jeśli chodzi o żyłki, to polecam Browning Cenex Sinking Match i Browning Cenex Feeder Line. Super linki!!!

#9 Michael342

Michael342

Wędkarz

• Members
  • 11 postów

Napisano 05 październik 2014 - 12:36

To nie jest zły pomysł jednak na mniejsze ryby lepszy będzie 0.10 lub 0.12 bo większe płoszą leszcza i płoć za to na karpia jak najlepiej 0.16 lub 0.18 przypony.

#10 Arrow

Arrow

Wędkarz

• Members
  • 43 postów

Napisano 10 październik 2014 - 17:25

CYTAT(Michael342 @ nie, 05 paź 2014 - 15:36) Wyświetl post
To nie jest zły pomysł jednak na mniejsze ryby lepszy będzie 0.10 lub 0.12 bo większe płoszą leszcza i płoć za to na karpia jak najlepiej 0.16 lub 0.18 przypony.

Dokładnie, kolega ma rację. Sam stosuję takie parametry żyłek na przypony. A co do żyłki to moją ulubioną i sprawdzoną na wielu zawodach jak i amatorskim łowieniu jest żyłka Robinson Super Cup. Bardzo długo zachowuje swoje wartości i nie jest przegrubiona. Dokonywałem pomiarów mikrometrem.

#11 Polityczny

Polityczny

Wędkarz

• Members
  • 24 postów

Napisano 27 październik 2014 - 18:15

Średnica 0,16 będzie moim zdaniem najbardziej obpowiednia, Cieńszy przypon może być ale musi być dłuższy. To nie spławikówka. Jeśli dasz zbyt krótki i cienki przypon to strzeli na pierwszym średnim leszczu. Wiem bo próbowałem. Teraz wolę przypony długie przypony 0,16 - 0,18 i nie narzekam na brania. Pamiętaj też żeby porządnie przywiązać przypon...

#12 mikeus

mikeus

Weteran

• Members
  • 904 postów

Napisano 27 październik 2014 - 23:28

Panowie, warto się zastanowić, dlaczego nie jest zalecane stosowanie przyponów cieńszych o mniej więcej 0,02-0,04 mm niż żyłka główna. Po prostu przy różnicy w średnicy właśnie między 0,20 i 0,10 mm, w trakcie zacinania ryby, szczególnie większej, a później holu, całe obciążenie spowodowane tą czynnością będzie musiał wytrzymać praktycznie sam przypon, bo żyłka główna nawet nie zacznie pracować (rozciągać się), zanim skończy się wytrzymałość przyponu. Żyłka wbrew pozorom także amortyzuje, nie tylko szczytówka wędziska.
Michał, 79', Okręg Konin

#13 kopa

kopa

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 01 listopad 2014 - 18:17

CYTAT(mikeus @ wto, 28 paź 2014 - 00:28) Wyświetl post
Panowie, warto się zastanowić, dlaczego nie jest zalecane stosowanie przyponów cieńszych o mniej więcej 0,02-0,04 mm niż żyłka główna. Po prostu przy różnicy w średnicy właśnie między 0,20 i 0,10 mm, w trakcie zacinania ryby, szczególnie większej, a później holu, całe obciążenie spowodowane tą czynnością będzie musiał wytrzymać praktycznie sam przypon, bo żyłka główna nawet nie zacznie pracować (rozciągać się), zanim skończy się wytrzymałość przyponu. Żyłka wbrew pozorom także amortyzuje, nie tylko szczytówka wędziska.

I właśnie z tego tytułu żyłka przyponowa powinna mieć bardzo małą rozciągliwość aby to żyłka główna amortyzowała oraz szczytówka, przypon i jego najsłabszy punkt to węzeł który w sytuacji przeciążenia tj siły która przekracza wytrzymałość linki, po prostu puszcza urywa się zostawiając zestaw główny bez szwanku. Przerobiłem temat przyponówek miałem jaxony, dragony i inne wynalazki, niestety byłem bardzo zawiedziony, te żyłki zupełnie nie nadawały się na przypon. Zaciągnąłem informacji na forum wyczynywym tam polecono mi żyłkę Supercup, to był strzał w dziesiątkę. Mocna, praktycznie nierozciągliwa, bez pamięci i naprawdę przezroczysta w wodzie.

#14 mikeus

mikeus

Weteran

• Members
  • 904 postów

Napisano 01 listopad 2014 - 18:23

Ja używam Sensas Palmer i też z czystym sumieniem mogę polecić. Oczywiście przyponówka nie ma się rozciągać, ale dobór rozmiaru do żyłki głównej (czy odwrotnie) ma naprawdę duże znaczenie. Przypon 0,10 strzeli, zanim żyłka 0,20 zacznie pracować, takie są prawa fizyki icon_wink.gif
Żyłka Supercup - chodzi Ci o Robinsona?
Michał, 79', Okręg Konin

#15 kopa

kopa

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 02 listopad 2014 - 20:29

Sensasa nie miałem ale dzięki za sugestię, sprawdzę icon_smile.gif Tak chodzi mi o Robinson SuperCup. W ich katalogu znalazłem jeszcze jedną przyponówkę, w sumie jest to czysty fluorocarbon ale mają już małe średnice od 0,07 tylko ta cena ponad dwie dyszki za szpulę 20m. Nie stosowałem nigdy czystego flurocarbonu, to chyba kolejne wyzwanie do podjęcia.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych