Skocz do zawartości

Zdjęcie

Metoda Włosowa + Feeder?

22 odpowiedzi w tym temacie

#1 WojtekPieńkowski

WojtekPieńkowski

Wędkarz

• Members
  • 73 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 00:31

Witam.Czy feeder nadaje się do łowienia metodą włosową?Nigdy nie próbowałem i mam pewne obawy co do skuteczności. (włos+feeder)
Napewno lepszym rozwiązaniem była by karpiówka , no ale...(nie posiadam , a chciałbym spróbować wyciągnąć parę karpików).

#2 ErJot

ErJot

Szajbus

• Members
  • 1092 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 00:52

CYTAT(WojtekPieńkowski @ wto, 21 gru 2010 - 19:31) Wyświetl post
Witam.Czy feeder nadaje się do łowienia metodą włosową?Nigdy nie próbowałem i mam pewne obawy co do skuteczności. (włos+feeder)
Napewno lepszym rozwiązaniem była by karpiówka , no ale...(nie posiadam , a chciałbym spróbować wyciągnąć parę karpików).

Nie widzę przeciwskazań.Sugerowałbym jednak przypony z cienkiego flouro i mniejsze rozmiary haków niż te na codzień stosowane w karpiowaniu.

#3 ombre1973

ombre1973

Wędkarz

• Members
  • 24 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 09:04

Oczywiście, że można. Polecam do feedera zastosowanie" the method". Po zarzuceniu zestawu z metodą czekam, aż rybki dopłyną do zanętnika i powoli wyskubują zanętę co doskonale widać na DS. Po chwili nastepuje uwolnienie kulki zamontowanej na włosie i jest odjazd. Hol feederem karpika 1-5 kg(tylko takie udało mi się złapać na metodę)jest super sprawą.

#4 WojtekPieńkowski

WojtekPieńkowski

Wędkarz

• Members
  • 73 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 11:23

Dzięki ErJot za info.

Mógłbyś napisać jak zmontować zestaw do tej metody?

Użytkownik WojtekPieńkowski edytował ten post 22 grudzień 2010 - 11:28

#5 ombre1973

ombre1973

Wędkarz

• Members
  • 24 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 12:22

Na pewno o metodzie było już dużo tematów na forum. Musisz poszukać. Napiszę Ci jak ja to robię. Mam specjalne trójramienne koszyczki, które mają na jednym z ramion obciażenie( 45-60 g). Koszyk montuje przelotowo do żyłki na końcu montując kretlik. Z drugiej strony do kretlika dowiazuję krótki 5-7cm przypon z plecionki zakończony oczywiście haczykiem z włosem. Krętlik wciskam w koszyk(trzeba dobrać rozmiar kretlik, aby był mocno wciśnięty w koszyk). Oblepiam koszyk specjalną zanętą do metody, która jest dość ścisła i powstaje nam jakby kula zanętowa wielkości dużej mandarynki. Następnie haczyk z kulką pływającą na włosie wlepiam w tą kulę zanętową ,ale ważne żeby wcisnąć ją po przeciwnej stronie do obciąznika koszyka tak, aby po zarzuceniu zestawu koszyk spadł obciążeniem ku dnie, a kulka była po drugiej stronie. Po zarzuceniu nie sciągam zestawu, tylko napinam żyłeczkę. Feedera ustawiam normalnie równolegle do brzegu. Ryby lokalizując zanętę skubią ją co widać na DS. W momencie kiedy dostaną się do zatopionej w kuli zanętowej przynety w naszym przypadku kulki pływającej, uwalniają ją i ta z wiadomych przyczyn wyskakuje ku górze. Wtedy następuje automatyczne zassanie kulki przez karpika i odjazd. Krętlkik, który jest scisło zamontowany w koszyk powoduje samozacięcie ryby.

Może nie napisałem tego zbyt obrazowo, ale jak sobie jeszcze o tym poczytasz różne artykuły napisane przez profesjonalistów, to na pewno będziesz miał lepszą wiedzę.

Naprawdę goraco polecam tą metodę, bo sprawia wiele frajdy.

#6 SławomirJ

SławomirJ

Szajbus

• Members
  • 1855 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 13:25

A tu coś na zimowe wieczory, miłego oglądania. icon_wink.gif

http://www.mrk.cz/ry...ea.php?menuid=3

http://www.mrk.cz/ry...ea.php?menuid=4

http://www.mrk.cz/ry...a.php?menuid2=7

#7 WojtekPieńkowski

WojtekPieńkowski

Wędkarz

• Members
  • 73 postów

Napisano 22 grudzień 2010 - 20:10

Dzięki ci wielkie ombre.

Gdyby ktoś mial rysunek jak zmontować zestaw byłbym stokrotnie wdzięczny. icon_redface.gif

Pozdrawiam icon_wink.gif

Użytkownik WojtekPieńkowski edytował ten post 22 grudzień 2010 - 20:16

#8 ErJot

ErJot

Szajbus

• Members
  • 1092 postów

Napisano 23 grudzień 2010 - 00:24

Mam gdzieś w jakimś magazynie znakomity artykuł na ten temat napisany przez Węgrów z mnóstwem przykładów wiązania takich zestawów.Jak znajdę to zeskanuję i się podzielę.

#9 WojtekPieńkowski

WojtekPieńkowski

Wędkarz

• Members
  • 73 postów

Napisano 24 grudzień 2010 - 00:14

CYTAT(ErJot @ czw, 23 gru 2010 - 03:24) Wyświetl post
Mam gdzieś w jakimś magazynie znakomity artykuł na ten temat napisany przez Węgrów z mnóstwem przykładów wiązania takich zestawów.Jak znajdę to zeskanuję i się podzielę.

Było by super icon_biggrin.gif

#10 lukaniu30

lukaniu30

Wędkarz

• Members
  • 65 postów

Napisano 27 grudzień 2010 - 13:22

Witam! Z dużą ciekawością przeczytałem Wasze posty. Ja również w przyszłym roku będę próbował łowić na metodę rybki spokojnego żeru. Głównie nastawię się na złowienie lina. Zamówiłem sobie koszyki do metody (korda 14gr). i takie zastosuję na początek. Jedyne co mnie trapi, to materiał z którego mam zrobić przypon. Pewien ekspert w tej dziedzinie połowu - Martin Bowler - radzi stosować przypony z miękkiego fluorocarbonu w przedziale od 0.20 do 0.25mm, a odradza stosowanie przyponów z plecionki. Tłumaczy to zjawisko tym, że liny "boją się" - co kolwiek ma na myśli - plecionki. Jest również grupa zwolenników używania cienkich i jedwabiście miękkich plecionek ( kryston samson oraz kryston merlin). Niestety w Polsce kupienie kryston merlin o wytrzymałości poniżej 10lbs nie jest łatwe. To samo dotyczy kupienia bardzo dobrego fluorocarbonu w średnicach, które wyżej wymieniłem ( na prawdę wiem sporo na ten temat, ponieważ od dwóch lat zacząłem przygodę z łowieniem karpi metodą włosową) Jeszcze jedna ważna sprawa to to, czy zestaw z wciśniętym krętlikiem w koszyk do metody czy zamontowanie koszyka przelotowo? W związku z tym mam pytanie co Wy o tym myślicie?

Proszę Was o konkretne podpowiedzi, oparte na Waszym doświadczeniu.

Dzięki wielkie dla Sławka za linki do stron z filmikami !!! icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif

#11 adamiec

adamiec

Weteran

• Members
  • 125 postów

Napisano 28 styczeń 2011 - 13:32

Ja też mam zamiar połapać na metodę feederem , tylko się zastanawiam nad koszykiem , czy musi być specjalny do feedera, czy może być zwykły do metody i co to zmienia podczas połowu, czy to tylko sztuczka marketingowa. Widziałem jak Anglicy zakładali zwykłe do feedera. Proszę o opinię w tej sprawie i podanie konkretnego zestawu z czego się składa bo widziałem jeszcze dodatkowe elementy za koszykiem w formie usztywnienia zestawy?

#12 skwarecki

skwarecki

Wędkarz

• Members
  • 81 postów

Napisano 31 styczeń 2011 - 23:05

Witam
Łowię karpie na zaporówce na Wiśle, ryba jest przyzwyczajona do kukurydzy. Większość wędkarzy zakłada 2 kuku na haczyk, ale czasami są dni bez brań, wtedy zmieniam przypon (wcześniej przygotowane ta sama długość tyle, że z cienkiej plecionki i z włosem) i pozostaje tylko wybór zapachu pelletu.
Koszyk tradycyjny ( wybieram kwadratowe ), cały zestaw bez zmian, tylko haczyk inaczej zawiązany.

#13 adamiec

adamiec

Weteran

• Members
  • 125 postów

Napisano 01 luty 2011 - 13:04

CYTAT(skwarecki @ wto, 01 lut 2011 - 02:05) Wyświetl post
Witam
Łowię karpie na zaporówce na Wiśle, ryba jest przyzwyczajona do kukurydzy. Większość wędkarzy zakłada 2 kuku na haczyk, ale czasami są dni bez brań, wtedy zmieniam przypon (wcześniej przygotowane ta sama długość tyle, że z cienkiej plecionki i z włosem) i pozostaje tylko wybór zapachu pelletu.
Koszyk tradycyjny ( wybieram kwadratowe ), cały zestaw bez zmian, tylko haczyk inaczej zawiązany.

Rozumiem, ze haczyka z kuku nie wkładasz w koszyk, co świadczy o tym ze nie wysypuje efekt presji.

#14 skwarecki

skwarecki

Wędkarz

• Members
  • 81 postów

Napisano 01 luty 2011 - 22:50

Nie, haczyk "klasycznie dynda pod koszykiem", próbowałem w tym miejscu koszyka do metody, ale szału nie było.

#15 adamiec

adamiec

Weteran

• Members
  • 125 postów

Napisano 02 luty 2011 - 18:20

CYTAT(skwarecki @ śro, 02 lut 2011 - 01:50) Wyświetl post
Nie, haczyk "klasycznie dynda pod koszykiem", próbowałem w tym miejscu koszyka do metody, ale szału nie było.

Z tego co piszą to odrywająca się przynęta od zanęty ma skusić rybę do brania. To że ryby reagują na ruch można zaobserwować już u rybek akwariowych sam widziałem jak goniły za spadającym przedmiotem potem brały go do pyska i wypluwały, więc może to być właśnie "metoda" na słabo żerujące ryby?

#16 Zbrojarz

Zbrojarz

Wędkarz

• Members
  • 30 postów

Napisano 03 luty 2011 - 20:08

Włos znakomicie sprawdzi się w feederze nie tylko w "the method" ale przede wszystkim gdy stosujemy pellety, twarde przynęty partykularne lub/i pływaki(czyli pianki czy styropiany które mają na celu uniesienie przynęty) które to skutecznie za razem blokują ostrze lub łuk haczyka co uniemożliwia skuteczne, głębokie zacięcie.
pozdrawiam

#17 adamiec

adamiec

Weteran

• Members
  • 125 postów

Napisano 04 luty 2011 - 11:42

CYTAT(skwarecki @ wto, 01 lut 2011 - 02:05) Wyświetl post
Witam

Powiedzmy, że posiadasz żyłkę główną 0.18 powiedzmy 3.5 kg i co plecionka 0.16 o wytrzymałości 15kg? Coś mi tu nie gra czy są słabsze i mniej wytrzymałe plecionki? Bo taki zestaw na lina czy leszcza nie ma sensu. Może lepiej zastosować żyłkę na włos o średnicy 016. Co o tym myślisz?

Użytkownik adamiec edytował ten post 04 luty 2011 - 11:53

#18 Zbrojarz

Zbrojarz

Wędkarz

• Members
  • 30 postów

Napisano 04 luty 2011 - 21:16

Stosując na przypony plecionki nie powinno stosować się zasady, że przypon jest o numer czy dwa cieńszy od linki głównej, są plecionki w "średnicach" 0,0 coś po zerze i takie się tu powinno używać. Rzeczywista wytrzymałość tych plecionek jak i innych linek wiadomo przecież, że znacznie różni się od tych podanych na opakowaniach i powinno dobierać się je raczej metodą doświadczalną. Czasami lepiej spisze się plecionka, czasem żyłka czy fluorocarbon. A ich zestawienia zależą głównie od łowiącego, łowiska, preferencji i przyzwyczajeń ryb.
pozdrawiam

#19 adamiec

adamiec

Weteran

• Members
  • 125 postów

Napisano 05 luty 2011 - 05:23

CYTAT(Zbrojarz @ sob, 05 lut 2011 - 00:16) Wyświetl post
Stosując na przypony plecionki nie powinno stosować się zasady, że przypon jest o numer czy dwa cieńszy od linki głównej, są plecionki w "średnicach" 0,0 coś po zerze i takie się tu powinno używać. Rzeczywista wytrzymałość tych plecionek jak i innych linek wiadomo przecież, że znacznie różni się od tych podanych na opakowaniach i powinno dobierać się je raczej metodą doświadczalną. Czasami lepiej spisze się plecionka, czasem żyłka czy fluorocarbon. A ich zestawienia zależą głównie od łowiącego, łowiska, preferencji i przyzwyczajeń ryb.
pozdrawiam

Dzięki za wytłumaczenie tematu, czyli zastosowanie przyponu włosowego z żyłki 0.16 będzie zasadne i prawidłowe przy połowie lina?

#20 Zbrojarz

Zbrojarz

Wędkarz

• Members
  • 30 postów

Napisano 05 luty 2011 - 10:48

Tak jest to zasadne, jednak przy połowie ostrożnych ryb takich jak lin można też sam włos z cieniutkiej żyłeczki np. 0,08 dowiązać bezpośrednio do łuku, łopatki czy oczka haczyka. Przynęta na takim włosie będzie zachowywała się bardziej naturalnie i będzie łatwiejsza do zassania przez rybę.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych