Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jakie Wędzisko I Żyłka Na Salmonidy

6 odpowiedzi w tym temacie

#1 ciechan

ciechan

Weteran

• Members
  • 304 postów

Napisano 16 sierpień 2010 - 16:09

Witam,
wiem, że temat mógł już być ale nic konkretnego nie znalazłem.
Zależy mi na szybkiej odpowiedzi bo w środę kupuje sprzęt a w czwartek jadę na tydzień nad Czorsztyn.
Jakie wędzisko i żyłkę polecacie na pstrągi, trocie? Głowacica to chyba inna bajka?
Bede łowił z łodzi na niedużych głębokościach. Przynęty to woblery do 5 cm, blaszki do 3 i twistery do 6-7 cm. Okazjonalnie wyląduje na żyłce większy wobler.
Po tym wypadzie wędka posłuży do połowu na klenie czyli klasyczny spinning z woblerem do 5 cm.
Żyłka to wydaje mi sie, że na łososiowate ok 0,24 - nie chce nic zrywać bo szkoda mi ryb.
Jakie parametry powinna mieć taka wędka aby potem nadała sie na klenia ale żeby mozna było okazjonalnie połapać salmonidy.

jeżeli to w czymś pomoże to na wędkę chciałbym wydać do 250 zł.

Użytkownik ciechan edytował ten post 16 sierpień 2010 - 16:31

#2 leny

leny

Weteran

• Members
  • 113 postów

Napisano 23 sierpień 2010 - 10:10

Witam.Absolutne minimum na troć to kij do 40g a i on może okazać się za słaby przy sporych uciągach.( i jeżeli trafi się życiowa metrówka).
Na troć jeziorową spokojnie wystarczy solidny kij do 30-35g.Żyłka raczej między 0.26-0.30.Akcja wędki na troć to kwestia gustu (sztywniejsze wędzisko pozostawia mniejszy margines błędów w czasie holu,zaś wędka o akcji miękkiej wybacza więcej błędów(ryba na takim kiju ryba jest spokojniejsza) lecz zacięcie musi być mocniejsze z uwagi na twardy pysk troci.Osobiście używam wędki bardziej ustępliwej(miekkiej) w połączeniu z plecionką (pp 20lbs).Myślę że solidny szczupakowy spinn wystarczy(na jeziorową troć). Kleni nie łowię więc się nie wypowiem.
Pozdrawienia z trociowego pomorza
Leny

Użytkownik leny edytował ten post 23 sierpień 2010 - 13:17

#3 EmI92

EmI92

Wędkarz

• Members
  • 47 postów

Napisano 23 sierpień 2010 - 14:07

ja np. stosuję na troć kij (sztywny) mistrall maveric 2,85m, cw 40-80g, a na pstragi to (idealny wg mnie) konger world champion impulse 2,40m, cw 5-18g, a te kije służą mi również na szczupaki i okonie. wątpię że dałoby radę połapać jednym spinem troćki i pstrążki, no ale to jest moje zdanie, lepiej aby się kotoś jeszcze na ten temat wypowiedział

Użytkownik EmI92 edytował ten post 23 sierpień 2010 - 14:08

#4 ciechan

ciechan

Weteran

• Members
  • 304 postów

Napisano 23 sierpień 2010 - 14:57

tak zrobie, że zakupie dwa kijaszki na przyszły sezon..
Pierwszy na okonie, pstrągi, klenie, jazie drugi na szczupaki, sandacze, trocie.

Pierwszy 5-20 gr, żyłka 0,20
drugi 20-40 gr, żyłka 0,26

dobre rozwiązanie?

#5 EmI92

EmI92

Wędkarz

• Members
  • 47 postów

Napisano 23 sierpień 2010 - 18:01

co do kijaszka to warto by był ciut mocniejszy taki o cw do 50 lub 60g

#6 Sith

Sith

Weteran

• Members
  • 387 postów
  • Zainteresowania:sex, spinning, żeglarstwo

Napisano 13 styczeń 2018 - 17:43

Nie chcę otwierać nowego tematu, więc podpinam się z pytaniem.

Po raz pierwszy będę przymierzał się do troci w rzece. Łowisko to Rega na odcinku Nowielice - Trzebiatów. Jak zapatrujecie się na użycie zestawu castingowego 10-35g/213cm/16lb?

Użytkownik Sith edytował ten post 13 styczeń 2018 - 18:07

#7 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 243 postów

Napisano 13 styczeń 2018 - 20:20

Hmmm wędka 2,13 cm na trocie - będzie trochę krótko. Wystarczy że będzie wysoka woda, jak np w tym roku gdy ciężko dojść do wody i podać przynętę zza krzaka czy zalanych trzcin lub chwastów. Z resztą w wielu miejscach przy normalnej wodzie trudno podać przynętę lub holować rybę krótką wędką. 

Większość łowiących trocie używa wędek w  przedziale 2,70-3,0 m.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych