Skocz do zawartości

Zdjęcie

Moje Sumowanie

193 odpowiedzi w tym temacie

#1 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo :)

Napisano 11 lipiec 2010 - 17:20

Witam wszystkich.
Wędkarstwo pasjonuje mnie przez całe życie poczynając od czasu kiedy to pierwszy raz w życiu w wieku lat kilku trzymałem w ręku bambusa mojego wujka.
Wychowywałem się 33km od najbliższego miasta więc kontakt z przyrodą, cisza i spokój wrosły we mnie jak korzenie dębu w lesie bukowym.
Od najmłodszych zatem lat chodziłem na rybki. Sporadycznie gdyż sprzętu za wiele nie było.
Początki jak każdy w tamtych czasach czyli kij z leszczyny i szpilka a spławik z kory lub z gęsiego pióra. Oczywiście awansowałem z czasem i zacząłem poławiać na bambusa. Wyników nigdy za specjalnych nie miałem bo im byłem starszy tym bardziej sporadycznie poławiałem. Dopiero jako już pełnoletni pracujący zakupiłem swoje pierwsze feedery z Kongera i Mikado.
W 2006r wyjechałem do Francji oczywiście zabierając ze sobą moje skarby wędkarskie. Już na miejscu w każdym wolnym czasie zacząłem poławiać a z racji tego że już po miesiącu pobytu tutaj było mnie na to stać to dozbroiłem się dokupując kije karpiowe i kołowrotki Shimano 10000 XTE A gdyż z zafascynowaniem patrzyłem jak to fachowcy karpie na Sekwanie tu poławiają.
Kiedy tylko kije do mnie doszły wybrałem się z kolegą pierwszy raz na konkretną zasiadkę na cały dzień. Jako że kulek karpiowych nie miałem idąc za przykładem innych polaków założyłem na hak kawałek sera na który tutaj łapie się i sumy i karpie i brzany.
Pierwszy raz w życiu usłyszałem świst kołowrotka tak intensywny że aż ciarki wychodziły a na brzegu wylądowała dorodna 70cm brzana. Takich emocji jeszcze nie przeżywałem a na dodatek chwile potem złapałem węgorza. Gdzieś tam słyszałem że na kawałki węgorza sumy się łapie więc nie zastanawiając się wiele uciąłem 5cm i wywaliłem najdalej jak mogłem. Oczywiście użyłem do tego haczyka karpiowego 2 bo innych nie miałem. Godzinę potem znów przeraźliwy świst(wtedy to ja jeszcze nie wiedziałem nawet co to jest detektor) zacinam a tu potężny opór. Po 20 minutach holu na brzegu ląduje sum 149cm 23.5kg. Adrenalina trzęsła mnie jeszcze z godzinę i już w tamtej chwili wiedziałem że nie karpie a właśnie sumy pochłoną ogromną część mojego wolnego czasu.
To był rok 2006.

Dziś moje przekonanie nie zmieniły się ani trochę. Sum to jest ryba której hol cieszy mnie najbardziej. Jeśli z nim przegrywam to pierwszy mu bije brawa. W moim sumowaniu posunąłem się daleko i w tym czasie wyciągnąłem ok 3 ton suma ale od profesjonalizmu w tej dziedzinie dzielą mnie mile.

W zeszłym roku w grudniu kupiłem wreszcie ponton z silnikiem i natychmiast moje efekty poprawiły się diametralnie. W tym roku wyłowiłem już ponad 500kg suma ze średnią ok 35kg na sztukę.
Pobiłem też zeszłoroczny rekord o 2cm i aktualnie wynosi on 200cm 50kg.

To prawie wszystkie moje tegoroczne okazy, na zdjęciach jeden sum jest tylko raz:

Nakręciłem tez w tym roku kilaka filmów z holów suma.
Niektóre nie są w najlepszej jakości ale to przez moje braki w edukacji na temat ustawień kamery icon_wink.gif

Oto kilak z nich:

<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/inGTp_rQomc&hl=pl_PL&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/inGTp_rQomc&hl=pl_PL&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

<object width="640" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rKdRv1wnj6I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/rKdRv1wnj6I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>

<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/rCymOCi_NyM&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/rCymOCi_NyM&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/HkkPM4eZieM&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/HkkPM4eZieM&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/1fv_Ttm2n-I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/1fv_Ttm2n-I&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

No i to na tyle kwestii początków icon_wink.gif

W temacie tym będę umieszczał relacje z moich cotygodniowych wypraw na suma jak również filmy które okazyjnie kręci moja żona.
Mam nadzieje że wam się spodobają.
Pozdrawiam

#2 Arek Pawlak

Arek Pawlak

Weteran

• Members
  • 822 postów

Napisano 11 lipiec 2010 - 18:50

Pewnie, że nam się podobają... icon_biggrin.gif
Avallone kawał dobrej roboty. Podziwiam Twoją wytrwałość w tropieniu wąsatych. Widać, że rodzina wspiera Cię i z pewnością Twoi synowie niejednego sumiacza wytropią, gdy dorosną. Pozdrawiam i czekam na kolejne relacje.
Pozdrawiam i zapraszam na PIKEFINDER

#3 lokis

lokis

Szajbus

• Members
  • 1112 postów

Napisano 11 lipiec 2010 - 19:07

Piękne ryby icon_smile.gif
ale ten papieros w ustach przez cały hol suma icon_mrgreen.gif

#4 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 11 lipiec 2010 - 20:10

No cóż, na sprzęt troszku wydaje a zasiadki też do tanich nie należą dlatego szkoda by mi było tak papierosa zmarnować icon_wink.gif
Wędkarstwo sumowe
Portal dla ludzi z pasją - Tworzony przez ludzi z pasją

#5 jinx_da_cat

jinx_da_cat

Weteran

• Members
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport, motoryzacja

Napisano 13 lipiec 2010 - 09:28

No kurczę, a ja zaczynam miec mieszane uczucia... Pomijając to, że rybki naprawdę piękne i wymagające umiejętności ponadprzeciętnych zastanawiam się nad sensem ich przetrzymywania na tych sznurach a potem tak długie sesje zdjęciowe:sad: Niepokój wzbudza u mnie również sposób prezentacji ryby trzymanej za głowę. Przecież takie cielsko to olbrzymie obciążenie dla kręgosłupa ryby, która poza środowiskiem wodnym zgodnie z prawem Archimedesa sporo zyskuje na wadze... Może się czepiam, ale osobiście jest to dla mnie łyżeczka dziegciu do tej beczki miodu icon_sad.gif a może mam trochę inne poczucie estetyki...
www.przyjacielerudawy.pl
To co nie jest zabronione to jest dozwolone. Czego nie zabrania prawo tego nie pozwala wstyd!

#6 zbynio_50

zbynio_50

Weteran

• Members
  • 405 postów

Napisano 13 lipiec 2010 - 13:19

Ludzie, przecież to nie są rybki 3,4 albo 10kg.
Aby coś przekazać w pełnym obrazie trzeba niekiedy użyć ponad konwencjonalnych sposobów.
Ja nie mam nic do Avalona. Dzięki niemu zobaczyłem coś czego nigdy w życiu nie widziałem
(tak dokładnie i po polsku icon_razz.gif  )
Nie Ważne Jakie Ryby
Ważne  w Jak
imTowarzystwie !

#7 Blade

Blade

Weteran

• Members
  • 512 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie i nie tylko...

Napisano 13 lipiec 2010 - 14:13

CYTAT(avallone78 @ nie, 11 lip 2010 - 23:10) Wyświetl post
No cóż, na sprzęt troszku wydaje a zasiadki też do tanich nie należą dlatego szkoda by mi było tak papierosa zmarnować icon_wink.gif

Avallone, właśnie poruszyłeś dobry temat z wydatkami. Uważam, że na TAAAAAKIE ryby potrzebny odpowiedni sprzęt. Zapewnie konkretne wędki, plecionki no i oczywiście kołowrotki z bardzo dobrym hamulcem oraz sporą szpulą. Może byś krótko opisał, ile kosztuje sprzęt na takie połowy? Wiadomo, że raczej w Odrze lub Nysie nie pływają aż takie sztuki, (tu mogę się mylić) ale ciekawiłoby mnie ile pieniędzy trzeba zainwestować, żeby złowić takiego wieloryba, eeh, suma icon_wink.gif
+++Na ryby nie ma złej pogody...
... tylko nie odpowiedniego ubrania+++

#8 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 13 lipiec 2010 - 19:23

CYTAT(jinx_da_cat @ wto, 13 lip 2010 - 12:28) Wyświetl post
Może się czepiam, ale osobiście jest to dla mnie łyżeczka dziegciu do tej beczki miodu icon_sad.gif a może mam trochę inne poczucie estetyki...

Tak czepiasz się. Nie wstawię tu zdjęć ryb tak zakrwawionych od rozdartych skrzeli że krew wylewała mi się z rąk (mówię o rybach w granicach 30kg) bo twoje poczucie estetyki doznało by wstrząsu a przecież łapiąc potwory naturalnym jest używanie haków 10.0 i kotwic 5.0 które raczej nie gilgają. Żywca też się na taśmę na te haki nie przykleja a przecież to naturalne że łowiąc ryby po 50kg zakłada się żywca po 2 czy 3 kg gdzie niektórzy co dupy suma na oczy nie wiedzieli nazywają to zbrodnią (tu piję do haczykowego bulteriera który mi bruździ na wielu forach)

Nie wiem co bardziej etyczne czy estetyczne: Podniesienie ryby na 4 sekundy do zdjęcia czy półgodzinny hol na kotwicy 5.0 rozrywającej siłą holu połowę paszczy suma??
Nie wiem co bardziej etyczne czy estetyczne: Przetrzymanie suma na sznurku tak jak się powinno czy zgodnie z zaleceniami wwalić do siaty gdzie poharata się i wymęczy??
Takich i innych przykładów mogę ci podać mnóstwo, ja nie łapie płotek i metody ich przetrzymywania i wszystkiego z połowem tych ryb są zupełnie inne.

CYTAT
Może byś krótko opisał, ile kosztuje sprzęt na takie połowy

Kołowrotek do 200zł
Kij do 200zł
Plecionka 130zł
Przypon spławik hak krętlik kotwica itp 50zł

CYTAT
Wiadomo, że raczej w Odrze lub Nysie nie pływają aż takie sztuki, (tu mogę się mylić)
Mylisz się pływają takie i większe.

Pozdrawiam

Użytkownik avallone78 edytował ten post 13 lipiec 2010 - 19:24

Wędkarstwo sumowe

#9 macius3925

macius3925

Wędkarz

• Members
  • 57 postów

Napisano 13 lipiec 2010 - 21:48

CYTAT(avallone78 @ wto, 13 lip 2010 - 22:23) Wyświetl post
Kołowrotek do 200zł
Kij do 200zł
Plecionka 130zł
Przypon spławik hak krętlik kotwica itp 50zł

Witam, gratuluję pieknych okazów, zasługujesz moim zdaniem, na miasno sumowego guru icon_biggrin.gif
Pewnie pisałes już o tym kilka razy, ale mam prośbę. Mógłbyś (o ile to nie jest tajemnica zawodowa) opisac nam wszystkim jakiego sam sprzętu używasz?
Jakie kijki, kręciolki, ale też jaka plecionka najlepiej Ci się sprawdziła, jakie haki, kotwiczki, może zdradzisz nam nawet podstawowe parametry swojego zestawu icon_wink.gif
Na innym forum (odnośnie mocy hamulca) opisywałes kolowrotki po kilka tysięcy złotych, a tutaj piszesz że nadadza się takie za 200 zł.
Rozumiem, że te informacje są na Twoim forum, ale nie każdy ma czas sie na nim rejestrować, bo to zobaczyć icon_wink.gif
Szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj.
grunt: Dragon Thytan Carp 2.5 Ibs, 3.6m
Okuma Travertine Baitfeeder TRB 55
spinning: Shimano Vengeance 2.4 10-30
Dragon Maxima FR 1035i
Piszę poprawnie po polsku

#10 jinx_da_cat

jinx_da_cat

Weteran

• Members
  • 834 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 08:06

CYTAT(avallone78 @ wto, 13 lip 2010 - 22:23) Wyświetl post
Tak czepiasz się. Nie wstawię tu zdjęć ryb tak zakrwawionych od rozdartych skrzeli że krew wylewała mi się z rąk (mówię o rybach w granicach 30kg) bo twoje poczucie estetyki doznało by wstrząsu a przecież łapiąc potwory naturalnym jest używanie haków 10.0 i kotwic 5.0 które raczej nie gilgają. Żywca też się na taśmę na te haki nie przykleja a przecież to naturalne że łowiąc ryby po 50kg zakłada się żywca po 2 czy 3 kg gdzie niektórzy co dupy suma na oczy nie wiedzieli nazywają to zbrodnią (tu piję do haczykowego bulteriera który mi bruździ na wielu forach)

Nie wiem co bardziej etyczne czy estetyczne: Podniesienie ryby na 4 sekundy do zdjęcia czy półgodzinny hol na kotwicy 5.0 rozrywającej siłą holu połowę paszczy suma??
Nie wiem co bardziej etyczne czy estetyczne: Przetrzymanie suma na sznurku tak jak się powinno czy zgodnie z zaleceniami wwalić do siaty gdzie poharata się i wymęczy??
Takich i innych przykładów mogę ci podać mnóstwo, ja nie łapie płotek i metody ich przetrzymywania i wszystkiego z połowem tych ryb są zupełnie inne.
(...)
Pozdrawiam

Mów co chcesz i rób co chcesz icon_wink.gif Twoja sprawa. Ja tylko wyrażam swoje zdanie bo mam do tego prawo. Widziałem i łowiłem już w życiu wiele dużych ryb, więc nie musisz mnie pouczac jak jest lepiej przetrzymywac okazy. Ja osobiście i wielu moich znajomych okazów NIE PRZETRZYMUJEMY! Po co? Dla własnego ego? Fotka, buzi i do wody. Dla ryby bez znaczenia jest nawet najbardziej "humanitarny" sposób przetrzymywania. Po szoku wywołanym holem dostarczasz rybie kolejnych "emocji" nie wiadomo na jak długo. Obejrzyj sobie jakiekolwiek relacje połowu sumów znad rzek Hiszpanii. Tam zdjęcia z rybą są robione w wodzie!
Natomiast co do podnoszenia ryby za głowę chociażby na "4 sekundy" nie zmienia faktu prawdopodobieństwa uszkodzenia jej kręgosłupa. Oprócz umiejętności wędkarskich przydałoby się trochę znajomości anatomii. Powieś się na cztery sekundy za głowę a zrozumiesz o co mi chodzi icon_cool.gif Chcąc złowic rybę holu nie unikniesz natomiast eksponowanie do zdjęcia może wyglądac zupełnie inaczej. Nie podoba mi się to i tyle. I tylko to. Reszta jest jak najbardziej fascynująca i ciekawa. Zazdroszczą możliwości łowienia takich ryb, bo u nas jest to już coraz trudniejsze z wiadomych względów... icon_neutral.gif Może dlatego jestem tak przewrażliwiony icon_wink.gif
Taki już jestem, że mówię co myślę. Tyle w temacie. Nie sądzę abym cię przekonał ale liczę, że chociaż się nad tym zastanowisz.
Pozdro!
www.przyjacielerudawy.pl
To co nie jest zabronione to jest dozwolone. Czego nie zabrania prawo tego nie pozwala wstyd!

#11 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 08:29

Tygodniowy wyjazd na Ebro w 6 osób i ponad 200 sumów w tym ponad 50 które przekroczyły 2m. Takich relacji widziałem sporo a ja jak w tydzień złapie 4 szt to będzie święto narodowe więc daruj sobie porównania bo ja po 100-nym sumie to bym mu nawet zdjęcia nie robił.

A tak okazyjnie wstaw fotki z 10 złapanych przez ciebie Wielkich ryb(sumów) o których mówisz icon_wink.gif
Wędkarstwo sumowe

#12 Blade

Blade

Weteran

• Members
  • 512 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie i nie tylko...

Napisano 14 lipiec 2010 - 08:51

CYTAT(avallone78 @ śro, 14 lip 2010 - 11:29) Wyświetl post
Tygodniowy wyjazd na Ebro w 6 osób i ponad 200 sumów w tym ponad 50 które przekroczyły 2m. Takich relacji widziałem sporo a ja jak w tydzień złapie 4 szt to będzie święto narodowe więc daruj sobie porównania bo ja po 100-nym sumie to bym mu nawet zdjęcia nie robił.

A tak okazyjnie wstaw fotki z 10 złapanych przez ciebie Wielkich ryb(sumów) o których mówisz icon_wink.gif

avallone, Jinx nic nie pisał na temat sumów a ogólnie o okazach. Sum 2m to w porównaniu np. szczupaka 1,20m lub nawet i karpia 25kg. Nie rób z igły widły. Każdy człowiek reaguje indywidualnie na poszczególne sprawy.
Każdy, kto chciał się wypowiedzieć na ten temat, dodał swój post i koniec. Trzeba zaakceptować zdania forumowiczów. Skoro nie chcesz się z tym pogodzić to napisz na priv. do odpowiedniego użytkownika.
Kłutnie do niczego niedoprowadzą.

Pozdrawiam icon_wink.gif
+++Na ryby nie ma złej pogody...
... tylko nie odpowiedniego ubrania+++

#13 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 08:56

CYTAT
Każdy, kto chciał się wypowiedzieć na ten temat, dodał swój post i koniec.
Racja icon_smile.gif Nikt się nie kłóci po prostu trzeba cyklicznie łapać dany gatunek żeby móc się na jego temat i sposobów z nim postępowania wypowiadać. Też łapie karpie i w ogóle ich nie przechowuje gdyż są one dużo bardziej delikatne niż sumy.
Wędkarstwo sumowe

#14 macius3925

macius3925

Wędkarz

• Members
  • 57 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 09:21

Avallone78 czytam te posty i moim zdaniem troszkę Ci dokuczamy, gdyż po prostu Ci zazdrościmy. Nikt z nas nie ma takich wyników i to troszkę kłóci naszą samoocenę o nas samych jako wytrawnych wędkarzach ;p
Nie bierz do glowy, jestesmy narodem marudzącym i tacy pozostaniemy icon_wink.gif
Połamania kija ;p

Dragon Maxima FR 1035i

#15 blackdog

blackdog

Weteran

• Members
  • 695 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 09:36

CYTAT(avallone78 @ śro, 14 lip 2010 - 09:29) Wyświetl post
ja po 100-nym sumie to bym mu nawet zdjęcia nie robił.

ja nie robie fotek od dobrych kilku lat bo raz okazy sa dla mnie i nie czuje potrzeby pokazywania tego komus dwa najczesciej jestem sam na rybach wiec zrobienie sobie foty z sumem samemu jest nielatwe i trzy po co komu tyle zdjec jak prawie wszystkie wygladaja tak samo ale moje fotki dostaniesz jak obiecalem na week zjezdzam z roboty do domu i wstawie specjalnie dla Ciebie mam nadzieje ze zakonczymy potem temat zdjec a skupimy sie na tym co jest nasza pasja
pozdrawiam, zycze udanych polowow, i mam nadzieje ze kiedys "posumimy" razem
nie ma ryb ,ktore nie biora sa tylko ryby, które sa nieumiejetnie wabione do brania

#16 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 11:28

CYTAT(macius3925 @ śro, 14 lip 2010 - 00:48) Wyświetl post
Witam, gratuluję pieknych okazów, zasługujesz moim zdaniem, na miasno sumowego guru icon_biggrin.gif
Pewnie pisałes już o tym kilka razy, ale mam prośbę. Mógłbyś (o ile to nie jest tajemnica zawodowa) opisac nam wszystkim jakiego sam sprzętu używasz?
Jakie kijki, kręciolki, ale też jaka plecionka najlepiej Ci się sprawdziła, jakie haki, kotwiczki, może zdradzisz nam nawet podstawowe parametry swojego zestawu icon_wink.gif
Na innym forum (odnośnie mocy hamulca) opisywałes kolowrotki po kilka tysięcy złotych, a tutaj piszesz że nadadza się takie za 200 zł.
Rozumiem, że te informacje są na Twoim forum, ale nie każdy ma czas sie na nim rejestrować, bo to zobaczyć icon_wink.gif

Sumowym guru to ja i za 5 lat nie będę, cały czas się uczę.
Rejestracja trwa 60sekund więc nie mów że to masa czasu ale nikogo nie namawiam do rejestracji.
Nie widzę sensu wypisywania tu detali mojego sprzętu gdyż nie jest to sprzęt na kieszeń początkującego sumiarza.
Przede wszystkim jeśli chodzi o same początki to zawsze jako kij proponuję mocną karpiówkę bo nie wiadomo czy początkujący nie zrazi się brakiem efektów lub czy mu czas pozwoli na kilku dobowe zasiadki ( o tak suma nie łapie się z marszu jak płotkę, temu się trzeba poświęcić) i wtedy sumówka idzie w kąt.

Kołowrotek na początki tez nie musi być z wyższej półki be jeśli naprawdę się tym zarazimy i poświęcimy się temu to i sprzęt z czasem skompletujemy jaki trzeba.
Już Sanger Cat Rewinder mimo średniej jakości wykonania całkowicie nam wystarczy (można go kupić za 160zł) chyba że ktoś chce coś lepszego to może poszukać Penn 750 do 950 (ale to już inna półka i inne ceny) lub Sanger Warlock 90 (też nie tani)

Jeśli chodzi o Haki to ja używam haków Sanger i kotwic Gamakatsu Treble 16 lub Owner ST 66 rozmiar 5.0 ale to drogie akcesoria i na początki zbędne, już lepiej wybrać coś słabszego i tańszego z VMC.

Przypon to bardzo ważna rzecz gdyż wg mnie to najważniejszy element zestawu ponieważ właśnie z jego winy najczęściej tracimy suma. Tu potrzeba grubej 0.8 do 1.6mm przyponówki sumowej z Sanger, Cormoran, Black Cat i innych po to żeby sum na tarce nie przetarł nam przyponu. Dodatkowo warto zabezpieczać oczko haka czy kotwicy rurka termokurczliwą gdyz te miejsca z razji styczności przyponu z uwypukleniem haka są najbardziej narażone na tarkę suma.

Plecionka od 40kg wzwyż ale to też zależy na jakie sumy sie nastawiamy i jakie mamy dno.
U mnie jest głęboko i stromo a do tego masa ostrych krawędzi w wodzie wiec stosuje mocne i grube żeby się nie przetarły.

Pozdrawiam
Wędkarstwo sumowe

#17 jinx_da_cat

jinx_da_cat

Weteran

• Members
  • 834 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 14:21

CYTAT(avallone78 @ śro, 14 lip 2010 - 11:29) Wyświetl post

Ryby łowię dla przyjemności obcowania z przyrodą. Nie potrzebuję poklasku ani nie widzę potrzeby chwalenia się nimi. Wręcz przeciwnie - w celu ich ochrony staram się utrzymac to w tajemnicy. Ot taki jestem icon_razz.gif

CYTAT(avallone78 @ śro, 14 lip 2010 - 14:28) Wyświetl post
Sumowym guru to ja i za 5 lat nie będę, cały czas się uczę.

To właśnie tłumaczy twoje postepowanie. Jak już nim będziesz to wspomnisz moje słowa icon_cool.gif Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że karp jest jak to określiłeś "delikatniejszy" ale to wynika raczej z twojej małej wiedzy o ichtiologii niż z potrzeby chwilowego wytłumaczenia się z sytuacji...

I żebyśmy się dobrze zrozumieli, bo widzę że jesteś niewyluzowany.
icon_twisted.gif
Nikt nie deprecjonuje twoich osiągnięc wędkarskich. Ja na pewno w każdym razie. Poruszenie kwestii bezsensownego moim zdaniem męczenia ponad minimum jakichkolwiek ryb w jakimkolwiek celu i w jakimkolwiek miejscu traktujesz jako atak na swoją osobę i swoje postępowanie. Spokojnie. To że ktoś ma odmienne zdanie to na tym forum normalna sprawa i umieszczając tą relację musisz miec tego świadomośc icon_cool.gif Jeżeli nie jesteś odporny na krytykę to nie jest miejsce dla ciebie. Na krytykę, bo to krytyka a nie krytykanctwo icon_razz.gif Nie wszyscy muszą postępowac jak ty i nie wszyscy powinni cię naśladowac akurat w tej poruszonej kwestii.
HOWGH! icon_wink.gif

Użytkownik jinx_da_cat edytował ten post 14 lipiec 2010 - 14:22

www.przyjacielerudawy.pl

#18 macius3925

macius3925

Wędkarz

• Members
  • 57 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 14:45

CYTAT(avallone78 @ śro, 14 lip 2010 - 14:28) Wyświetl post
Rejestracja trwa 60sekund więc nie mów że to masa czasu ale nikogo nie namawiam do rejestracji.

No to masz nowego użytkowanika icon_biggrin.gif
Pozdrawiam.
Dragon Maxima FR 1035i

#19 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 14 lipiec 2010 - 14:47

CYTAT
Ryby łowię dla przyjemności obcowania z przyrodą. Nie potrzebuję poklasku ani nie widzę potrzeby chwalenia się nimi. Wręcz przeciwnie - w celu ich ochrony staram się utrzymac to w tajemnicy. Ot taki jestem icon_razz.gif

Chwalebne. Na 10 osób którzy to uczą innych sumowania udzielając się w tej tematyce 10 z nich udziela się też w każdej innej dziedzinie wędkowania na forach(same omnibusy icon_wink.gif).
Na 10 osób zapytanych o jakiekolwiek zdjęcie pokaźnego suma (czasem nawet jakiegokolwiek suma) 6 odpowiada zgodnie że padł im dysk i wszystko stracili ale w przyszłości po sezonie coś tam wstawią icon_wink.gif, 1 osoba wstawia zdjęcie kajtusia 160cm którego złapała będąc raz w życiu na Ebro(czasem to nawet nie jej sum) a 3 twierdzą zgodnie że łapią potężne ryby dla własnej satysfakcji co nie przeszkadza im wiecznie brylować na forach we wszystkich tematach robiąc za speców (ja tam oprócz czegoś o sumie nie potrafię powiedzieć jak złapać dorodna płoć )
Oczywiście nie twierdzę że należysz do tej grupy a po prostu tak sobie kreślę statystyki icon_wink.gif

Co do naśladowania mnie mam nadzieję że każdy tu robiący burdel w tym temacie złapie i wypuści tyle sumów co ja icon_wink.gif

Teraz się wyluzowałem icon_cool.gif A wy piszcie co chcecie i jak chcecie i o czym chcecie , dla mnie temat przetrzymywania złowionych ryb jest zakończony icon_biggrin.gif
Wędkarstwo sumowe

#20 avallone78

avallone78

Weteran

• Members
  • 236 postów

Napisano 18 lipiec 2010 - 17:06

2 sumy na jednym zestawie icon_wink.gif

Witam wszystkich.(wydarzenia i zdjęcia niechronologicznie)

Podczas tego weekendu złapaliśmy kilka sumów, ładne krąpiki, nieźle się bawiliśmy a do tego przeżyłem historię życia związana z poławianiem suma, ale po kolei icon_wink.gif
W ten weekend postanowiłem się pobawić spinningiem i kupiłem w piątek najtańszy za 28 euro 240cm 10 do 30gr z Decathlonu. Po przyjeździe nad rzekę już w trakcie rozkładania feederków uderzył na ser mały sumik. Zabawa na feederku z mini haczykiem naprawdę przednia icon_wink.gif

Do samego wieczora martwa cisza. Wieczorem odwiedził mnie Łukasz alis sumik i popływaliśmy nieco pontonem żeby pospinningować, niestety bez rezultatu za wyjątkiem zerwanego suma po kilku minutach holu tuz pod brzegiem icon_sad.gif . Poławianie żywca również szło koszmarnie bo Kasi udało się złapać jedynie leszcza 43cm w czasie w czasie gdy my z Łukaszem bez rezultatów czesaliśmy prawie całą noc wodę woblerkami.
Jeden żywiec małe szanse dawał na powodzenie ale aż do wieczora w sobotę ani najmniejszego puknięcia zarówno na zarzuconego leszcza jak i na las rozstawionych wędek do łapania żywca.
Wieczorem mocne szarpanie i siedzi krąp 36cm.

Nie rewelacja ale zawsze to jakiś żywiec. Po krąpiu jeszcze jakiś sumik metrowy na serek się uczepił.

Po zarzuceniu krąpia szybki wypad na pontonie w okolice przęseł mostu. Już po kilku rzutach siedzi kleń 44cm.

Jako że do zachodu słońca kupa czasu odholowałem klenia do siatki i popłynąłem kilkaset metrów w górę rzeki porzucać woblerkami.
Po kilkunastu minutach nagle mocne uderzenie i ryba muruje ostro do dna i od razu wiedziałem że to sum. Wędka wygięta w pałąk a mimo to po kilku minutach czuję nagle drugie potężne uderzenie i już nie daje się tak łatwo pod pompować. Następne 15 minut i mozolnie pompując pojawia się koło łódki cień z tym że jakiś dziwny. Pompuje i nagle wyłania się z wody ogon suma prawie że pionowo. Trochę dziwacznie w dodatku wcale nie walczy więc skręcam ostrzej kołowrotek, podciągam i nagle aż mi się ciepło zrobiło jak zobaczyłem co wyłoniło się z wody.
Sum którego holowałem wyłonił się z wody od strony ogona ponieważ łbem po prostu nie mógł gdyż znajdowała się ona cała razem z kawałkiem tułowia w ... paszczy ogromnego suma. To był niesamowity widok i choć trwał tylko kilka sekund do końca życia tego nie zapomnę. Prawie że każdy wędkarz zna zdjęcie z neta gdzie szczupak pożera drugiego szczupaka podczas holu ale widzieć coś takiego i to w tym rozmiarze ryby i to na własne oczy a do tego czuć to wszystko na własnej wędce: BEZCENNE.
Kilka sekund i olbrzym zniknął razem z moją zdobyczą w głębinach. Kolejna próba podciągnięcia tego dziwacznego duetu i nagle czuję że coś puściło. Chwilę potem niedoszła ofiara olbrzyma kanibala ląduję w moim pontonie (okazyjnie połamałem wędkę). Łeb cały pozdzierany ale żywy. Po dowiezieniu do brzegu okazuje się że mierzy 120cm i już nawet nie jestem w stanie określić ile miał olbrzym którego dziś okazyjnie trzymałem na kiju koło mojej łajby. O dziwo Mimo holu i poharatanej łepetynki mój okazik po wypuszczeniu żwawo wrócił na głębiny ( de facto to właśnie mu uratowałem życie icon_wink.gif).

Wywozimy klenia. 5 minut po wywiezieniu uderzenie odjazd i kilka chwil potem na brzegu ląduje strasznie gruby 135cm sum o wadze powyżej 20kg.

Miał taki rozdęty bebech że postanowiłem sprawdzić co jadł i do teraz tego żałuje . Wyciągnąłem mu z żołądka jakieś zwierze nieco większe od szczura w stanie silnego rozkładu (następnego dnia wypuszczając go w jego gardzieli zobaczyłem drugie takie same łapki co sugeruje że na przystawkę wtrząchnął całą rodzinkę) co wywróciło nam wszystkim żołądek na drugą stronę. Tylko Łukasz miał odwagę podejść do tego i szybko wyrzucić to do wody bo ja byłem zajęty oglądaniem na trawce mojego obiadu icon_wink.gif
Adrenalina i uśmiech na twarzy gościł cały wieczór. Po zachodzie słońca mocne szarpanie na feederze i wreszcie jest kolejny żywiec którym okazał się krąp 46cm.

Chwilę później (niechronologicznie to be jeszcze się nie wyspałem) wywalamy krąpia i kilkadziesiąt minut potem ostry odjazd. Tnę docinam, opór przepiękny i nagle puścił. To nic będzie następny.
Do samego rana ani brań drobnicy ani brania suma więc odsypiam nieco i po 6:00 z drzemki wyrywa mnie centralka. Dobiegam do kija tnę i siedzi icon_wink.gif Łukasz operuje kamerą nieco zaspany i trzęsący się z zimna jak kiedyś Rafał.
Po doholowaniu i zmierzeniu okazuje się że ma 188cm więc nie jest źle.

Idziemy w lekką kimę a po przebudzeniu zaczynamy się składać. W między czasie standardowo jedna z motorówek pędem wjeżdża w mój ostatni na wodzie zestaw i plecionka przecina nowy detektor icon_sad.gif
Koniec wędkowania w tym tygodniu ale weekend na zawsze pozostanie w pamięci.

Na pamiątkę został nam film z holu suma 188cm

<object width="853" height="505"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/HxSbqCOC-gM&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/HxSbqCOC-gM&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="853" height="505"></embed></object>

Do usłyszenia za tydzień.
Pozdrawiam icon_wink.gif
Wędkarstwo sumowe

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych