Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stawy Hodowlane, Oczka Wodne, Etc

170 odpowiedzi w tym temacie

#1 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 23 luty 2010 - 02:19

W tym temacie prosze o wymiane pogladow i zadawanie pytan dotyczacych stawow, oczek, etc

Wszystkie inne tematy dotyczace zagadnienia, a nic nie wnoszace i powielajace wczesniejsze beda tutaj przenoszone.

pozdrawiam Pawel

#2 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 26 luty 2010 - 10:16

Jako pierwszy zadam pytanie.

Czy zna ktoś dobre sposoby spawania bądź klejenia foli oczkowej??

Chce zakopać swój pierwszy"POLIGON DOŚWIADCZALNY" i stworzyć nowe oczko wodne.
W pierwszym podejściu problemem okazało się uszczelnienie oczka wodnego.
Podchodziłem do tej sprawy wielokrotnie icon_evil.gif Lecz nie skutecznie.

Oczko będzie miało nieregularne brzegi. Wiem że najlepiej z całego kawałka zrobić tylko zaginanie foli nie jest zbyt estetyczne.

Pozdrawiam

#3 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 26 luty 2010 - 19:43

CYTAT(Felix1988 @ pią, 26 lut 2010 - 10:16) Wyświetl post
Jako pierwszy zadam pytanie.

Czy zna ktoś dobre sposoby spawania bądź klejenia foli oczkowej??

Chce zakopać swój pierwszy"POLIGON DOŚWIADCZALNY" i stworzyć nowe oczko wodne.
W pierwszym podejściu problemem okazało się uszczelnienie oczka wodnego.
Podchodziłem do tej sprawy wielokrotnie icon_evil.gif Lecz nie skutecznie.

Oczko będzie miało nieregularne brzegi. Wiem że najlepiej z całego kawałka zrobić tylko zaginanie foli nie jest zbyt estetyczne.

Pozdrawiam

Wiem, ze teraz bardzo popularne sa gotowe formy do oczek- moze warto sie tym zainteresowac??
Byc moze pierwotny koszt bedzie wyzszy jednak, suma sumarum w przyszlosci nie bedziesz mial problemow- z wlasnego doswiadczenia wiem, ze folia z biegiem czasu zostanie naruszona poprzez, chociazby korzenie- tak to mialo miejsce w moim przypadku.

pozdrawiam

#4 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 27 luty 2010 - 14:43

tak ten pomysł przeszedł mi przez głowę lecz niestety w mojej koncepcji to rozwiązanie nie przyniesie skutku.

#5 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 04:52

CYTAT(Felix1988 @ sob, 27 lut 2010 - 14:43) Wyświetl post
tak ten pomysł przeszedł mi przez głowę lecz niestety w mojej koncepcji to rozwiązanie nie przyniesie skutku.

Z czystej ciekawosci-dlaczego forma nie zda egzaminu??

#6 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 07:48

Dość duże rozmiary i nieregularna linia brzegowa. Formy nie będę mógł kształtować no i cena mnie trochę przeraża icon_neutral.gif

#7 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 07:56

CYTAT(Felix1988 @ pon, 01 mar 2010 - 07:48) Wyświetl post
Dość duże rozmiary i nieregularna linia brzegowa. Formy nie będę mógł kształtować no i cena mnie trochę przeraża icon_neutral.gif

W takim razie probowalbym uzyc klejow termicznych - nalezy jednak sprawdzic na poczatku czy nie reaguja z folia.

#8 Pluciu

Pluciu

Weteran

• Members
  • 291 postów

Napisano 01 marzec 2010 - 09:30

Po pierwsze Felix1988 chyba zostało kupić nową folie, a formy gotowe dostępne na rynku mają max.80cm głębokości mogą zamarzać lub ryby mogą nich po prostu nie przezimować (oprócz karasi srebrzystych). Wiem że są kałczukowe maty klejone zapalniczką i mają wytrzymałość bodajże 50 lat, lub zrób starą niezniszczalną konstrukcje żelbetonową. Oczko powinno mieć 120cm głębokości (nawet w zimę temperatura ma +4 stopnia celciusza), w gotowych formach, schodki są po to abyś mógł sadzić róże rośliny te wyrastające nad lustro wodne, i te rosnące pod wodą.

#9 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 03 marzec 2010 - 08:32

Oczko zostanie zakopane i wykopane w nowym miejscu. Więc mogę powiedzieć zaczynam od zera:D Głębokość mojego oczka nie przekracza 50 cm. Na zimę zawsze odławiam ryby i przenoszę do piwnicy.

Koszt formy (ewentualnie taka jakby mi pasowała) 999zł w obi
Koszt Foli 700zł 6x6 w obi

Co do konstrukcji żelbetonowej to nie mam doświadczenia;/
1 czy pod wylewkę dawać folie
2 jak to uszczelnić

Z samą technologia nie będę miał problemu;p

#10 marian155

marian155

Weteran

• Members
  • 424 postów

Napisano 03 marzec 2010 - 08:40

pod wylewkę nie musisz dawać foli, natomiast już pod główną warstwę jak najbardziej.
myślę,że jak będzie to dobrze wylane, nie ma potrzeby uszczelniania.

Użytkownik marian155 edytował ten post 03 marzec 2010 - 08:46

#11 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 03 marzec 2010 - 15:31

to znaczy proponujesz:

Wylewka
folia
Wylewka??

#12 marian155

marian155

Weteran

• Members
  • 424 postów

Napisano 03 marzec 2010 - 21:42

tak dokładnie tak jak myślisz. w pierwszej warstwie tez warto zrobić przerwy dylatacyjne aby zmniejszyć pękanie. Można też wylać jedną "wylewkę" warto wtedy zagęścić podłoże i również położyć folię .

#13 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 03 marzec 2010 - 23:02

tylko teraz pytanie co będzie tańsze??

A ewentualne pomalowanie powierzchni chlorokauczukową farbą??

#14 marian155

marian155

Weteran

• Members
  • 424 postów

Napisano 04 marzec 2010 - 08:53

tańsza na pewno będzie jednowarstwowa wylewka. Mniejsza ilość materiału, trzeba tylko doliczyć koszty wypożyczenia "żabki" bądź zagęszczarki(koszt ok.100zl) chyba, że taki sprzęt posiadasz. Z tym farbami niestety nie miałem do czynienia więc może wypowie się ktoś inny.

#15 Felix1988

Felix1988

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 04 marzec 2010 - 16:23

doszedłem do wniosku że przeprowadzę testy przepuszczalność. Kilka małych pojemników wykonanych w różnych technologiach.
Wyniki przedstawię na forum:D

#16 Wojtek.G

Wojtek.G

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 13 kwiecień 2010 - 12:59

Ja w oparciu o moje doświadczenia, uważam że najlepsza jest geomembrana. Pozwala ona lepiej dopasować kształt oczka do naszych potrzeb, a jeśli ktoś koniecznie chce zrobić wylewkę to można jej użyć jako zabezpieczenie przed przepuszczaniem wody. Obecnie ceny są atrakcyjne, a materiał lepszy niż kilka lat temu.
P.S. Ale i tak z niecierpliwością czekam na wyniki testów użytkownika Felix1988.

#17 2tomo1

2tomo1

Początkujący

• Members
  • 3 postów

Napisano 16 kwiecień 2010 - 19:48

Witam. Na poczatek moze przedstawie jak wyglada sprawa ... wraz z grupka znajomych postanowilismy zarybic miejscowy stawek ktorego wymiary to mniej wiecej 30 na 30 i glebokosci do 3m. Z racji tego ze to ja jestem pomyslodawca a wiedza na temat tego typu przedsiewziecia u mnie jest na niskim poziomie szukam rady fachowcow odnoscie ile ryb do takiego zbiornika wpuscic?? jakie ?? czym najlepiej karmic?? i jesli ktos sie orientuje w cenach narybku tez taka informacja by mniebardzo zadowolila ( średnio) . W stawie tym sa juz jakies karasie i szczupaki nie wiem ile ale nie ma ich za duzo( szczupaki)

#18 Tricu

Tricu

Weteran

• Members
  • 167 postów

Napisano 17 kwiecień 2010 - 13:22

Stawik nie jest mały. W moim rejonie woj. Mazowieckie to karp taki 10/sztuk na 1kg kosztuje 16zł, Lin 20zł za kilogram, karaś 7zł za kilogram, dosyc drogi jest amur którego jest mało u handlarzy. Zarybianie stawu nie jest tanie, ale jak jest was z 5 osób i każdy da po 200/300zł to kupicie juz wystarczająco ryby. Ja bym proponował: karpia, lina, płoć i ewentualnie amura icon_smile.gif

#19 2tomo1

2tomo1

Początkujący

• Members
  • 3 postów

Napisano 17 kwiecień 2010 - 15:53

a ile to jest "wystarczajaco" ryby na taki staw ?? nie mozna jej wpuscic za malo ani za duzo... jakies dalsze porady koledzy ?? icon_wink.gif

#20 marian155

marian155

Weteran

• Members
  • 424 postów

Napisano 17 kwiecień 2010 - 18:26

odpuść sobie karasia na razie icon_smile.gif

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych