Skocz do zawartości

Zdjęcie

Okoń I Sandacz Po Amerykańsku.

21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 23 styczeń 2010 - 13:19

Ze względu na coraz czesciej pojawiające się pytania na temat metod połowu zza oceanu postanowiłem je nieco opisać. Jak wiadomo przez ostatnie kilka lat pojawiło się wiele nowych dziwnych gum służących do połowu Bassów wielkogębowych. Nie było by w tym nic interesującego gdyby nie fakt ze owe metody sprawdzają się w Europie zachodniej przy połowach rodzimych drapieżników jakimi są Okonie czy sandacze. Aczkolwiek wszystko co nowe nie zawsze bywa interesujące. Bo po co Pan Jurek ma łapać na jakieś gumowe dziwadła skoro na paproszka zawsze się coś uwiesi. Jednak ciekawość ludzka wygrywa i chęć przekonania się na własnej skórze co do skuteczności owych metod prowadzi nas do pobliskiego sklepu wędkarskiego. W samym sklepie stoimy jak slup soli bo niby co to ma być jakiś DropShot, Texas Rig, Karolina Rig czy już w ogóle brzmiące jak z bajek Lema Neko i Wacky rig.

Z czym to się je:

WSKAZÓWKA: Do niżej podanych metod wskazane jest używania Fluorocarbonu.

Potrzebne Materiały do niżej opisanych zestawów:

Od lewej: Drop shot hak, Downshot, Wide Gap, 2 x Standout, Wide gap, Triangle offset

Ciezarki Drop Shot

Haki offsetowe, olowie do T i C-Rig, Fluorocarbon, szklane perly.

Drop Shot Metoda stworzona do stacjonarnego obławiania interesujących dołków, rynien itp. Normalna gum na główce śmignie drapieżnikowi przed pyskiem w kilku podskokach i jeśli ten akurat nie zamierza ruszać się z miejsca po prostu ja zignoruje. Podanie zestawu Drop Shotowego ma na celu przytrzymanie przynęty w jednym miejscu na dłuższą chwile. No bo przecież każdy drapieżnik lubi łatwa zdobycz i nie oprze się wesoło podrygującej imitacji raka, rybki czy robala przed samym nosem. Podana przynętę sprowadzamy na same dno i lekkimi ruchami szczytówki wprawiamy ja w ruch co jakiś czas zostawiając ja w bezruchu. Zestaw do metody Drop Shot rożni się nie znacznie od zestawu z tzw bocznym Trokiem Ciężarek ołowiany w kształcie Łezki, pałeczki, czy okrągły spoczywa na samym dole zestawu powyżej jest umocowany uzbrojony w przynętę hak. Haki dobieramy do przynęty która zamierzamy łowić. Najczęściej są to zwykle haki Drop Shotowe, Offset, Wide Gap czy Stand out.

Więcej Informacji tu http://www.splawik.c...op_Shot___23190

VSRyFL0KZQ8

Texas Rig Kolejna metod ma ułatwić bez oporowe zassanie przynęty przez ostrożne ryby. Ogromnym plusem tej metody jest przynętę zbroimy anty zaczepowo chowając grot haka w przynęcie. Po zarzuceniu zestawu dajemy opaść mu dno po czym delikatnymi skokami czy ślizgnięciami prowadzimy pod dnie. Ołów i szklana perła ciągle uderzając o siebie prowokując w ten sposób wydobytym dźwiękiem. W letnich miesiącach zestaw można prowadzić agresywniej wykonując większe skoki.

5h-GD2QP5hw

v2w13zVJIGs

Carolina Rig Jest z przerobiona wersja zestawu Texas Rig. Przeróbka polegała na dodaniu ok. 40cm przyponu. Ma na to na celu zwolnienie opadu przynęty oraz zwiększenie jej możliwości ruchowych. Metoda ta sprawdza się jeśli drapieżniki są leniwe w letnich miesiącach czy podczas zimy. Przynętę prowadzimy lekkimi skokami co jakiś czas robiąc przerwę na kilka sekund.

Wacky Rig Na takim montażu podajemy długie i giętkie robale. Przynęty są bardzo proste i śmiało by się twierdzić ze taki zwykły robal nie posiadający akcji nie będzie skuteczny. Nic bardziej błędnego bo przecież nie rzadko na czerwone robaki trafiają się grube okonie czy rzadziej niezły sandacz. Wprawiony w ruch robal wibruje i tańczy na wszystkie co strony co bardzo skutecznie prowokuje drapieżniki.

Różne warianty zestawów do Wacky Rig.

rT3N5TjKNhg

RM6ggCPZF8U

Neko Rig To nic innego jak Wacky Rig z wkręconym ciężarkiem na jednym końcu. Poleca się używania przynęt posiadających we wewnątrz komorę powietrzna. Nie obciążany robal czy imitacja raka będzie pływała ale gdy na jednym z końców znajdzie się ołów wtedy przynęta będzie stała pionowo co znacznie ułatwia zassanie jej przez drapieżnika. Prowadzimy bardzo krótkimi nie za mocnymi skokami co jakiś czas robiąc przerwę na kilka sekund. Nie poleca się stosowania tej metody na łowiskach gdzie dno usypane jest z kamieni gdyz nie ciężko o zaczep.

QfuEyXXPv7c

8lWhCUtWEY0

Myślę ze udało mi się przybliżyć i zachęcić do stosowania wyżej wymienionych metod. Sprawdzają się one doskonale na wodach o dużej presji wędkarskiej i bywają często kluczem do sukcesu. Osobiście najczęściej stosuje Texas Rig choć mój arsenał przynęt ciągle powiększam i w sezonie 2010 będę łowił każda z wyżej wymienionych. Życzę miłego czytania i zachęcam do dyskusji.

http://Drop_Shot___23190

Poniżej zdjęcia gumek których używam osobiście.

Użytkownik Gugcio edytował ten post 24 styczeń 2010 - 14:38

#2 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 23 styczeń 2010 - 15:17

Ciekawy artykuł icon_smile.gif musiałbym sie w koncu przekonac do tej metody bo narazie tak jak Pan Jurek jestem amatorem paproszka icon_mrgreen.gif icon_razz.gif
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#3 Marcin13

Marcin13

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 23 styczeń 2010 - 15:51

dobrze opisałeś tą metodę łowienia jak lód stopnieje to spróbuję icon_biggrin.gif
Gdy człowiek chce upolować tygrysa,
nazywamy to sportem;
gdy tygrys chce upolować człowieka,
mówimy o okrucieństwie

#4 Pistolecik

Pistolecik

Weteran

• Members
  • 120 postów

Napisano 23 styczeń 2010 - 19:13

bardzo interesujące, najbardziej podobało mi się Neko i Wacky Rig icon_mrgreen.gif

#5 Mikros

Mikros

Weteran

• Members
  • 210 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 14:14

Ogólnie to miło się czyta, wszystko spasowane jak trzeba ,bardzo ładny artykuł .Pozdrawiam Damian
"Wędkarstwo to sposób na życie "

#6 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:31

@ Gugcio dobra robota.

#7 jupsik

jupsik

Weteran

• Members
  • 226 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 19:55

ja tez jestem juz zaszczepiony

#8 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 21:33

@Tracjan Dzieki icon_wink.gif

Ciesze sie panowie ze zainteresowanie wzrasta icon_smile.gif . Sam na poczatku bylem bardzo sceptyczny do pierwszego pasiaka icon_biggrin.gif . Staram sie uzywac przynet nie mniejszych jak 6cm do max 12cm. Brania moze sa i rzadsze ale i rybki sa wieksze. Do tej pory nie padl mniejszy pasiak jak 24cm a lapalem kilka razy, bo na porzadnie zaczelem sie w to bawic pod koniec pazdziernika icon_smile.gif . Bede wklejal tu fotki nowych gum jak i zlapanych ryb by zachecic wiekszosc ilosc milosnikow "pasiastych Irokezow" .

Na szybko wygrzebalem jakies 2 fotki co by nie bylo ze pisze a w praktyce nie umiem tego wykorzystac. jak widac mozna z powodzeniem stosowac texasa czy caroline do twisterkow. Ja uzywalem 4cm do 6cm i rowniez okonie sie potrafily oprzec. Oprocz tego mam zawsze pudlo z paprochami w 15 roznych kolorach i kombinacjach icon_biggrin.gif

zdr

Załączone miniatury

• DSC03812.jpg
  • DSC03747.JPG

Użytkownik Gugcio edytował ten post 24 styczeń 2010 - 21:36

Homemade pracownia G-rod madafaka killa ;D

#9 bobesku

bobesku

Szajbus

• Members
  • 3273 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 21:54

haha a ten pierwszy okonesku chyba czołówkę miał z kimś bo taki pysk wgniecony jakiś:D

#10 Mikros

Mikros

Weteran

• Members
  • 210 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 22:06

okoń miał starcie ze szczupłym ;> ładne rybki ,Czy te metody sprawdzą sie na zarośnięte łowiska?

#11 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 22:15

Mikros te metody sa przedewszystkim na zarosniete lowiska icon_wink.gif

A okonkowi pyszczek w kamieniach sie schowal i taki efekt icon_biggrin.gif

#12 Mikros

Mikros

Weteran

• Members
  • 210 postów

Napisano 24 styczeń 2010 - 22:36

CYTAT(Gugcio @ pon, 25 sty 2010 - 01:15)  
Mikros te metody sa przedewszystkim na zarosniete lowiska icon_wink.gif

A okonkowi pyszczek w kamieniach sie schowal i taki efekt icon_biggrin.gif

to cięzarek idzie po zaroślach ?

#13 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 05:30

CYTAT(Mikros @ nie, 24 sty 2010 - 22:36)  
to cięzarek idzie po zaroślach ?

Poogladaj filmy instruktazowe- bo delikatnie mowiac nie chodzi tu o ciaganie.

#14 jupsik

jupsik

Weteran

• Members
  • 226 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 08:34

mam tylko jedno pytanie czy to sie prowadzi jak drop shot w jednym miejscu sie bawisz i potem skok czy tez caly czas szurasz po dnie????

#15 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 14:12

@Mikros metody te sprawdzaja sie na zarosnietych wodach ze wzgledu na to ze szpic haka chowasz w przynecie (patrz filmiki/zdjecia) przez to zmniejsza sie czepiliwosc.

@jupsik w kazdej metodzie masz opisane jak prowadzic
CYTAT
Po zarzuceniu zestawu dajemy opaść mu dno po czym delikatnymi skokami czy ślizgnięciami prowadzimy pod dnie. Ołów i szklana perła ciągle uderzając o siebie prowokując w ten sposób wydobytym dźwiękiem. W letnich miesiącach zestaw można prowadzić agresywniej wykonując większe skoki.
chocby tu, zacytowane z opisu o Texasie icon_wink.gif

Użytkownik Gugcio edytował ten post 25 styczeń 2010 - 14:12

#16 Mikros

Mikros

Weteran

• Members
  • 210 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 14:16

Tak rozumiem co napisałeś ,ale ciężarek może zbierac glony (nawet pałeczka)

#17 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 14:19

to raczej bedzie nie uniknione. choc ksztalt ciezarka ulatwia przeslizgiwanie sie i napewno mnie zielska sie uwiesi jak na jigu z kopytem czy twisterem icon_wink.gif

#18 Mikros

Mikros

Weteran

• Members
  • 210 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 14:22

Tak masz racje ,że mniej ,ale zawsze to może przeszkadzac

Użytkownik Mikros edytował ten post 25 styczeń 2010 - 14:23

#19 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 18:43

CYTAT(Mikros @ pon, 25 sty 2010 - 14:22)  
Tak masz racje ,że mniej ,ale zawsze to może przeszkadzac

Przy zalozeniu, ze ciezarek zbiera flore podowdna i to przeszkadza w wedkowaniu - wszelkiego rodzaju odmiany trokow nie maja racji bytu. Tak wiec proponuje nie przejmowac sie tymi niuansami i poprobowac bo warto.

#20 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 26 styczeń 2010 - 21:37

Dzis drobne zakupy. Szczegoly w kupione dzisiaj icon_wink.gif

KLIK

Udalo mi sie jakos Upchac calosc w jednym pudle icon_smile.gif chyba musze jeszcze jakies kupic bo sie powoli ciasno robi.

Użytkownik Gugcio edytował ten post 29 styczeń 2010 - 21:00

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych