Skocz do zawartości

Zdjęcie

Projekt Studencki - Wyrzutnia Pokarmu

31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Esond

Esond

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 29 październik 2009 - 15:37

Jako że to mój pierwszy post chciałem powitać wszystkich Forumowiczów. icon_smile.gif

Jestem studentem Politechniki i mam do zaprojektowania urządzenie do wyrzucania pokarmu dla ryb.

Jestem na etapie gromadzenia danych o produkcie i chciałem prosić o pomoc w tym zakresie.

Chodzi mi o opinie i uwagi na temat wspomnianego produktu m.in. czego wędkarz oczekuje od takiego urządzenia (funkcje, koszt, materiały i inne) oraz opinie dotyczące warunków użytkowania (zasięg, wymiary, ciężar, pogoda, jak często potrzeba tego użyć itp.), jako że bez rozpoznania potrzeb konsumenta projekt nie ma prawa zakończyć się powodzeniem icon_razz.gif

Jeśli takie urządzenie istnieje również prosiłbym o podanie nazwy bądź linka.

Wszelkie opinie będą niezmiernie pomocne i zapraszam do komentowania lub zadawania pytań.

Pozdrawiam Esond!

#2 radkacz

radkacz

Szajbus

• Members
  • 1354 postów

Napisano 29 październik 2009 - 16:17

Nie robisz sobie jaj icon_smile.gif było by to ciekawą alternatywą dla wywożenia zanęty łodziami. Wędkarzom najczęściej zalezy na tzw nęceniu punktowym. Jeśli uda Ci się stworzyć urządzenie tanie lekkie i najważniejsze precyzyjne. To z pewnością znajdą się nabywcy.

#3 MArcyl

MArcyl

Weteran

• Members
  • 104 postów

Napisano 29 październik 2009 - 16:19

Najważniejsze to żeby było precyzyjne i trwałe ( nie rozpadło sie po pierwszym uzyciu). Dobrze by było gdyby było lekkie i nie zajmowało dużo miejsca

#4 baran88

baran88

Weteran

• Members
  • 448 postów

Napisano 29 październik 2009 - 16:24

Powinno być co najważniejsze trwałe, żeby przy pierwszym uzyciu się nie rozpadło, powinno działać bez względów na warunki atmosferyczne, najlepiej składane żeby zajmowało mało miejsca w transporcie. Odległość na jaką powinno działać to jakieś max 150m, 200m, z możliwością jej regulacji.

Użytkownik baran88 edytował ten post 29 październik 2009 - 16:25

#5 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 29 październik 2009 - 16:25

Kiedyś w gazecie Wędkarz Polski, taki wynalazek pokazywał pewien Pan. Była to pneumatyczna armatka, wyrzucająca jednakowe kulki mocno sklejonej zanęty(do produkcji tychże kulek służyła specjalna praska o dużym nacisku)

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#6 Kyzak

Kyzak

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 29 październik 2009 - 17:34

CYTAT(Esond @ czw, 29 paź 2009 - 14:37)  
Jestem studentem Politechniki i mam do zaprojektowania urządzenie do wyrzucania pokarmu dla ryb.

A możesz napisać której politechniki ewentualnie jaki kierunek? Ja tam na Poznańskiej projektuję podnośniki motoreduktory icon_smile.gif

#7 radkacz

radkacz

Szajbus

• Members
  • 1354 postów

Napisano 29 październik 2009 - 17:34

Musiało by to być zaopatrzone w czujniki wiatru, żeby wziąć pod uwagę zmieniające się zały czas warunki atmosferyczne na łowisku. Najważniejsza w tym jest precyzja rzutu, więc wiatr trza na bank uwzględnić!

#8 Esond

Esond

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 29 październik 2009 - 19:25

CYTAT(Kyzak @ czw, 29 paź 2009 - 17:34)  
A możesz napisać której politechniki ewentualnie jaki kierunek? Ja tam na Poznańskiej projektuję podnośniki motoreduktory icon_smile.gif

Z Wrocławia. Ten projekt nie jest stricte projektem konstrukcyjnym, gdyż studiuję Zarządzanie i Inżynierię Produkcji i mam do zrobienia tą maszynkę (jako konstukcję), badanie rynku i sprzedaż (jako działania marketingowe) i produkcję (czyli wyposażenie zakładu i montaż). Takie coś nam zadali żeby umilić nam czas. icon_rolleyes.gif Ale dość o tym icon_wink.gif przejdę do komentarzy.

Precyzja, trwałość i łatwość w przenoszeniu - bardzo fajne spostrzeżenia. Martwi mnie tylko ten zasięg 200m, może ktoś potwierdzić czy tak daleko trzeba? No i lepiej żeby kulka po trafieniu w odpowiednie miejsce była jednolita czy rozproszona?

Bardzo dziękuję za dotychczasowe posty i jestem otwarty na nowe pomysły.

#9 SławomirJ

SławomirJ

Szajbus

• Members
  • 1855 postów

Napisano 29 październik 2009 - 19:55

Jak kule z zanętą to niech by miało zasięg 70 metrów coś jak katapulta icon_biggrin.gif z regulacją zasięgu żeby było można przestawiać np: z 10 metrów do 70 metrów.

#10 igorziom12

igorziom12

Weteran

• Members
  • 168 postów

Napisano 29 październik 2009 - 19:57

Lepiej żeby kulka oczywiście była nadal jednolita i w całości,a le z tym to na pewno będą problemy, co do odległości, ja sam nie łowię nigdy tak daleko, od brzegu, ale na pewno są tacy. Najważniejsza jest precyzja i właśnie wcześniej wymieniona jednolitość kuli zanętowej.

#11 jinx_da_cat

jinx_da_cat

Weteran

• Members
  • 834 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sport, motoryzacja

Napisano 30 październik 2009 - 12:11

Takie "urządzenia" już są. Np. proca wędkarska i kobra. Myślę, ze mógłbyś zastosowac podobny mechanizm działania któregoś z tych urządzeń lub nawet połączyc oba w jedno. Najważniejszą rzeczą dla wędkarza w takim przypadku jest prostota konstrukcji i niezawodnośc. No i oczywiście rozmiary.
Mam jednak pytanie do kolegi Esond: czy przypadkiem nie chodzi o mechanizm do rozrzucania karmy dla ryb ale w gospodarstwach rybackich? Takie urządzenia widziałem na stawach hodowlanych. Była to maszyna stacjonarna z elektronicznym ustawieniem czasu skarmiania o określonej porze wyrzucająca do wody określoną dawkę karmy - w tym przypadku granulatu który był wyrzucany na sporą odległośc strumieniem powietrza z kompresora. Ustrojstwo zupełnie nieprzydatne do zastosowania w wędkarstwie...
www.przyjacielerudawy.pl
To co nie jest zabronione to jest dozwolone. Czego nie zabrania prawo tego nie pozwala wstyd!

#12 Esond

Esond

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 30 październik 2009 - 13:06

Mogę prosić o jakieś linki do wspomnianych proc, katapult czy kobr (hm ale dziwna nazwa).

Mechanizm do rozrzucania karmy dla ryb w gospodarstwach rybackich jest interesujący ale jak sam zauważyłeś @jinx_da_cat to jest stacjonarne a ja chciałbym zrobić coś mniejszego i przenośnego żeby w 1 semestr nauki to zakończyć i móc przedstawić na zaliczenie. Nikt od nas nie wymaga Bóg wie czego hehe

Co myślicie np o cenie, estetyce itp? Czy jest potrzeba aby urządzenie działało w nocy (w ogóle czy ktoś łowi w nocy icon_wink.gif bo ja za bardzo nie wiem). Czy mielibyście jakieś wymagania co do zastosowanych materiałów, szybkości reakcji i gotowości do działania, serwisie bądź obsłudze? (nie mogę podawać za bardzo przykładów bo nie chcę nic sugerować albo ograniczać pomysłów)

Dzięki

#13 radkacz

radkacz

Szajbus

• Members
  • 1354 postów

Napisano 30 październik 2009 - 13:46

Są to urządzenia manualne, napędzane siłą ludzkich mięśni icon_smile.gif np.

#14 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 30 październik 2009 - 13:51

Od góry:
1 Rakieta zanętowa wyrzucana przy pomocy bardzo mocnego wędziska(spod)
2 i 3 kobry to rzucania kulek proteinowych
4 Proca wędkarska
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#15 baran88

baran88

Weteran

• Members
  • 448 postów

Napisano 30 październik 2009 - 15:14

No fakt trochę przesadziłem z ta odległością, gdyż na taką dużo bardzo trudno będzie o precyzje, estetyka nie jest ważna (przynajmniej dla mnie), a cena hmmmmm.... trudno powiedzieć, to zależy od ciebie czy chcesz zrobić sprzęt "specjalistyczny" drogi, gdyż np. karpiarze posiadają dość drogi sprzęt (popatrz sobie na ceny dobrych wedzisk i kołowrotków), chyba że ma to być urządzenie dla "każdego" wtedy cena nie może być zbyt wysoka, ale za to zwiększy się ich sprzedaż...

#16 Esond

Esond

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 31 październik 2009 - 00:23

@radkacz dzięki za foto.
@ PasiastyIrokez:) dzięki za info
@baran88 dobre spostrzeżenia - dzięki

Zapraszam do dalszej wymiany poglądów

#17 p0g

p0g

Wędkarz

• Members
  • 23 postów

Napisano 31 październik 2009 - 03:25

hm. do wyrzucania kul na bardzo duze odleglosci zeby sie nie rozwalaly, moze by mozna bylo uzyc woreczki rozpuszczalna pva ?;] no i jesli juz mowa o dalekich wyrzutach kulami np. 100 metrow to musialy by to byc kule odpowiednio ciezkie (bo mala kulka na taka odleglosc raczej nie poleci, wiec kule musialy by byc conajmniej jak pilka tenisowa co sie wiaze z waga). idac dalej to musialo by byc to przede wszystkim 'bezpieczne' urzadzenie dla wedkarza :] bo jednak jakis tam mechanizm w tym urzadzeniu bedzie musial dzialac z duza sila wyrzutu. powinno byc tak ze ciche w dzialaniu co by ryb nie wyploszyc i nie zdenerwowac innych wedkarzy :]

Użytkownik p0g edytował ten post 31 październik 2009 - 03:35

#18 Esond

Esond

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 31 październik 2009 - 17:29

Racja, racja icon_smile.gif

#19 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 31 październik 2009 - 22:34

CYTAT(SławomirJ @ czw, 29 paź 2009 - 20:55)  
Jak kule z zanętą to niech by miało zasięg 70 metrów coś jak katapulta icon_biggrin.gif z regulacją zasięgu żeby było można przestawiać np: z 10 metrów do 70 metrów.

Myślę, że optymalny pożądany zasięg to przedział od 30-80 m. Bliższe odległości są opanowane przez inny sprzęt, natomiast im dalsze tym większe problemy w opanowaniu choćby celności.

Czytając pomysły w niektórych postach:
chciałbym zwrócić, uwagę że sprzęt w rodzaju pocisków z własnym napędem rakietowym, własnym sterowaniem, naprowadzaniem laserowym lub GPS, które można odpalać z okna własnego domu będą raczej poza zasięgiem finansowym i zwykle wymagają stosownych zezwoleń MSW.

Ten post jest moją subiektywną w tej chwili opinią mimo chęci zachowania obiektywizmu. Nie może on służyć przeciwko mnie w następnych po tym terminie, gdyż zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#20 karpik888

karpik888

Weteran

• Members
  • 289 postów

Napisano 02 listopad 2009 - 22:10

Ja podczas wakacji wykozystalem pistolet do paintballa do wystrzeliwania kulek proteinowycch rozmiaru niestety nie pamietam.Mysle ze jezeli chcial bys stworzyc cos czym mozna wyzucac tylko kulki to jest to bardzo dobra mysl.Urzadzenie bylo celne do około 100 m a dalej gdy probowalem wystrzelic to wiatr byl za silny i zwiewalo kulke.

Edit

Dodam ze dorobilem sobie zawór pomiedzy butla z gazem a pistoletem i jakos moglem regulowac to na jaka odleglosc poleci ale oczywiscie nie do cm.Ale lepiej tak niz walenie w ciemno

Użytkownik karpik888 edytował ten post 02 listopad 2009 - 23:51

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych