Skocz do zawartości

Zdjęcie

Akumulator Żelowy Vs Akumulator Głebokiego Rozładowania

31 odpowiedzi w tym temacie

#21 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 18 październik 2012 - 20:13

akumulator samochodowy nadaje sie do silnika tyle ze zalezy od ciebie kiedy go zniszczysz.
Jezeli będziesz go rozładowywał do końca to 5 ladowań i do kosza, jeżeli będziesz kontrolował rozładowanie i napięcie nię będzie bardzo spadać poniżej 12v to może sezon wytrzyma, ale to jest wszystko sztuka dla sztuki. lepiej kupić tanią zelówkę albo kwasiaka przystosowanego do glębokich rozładowań i mieć spokój na kilka lat.

#22 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 18 październik 2012 - 21:34

CYTAT(wiselka @ wto, 16 paź 2012 - 10:59)  
Ja nie patrząc na podpowiedzi kolegów i całej masy artykułów i zapewnień producentów, zdecydowałem się na zestaw chyba najlepszej firmy na rynku. silnik minn kota traxxis 55lb i aku minn kota 100ah dają rade.
mam juz rok i jestem zadowolony.
....
wiadomo cena aku minn koty nie jest mała ale ja wole nie oszczędzać.

TAK TAK ... słusznie słusznie .... nie wolno wierzyć zapewnieniom producentów...

... tylko jakim sposobem przy takiej przebiegłości kupiłeś akumulator firmy która nie produkuje akumulatorów ...

... tak się składa, że tzw. akumulatory MINN KOTA w rzeczywistości produkowane są przez firmę Trojan Battery Company firma MINN KOTA udzieliła tylko zgody na sygnowanie własnym logo części produktów firmy Trojan Battery.
A jak wiadomo za nalepkę z fajnym logo trzeba bulić drożej, bo marka ma swoją wartość.

Jakie uderzające podobieństwo icon_eek.gif

Użytkownik Darczez edytował ten post 18 październik 2012 - 22:10

Ten post jest moją subiektywną w tej chwili opinią mimo chęci zachowania obiektywizmu. Nie może on służyć przeciwko mnie w następnych po tym terminie, gdyż zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#23 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów
  • Zainteresowania:Grunt, Spławik,Spinning

Napisano 19 październik 2012 - 07:32

Dwóch na pięciu sprzedwaców odradziło mi Trojana. Ma tylko rok gwarancji i mają na nie sporo zwrotów ;( Poza tym to wersja Marine a nie do końca "żelówka" w pełnym tego słowa znaczeniu.
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#24 wiselka

wiselka

Weteran

• Members
  • 791 postów

Napisano 19 październik 2012 - 09:19

CYTAT(Darczez @ pią, 19 paź 2012 - 01:34)  
TAK TAK ... słusznie słusznie .... nie wolno wierzyć zapewnieniom producentów...

... tylko jakim sposobem przy takiej przebiegłości kupiłeś akumulator firmy która nie produkuje akumulatorów ...

... tak się składa, że tzw. akumulatory MINN KOTA w rzeczywistości produkowane są przez firmę Trojan Battery Company firma MINN KOTA udzieliła tylko zgody na sygnowanie własnym logo części produktów firmy Trojan Battery.
A jak wiadomo za nalepkę z fajnym logo trzeba bulić drożej, bo marka ma swoją wartość.

Jakie uderzające podobieństwo icon_eek.gif

Wiedziałem i wiem że minn kota to trojan i że jest droższy od trojana ale jak swiatowej klasy firma nalepia na coś swoje logo to oczywiście ma z tego zyski i nie chce żeby jej dobre opinia na rynku zeszła na psy. tak samo są produkowane wszystkie sprzęty wedkarskie i nie tylko. Klepią to te same fabryki w chinach tylko materiały i dokładnośc wykończenia szczegułów jest inna. Poza tym obudowa to nie akumulator, akumulator to wnętrze. Ja jestem z mojego zadowolony, działa dobrze, nie widzę strat na pojemności. I tak każdy kupi to co uważa ja tylko pisze o moim doświadczeniu z minn kotą.

CYTAT(arek2202 @ pią, 19 paź 2012 - 11:32)  
Dwóch na pięciu sprzedwaców odradziło mi Trojana. Ma tylko rok gwarancji i mają na nie sporo zwrotów ;( Poza tym to wersja Marine a nie do końca "żelówka" w pełnym tego słowa znaczeniu.

Ten trojan to nie żelówka tylko kwasiak głebokiego rozładowania, a to całkiem co innego. Ja jak kupowałem aku to pytałem gościa ze sklepu o to jakie są różnice miedzy tymi rodzajami aku i odnośnie używania nie ma żadnych, jedna jest różnica przy ładowaniu, żelówke raz źle naładujesz i do kosza a kwasiaka głębokiego cyklu już nie tak łatwo popsuć.

Zasada jedna się sprawdza na pewno przy każdym aku do silnika, im więcej prądu w nim zostanie tym dłużej będzie nam służył. Ja wyznając tą zasadę kontroluje rozładowanie i jak miernik mówi że jest koniec pływania to jest konieć a nie że jeszcze kawałek sobie popłynę. I zawsze pierwsze co robie po takim wypadzie to podpinam aku pod ładowarke i zostawiam do pełnego naładowania.

Użytkownik Kamil Z. edytował ten post 19 październik 2012 - 09:38

#25 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 19 październik 2012 - 18:41

Wróćmy może do podstaw:

Po pierwsze - zarówno akumulator żelowy jak i kwasiak głębokiego rozładowania należą do grupy akumulatorów kwasowo-ołowiowych z elektrolitem.

Po drugie - w kwasiaku elektrolit jest w postaci płynnej, w żelowym w postaci żelu (stąd nazwa)

Po trzecie - Akumulatory z ciekłym elektrolitem wymagają kontroli i uzupełniania poziomu elektrolitu. Zaleca się aby sprawdzać ten poziom raz w miesiącu aby zorientować się jak szybko ubywa elektrolitu w zależności od sposobu ładowania, temperatury zewnętrznej i zastosowania akumulatora.

Do uzupełniania poziomu należy używać wyłącznie wody destylowanej. Nie wolno dodawać kwasu do akumulatora.

Płyty akumulatora nigdy nie powinny wystawać powyżej poziomu elektrolitu. Jeżeli w trakcie sprawdzania akumulatora okazało się że płyty wystają powyżej poziomu elektrolitu należy najpierw zalać akumulator do górnego poziomu płyt, naładować akumulator a dopiero później uzupełnić elektrolit do wymaganego poziomu.

Poziom elektrolitu uzupełniamy po kompletnym naładowaniu akumulatora. Nie należy przekraczać zalecanego poziomu elektrolitu.

Akumulatory żelowe są całkowicie szczelne i bezobsługowe, mogą pracować w każdej pozycji, nie wymagają jakiejkolwiek kontroli żelu (eletrolitu)

Po czwarte - Akumulatory kwasiaki i "żelowe" mają różne charakterystyki samorozładowywania się w trakcie przechowywania. Akumulator kwasowy traci około 13 % swojej pojemności w miesiącu w trakcie składowania, podczas gdy akumulatory żelowe i AGM tylko 1-3 %.
W czasie dłuższego składowania sprawdzać należy napięcie. Jeżeli pojemność akumulatora spadnie poniżej 70 % należy akumulator doładować.

Po piąte - akumulatory żelowe wymagają specjalnych mikroprocesorowych ładowarek (zwykle zasilaczy impulsowych), które kontorolują poziom naładowania i po 100 % naładowaniu zmniejszają prąd i napięcie do poziomu konserwacyjnego gdyż przeładowanie doprowadzi do uszkodzenia akumulatora.
Kwasiak można ładować zwykłym prostownikiem, w przypadku przeładowania dochodzi do szybkiego parowania elektrolitu (niebezpieczeństwo zatrucia oparami), możemy używać również znacznie bezpieczniejszych ładowarek mikroprocesorowych.

Każdy może wybrać to co mu lepiej pasuje. Zarówno aku żelowy jak i kwasiak głębokiego rozładowania przy prawidłowej eksploatacji wystarczyć powinien na kilkaset wypraw.

Ceny zbliżone ok 650 - 750 zł za aku 100 Ah

Użytkownik Darczez edytował ten post 19 październik 2012 - 18:51

Ten post jest moją subiektywną w tej chwili opinią mimo chęci zachowania obiektywizmu. Nie może on służyć przeciwko mnie w następnych po tym terminie, gdyż zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#26 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów

Napisano 20 październik 2012 - 12:55

CYTAT(Darczez @ pią, 19 paź 2012 - 19:41)  
Ceny zbliżone ok 650 - 750 zł za aku 100 Ah

Z tym się tylko nie zgodzę, bo w Poznaniu są one na poziomie 800-1200 zł ! A ładowarka (solidna) 250-350 zł. Faktem jest, że w Poznaniu jakoś wszytsko mają droższe niż cała Polska icon_wink.gif

Ja zdecyduję się na tego, o którym mówiliśmy - czyli żelówkę "toyamopodobną".
Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym,ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#27 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 20 październik 2012 - 19:56

CYTAT(arek2202 @ sob, 20 paź 2012 - 13:55)  
Z tym się tylko nie zgodzę, bo w Poznaniu są one na poziomie 800-1200 zł ! A ładowarka (solidna) 250-350 zł. Faktem jest, że w Poznaniu jakoś wszytsko mają droższe niż cała Polska icon_wink.gif

Ja zdecyduję się na tego, o którym mówiliśmy - czyli żelówkę "toyamopodobną".

Masz rację - podane ceny sprawdziłem na przypadkowej stronie internetowej i nie uwzględniałem choćby kosztów przesyłki. W sklepach tradycyjnych oczywiście drożej.

W zasadzie chodziło mi raczej o to że, oba typy mają podobne ceny.

#28 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów

Napisano 20 październik 2012 - 23:06

CYTAT(Darczez @ sob, 20 paź 2012 - 20:56)  
W zasadzie chodziło mi raczej o to że, oba typy mają podobne ceny.

Też się tym sugerowałem, gdy rozpoczynałem poszukiwania... Zdawało mi się, że im drożej tym lepiej, ale tu przestroga dla przyszłych czytelników tego tematu, że jakość nie zawsze idzie w parze z ceną w przypadku akumulatorów, a sprzedawcy często celowo pomijają pewne fakty techniczne. Zdarza sie też, że wprowadzają tym samym klienta w błąd, stosując zamiennie nazwy "żelowy" dla aku AGM, z włóknem szklanym, a czasami nawet dla kwasówek, jedynie oznaczonych naklejką jako "marine". Łatwo dać się "złapać" takiemu sprzedawcy, który jak wiadomo, będzie chciał sprzedac to, co ma w ofercie.

Warto tez przypomnieć, że obecnie rok gwarancji na nikim już nie robi wrażenia - solidni producenci dają więcej i tak na przykład:

Trojan / Minn Kota 12 lub 18 miesiecy - co ciekawe, zależy to od sklepu.
Exide i Yuasa - 24 miesiące.
Centra - nawet 36 miesięcy.

Warto też wziąść pod uwagę gdzie się kupuje. Sklep wysyłkowy dziś jest, jutro może go nie być, a zaoszczędzone kilkanaście złotych na zakupie zemści się, gdy ponad 30 kilowy aku będziemy musieli wysłać na swój koszt do np. Pcimia Dolnego na reklamację. Dobrze więc wybrać nie zawsze najtańszy, ale solidny sklep stacjonarny w okolicy, do którego w razie "W" możemy aku odstawić.

Prosze ile to się cżłowiek moze nauczyć w ciągu tygodnia szukajac tylko jednego akumualtora icon_wink.gif

#29 Stary52

Stary52

Szajbus

• Members
  • 1110 postów
  • Zainteresowania:ryby woda i przygoda

Napisano 22 październik 2012 - 06:47

CYTAT(arek2202 @ nie, 21 paź 2012 - 02:06)  
Warto tez przypomnieć, że obecnie rok gwarancji na nikim już nie robi wrażenia - solidni producenci dają więcej i tak na przykład:

Trojan / Minn Kota 12 lub 18 miesiecy - co ciekawe, zależy to od sklepu.
Exide i Yuasa - 24 miesiące.
Centra - nawet 36 miesięcy.

Warto też wziąść pod uwagę gdzie się kupuje. Sklep wysyłkowy dziś jest, jutro może go nie być, a zaoszczędzone kilkanaście złotych na zakupie zemści się, gdy ponad 30 kilowy aku będziemy musieli wysłać na swój koszt do np. Pcimia Dolnego na reklamację. Dobrze więc wybrać nie zawsze najtańszy, ale solidny sklep stacjonarny w okolicy, do którego w razie "W" możemy aku odstawić.

Witam .
Z tą gwarancją to nie jest wcale tak różowo , nie ważne czy jest rok lub trzy ..... w przypadku reklamowania aku bardzo często odpowiedź producenta brzmi : akumulator niewłaściwie eksploatowany - nie stwierdzono wad fabrycznych .... reklamacja odrzucona . icon_evil.gif ( kolega prowadzi sklep z aku )
Tyczy się to szczególnie akumulatorów trakcyjnych .... niestety .
Dobry aku trakcyjny ( nie reklamuję ale chyba jednak Trojan ) może długo służyć przy prawidłowej eksploatacjii . Należy unikać dwóch rzeczy :
- pomimo tego że jest tzw. głębokiego razładowania unikać tego stanu - zalecana bieżąca kontrola wartości napięcia nie schodzimy poniżej 10 V
- prawidłowe ładowanie najlepiej ładowarką dedykowaną , gdy takiej nie posiadamy można ładować prostownikiem samochodowym z zachowaniem parametrów - prąd nie większy niż 1/10 pojemności napięcie max 14.5 V pamiętając o tym , że przeładowanie jest bardziej szkodliwe od głębokiego rozładowania - następuje zasiarczenie płyt ... proces nieodwracalny skutkujący utratą pojemności .

Tak jak pisałeś zdecydowanie lepiej kupować w autoryzowanym sklepie niż na jakichś aukcjach . icon_wink.gif
Pozdrawiam .

#30 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów

Napisano 22 październik 2012 - 07:22

Oczywiście i niestety, zdaję sobie sprawę, że spora część reklamacji jest odrzucana za "niewłaściwe użytkowanie" i na to do końca nie ma sposobu,a nie każdemu chce się bawić w udowadnianie swoich racji i przepychanki ze sprzedawcą... Niemniej jest na to kilka "chwytów" i zawsze od decyzji sprzedawcy możemy się odwołać, gdyż gwarantem jest producent - nie sprzedawca, ale to już wątek na osobny temat icon_wink.gif

Naturalnie zakładam, że każdy, jak mówisz, dba o akumulator zgodnie z zaleceniami producenta.

#31 Piotr PGr

Piotr PGr

Szajbus

• Members
  • 1175 postów

Napisano 23 październik 2012 - 21:34

CYTAT(arek2202 @ pon, 22 paź 2012 - 08:22)  
Oczywiście i niestety, zdaję sobie sprawę, że spora część reklamacji jest odrzucana za "niewłaściwe użytkowanie" i na to do końca nie ma sposobu,a nie każdemu chce się bawić w udowadnianie swoich racji i przepychanki ze sprzedawcą... Niemniej jest na to kilka "chwytów" i zawsze od decyzji sprzedawcy możemy się odwołać, gdyż gwarantem jest producent - nie sprzedawca, ale to już wątek na osobny temat icon_wink.gif

Naturalnie zakładam, że każdy, jak mówisz, dba o akumulator zgodnie z zaleceniami producenta.

Na Twoim miejscu wybrał bym coś w "Centrum...", masz pod nosem, zawsze możesz podjechać i wszystkie sprawy załatwić bezpośrednio, odchodzą koszty wysyłki (wysyłek), maja duży wybór i konkurencyjne ceny itd.

Wiosną kupiłem od nich kwasówke. Wysłałem kumpla, sam handluje bateriami przemysłowymi w GMB, obgadał wszystko i po tygodniu dostarczył mi baterie. U mnie zadecydowały sprawy ekonomiczne (najniższa cena za ten model aku), łatwa dostępność (możliwość bezpośredniego załatwiania spraw...), no i że reprezentowała mnie bardziej kompetentna osoba w temacie (ja raczkuje).

Udanego zakupu życzę icon_wink.gif

Użytkownik Piotr PGr edytował ten post 23 październik 2012 - 21:35

#32 arek2202

arek2202

Szajbus

• Members
  • 1116 postów

Napisano 23 październik 2012 - 22:50

NIestety, ta firma jest na mojej liście daleko na szarym końcu w tym temacie... Znalazłem już to, czego szukałem w dodatku z bardzo ciekawego żródła icon_wink.gif

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych