Skocz do zawartości

Zdjęcie

Okoń Dla Każdego...

135 odpowiedzi w tym temacie

#121 Bartek-b9

Bartek-b9

Początkujący

• Members
  • 6 postów

Napisano 14 kwiecień 2011 - 22:50

Sorry, to samo pomyślałem, że to już inny temat.
No teraz to już wiem wszystko, ciężko było mi się dobrac w ogóle do tego łowiska na spining ale bardzo mi to ułatwiłeś.
Na pewno skorzystam z tych wskazówek i dam znac zaraz po pierwszych wypadach na łowy icon_smile.gif
A kłusoli na pewno nie było bo to jeziorko jest praktycznie w miasteczku więc nikt by na to nie pozwolił. Także trzeba się brac do roboty, tym bardziej, że łowców drapieżników nie ma praktycznie wogóle icon_smile.gif. Rok temu złowili tutaj suma 15Kg, także jest na co polowac.

Dzięki wielkie raz jeszcze i do "zobaczenia" icon_smile.gif
Pozdrawiam, Bartek

Użytkownik Bartek-b9 edytował ten post 14 kwiecień 2011 - 22:52

#122 zajacpl

zajacpl

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 05 maj 2011 - 00:01

Zaczne tak ostatnio od tygodnia łowie ryby na początku mieliśmy z kumplami miejscówke dzika plaża taka i od czasu do czasu wziela plotka i okleja i sie nudzilo potem kolega znalazl mostek taki co nikt tam nie chodzi i nalowilem duzo oklejek i plotki srednie i kilka wiekszych oraz okonie srednie i sie zachcialo mi zlowic cos wiekszeo czytalem ze do 30 cm okon wezmie na dzownice wiec zarzucilem w trzciny i czekalem czekalem i nagle mialem zerwanie takie pociagnełem a tu z wody przy holu sie wyskoczyl lin i pomyslalem zeby lowic przy trzcinach bo duze ryby i czy przy trzcinach znajde jakies okonie na paproche ?? chodzi mi o jakies wieksze gdzie ich szukac i wgl

z góry dzieki za odpowiedz icon_biggrin.gif

#123 kawe

kawe

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 25 maj 2011 - 01:00

Witam.

PRIMO - świetny artykuł Kamil icon_smile.gif

Rybki łowię od dziecka (obecnie mam 21 lat) jednak dopiero w tym roku zacząłem poważniej zajmować się tym co daje mi największą frajdę - spining. Chciałbym zasięgnąć parę rad z Waszej strony na temat łowienia pasiaków

A więc...

Kupiłem kijek Kongera WC Tango 2,4m CW 1-8gr i jak na razie sprawdza się świetnie. Naprawdę godny polecenia badyl, szczególnie na okonie choć prawda taka że już ponad 20 szczupaków na nim wyholowałem z czego największy 68cm, tak więc z większym przyłowem świetnie sobie radzi. Muszę dokupić do niego jeszcze dobry kręciołek a więc proszę o podpowiedzi. Moim faworytem jak na razie jest Penn Sargus 2000. Czy macie jakieś inne propozycje w tej cenie (około 300 zł chce przeznaczyć na kołowrotek) czy może nie zastanawiać się i brać Penn-a ?

Druga sprawa to żyłka. Obecnie mam nawiniętą York Exclusiv Gold 0.14 - polecił mi ją znajomy sprzedawca w sklepie w którym robię 90% zakupów - polecił jako "tania żyłką której nie szkoda wymienić co 10 wypadów", dodatkowo 150m wystarcza na 2 nawoje(używając podkładu). Jednak nie do końca przekonuje mnie takie myślenie. Co o tym sądzicie ? Sam myślę że warto przetestować wcześniej wymienianą żyłkę Dragona Trout & Jig, 300m za ~25zł wydaje się być jak najbardziej zadowalającą ceną (z 300m robię 4 nawoje czyli wychodzi 6zł z groszami). Łowię głównie z opadu i czasem trudno dostrzec żyłkę 0,14 tym bardziej jak jest wiatr i fala a przy delikatnych braniach głównie trzeba patrzeć na zachowanie żyłki. Owner też jest bardzo kuszącą opcją, jednak droższą.

To czym mogę się podzielić w kwestii łowienia pasiastych to:
1. Jeżeli używacie przyponu(w obawie o "kaczodziobi" przyłów) i okonie wyraźnie nie mają ochoty brać polecam wiązać przynętę na samej żyłce. Straty przynęt w szczupako-okoniowych łowiskach będą większe jednak efekty czasem zaskakują icon_wink.gif
2. Kolory(uprzedzam, na pasiaki trudno znaleźć jakąś dobrą regułę, moje spostrzeżenia mogą być subiektywne i pokierowane specyfiką łowisk na których łowie). Osobiście mam taką teorie że to co żyje przy dnie jest z reguły w ciemniejszych kolorach (natura nie jest głupia i nie umieszcza w ciemnych głębinach jasnych żyjątek). Tak więc jeżeli wiem że będę łowić w głębszych partiach i to w szczególności gdy używam techniki opadu(doły, skarpy etc.) zaczynam od kolorów typu: czarny, brąz(świetny na grubszego okonia), motor-oil, UV itp. oraz ich różne odmiany. Kiedy widzę jak okonie rozganiają drobnicę żerującą pod powierzchnią, zaczynam od: pleksi z srebrnym lub złotym brokatem, perły(świetna jest perła firmy Relax która przechodzi lekko w róż - sprawdzona przez lata icon_wink.gif ), perły z brokatem i innych podobnych ~ biały, żółty etc. Jeżeli w tym wypadku okoniom nie odpowiada imitacja narybku, sięgam po ciemniejsze - wcześniej wymienione - kolory oraz dodaje takie jak: czerwony, pomarańcz, brązowawe z czerwonym brokatem itp.
3. Jeżeli chcecie imitować narybek używając twisterów/kopyt w jasnych kolorach, proponuję poprowadzić po wierzchniej stronie gumy kreskę czarnym markerem. Prosty patent icon_wink.gif a często skuteczny --> wierniej imituje rybkę.
4. Okoń lubi w ciągu dnia zmieniać nie tylko kolor a także technikę prowadzenia. Jako przykład podam jeziorko na którym często łowie. Z samego rana okoń preferuję część jeziora która jest w pierwszej kolejności oświetlana przez wschodzące słonko(wg. mnie drobnica idzie do słonka by się wygrzać a za nią podąża pasiasty). Techniką którą okonie preferują z rana jest boczny trok(polecam sprawdzać różne wariancje prowadzenia) i nie bardzo przemawia do nich jigowanie. Kiedy zbliża się wieczór przenoszę się moją ulubioną miejscówkę - od brzegu pas 1-2,5 metra roślinności wynurzonej( w którą spokojnie można wejść by nie przeszkadzała przy ściąganiu przynęty - w miejscu gdzie już mogę kijek wystawić za zielsko wodę mam do kolan) z której wyciągnąłem przy okazji niejednego szczupłego ;], po prawej stronie trzcinka a na wprost spad do 5m(miejscowi mówią że sięga nawet 7-8m). No i okoniowa niespodzianka icon_razz.gif BT na nic się tam nie zdaje, jedynie jigi i technika opadu - kolory: motor, brąz, UV, herbata. Ten sam akwen, ten sam dzień a okonie zmieniają upodobania o 360 stopni

Więcej porad napiszę później, o ile przyjdą mi do głowy...

Teraz pytanko o dość dziwną sytuację. Ostatnimi czasy zauważyłem dziwne zachowanie okonia i szczupaka podczas łowienia na BT. Pasiak i szczupły zamiast walić w twisterka często skubie w podłużny 5 gramowy ciężarek icon_eek.gif. Jednego pistolecika musiałem kusić 3 razy żeby w końcu uderzył w twistera a nie ciężarek icon_mrgreen.gif widziałem jak na dłoni jak wychodził do zestawu i chwytał po parę razy obciążenie w pysk. Niby śmieszna sytuacja ale jednak skłania do jakiś refleksji. Dolutować haczyk do ciężarka ? zrobić przynęty ołowiane podobne do stosowanego ciężarka ? może małe podłużne wachadełka(choć przecież sam ciężarek nie wpada w taki ruch) w kolorze ołowiu ? Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

#124 kapu543

kapu543

Wędkarz

• Members
  • 19 postów

Napisano 07 kwiecień 2012 - 16:00

Witam

Dziedzięki Kamil za twój artykuł , dzięki niemu złowiłem okonia 1,2kg na twistera 3cm

powód edycji- ortografia

Użytkownik Kamil Z. edytował ten post 07 kwiecień 2012 - 16:14

#125 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 07 kwiecień 2012 - 16:24

CYTAT(kawe @ śro, 25 maj 2011 - 02:00)  
Teraz pytanko o dość dziwną sytuację. Ostatnimi czasy zauważyłem dziwne zachowanie okonia i szczupaka podczas łowienia na BT. Pasiak i szczupły zamiast walić w twisterka często skubie w podłużny 5 gramowy ciężarek icon_eek.gif. Jednego pistolecika musiałem kusić 3 razy żeby w końcu uderzył w twistera a nie ciężarek icon_mrgreen.gif widziałem jak na dłoni jak wychodził do zestawu i chwytał po parę razy obciążenie w pysk. Niby śmieszna sytuacja ale jednak skłania do jakiś refleksji. Dolutować haczyk do ciężarka ? zrobić przynęty ołowiane podobne do stosowanego ciężarka ? może małe podłużne wachadełka(choć przecież sam ciężarek nie wpada w taki ruch) w kolorze ołowiu ? Co o tym sądzicie ?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Po pierwsze- serdecznie przepraszam, że dopiero odp. Szczerze mówiąc nie zaglądałem do tego wątku dawno i mi umknęło...Cóż- może się komuś to jeszcze przyda icon_wink.gif

Co do ataków okoni w ciężarek od BT. Spotkałem się nie raz z takimi pustymi braniami, twister na haku nie ruszony, a ryby brak...A wędkarz obok złowił okonia z zaklinowanym ciężarkiem w pysku okonia...Sam takiego połowu nie miałem, ale dało to mocno do myślenia.

Żerowanie okoni przy samym dnie to nie żadna nowość...Szczególnie ma to często miejsce podczas wylinki raków, kiedy okonie się nimi wręcz opychają. Ale w innych porach roku również chętnie pobierają pokarm z dna. Dla mnie rozwiązanie jest wtedy proste. Rezygnuję z BT na rzecz gumki na jigu, czasem nieco przeciążonym, niż by wymagały tego warunki na łowisku i łowię techniką wleczenia, "grzebiąc" wabikiem w podłożu, skoro okonie tam doszukują się pożywienia icon_wink.gif Brania z reguły są bardzo mocne i agresywne. A bywało nie raz, że złowiony i wyholowany okoń miał w pysku oprócz wabika pełno piachu, czy mułu z podłoża-tak agresywnie zasysały wabiki.

@kapu543
Gratulacje!
Cieszę się, jeśli jakieś porady z tego tekstu przydały Ci się nad wodą icon_smile.gif Ale złowienie takiej ryby to tylko i wyłącznie Twoja zasługa. Efekt prób, błędów, nieco szczęścia zapewne, ale i determinacji i konsekwencji. Pochwal się zdjęciem tej ryby, bo tej masy okoń, to zapewne nieco ponad 40cm pasiastego szczęścia icon_smile.gif

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#126 kapu543

kapu543

Wędkarz

• Members
  • 19 postów

Napisano 24 kwiecień 2012 - 20:05

Zdjęcia nie mam bo nie miałem telefonu , a przed złowieniem okonia zerwałem 3 gumki.

#127 tańczący ze szczupakiem

tańczący ze szczupakiem

Weteran

• Members
  • 171 postów

Napisano 25 kwiecień 2012 - 18:59

Witam. Kamil, a co możesz podpowiedzieć o łowieniu okoni z brzegu, w jeziorze gdzie doszukiwać się ciekawych miejscówek, jak je charakteryzować itd czyli innymi słowy proszę o więcej icon_biggrin.gif ja przyznam ze wstydem nie wyobrażam sobie łowienia okoni inaczej niż w portach, lub sporadycznie w ławicach drobnicy, pomóż icon_wink.gif

#128 Haczyk_Dawido

Haczyk_Dawido

Szajbus

• Members
  • 1165 postów

Napisano 25 kwiecień 2012 - 23:10

Pomosty, przystanie (pod łodziami - to miałeś pewnie na myśli, pisząc "o portach"), trzciny, zwalone drzewa... icon_smile.gif

Generalnie - okoń nie lubi nudy.

C&R

#129 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 26 kwiecień 2012 - 06:14

CYTAT(tańczący ze szczupakiem @ śro, 25 kwi 2012 - 19:59)  
Witam. Kamil, a co możesz podpowiedzieć o łowieniu okoni z brzegu, w jeziorze gdzie doszukiwać się ciekawych miejscówek, jak je charakteryzować itd czyli innymi słowy proszę o więcej icon_biggrin.gif ja przyznam ze wstydem nie wyobrażam sobie łowienia okoni inaczej niż w portach, lub sporadycznie w ławicach drobnicy, pomóż icon_wink.gif

Jeśli nie znasz batymetrii łowiska, szukaj najpierw widocznych miejscówek- powalone drzewa, pomosty, zacumowane łodzie, nawisy gałęzi, kępy zielska itd.

Jeśli wiesz, jak mniej więcej kształtuje się dno, szukaj uskoków dna w zasięgu rzutu, zmiany rodzaju podłoża. Przydaje się też obserwacja przyrody- mewy polujące na drobnicę itd...

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:

#130 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 27 sierpień 2012 - 23:33

CYTAT(Haczyk_Dawido @ czw, 26 kwi 2012 - 01:10)  
Pomosty, przystanie (pod łodziami - to miałeś pewnie na myśli, pisząc "o portach"), trzciny, zwalone drzewa... icon_smile.gif

Generalnie - okoń nie lubi nudy.

Jescze bym dodał kamienie...tam gdzie kamienie tam i okonie ! icon_wink.gif
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#131 Haczyk_Dawido

Haczyk_Dawido

Szajbus

• Members
  • 1165 postów

Napisano 27 sierpień 2012 - 23:36

I jakaś zieleninka, okoniasy uwielbiają z niej wyskakiwać. Nie musi być jej dużo, przeciwnie, jeśli jest jej niewiele, tym łatwiej wyczesać z niej pasiastego łotrzyka. icon_smile.gif

C&R

#132 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 28 sierpień 2012 - 18:56

Powalone nadbrzeżne drzewo...z koroną w wodzie...miejscówka bajka, choć dużo wygodniejsza do obławiania od strony wody, z jakiegoś środka pływającego(przynęta nie klinuje się tak między gałązkami), ale miejscóweczka bardzo pewna, tzw. "bankówka" icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam
Kamil
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:

#133 salmon-studio

salmon-studio

Początkujący

• Members
  • 6 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo spiningowe, pstrągi i okonie, wędkarstwo morskie wędkarstwo nocne

Napisano 21 styczeń 2013 - 00:43

Moim zdaniem najlepszymi przynętami na okonie spiningując są mikro gumki, potem małe obrotówki, cykady i woblery bardzo dużą frajdę daje zrobienie sobie samemu mikro-przynęty polecam wszystkim jeśli tylko mog ą samemu porobić sobie przynęty, jest dużo większa frajdsa jak się złapie rybę na przynętę własnego wykonania. Ja na przykład robię woblerki jakie jak widać np w moim profilu i jestem z nich bardziej zadowolony niż z kupionych.

#134 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 13 luty 2013 - 12:48

CYTAT(salmon-studio @ pon, 21 sty 2013 - 01:43)  
Moim zdaniem najlepszymi przynętami na okonie spiningując są mikro gumki, potem małe obrotówki, cykady i woblery bardzo dużą frajdę daje zrobienie sobie samemu mikro-przynęty polecam wszystkim jeśli tylko mog ą samemu porobić sobie przynęty, jest dużo większa frajdsa jak się złapie rybę na przynętę własnego wykonania. Ja na przykład robię woblerki jakie jak widać np w moim profilu i jestem z nich bardziej zadowolony niż z kupionych.

Na cykade jesze nia miałem ale moze sie to zmieni w tym sezonie bo kupilem taka 3 cm cykadke.. icon_wink.gif
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#135 Wędkarstwo U Zbyszka

Wędkarstwo U Zbyszka

Wędkarz

• Members
  • 19 postów

Napisano 22 sierpień 2016 - 11:38

W tym sezonie Okonie łowię tylko na wahadłówki RoBo i nie zawiodły mnie ani razu. Kilka wybranych Pasiaczków + przyłów :)

Załączone miniatury

• 13933554_1285008868199830_1201368725_n.jpg
  • 13932979_1285008864866497_1098411701_n.jpg
  • 13957429_1285008861533164_740604171_n.jpg
  • robokoń.jpg
  • robo okon 3.jpg
  • 14111573_1297172146983502_1251156052_n.jpg
  • robo okon 1.jpg
  • 14112058_1297174750316575_1033191501_n.jpg
  • 14113880_1297162993651084_1977701741_o.jpg
  • 13765811_625274584302103_8126699525372378034_o.jpg

#136 KleniowyZbyszek

KleniowyZbyszek

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 28 styczeń 2017 - 23:20

Kocham łowić okonie :) Super opis dla początkujących. :)

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych