Skocz do zawartości

Zdjęcie

Okoń Dla Każdego...

135 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, sporty walki, muzyka

Napisano 27 luty 2009 - 23:42

Witam wszystkich czytelników. Z racji, że pojawia się sporo pytań na forum(a także na moją skrzynkę wiadomości prywatnych) dotyczących lekkiego spina postaram się opisać w cyklu kilku artykułów, połów okonia(z mojej perspektywy i skromnego doświadczenia). Przedstawię też tricki, które sam wykorzystuję podczas polowania na okonie.

Tak więc zacznę od początku łowienia, kolejności działań,sprzęcie, przynętach, technikach połowu, a w kolejnym artykule opiszę co robię jak okonie mają moje przynęty w okolicach płetwy odbytowej icon_wink.gif...

Zacznę od sprzętu bo bez niego ciężko myśleć o okoniowaniu z prawdziwego zdarzenia, pełnego komfortu i wygody, a co za tym idzie efektywności i efektowności łowienia.

Wędzisko do okoniowania
powinno być lekkie, o max. ciężarze wyrzutowym ok 10g. Moim zdaniem wędzisko nie powinno być dłuższe niż 2,4-2,5m do łowienia z brzegu i niewiele ponad 2m na łódkę w zupełności wystarczy a i z brzegu dobry kijek sobie poradzi. Do okoniowania najlepiej nadają się wędziska z wklejaną szczytówką, czyli tzw. "wklejanki". Są to wędziska czułe i dobrze pokazujące brania, ale mimo to zazwyczaj z dość mocnym dolnikiem który pozwoli pewnie zaciąć i wyholować większą rybę, która trafi się nam jako przyłów. Wędzisko powinno mieć krótką rękojeść, co pozwoli wygodnie prowadzić przynętę nadgarstkiem i szybko reagować na brania. Akcja wędziska jest tak naprawdę sprawą indywidualnych upodobań jednak przy cienkich i miękkich(rozciągliwych) żyłkach lepiej sprawdzą się modele szybsze.

Kołowrotek
ma tutaj mniejsze znaczenie niż wędzisko. Powinien równo układać żyłkę, mieć precyzyjny hamulec i dobrze wyważać wędzisko. Nie muszą to być pancerne konstrukcje, gdyż nie występują tu tak duże przeciążenia jak w cięższych odmianach spinningu. W zupełności poradzą sobie kołowrotki w rozmiarach (rozmiarówka Shimano) 1000 do krótkich wędzisk o niewielkim cw i 2500 przy wędkach trochę dłuższych i mocniejszych.

Żyłka
To równie istotny element. Na początek nie polecam cieńszej jak 0,14. Taka w zupełności wystarczy do wyholowania naprawdę niezłej ryby. Cieńsza pozwoli dalej rzucić i lepiej poprowadzić przynętę, ale początkujący mogą mieć problemy z taką pajęczynką. W zaczepach można nawinąć nieco grubszą. Oszczędzimy sporo przynęt, a okonie w "swoich domach" są mniej ostrożne i atakują pewnie. Żyłki nie potrzebujemy dużo, ale za to będziemy często ją zmieniać. Dobrze jest kupić duży motek na kilka nawinięć, który starczy na cały sezon, a to pozwoli nam poznać najlepsze węzły, zachowanie się linki itd.

Przynęty
to temat nie na fragment artykułu ale na niejedną powieść, więc postaram się ograniczyć do absolutnego minimum. Łowienie okoni to przede wszystkim przynęty miękkie. Twistery z pojedynczym jak i podwójnym(tzw. "portki") ogonkiem, rippery, gumowe raczki to na początek podstawa. Co do kolorów to w pudełku nie może zabraknąć takich kolorów jak: motor-oil, fiolet, seledyn, biel, perła, herbata, żółć, czerwień, zieleń, brązy oraz pleksi("przezroczysty"). Wszystkie gumy dobrze mieć z brokatem jak i bez a także z "pieprzem"(czarny brokat). Nie bójmy się stosowania kolorów "brudnych" ,których czasem wydaje się, że nie widać w wodzie. Są one bardzo skuteczne i tylko my się musimy do nich przekonać, bo okoni nie trzeba. Co do rozmiarów to ciężko coś konkretnego napisać gdyż może to być gumeczka o długości niecałego cm do kilkunastu cm. Najczęściej będziemy stosowali gumki do 5cm długości.
Przynętę gumową trzeba uzbroić, a do tego najlepiej nadaje się główka jigowa czyli pojedynczy haczyk zatopiony w ołowianej kulce(najczęściej). Ważne, żeby hak był dobrzej jakości, ostry, z niewielkim zadziorem. Gramatura najczęściej wykorzystywana do małych przynęt to od 0,2 do 5g. Dobrze jeśli mamy dostęp do główek pomalowanych(najlepiej na czerwono).

Ale że nie samymi gumami człowiek(i okoń też) żyje, czasem trzeba założyć inną przynętę np
Przynętę metalową
Przynęty metalowe czyli błystki obrotowe(obrotówki), wahadłowe, a także cykady to nieco zapomniane ale bardzo skuteczne przynęty na okonia. Są to przynęty dalekiego zasięgu i generujące silną falę hydroakustyczną co okonie bardzo intryguje. Najczęściej stosowane wielkości to w od 0-2 choć tak naprawdę 20cm okoń spokojnie zmieści kotwicę od obrotówki nr4. Najistotniejszą cechą obrotówki jest to żeby "startowała" od pierwszego podciągnięcia i nie "gasła" przy wolnym prowadzeniu.

Woblery
Przy łowieniu okoni często zapominane, a warto mieć w pudełku kilka sztuk pomalowanych na płotkę czy okonia. Mają tę zaletę, że można w rzece spuścić je z prądem, w okolice stanowiska okoni, przytrzymać w lekkim nurcie itd. Czasem przynoszą zaskakujące efekty. Przynęty pomijane bo w porównaniu do np gum bardzo drogie, jednak wiernie imitują małe rybki, a niewielkie pływające modele warto wykorzystać przy połowie techniką bocznego troka.

Akcesoria dodatkowe
Czyli:
-śruciny i haczyki z oczkiem, które zawsze powinny się znajdować na wyposażeniu. Pozwolą nam wykonać we własnym zakresie główkę jigową o odpowiedniej gramaturze i wielkości haka, jak i mogą być wykorzystane do metody BT(do tego celu powinniśmy mieć jeszcze ciężarki z krętlikiem w kształcie laseczki o masie ok 10g-w razie potrzeby użycia lżejszej można kawałek ołowiu odciąć).
-pudełka na przynęty(posegregowane kolorami) z odpowiedniego plastiku, którego nie rozpuszczą gumowe przynęty. Przy zakupie zwracajmy uwagę na pewne zapięcia.
-klej szybkoschnący do naprawy i tworzenia nowych przynęt a także do przyklejenia gumki do jiga przy agresywnym żerowaniu okoni.
-buteleczka z atraktorem(wg mnie przydatny dodatek)
-szczypce i miarka
-aparat fotograficzny do uwiecznienia zdobyczy icon_wink.gif

UWAGA.
Celowo nie podawałem żadnych konkretnych modeli wędzisk, kołowrotków, żyłek, przynęt itd. gdyż o tym na forum jest naprawdę dużo, a wybór tak naprawdę będzie zależał od własnych upodobań i zasobności portfela.

Pominąłem takie elementy jak np wodery czy kamizelka, bo choć są one istotne to jednak nie niezbędne.

Ufffff. Przebrnęliśmy(BARDZO ogólnie) przez fazę sprzętu. Czas to wszystko złożyć w całość i wybrać się nad wodę. Tam kieruję się kilkoma zasadami. Oto one:

1. Zaczynam od miejsc mi znanych i sprawdzonych na danej wodzie przynęt.
2. Na wodzie nieznanej najpierw obławiam miejscówki uznane przeze mnie najatrakcyjniejsze. Nie odpuszczam zalanych krzaków, drzew jak i pomostów, przystani itd...a później przechodzę do sukcesywnego obławiania brzegu.(Warto o ile możliwe, zasięgnąć rady miejscowych)
3. Nie podchodzę od razu do brzegu. Zaczynam obławiać stojąc kawałek od lustra wody, gdyż nieprzepłoszone okonie często stoją pod samym brzegiem(tak samo postępuję jak mam zamiar brodzić)
4. Warto zacząć od BT i szybko sprawdzić czy w łowisku są okonie, przy okazji na nieznanej wodzie sprawdzić jednocześnie głębokość, ukształtowanie dna, jego skład itd. Jednak pamiętajmy, że wg statystyk na BT łatwiej skusić okonia ale niewielkiego...większe wolą tradycyjnego jiga...
5. Gdy zauważymy ataki okoni lub mewy polujące na drobnicę to należy to miejsce dokładnie obłowić gdyż w okolicy muszą być okonie...
6. Zaczynam od przynęt sprawdzonych które "czuję", wiem jak prowadzić i do których mam zaufanie. Na eksperymenty przyjdzie czas...
7. Okoń najczęściej stoi przy dnie i w tamtych rejonach powinna poruszać się nasza przynęta.(Chyba, że widzimy polujące stado przy powierzchni...choć większe okonie w tym czasie są na obrzeżach lub pod stadem uklejek).
8. Pamiętajmy o tym, żeby nasza przynęta poruszała się możliwie naturalnie i imitowała małą rybkę lub inne wodne stworzenie(3cm stworzenie raczej nie wykonuje 2metrowych skoków z prędkością światła itd).
9. Często zmieniam kolory przynęt, żeby jak najszybciej trafić w gusta okoni.
10. Stosuję różne techniki i tempo prowadzenia przynęt. Ich charakterystykę opiszę w kolejnym artykule.

To taki bardzo ogólny opis, ale mam nadzieję, że przyda się komuś zaczynającemu przygodę z lekkim i ultralekkim spiningiem.

Pozdrawiam
Kamil

Użytkownik PasiastyIrokez:) edytował ten post 07 lipiec 2009 - 15:26

#2 Homegeon

Homegeon

Nabijacz postów :)

• Members
  • 4352 postów
  • Zainteresowania:K1 Wędkarstwo Muzyka Kobiety Siłownia

Napisano 27 luty 2009 - 23:53

Przejrzyście i zwięźle, czyli to to co misie lubią najbardziej icon_mrgreen.gif dobry artykuł Kamil!
Mam nadzieje, ze dzięki temu co napisałeś wielu osobom pomoże w połowie tej pięknej rybki jaką jest okoń oraz trochę zmaleje ilość wielokrotnie wałkowanych tematów odnośnie okoni icon_wink.gif
flaga.gifPiszę poprawnie po polsku
regulamin.JPG
szukaj.JPG

#3 Bluzer

Bluzer

Szajbus

• Members
  • 1075 postów

Napisano 28 luty 2009 - 00:00

brawo Kamil,świetne vademecum o połowie okonia icon_biggrin.gif
może inni pójdą w Twoje ślady tworząc kompendium wiedzy na temat połowy każdej ryby na spining i tak np. Homegeon cos napisze o boleniach,Darczez o sandaczach.... icon_mrgreen.gif
Nieformalne forum krakowskiego koła "ZWIERZYNIEC"
http://www.forumkola...zyniec.fora.pl/

#4 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 28 luty 2009 - 00:59

Fajnie to opisałes icon_smile.gif
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#5 Big Fish

Big Fish

Wędkarz

• Members
  • 94 postów

Napisano 28 luty 2009 - 11:09

Właśnie taki artykuł był potrzebny na forum, gratuluje pomyslu i oby tak dalej.

#6 Kyzak

Kyzak

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 28 luty 2009 - 11:15

Ok podstawy są, pora na rady do zaawansowanych icon_smile.gif

P.S. Ja wolę zapalniczkę od kleju icon_wink.gif

#7 jaguar56

jaguar56

Szajbus

• Members
  • 2995 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, herpetologia

Napisano 28 luty 2009 - 16:40

No no no to dla tego tak rzadko widziałem pana Kamila na forum icon_mrgreen.gif

Arcik jak najbardziej pomocny i potrzebny na forum sam wiesz że okonie darzę równie dużą sympatią jak karpie i z przyjemnością czyta się takie teksty.

Z okazji takiego tematu chciałbym zwrócić się do wszystkich z apelem: Jeżeli ktoś zna jakiś film poświęcony połowom okoni to prosimy o info na ten temat gdyż jestem zresztą nie tylko ja spragniony takiego seansu. icon_mrgreen.gif

Użytkownik jaguar56 edytował ten post 28 luty 2009 - 16:42

Umieraliście tak młodo,
ulicami płynie wasza krew.
To stolica płonie w smutku,
śmierć zabiera wszystkie dzieci jej.

Śpijcie słodko me aniołki,
kule wroga już nie groźne wam.
Teraz już was nie dostaną
wrogie szpony okupanta łap.

#8 Kyzak

Kyzak

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 28 luty 2009 - 18:46

Eee z filmów.... to chyba taki mały epizodzik w Jig master - reklamówki mustada&dragona

#9 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 28 luty 2009 - 22:06

CYTAT(Kyzak @ sob, 28 lut 2009 - 12:15) Wyświetl post
P.S. Ja wolę zapalniczkę od kleju icon_wink.gif

Racja icon_wink.gif
Zapalniczka również spełnia swoje zadanie jeśli chodzi o klejenie gum i też zazwyczaj ją noszę przy sobie ale jednak zapalniczką nie przymocujemy gumy do główki, gdy okonie zsuwają nam przynętę i ta nie chce poprawnie pracować... icon_wink.gif

P.S
Dziękuję wszystkim za miłe słowa icon_smile.gif
Jak obiecałem, pojawią się kolejne pozycje będące rozwinięciem i kontynuacją tegoż tematu icon_wink.gif
Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#10 robaczywakorporacja333

robaczywakorporacja333

Weteran

• Members
  • 201 postów

Napisano 28 luty 2009 - 22:51

CYTAT(jaguar56 @ sob, 28 lut 2009 - 19:40) Wyświetl post

Arcik jak najbardziej pomocny i potrzebny na forum sam wiesz że okonie darzę równie dużą sympatią jak karpie i z przyjemnością czyta się takie teksty.

Z okazji takiego tematu chciałbym zwrócić się do wszystkich z apelem: Jeżeli ktoś zna jakiś film poświęcony połowom okoni to prosimy o info na ten temat gdyż jestem zresztą nie tylko ja spragniony takiego seansu. icon_mrgreen.gif

Ja mam taki film.Tylko że jest to film kręcony w Rosji w języku rosyjskim "wędkarstwo okon Rosja" jest to film pewnie sprzed kilkunastu lat.jak ktoś zna rosyjski to się czegoś nauczy.ciągają tam konkretne garby

#11 hetti

hetti

Weteran

• Members
  • 462 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 00:24

fajny,zwięzły,łatwy do odczytania i fachowy artykuł,szacuneczek.
Z tym że uważam iż, kijaszek 2.7m z brzegu, nie jest za długi;)

Użytkownik hetti edytował ten post 16 styczeń 2011 - 16:47

#12 jigy

jigy

Wędkarz

• Members
  • 95 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 19:48

Pasiasty, a dlaczego wędka do łowienia z brzegu NIE POWINNA mieć więcej niż 2,4-2,5, czy dłuższa wędka będzie w jakiś sposób przeszkadzać???Jakie są wady?pozdrawiam.

ZiW

#13 Kamil Z.

Kamil Z.

Szajbus

• Moderator
  • 8183 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 20:45

CYTAT(jigy @ nie, 01 mar 2009 - 20:48) Wyświetl post
Pasiasty, a dlaczego wędka do łowienia z brzegu NIE POWINNA mieć więcej niż 2,4-2,5, czy dłuższa wędka będzie w jakiś sposób przeszkadzać???Jakie są wady?pozdrawiam.

Jak zaznaczałem, są to moje subiektywne opinie.....Dlaczego nie dłuższy kij?? Moim zdaniem ma ona więcej wad niż zalet...
Jej jedyną zaletą będzie to, że rzucisz nieco dalej. Dalej, ale nie celniej, jak wędziskiem krótszym. Poza tym niewielka przynęta(powiedzmy 3cm paproch) powinna poruszać się w wodzie naturalnie, imitując niewielki wodny organizm. Takie małe stworzenie wykonuje ruchy niewielkie, i żeby poprowadzić w ten sposób przynętę potrzeba dużej precyzji. Krótkie wędzisko jest po prostu wygodniejsze, bardziej precyzyjne i lepiej pokazuje brania, a co za tym idzie-łatwiej zaciąć rybę(np podczas łowienia na wietrze "balon" z żyłki jest mniejszy, a zestaw czulszy). Do metody BT można pokusić się o dłuższy kij bo to i tak mozolne "oranie dna", jednak do jigowania nie polecam wędzisk dłuższych jak napisałem. Polecam krótkie wędziska z pełną odpowiedzialnością. Sam łowię głównie z brzegu, i posługuję się wędziskiem 2,15m i nie zamienię go na żadne inne. Wystarczy się przemóc i spróbować icon_wink.gif
Pozdrawiam.

Użytkownik PasiastyIrokez:) edytował ten post 01 marzec 2009 - 20:47

Pozdrawiam
Kamil

Mój wędkarski blog:
http://zahaczeni.net/kamilfishingblog/

[color=#4169E1][b]Catch&Release!!

#14 tracjan

tracjan

Szajbus

• Members
  • 3252 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 20:56

CYTAT(jaguar56 @ sob, 28 lut 2009 - 16:40) Wyświetl post

moze na pocztek cos takiego.
Apeluje, azebys wylaczyl glos, inaczej bedzisz mnie przeklinal do konca swoich dni

pozdrawiam

#15 Darczez

Darczez

Szajbus

• Members
  • 1289 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 21:08

CYTAT(PasiastyIrokez:) @ nie, 01 mar 2009 - 21:45) Wyświetl post
Jak zaznaczałem, są to moje subiektywne opinie.....Dlaczego nie dłuższy kij?? .....
..... Wystarczy się przemóc i spróbować icon_wink.gif
Pozdrawiam.

Każdy ma indywidualne upodobania. Uważam, że kij powinien być wypadkową warunków nad wodą , łowiska, głębokości , przynęty, sposobu prowadzenia, i gatunek ryby jest tu na końcu.

Nie wydaje mi się żeby takie znaczenie miało te 20 czy 40 cm , ale co kraj to obyczaj.

Osobiście preferuję dłuższe kije, ale o dość krótkiej rękojeści.

Ten post jest moją subiektywną w tej chwili opinią mimo chęci zachowania obiektywizmu. Nie może on służyć przeciwko mnie w następnych po tym terminie, gdyż zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny.

#16 Homegeon

Homegeon

Nabijacz postów :)

• Members
  • 4352 postów
  • Zainteresowania:K1 Wędkarstwo Muzyka Kobiety Siłownia

Napisano 01 marzec 2009 - 21:15

jak dla mnie ma to znaczenie, od niedawna łowie maxim twistem 2,15m i nie wyobrażam sobie łowić paprochami na dłuższą wędkę niż ta icon_smile.gif dzięki takiej długości i co za tym idzie jej masie bez żadnych problemów kontrolujemy i poprowadzimy przynętę.
flaga.gifPiszę poprawnie po polsku
regulamin.JPG
szukaj.JPG

#17 Kyzak

Kyzak

Weteran

• Members
  • 437 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 21:42

Mi się wydaje że ważniejsze jest aby kij był bardzo delikatny ale zarazem sztywny, po to aby było czuć puknięcia w nadgarstku. Ja mam 2,40 cw 10 i jestem zaaaaadowolony - ileż to już "złowiłem" rybek ~4 cm z wbitym w siebie hakiem icon_twisted.gif Wiem brzmi groźnie ale czułem puknięcia icon_smile.gif

W sumie przygodę z BT zacząłem od 2 metrowego ruskiego teleskopu o cw 60-100gr z szczytówką z pełnego szkła - łowiło się nią "dobrze" bo była sztywna i czułem puknięcia icon_smile.gif

#18 jigy

jigy

Wędkarz

• Members
  • 95 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 21:43

CYTAT(PasiastyIrokez:) @ nie, 01 mar 2009 - 20:45) Wyświetl post
Jak zaznaczałem, są to moje subiektywne opinie.....Dlaczego nie dłuższy kij?? Moim zdaniem ma ona więcej wad niż zalet...
Jej jedyną zaletą będzie to, że rzucisz nieco dalej. Dalej, ale nie celniej, jak wędziskiem krótszym. Poza tym niewielka przynęta(powiedzmy 3cm paproch) powinna poruszać się w wodzie naturalnie, imitując niewielki wodny organizm. Takie małe stworzenie wykonuje ruchy niewielkie, i żeby poprowadzić w ten sposób przynętę potrzeba dużej precyzji. Krótkie wędzisko jest po prostu wygodniejsze, bardziej precyzyjne i lepiej pokazuje brania, a co za tym idzie-łatwiej zaciąć rybę(np podczas łowienia na wietrze "balon" z żyłki jest mniejszy, a zestaw czulszy). Do metody BT można pokusić się o dłuższy kij bo to i tak mozolne "oranie dna", jednak do jigowania nie polecam wędzisk dłuższych jak napisałem. Polecam krótkie wędziska z pełną odpowiedzialnością. Sam łowię głównie z brzegu, i posługuję się wędziskiem 2,15m i nie zamienię go na żadne inne. Wystarczy się przemóc i spróbować icon_wink.gif
Pozdrawiam.

No i wszystko jasne:) Przekonuje mnie ten "balon" z żyłki (nienawidze jak się robi) oraz celność rzutów...Chciałem kupić kij na okonie długości 2,70 (bądź więcej), z myślą właśnie o długości rzutów oraz możliwości "wystawienia" wędki dalej od brzegu(prostopadle do nurtu) np: podczas łowienia na opasce, bądź kiedy mam przed sobą trzciny. Często przez za krótki kij nie mogłem wystawić wędki poza jakieś krzaki itp., ale myśle, że wodery mogłyby rozwiązać mój problem bo takowych nie posiadam:) więc chyba rzeczywiście krótsza wędka będzie lepsza. Dzięki za odpowiedź.

ZiW

#19 Greg #2#

Greg #2#

Szajbus

• Members
  • 2691 postów

Napisano 01 marzec 2009 - 23:08

Ja równiez preferuje jak najkrótsze kije do okonia sa poprostu wygodniejsze do okoniowania icon_smile.gif ale do BT niema znaczenia.
... Sama Wedka Wedkarzem Nie Czyni...

#20 Gugcio

Gugcio

Weteran

• Members
  • 852 postów

Napisano 02 marzec 2009 - 00:14

Dobry art i na czasie bo chce w tym roku troche za okoniem pochodzic icon_smile.gif
Homemade pracownia G-rod madafaka killa ;D

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych