Skocz do zawartości

Zdjęcie

Solidny Nóż

68 odpowiedzi w tym temacie

#61 jaguar56

jaguar56

Szajbus

• Members
  • 2996 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, herpetologia

Napisano 09 grudzień 2011 - 22:22

CYTAT(Zbynek @ pią, 09 gru 2011 - 04:23) Wyświetl post
Pod wpływem odświeżonego tematu przeglądając noże wpadłem na pomysł żeby kupić sobie maczetę.
Myślę tu oczywiście o jakimś budżetowym modelu. Niem mam zamiaru wydawać sporej kasy na takie coś bo nie używałbym tego często, a większą sumę wolałbym przeznaczyć na sprzęt typowo wędkarski.
Maczeta miała by mi służyć do przysposobienia zakrzaczonego łowiska, ewentualnie dojścia do niego, nacięcia gałęzi na ognisko itp itd.
Mam w akcesoriach scyzoryk, nóż myśliwski , w aucie wożę siekierę na takie sytuacje ale do cięcia krzaków gałęzi wydaje mi się, że maczeta będzie lepsza.
Tylko jaki mniej więcej kształt takiej maczety sobie wybrać, która będzie wygodna do takich czynności? Używacie maczet ? Może mi coś podpowiecie.
Myślałem o czymś ala'kukri :
http://allegro.pl/wi...1984683263.html
Fajnie wygląda ale czy poręczne do takich rzeczy, a może wybrać coś bardziej klasycznego jak np:
http://allegro.pl/wi...1964210013.html
z tym że to klasyczny nóż kuchenny tylko, że długi. I jeszcze coś w podobie :
http://allegro.pl/ma...1957002933.html
http://allegro.pl/ma...1865550589.html

Proponuję Ci coś zupełnie innego.
Karczownik Fiskars http://allegro.pl/fi...1982937905.html
Mam takie cudo 2 lata i zastępuje mi nawet siekierę, tnie naprawdę grube gałęzie. Idealna rzecz do karczowania drogi podczas wypraw nad "dzikie" rzeki Mazowsza. Jest bardzo ostry do czego parokrotnie się przekonałem przeciągając rękawicą skórzaną nieumyślenie po ostrzu. Efekt taki jak bym nie miał tej rękawicy icon_mrgreen.gif
I może służyć jako odstraszacz niechcianych amatorów cudzego sprzętu. Parokrotnie cofali się jak zobaczyli co mam pod ręką icon_mrgreen.gif

#62 Zbynek

Zbynek

Szajbus

• Members
  • 1129 postów

Napisano 09 grudzień 2011 - 22:42

Narzędzie może i fajne, ale stanowczo za drogie. Poza tym mój nóż myśliwski jest nie wiele krótszy niż ten karczownik i to on mi do tej pory właśnie służył do takich rzeczy, jednak myślę że większy sprzęt się lepiej sprawdzi. Jako że lubię noże itp to wolałbym żeby jednak była to jakaś maczeta.

#63 MiJa

MiJa

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 20 wrzesień 2014 - 12:14

Witam, kompletnie nie znam się na sprzęcie, a szukam prezentu dla chłopaka, czy taki nóż przejdzie?

http://allegro.pl/no...4608079323.html

Dodam, że łowi głównie okonie, o ile to ma jakieś znaczenie ;p

#64 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów
  • Zainteresowania:Muzyka ( Workstation Tyros 2 ), fotografika, strategiczne gry komputerowe, rozpoznawanie grzybów, magic the gathering, gry planszowe, sport wszelaki

Napisano 20 wrzesień 2014 - 17:14

Ale cena ! jakby conajmniej to victorinox był.

Moim zdaniem absolutnie się nie opłaca. Kup mu Morę Companion, ew. droższą i większą Robust. Zapłacisz połowę tej kwoty a będzie miał jeden z najlepszych małych noży świata za naprawdę śmieszną kasę jak na tą jakość. Chyba każdy outdoorowiec ma Morę jak nie przy sobie, to w szufladzie.

Jeśli koniecznie musi być to scyzoryk to szukaj czegoś firmowego bo musi mieć naprawdę dobry mechanizm, czyli np. victorinox, ale to już jest nożyk dwa razy droższy od mory.

Użytkownik OLO edytował ten post 20 wrzesień 2014 - 17:16

#65 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:Interesuje mnie wędkarstwo, gotowanie, film, książki (kucharskie i wędkarskie ;) )

Napisano 26 wrzesień 2014 - 09:43

CYTAT(MiJa @ sob, 20 wrz 2014 - 15:14) Wyświetl post
Witam, kompletnie nie znam się na sprzęcie, a szukam prezentu dla chłopaka, czy taki nóż przejdzie?

http://allegro.pl/no...4608079323.html

Dodam, że łowi głównie okonie, o ile to ma jakieś znaczenie ;p

Zacznijmy od tego, że praktycznie żaden składany nóż czy scyzoryk raczej nie nadaje się do oprawiania ryb i nie ma znaczenia jakie chłopak ryby łowi. W związku z tym kolejne pytanie czy poszukiwany składany nóż ma być do celów wędkarskich czy ogólnego zastosowania i noszenia na co dzień. Fajne są składane noże z blokowanym ostrzem ale fajne są także scyzoryki szwajcarskie Victorinox, o których wspomniał OLO. To scyzoryki z historią i używane przez różne armie, więc ze względu na wielofunkcyjne narzędzia przyda się także na rybach do przycinania różnych żyłek, sznurków czy nacięcia kiełbasy na ognisko lub grill.

Jeżeli chodzi o prezent dla wędkarza to fajne są także noże ze stałą głownią i na przykład taki co się sprawdzi przy sprawianiu ryb ale także przy pracach obozowych oraz do przygotowywania jedzenia (bo jest ze stali nierdzewnej i to nie jednej z tych najtańszych, które się najszybciej tępią ale w dobrym stosunku jakość/cena ) to np. :

Gerber Big Rock Camp (poniżej link do sklepu) - cena 140zł + koszt wysyłki

G1589_01.jpg

G1589_02.jpg

http://cqb.pl/gerber...589-p-5265.html

Cena nie jest wygórowana, więc na prezent w sam raz a przy tym budowa noża (full tang-cały nóż z rękojeścią z jednego kawałka stali) i stal (440) powinny zapewnić, że się nie rozjedzie w akcji icon_wink.gif

Użytkownik Wojtek@ edytował ten post 26 wrzesień 2014 - 09:50

#66 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów
  • Zainteresowania:Muzyka ( Workstation Tyros 2 ), fotografika, strategiczne gry komputerowe, rozpoznawanie grzybów, magic the gathering, gry planszowe, sport wszelaki

Napisano 26 wrzesień 2014 - 09:58

Ładny, ciekawy nóż. Klinga ostrzona na typ skandynawski (w wersji max, czyli szlif zajmuje praktycznie całą klingę) ale nie na zero, na dole jest wyprowadzona dodatkowa malutka krawędź tnąca. Taki typ noża nieźle trzyma ostrość oraz łatwo i szybko się go ostrzy (kosztem wytrzymałości na złamanie). PS. Cała klinga jest czymś pokryta, więc nie jest to czysta nierdzewka, będzie miała domieszkę węgla, a to bardzo dobrze icon_smile.gif (choć trzeba dbać)

Aby przejść dalej musiałabyś MiJa sprecyzować kwotę. Dobry nóż full-tang dla mnie to Mora (30-40zł) lub Hultafors (30-40zł), polecane przez każdego znawcę noży, ale w tym przedziale cenowym. Jeśli wyskoczymy na kwoty 140 zł to można szukać naprawdę dobrych i większych noży, a nawet powoli myśleć o PCK (Polish Custom Knives), czyli o nożach ręcznie robionych przez wspaniałych fachowców, np.:

http://forum.knives....c,147802.0.html

Użytkownik OLO edytował ten post 26 wrzesień 2014 - 11:12

#67 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów
  • Zainteresowania:Interesuje mnie wędkarstwo, gotowanie, film, książki (kucharskie i wędkarskie ;) )

Napisano 26 wrzesień 2014 - 12:52

OLO, nie mogę się zgodzić ze wszystkim co napisałeś ale boję się, że jak zaczniemy o tym pisać, to bardziej się zaciemni niż rozjaśni ten wątek (wybór noża dla chłopaka wędkarza), więc odniosę się tylko do kilku spraw.

Stal nierdzewna w tych nożach oraz w zaproponowanym przeze mnie Gerberze (pod względem chemicznym) jest porównywalna i jeżeli jest jakaś dodatkowa powłoka, to raczej w niczym nie przeszkadza tylko dodatkowo zabezpiecza (ja bym to brał na plus).

Z tym full tangiem, to chodziło mi, że cała rękojeść w środku ma stal i wychodzi z tyłu rękojeści. W Morach niestety nie ma czegoś takiego tylko wtopienie do rękojeści do połowy lub nieco za połowę (zależy który model). Są też takie, które wystają na wylot, ale nie są to te tanie standardowe nożyki, tylko klingi do samodzielnego zrobienia rękojeści lub inne fińskie marki tj. Helle czy inne.

Ceny polskich customów - tu niestety nie jest tak kolorowo jakby się mogło wydawać. Ci co wkładają w zrobienie ręczne noża dużo pracy, połączonej z porządnym kuciem i hartowaniem a potem jeszcze dorobieniem rękojeści , które też trzeba ładnie i dokładnie obrobić z jakiegoś fajnego materiału, to za swoją pracę i precyzję wykonania nie liczą sobie aż tak mało, a na pewno nie jest w to wliczona cena pochwy, za którą trzeba lekko doliczyć co najmniej 100zł (jeżeli mówimy nawet o najprostszym wzorze ze skóry lub kydexu - także ręcznie dorobionej). Chyba, że ktoś prywatnie zna wspaniałego mistrza i mistrz zrobi prezent lub podliczyłby Cie po kosztach samych materiałów albo coś by robił z resztek, jakie gdzieś się walały po warsztacie. Wątpię jednak, żeby takie prezenty robili każdemu, kto się nawinie. Hobby, to hobby ale znakomita większość robi na tym kasę. Szczególnie tych wspaniałych icon_wink.gif

Edit.:
Byłbym niewdzięcznikiem, gdybym nie potwierdził, że propozycja OLA jest także bardzo dobra i godna uwagi - stosunek jakość/cena jest także na plus ze względu na jakość użytej stali i tzw. szlif skandynawski, który sprawia, że nóż jest wytrzymały (oczywiście w granicach użytkowania z głową - dla "krejzoli" łupiących nożami cegły, proponowane przez nas noże mogę się lekko wyszczerbić icon_wink.gif hehe ).

Użytkownik Wojtek@ edytował ten post 26 wrzesień 2014 - 13:01

#68 OLO

OLO

Szajbus

• Members
  • 1410 postów

Napisano 26 wrzesień 2014 - 13:14

icon_smile.gif Mam nadzieję, że się nie zgodzisz ze wszystkim, inaczej nie byłoby o czym podyskutować.

Tą powłokę chciałem zaznaczyć jako plus. Jeśli stal byłaby czysto nierdzewna (przez to bardzo miękka) nie byłoby sensu nakładać powłoki ochronnej bo nie rdzewieje. To, że taka powłoka jest, świadczy o tym, że stal jest twardsza (z dodatkiem węgla) i przez to "rdzewna" (co ma chronić powłoka), a więc jak dla mnie lepsza (dłużej trzyma ostrość).

Tu moja pomyłka, faktycznie napisałem o Morach jako nożach full-tang, a takimi nie są, moje przeoczenie, dobrze, że zwróciłeś uwagę.

Co do kustomów.... polecam zacząć rozmowy z kimś kto się bawi w knifemaking, im dłużej rozmawiasz, tym taniej da się coś kupić. Naprawdę da się już za 200zł cos fajnego wychaczyć, a ręczna robota to zupełnie inna bajka niż fabryczna produkcja icon_smile.gif dochodzi element sentymentalny, tak ważny w przypadku noży. Ja np. lubię fakt, że nie ma identycznego nigdzie na świecie icon_smile.gif. Looknij na ceny Wołodyi, w linku który zapodałem, produkuje on między innymi noże za mniej niż 200zł icon_wink.gif

Pozdr

Użytkownik OLO edytował ten post 26 wrzesień 2014 - 13:19

#69 Wojtek@

Wojtek@

Szajbus

• Members
  • 1160 postów

Napisano 26 wrzesień 2014 - 14:54

Wydaje mi się , że na rozmowę o naszych nożach i takich jakie może chcielibyśmy mieć, to można by założyć osobny temat.
Wołodja robi fajne noże ale są jeszcze inni zawodnicy, których warto zobaczyć icon_smile.gif

Użytkownik Wojtek@ edytował ten post 26 wrzesień 2014 - 17:15

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych