Skocz do zawartości

Jaka żyłka do feedera??

66 odpowiedzi w tym temacie

#41 mirek788

mirek788

Wędkarz

• Members
  • 18 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 18:27

ta żyłka mistralla amundos to szajs pęka na supłach w palcach nawet 0.30, kupiłem pare szpul w zeszłym sezonie.Lipa zresztą cena mówi sama za siebie 150m około 10-12 zł a karpiowa po 250m po 16 zł. Polecam nieco droższą Trabucco ale nie wyżucicie pieniędzy w błoto .A co do wymiany to conajmniej co sezon i niekupujcie żyłek zleżałych w sklepach po pare lat.Pozdrawiam

#42 mirek788

mirek788

Wędkarz

• Members
  • 18 postów

Napisano 14 marzec 2011 - 18:29

CYTAT(mirek788 @ pon, 14 mar 2011 - 21:27) Wyświetl post
ta żyłka mistralla amundos to szajs pęka na supłach w palcach nawet 0.30, kupiłem pare szpul w zeszłym sezonie.Lipa zresztą cena mówi sama za siebie 150m około 10-12 zł a karpiowa po 250m po 16 zł. Polecam nieco droższą Trabucco ale nie wyżucicie pieniędzy w błoto .A co do wymiany to conajmniej co sezon i niekupujcie żyłek zleżałych w sklepach po pare lat.Pozdrawiam

a do feedera wystarczy 0,20-0,25mm

#43 Daren

Daren

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 21 marzec 2011 - 10:37

Witam, ostatnio kupiłem sobie żyłkę Sufix Mono Feeder. Rozważałem wybór 0.20 i 0.23, jednak ostatecznie wybrałem 0.23. Łowię na wodzie stojącej, choć zdarza się wypad na rzekę. Planuję stosować przypon 0.18. Czy nie jest za grubo?

#44 Zbrojarz

Zbrojarz

Wędkarz

• Members
  • 30 postów

Napisano 21 marzec 2011 - 15:18

CYTAT
Planuję stosować przypon 0,18. Czy nie jest za grubo?

Przypony powinno dobierać się raczej doświadczalnie lub stosować linki główne i przyponówki tego samego producenta z tej samej linii. Te powinny być do siebie dopasowane. Może też być tak, że zleżała żyłka 0,23 będzie miała mniejszą wytrzymałość od świeżej przyponowej 0,18. A jeśli chodzi o to czy 0,18 nie będzie czasami straszyć ryby to zależy na co się nastawiasz i jak w danym momencie żerują. Więc lepiej mieć z sobą też coś cieńszego.

#45 Daren

Daren

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 21 marzec 2011 - 19:14

A czy posiadanie żyłki głównej 0.23 i przyponu, np. 0.16 się wzajemnie nie wyklucza? Czy żyłka główna ma aż tak duży wpływa na częstotliwość brań, jak przypon (grubość)?

#46 Guest_wind_*

Guest_wind_*
  • Guests

Napisano 21 marzec 2011 - 20:29

Przyponówka 0,16 będzie OK, ja bym nie przeceniał wpływu żyłki głównej na częstotliwość brań, ale warto stosować linki dedykowane do metody, kupować u sprawdzonych dostawców, tak jak wspomnial ktoś wcześniej, stara, zleżała żyłka nie będzie miala swoich pierwotnych właściwości. Ogólne zasady doboru linki to metoda polowu, wielkośc polawianych ryb i rodzaj (kolor) podłoża. Przypon zwyczajowo dajemy dwa numery cieńszy. Dlatego też warto wiązać samemu haczyki, masz możliwość sam wybrać grubość i rodzaj żyłki przyponowej i przygotować bardziej urozmaicony zestaw przyponów w portfelu. Wędkując na rzece warto przygotować solidny zestaw, w odróżnieniu od jezior i stawów, na wodzie płynącej wszystko się może zdarzyć icon_wink.gif .

#47 Daren

Daren

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 22 marzec 2011 - 20:28

Mam tylko nadzieję, że główna 0.23mm mi płotek i krąpi nie odstraszy icon_biggrin.gif

#48 Edebede

Edebede

Wędkarz

• Members
  • 20 postów

Napisano 23 marzec 2011 - 22:18

Witam, ja również chciałbym się dowiedzieć, czy stosowanie np. 0.23 żyłki głównej i przyponu 0.16 nie jest błędem? Po ponoć max 2 numery mniej... glowna 0.23 nie odstraszy ryb?

Użytkownik Edebede edytował ten post 23 marzec 2011 - 22:18

#49 Zbrojarz

Zbrojarz

Wędkarz

• Members
  • 30 postów

Napisano 24 marzec 2011 - 19:39

CYTAT
Witam, ja również chciałbym się dowiedzieć, czy stosowanie np. 0.23 żyłki głównej i przyponu 0.16 nie jest błędem?

Tylko po co ta 0,23 skoro chcesz stosować przypon 0,16? Cieńszą żyłką dalej rzucisz, mniejszy jest opór stawiany przez nią , mniejszy ciężar żyłki w wodzie i przez co układa się lepiej(układa się bardziej w linie prostą i nie idzie w parabole) i co za tym wszystkim idzie możesz używać miększych szczytówek i mieć i lepszą sygnalizację brań.
CYTAT
glowna 0.23 nie odstraszy ryb?

No to już zależy od żerowania ryb, jeśli chcą żreć i wstrzelisz się akurat z przynętą jak i zanętą w rybie gusta to nie będzie im przeszkadzać to 0,23 nawet na przyponie. Jeśli biorą słabo to 0,23 może okazać się za grube z wyżej wymienionych powodów, jednak to średnica i długość przyponu ma tu decydujące znaczenie.
CYTAT
Po ponoć max 2 numery mniej...

Ponoć tak, jednak podręcznikowe schematy nie zawsze się sprawdzają. Jest tak np. kiedy na przypony stosujemy plecionki które jak wiadomo mają o niebo większe wytrzymałości jak żyłki. Jednak dobrze jest mieć ze sobą dwie szpule z innymi żyłkami np. 0,20 i 0,16 wtedy jesteśmy w stanie dopasować się do prawie każdych warunków.
pozdrawiam

Użytkownik Zbrojarz edytował ten post 25 marzec 2011 - 17:40

#50 skwarecki

skwarecki

Wędkarz

• Members
  • 81 postów

Napisano 25 marzec 2011 - 00:33

Każdy ma swoje przyzwyczajenia i swoje racje, ciężko jest innemu wędkarzowi wytłumaczyć swój punkt widzenia. Jedni uważają iż na Wisłę musi być mocna i gruba żyłka, bo może się trafić coś dużego. Moim zdaniem nic bardziej mylnego, łowię na środkowej Wiśle w bardzo silnym nurcie, gruba żyłka ogranicza zasięg i znacznie zwiększa ciężar koszyka. Grubsza żyłka stawia większy opór napierającej wodzie, do dwóch prawie identycznych feederów założyłem żyłki 0,20 i 0,25. Na 0,20 koszyk 80g stał w miejscu na drugiej 100g delikatnie jechało. ( trochę się rozpisałem icon_smile.gif )
Moim zdaniem cienka żyłka markowej firmy ( może zauważyliście - im tańsza żyłka, tym większa wytrzymałość - napisać można wszystko ) sprawdzi się lepiej niż grubas z dolnej półki.

#51 Edebede

Edebede

Wędkarz

• Members
  • 20 postów

Napisano 26 marzec 2011 - 15:47

Powiem szczerze, że żałuję wyboru 0.23, gdyż prawdopodobnie 0.20 jest wystarczające. Choć mimo wszystko 0.23 to też nie jest jakaś tragedia. Łowiłem ostatnio na starorzeczu Odry, nie było problemu z napięciem żyłki, a i rybki brały bardzo ładnie, nawet maleńki krąpik około 10cm się skusił. Stosowałem przypon 0.16 Mistrall Amundson i póki co nie będę zmieniał grubości, ewentualnie spróbuję 0.18, gdyż ponoć nigdy nie wiadomo, jaka rybka może się zahaczyć, a wędkuję dopiero drugi sezon. Nie mam jeszcze odpowiedniego doświadczenia w holowaniu ryb, a nie chciałbym, żeby jakaś pałętała się z hakiem w pyszczku po zbiorniku:) Myślę, że te 0.03mm pomiędzy 0.23 i 0.20 nie robi rybom różnicy, choć jak wiadomo, teorii jest wiele! icon_smile.gif

Użytkownik Edebede edytował ten post 26 marzec 2011 - 15:48

#52 SNAJPEROO7

SNAJPEROO7

Wędkarz

• Members
  • 18 postów

Napisano 04 kwiecień 2011 - 21:35

ja wedkuje na odrze jest to rzeka niewiele odbiegajaca od Wisly i zylki jakie urzywam to brauling od 0,16 do 0,18 glowna a przepon nie wyzej jak 0,14 do tego wedka shimano hyperlop parabolik moze to Ci sie wydac pajeczyna ale majac odpowiedni kij i kolowrotek z dobrym hamulcem mozna pokonac ryby ktore przekraczaja swoja waga wytrzymalosc zylki niejednokrotnie

#53 Edebede

Edebede

Wędkarz

• Members
  • 20 postów

Napisano 19 maj 2011 - 14:06

Witam, mam na kołowrotku nawiniętą żyłkę Dragon Millenium Sandacz 0.22 Chciałem zapytać, czy mogę na nią w miarę komfortowo łapać na grunt, czy mogą być duże problemy z zatopieniem?

#54 maniak_6

maniak_6

Wędkarz

• Members
  • 77 postów

Napisano 09 luty 2013 - 15:11

Witam, kupiłem sobie feederka Mikado UV light feeder c.w up to 90gr. Łowię na dużym jeziorku, duże lescze tzn 2-3kg, duże płocie, karasie (nawet 1,4kg w tamtym sezonie). Żyłki używałem dziwnej firmy, której nie pamiętam. Potem kupiłem żyłkę cormorana, która okazałasię totalną porażką. Jeżeli chodzi o mojego feederka to polecam, jest super lekki i wytrzymały i posiada 5 szczytówek. Doradźcie mi jaką żyłkę kupić do tej wędki i pod te rybki, cena nie ma znaczenia. Dziękuję i pozdrawiam kolegów

#55 grych

grych

Weteran

• Members
  • 800 postów

Napisano 09 luty 2013 - 17:38

Jakiś czas temu przekonałem się, że nie warto oszczędzać na żyłce; nie mam jakiegoś ulubionego producenta, ale nie zawiodły mnie nigdy żyłki trabucco, czy sufixa. Oczywiście jest wielu innych producentów i podejrzewam, że wśród nich też powinieneś znaleźć coś ciekawego icon_smile.gif

#56 sc102

sc102

Weteran

• Members
  • 171 postów

Napisano 10 luty 2013 - 12:58

CYTAT(maniak_6 @ sob, 09 lut 2013 - 16:11) Wyświetl post
Witam, kupiłem sobie feederka Mikado UV light feeder c.w up to 90gr. Łowię na dużym jeziorku, duże lescze tzn 2-3kg, duże płocie, karasie (nawet 1,4kg w tamtym sezonie). Żyłki używałem dziwnej firmy, której nie pamiętam. Potem kupiłem żyłkę cormorana, która okazałasię totalną porażką. Jeżeli chodzi o mojego feederka to polecam, jest super lekki i wytrzymały i posiada 5 szczytówek. Doradźcie mi jaką żyłkę kupić do tej wędki i pod te rybki, cena nie ma znaczenia. Dziękuję i pozdrawiam kolegów

Kup żyłkę Sufix Feeder Mono a będziesz zadowolony

#57 maniak_6

maniak_6

Wędkarz

• Members
  • 77 postów

Napisano 10 luty 2013 - 18:24

CYTAT(sc102 @ nie, 10 lut 2013 - 15:58) Wyświetl post
Kup żyłkę Sufix Feeder Mono a będziesz zadowolony

Na początek to dziękuje koledzy za odpowiedź. Więc powiem tak, kupię sobie i trabucco i sufix mono ponieważ mam już dwa feederki icon_smile.gif i obie żyłki zmienię właśnie na te, które zaproponowaliście. Myślę, że 0,18-0,20 będą wystarczające, jak uważacie??

#58 grych

grych

Weteran

• Members
  • 800 postów

Napisano 10 luty 2013 - 18:56

CYTAT(maniak_6 @ nie, 10 lut 2013 - 18:24) Wyświetl post
Myślę, że 0,18-0,20 będą wystarczające, jak uważacie??

myślę, że spokojnie starczy nawet 18 jak na jezioro icon_smile.gif

#59 maniak_6

maniak_6

Wędkarz

• Members
  • 77 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 12:10

Troszkę zmieniłem zdanie i zakupiłem te żyłki. Smart Stone River i Trabucco t-force XPS, narazie mogę tylko powiedzieć coś o wytrzymałości. To jest masakra jaka jest różnica w wytrzymałości (obie o średnicy 0.20mm) tyle że Smart ciężko przerwać w rękach a Trabucco strzela przy niej jak nitka (co oczywiście nie znaczy że będzie zła). Zobaczymy troszkę później jak będą zachowywały się w "praniu". O ile pamiętam, ktoś wcześniej napisał że Smart Stone River prostuje haczyki (chyba p. Sławomir), uważam że to nie był żart icon_mrgreen.gif Pozdrawiam Ps. jeszcze raz dodam "różnica w wytrzymałości tych żyłek OGROMNA!!!

#60 kmc23

kmc23

Wędkarz

• Members
  • 49 postów

Napisano 01 marzec 2013 - 13:29

CYTAT(maniak_6 @ pią, 01 mar 2013 - 15:10) Wyświetl post
Troszkę zmieniłem zdanie i zakupiłem te żyłki. Smart Stone River i Trabucco t-force XPS, narazie mogę tylko powiedzieć coś o wytrzymałości. To jest masakra jaka jest różnica w wytrzymałości (obie o średnicy 0.20mm) tyle że Smart ciężko przerwać w rękach a Trabucco strzela przy niej jak nitka (co oczywiście nie znaczy że będzie zła). Zobaczymy troszkę później jak będą zachowywały się w "praniu". O ile pamiętam, ktoś wcześniej napisał że Smart Stone River prostuje haczyki (chyba p. Sławomir), uważam że to nie był żart icon_mrgreen.gif Pozdrawiam Ps. jeszcze raz dodam "różnica w wytrzymałości tych żyłek OGROMNA!!!

Tak sie składa, ze mialem styczność z obiema żyłkami. Żyłka mavera jak najbardziej warta polecenia. Ostatnio nawinąłem na szpule XPS trabucco 0,18 i test wypadł bardzo dobrze. Więc kolego może trafiłeś na gorszą partje.
Wracając do tematu uważam, że żyłka 0,18 w zupełności starczy do fedeera..

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych