Skocz do zawartości


Zdjęcie

Barometr


4 odpowiedzi w tym temacie

#1 arcio99

arcio99

  Szajbus

 • Members
 • 2335 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kamienna Góra
 • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 04 kwiecień 2008 - 13:42

Witam po dość długiej przerwie na spławiku icon_wink.gif

Mam pewne pytanie. Mianowicie, wielu z nas, planując wypad na rybki patrzy na ciśnienie, a raczej na jego spadki. Jak każdy wie ryby nie żerują przy spadkach ciśnienia. Wobec tego mam pytanie: jak sprawdzacie ciśnienie ? W internecie, czy macie może barometr ? Ile kosztują w internecie, czy może lepiej w jakiś sklepach ? Jak już cos to gdzie ?

I jeszcze jedno pytanie: jak odczytywać ciśnienie z takiego barometru jak poniżej w załączniku ?!

pozdro !

Załączone miniatury

 • 334756882.jpeg


#2 Czarnyy

Czarnyy

  Szajbus

 • Members
 • 2407 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Jelenia Góra

Napisano 04 kwiecień 2008 - 14:09

Cisnienie jest takie jak wskazuje czarna strszalka. Ta druga ustawiasz wieczorem rowno z czarna i rano patrzysz czy jest za czy przed czarna jak jest za znaczy ze cisnienie wzroslo jak przed spadlo jak jest dalej rowno tzn. jest takie samo.
www.carpholic.pl

#3 arcio99

arcio99

  Szajbus

 • Members
 • 2335 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kamienna Góra
 • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 04 kwiecień 2008 - 14:14

Aha, i rozumiem ze liczby od 68 do 79 to ciśnienie x 10 ?
.....::::: !! WODOM CZEŚĆ !! :::::.....


Piszę poprawnie po polsku


#4 arcio99

arcio99

  Szajbus

 • Members
 • 2335 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kamienna Góra
 • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 05 kwiecień 2008 - 21:43

pomóżcie, chłopaki ! :]
.....::::: !! WODOM CZEŚĆ !! :::::.....


Piszę poprawnie po polsku


#5 Hans

Hans

  Wędkarz

 • Members
 • 70 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano 06 kwiecień 2008 - 05:10

Napewno nie rozumiesz przeliczania jednostek.Przeczytaj końcówkę tego artykułu to może coś zakumasz.
Na allegro poszukaj barometru z tarczą opisaną w milibarach i w hektopascalach to zobaczysz o co chodzi.


Pomiar ciśnienia - aneroid
Do pomiarów ciśnienia atmosferycznego na statkach powszechnie używa się aneroidów (liczba pojedyńcza - aneroid), zwanych również "barometrami metalowymi" (ryc. 1 i 2) lub "barometrami sprężynowymi". Drugim rodzajem przyrządu często stosowanym na statkach jest "barometr elektryczny". Od kilkudziesięciu lat nie używa się na statkach często opisywanego w podręcznikach barometru rtęciowego, do którego niemal wszystkie tablice nawigacyjne i inne pomoce nawigacyjne zamieszczają tablice poprawek (siłą inercji?).
Czujnikiem reagującym na zmiany ciśnienia atmosferycznego w aneroidzie jest puszka Vidiego, będąca zamkniętą puszką wykonananą z cienkiej i sprężystej karbowanej blachy, wewnątrz której ciśnienie jest obniżone. Pod wpływem zmian ciśnienia atmosferycznego puszka ta ulega deformacjom - przy wzroście ciśnienia jej ścianki ulegają ściskaniu, w przypadku spadku ciśnienia siły sprężystości blachy starają się ją "rozszerzyć". W rezultacie zmiany ciśnienia powodują zmiany "grubości" puszki Vidiego. Zmiany te, za pomocą systemu odpowiednich przekładni przenoszone są na ruch wskazówki pomiarowej przyrządu, przesuwającej się na tle skali. We współczesnych aneroidach znajduje się dodatkowo układ kompensujący wpływ zmian temperatury przyrządu na jego wskazania (układ kompensujący rozszerzalność termiczną jego metalowych części).
Dokładność odczytu ciśnienia z aneroidu winna wynosić 0.1 hPa; ponieważ skala jest oznaczana co 1 hPa (1 mm Hg lub 0.01 cala), odczyt z taką dokładnością stanowi wynik interpolacji, jaką dokonuje obserwator.
Pomiar wykonany za pomocą aneroidu musi zostać poprawiony o wartość poprawki instrumentalnej. Poprawka ta jest poprawką dla konkretnego przyrządu, wynika z niedokładności wykonania i skalowania przyrządu, określa ją wytwórca, przeprowadzając tarowanie przyrządu w komorze ciśnieniowej. Określenie poprawki instrumentalnej polega na porównaniu wskazań przyrządu badanego z przyrządem wzorcowym, w czasie zmian ciśnienia w komorze, odpowiadających zakresowi pomiaru. Poprawka instrumentalna stanowi zazwyczaj funkcję zmierzonego ciśnienia, niekiedy jest ona stała dla calego zakresu pomiaru. Jej znak może być różny, często tak się dzieje, ze w części zakresu pomiarowego jest ona dodatnia, w cześci ujemna lub zerowa.
Przynajmniej jeden raz w roku należy porównać ciśnienie wskazywane przez aneroid statkowy ze wskazaniami przyrządu wzorcowego. Przyrząd wzorcowy przynosi ze sobą portowy oficer meteorologiczny; usługa taka (bezpłatna) może być wykonana w każdym porcie, w którym znajduje się agent meteorologiczny lub portowy oficer meteorologiczny (PMO). Informacje w tej kwestii można uzyskać w Kapitanacie Portu. Oficer meteorologiczny wyznacza tzw. poprawkę stałą, którą należy dodawać (z jej znakiem) do poprawki instrumentalnej. Wartość tej poprawki, wraz z datą, portowy oficer meteorologiczny najczęściej wpisuje na specjalną metryczkę, którą nakleja na szot obok aneroidu. Stanowi to dla władz portowych dokonujących inspekcji dowód, że aneroid znajdujący się na statku jest sprawny.


Ryc.1. Aneroid (barometr metalowy). Widoczna wewnątrz przyrządu karbowana powierzchnia puszki Vidiego i mechanizm przenoszący deformacje puszki Vidiego na wskazówkę pomiaru ciśnienia (czarna). Druga wskazówka (złota), daje się przekręcać pokrętłem wyprowadzonym na zewnątrz szybki przyrządu; po pomiarze ustawia się ją tak, aby pokrywała wskazówkę pomiarową. Przy następnym pomiarze ciśnienia można dzięki temu natychmiast ocenić, w którą stronę (wzrost, spadek) i o jaką wielkość nastąpiła zmiana ciśnienia. Zwróć uwagę na to, że aneroid jest wyposażony w dwie skale - zewnętrzna jest cechowana w calach i ich częściach setnych, wewnętrzna - w hPa (lub mb). Przed odczytem ciśnienia należy delikatnie stuknąc paznokciem w szybkę przyrządu.


Ryc. 2. Aneroid okrętowy produkcji polskiej, skalowany w hPa (milibarach; skala zewnętrzna) i mm Hg (skala wewnętrzna). W swoim czasie najczęściej spotykany aneroid na polskich statkach.

Należy pamiętać, że nie należy bez wyraźnych przyczyn samodzielnie regulować ustawienia aneroidu w stosunku do ustawienia fabrycznego (śrubą regulacyjną, która znajduje się z tyłu). Przestawienie wskazówki barometru względem skali spowoduje, że wartości poprawek instrumentalnych, dostarczone wraz ze świadectwem aneroidu staną się nieaktualne, a zmierzone po takiej regulacji wartości ciśnienia będą obarczone nieznaym błędem. Jeśli już zajdzie taka potrzeba, należy to zrobić w czasie inspekcji / wizyty portowego oficera meteorologicznego na statku. Również należy pamiętać, że poprawka stała aneroidu może być duża - niekiedy od kilku do kilkunastu hPa. Obejmując stanowisko oficera wachtowego na danym statku należy zasięgnąć informacji od zmiennika, czy jest tabela poprawek instrumentalnych i jaka jest wartość poprawki stałej. We wszyskich przypadkach, gdy aneroid wskazuje ślady uszkodzeń lub manipulacji (np. zbita lub pęknięta szyba czołowa, wgniecenia obudowy), do jego wskazań należy podchodzić z nader ograniczonym zaufaniem i starać się, aby jak najszybciej aneroid został wymieniony, a przynajmniej sprawdzony przez portowego oficera meteorologicznego.

Przykładowo, na statku zmierzono na aneroidzie cechowanym w mm Hg ciśnienie równe 761.4 mm. Tabela poprawek instrumentalnych (p(i)) ma następującą postać:
zakres mm Hg p(i) mm Hg
720,0 - 733,0 -0,3
733.1 - 747.9 -0,2
748.0 - 756,1 -0,1
756,2 - 761,9 0,0
762,0 - 774,3 -0,1
774.4 - 779,9 +0,1
780,0 - 789,0 +0,2

a poprawka stała ma wartość +1.7 hPa. Odnajdujemy w tabeli zakres, w którym znajduje się odczytane ciśnienie (756.2 - 761.9), odczytujemy wartość poprawki instrumentalnej (równa 0.0), oddychamy z ulgą, że nie musimy liczyć, zamieniamy odczyt z mm Hg na hPa ((761.4 * 4)/3 = 1015.2) i dodajemy poprawkę stałą: 1015,2 + 1.7 = 1016,9 hPa. Jest to zmierzona wartość ciśnienia atmosferycznego, ta wartość musi zostać teraz poddana redukcji.

Załączone miniatury

 • barometr.jpg
Dodaj odpowiedź  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych