Skocz do zawartości

Zdjęcie

Karta Wędkarska

715 odpowiedzi w tym temacie

#1 Uklejowy_magik

Uklejowy_magik

Bulterier Spławika

• Moderator
  • 1238 postów

Napisano 29 czerwiec 2007 - 15:23

Pojawiają się częste pytania dotyczące wyrabiania zezwoleń na wędkowanie w PZW. Mam nadzieje, ze temat ten spełni swoje zadanie i rozwieje wątpliwości wielu niezrzeszonych a chcących wstąpić w szeregi Polskiego Związku Wędkarskiego icon_wink.gif

Punkt po punkcie co trzeba zrobić by wędkować na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego

By uzyskać kartę wędkarską (tzw. białą):

1. Musimy udać się do siedziby koła, stanicy PZW, bosmanatu itp.
2. Zdać egzamin (ze znajomości RAPR)
3. Otrzymamy zaświadczenie.
4. Z zaświadczeniem i zdjęciem musimy się udać do starostwa.
5. Tam składamy te papiery.
6. Pozostaje już tylko czekać na wyrobienie i wydanie nam karty (koszt uzyskania karty wędkarskiej to jakieś 10 PLN).
karta1.jpg karta2_2.JPG

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnieni są cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce oraz osoby w wieku poniżej 14 lat, pod warunkiem łowienia pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę.

Sama karta upoważnia do wędkowania jedynie na wodach państwowych.

Wędkowanie na wodach należących do Polskiego Związku Wędkarskiego możliwe jest po wniesieniu opłaty wpisowej i składek.

Wyrobienie legitymacji:

1. Musimy powtórnie udać się do siedzimy koła okręgu do którego chcemy należeć.

2. Okazać kartę wędkarską.
3. Zapłacić potrzebne składki
4. Wyjść z przekonaniem, że jesteśmy członkami PZW icon_wink.gif

legitymacja1.jpg DSCF3111.JPG DSCF3112.JPG

Coś o opłatach:

Wysokości opłat uzależnione są od przynależności do PZW
Składki opłaca się z góry za cały rok.

Przykładowo:
Tabela składek członkowskich i innych opłat członkowskich w 2006 r
.

skladki1.jpg

Składki roczne za wędkowanie na wodach ogólnodostępnych PZW Okręg w Poznaniu na rok 2006

skladki2.jpg
Moja legitymacja dla sprawdzenia i łatwiejszego zrozumienia opłat (mieszcze się w przedziale od 16 do 26 lat):

legitymacja2.jpg

Proszę zwrócić uwagę na zieloną pieczęć na naklejkach- "Upoważnia do wędkowania na wodach nizinnych okręgów [...]" czyli wszystkich tych okręgów które podpisały porozumienie o uznawanie składek z moim macierzystym okręgiem Poznań.

W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać : kartę wędkarską, legitymację PZW z potwierdzeniem uiszczenia należnych składek lub inne ważne zezwolenie uprawniające do wędkowania na danym łowisku.

Najczęściej zadawane na forum pytania:

Mam 11 lat. Czy potrzebuje kartę?

Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej zwolnione są osoby w wieku poniżej 14 lat, pod warunkiem łowienia pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę.

Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
- w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
- w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę.
Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

Gdzie zdobyć dokumenty potrzebne do wędkowania za granicą?

"Zezwolenia wykupuje się na miejscu np: poczta,sklep wędkarski,lub od razu na łowisku.Są jednodniowe lub na kilka dni
Każde łowisko ma swój regulamin i może mieć określone godziny połowu-szczególnie Szwecja.Na przykład we Włoszech na wędkowanie w morzu nie potrzeba zezwolenia/Bibione/ natomiast na rzeki obowiązkowo. Dobrze mieć przy sobie naszą kartę i licencje." - użytkownik
WIESIEK

Odnowienie zezwolenia

Po przerwie w opłacaniu składek np. 2 sezonowej należy jedynie uiścić powtórnie wpisowe.

Chce iść z bratem/ dziewczyną/ kolegą na ryby. Czy może on/ona wędkować?

Zdecydowanie nie:
Członek PZW ma prawo udostępnić współmałżonkowi jedną ze swoich wędek do wędkowania, w granicach przysługującego mu stanowiska i limitu połowu, bez konieczności uiszczania przez współmałżonka składki członkowskiej oraz składki na ochronę i zagospodarowanie wód.
Powyższe ma wyłącznie zastosowanie przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie na dwie wędki.

Jakie dokumenty musze posiadać przy sobie podczas wędkowania?
CYTAT(RAPR)
W czasie wędkowania wędkarz ma obowiązek posiadać : kartę wędkarską, legitymację PZW z potwierdzeniem uiszczenia należnych składek lub inne ważne zezwolenie uprawniające do wędkowania na danym łowisku.
Uwaga! Jeżeli wędkarz opłaca składki ulgowe, podczas kontroli może być wymagany również dokument poświadczający ulge na składki (np. legitymacja szkolna) -podzięki dla użytkownika enduro icon_smile.gif
Zgubiłem dokumenty, co powinienem zrobić?
W starostwie powinni bez problemu wydać duplikat karty, nie trzeba ponownie zdawać egzaminu.

Mam 14 lat. Czy moge wędkować (posiadając kartę, legitymacje PZW, wszystko opłacone) pod opieką osoby która nie ma karty?
*
CYTAT(rekmar @ czw, 20 wrz 2007 - 22:34) Wyświetl post
Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW nie dyskryminuje metody spinningowej. Masz legitymację i kartę wędkaraską opłacone składki, opłatę za spinning (jeśli jest wymnagana) - możesz wędkować pod opieką osoby uprawnionej. Regulamin mówi jedynie o osobie uprawnionej do opieki. Nie musi mieć karty wędkarskiej.
Czy ryby, którym zwrócona została wolność muszą zostać wpisane do rejestru połowów?
Nie, nie wpisuje się do rejestru ryb, które zostały wypuszczone do wody, w której je złowiono.
Termin opłacenia składek upływa w ostani dzień kwietnia. Potem do kwoty składki doliczane jest tzw. wpisowe.

Będę starał się aktualizować temat i dodawać nowe pytania i odpowiedzi.
Wskazówki dotyczące ulepszenia, rozbudowania tematu proszę kierować na PW, maila bądź w postach niżej...

#2 wolfik

wolfik

Szajbus

• Moderator
  • 1160 postów

Napisano 03 sierpień 2007 - 23:17

Dodatki:
1. Rejestr połowów
http://www.splawik.c...Polowow___11746
http://www.splawik.c...Polowow___11850

2. Gdzie można rozbić namiot
http://www.splawik.c..._Namiot___11830

#3 Uklejowy_magik

Uklejowy_magik

Bulterier Spławika

• Moderator
  • 1238 postów

Napisano 11 sierpień 2007 - 13:47

Przypominam o zasadach moderacji tego tematu. Co jakiś czas będę wyrzucał posty a korzystając ze wskazówek w nich zawartych rozbudowywał post główny.

W temacie proszę nie pytać:

- o ceny składek
- o to kto zdawał egzamin a kto nie
- o to jakie były pytania na egzaminie

#4 stasiekxD

stasiekxD

Początkujący

• Members
  • 8 postów

Napisano 19 maj 2008 - 16:02

CYTAT(wędkarz876 @ pon, 19 maj 2008 - 17:33) Wyświetl post
Witam!!!

mam pytanie jeśli mam 13 lat a w czerwcu będe miał 14 mogę mieć już karte wędkarską?? i ile by mnie to kosztowało??prosze o odpowiedz.z góry dzękuje icon_smile.gif

Witaj, zdawać na kartę wędkarską możesz już teraz, lecz samodzielnie łowić możesz dopiero po przekroczeniu 14 roku życia (mam to samo, przed chwilą byłem w PZW)
w starostwie z tego co wiem zapłacisz 10 zł no i potem jeszcze te wszystkie składki (ja zapłacę 51 zł)

Użytkownik stasiekxD edytował ten post 19 maj 2008 - 16:03

#5 Małgoś

Małgoś

Wędkarz

• Members
  • 36 postów

Napisano 04 czerwiec 2008 - 12:34

Skontaktowałam się z Urzędem Miasta w Rudzie Śląskiej (w R.Śl. mieszkam) w sprawie wydawania karty wędkarskiej. Głównie w kontekście mojego braku czasu i sprawnych środków komunikacji (pracuję w Katowicach).

Poniżej cytuję wybrane fragmenty odpowiedzi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ruda Śląska:

"W Rudzie Śląskiej organem wydającym karty wędkarskie jest Prezydent Miasta Ruda Śląska."

"Prezydent Miasta Ruda Śląska wydaje karty wędkarskie na podstawie wniosku, do którego załącza się zaświadczenie o zdanym egzaminie na kartę wędkarską, wydane Decyzją Komisji Egzaminacyjnych PZW, powołanych przez Prezydium Okręgu PZW w Katowicach, działających w Kołach PZW na terenie województwa śląskiego.

Wobec powyższego do wniosku o wydanie karty mogą być załączone zarówno zaświadczenia wydane przez Komisje Egzaminacyjne przy Kołach PZW działających na terenie miasta Ruda Śląska jak i miast ościennych, w tym również na terenie miasta Katowice."

"Wniosek o wydanie karty wędkarskiej wraz z załączonym zdjęciem, opłata za wydanie karty w kwocie 10,00 zł oraz zaświadczeniem o zdanym egzaminie można złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Ruda Śląska w godzinach pracy Urzędu, tj. od poniedziałku do piątku – od godz. 8:00 do 16:00, w poniedziałek i czwartek do godz. 17:00 lub przesłać pocztą."

"Opłatę można wnieść gotówką (w kasie Urzędu Miasta pok. 17) lub bezgotówkowo na rachunek Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej nr rachunku ING BSK S.A O/Ruda Śląska 28105012141000001001197035 (na dowodzie wpłaty należy umieścić informację okreslającą szczegółowy przedmiot, od którego dokonano opłaty)."

"Kompletny wniosek o wydanie karty wędkarskiej jest rozpatrywany w okresie około tygodnia od daty jego złożenia."

"O fakcie odbioru wydanej karty wędkarskiej, wnioskodawca jest powiadomiony telefonicznie przez pracownika tut. Urzędu (w tym przypadku należy podać na wniosku nr telefonu kontaktowego) lub karta wędkarska jest przesyłana pocztą za potwierdzeniem odbioru."

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie istnieje limit czasu ograniczajacy odcinek czasu miedzy zdaniem egzaminu a złożeniem wniosku o wydanie karty wędkarskiej."

#6 Bluzer

Bluzer

Szajbus

• Members
  • 1075 postów

Napisano 23 czerwiec 2008 - 15:26

może sie to wydać głupim pytaiem ale mam karte od niedawna i jestem jeszcze nieopierzony.co to znaczy "wody państwowe",tzn chodzi mi o to czy jesli jestem z Krakowa to czy bez dodatkowych opłat mogę łowić w Parcęcie??wybieram sie tam na wakacje do Kołobrzegu i zastanawiam sie gdzie tam mogę łowić(czy w ogole moge) na podstawie białej karty.

z góry dzieki za odpowiedz
Nieformalne forum krakowskiego koła "ZWIERZYNIEC"
http://www.forumkola...zyniec.fora.pl/

#7 Małgoś

Małgoś

Wędkarz

• Members
  • 36 postów

Napisano 25 czerwiec 2008 - 09:17

CYTAT(Bluzer @ pon, 23 cze 2008 - 18:26) Wyświetl post
może sie to wydać głupim pytaiem ale mam karte od niedawna i jestem jeszcze nieopierzony.co to znaczy "wody państwowe",tzn chodzi mi o to czy jesli jestem z Krakowa to czy bez dodatkowych opłat mogę łowić w Parcęcie??wybieram sie tam na wakacje do Kołobrzegu i zastanawiam sie gdzie tam mogę łowić(czy w ogole moge) na podstawie białej karty.

z góry dzieki za odpowiedz

Przed rozpoczęciem wędkowania masz obowiązek upewnić się do kogo należy dana woda, więc z kim masz regulować ewentualne płatności czy inne zobowiązania.

Z tego co rozumiem, wody można podzielić na "dzikie" (tak rozumiem "wody państwowe") w rodzaju zanikającego już zalewiska w Rudzie Śląskiej-Halembie, na którym można było łowić z samą kartą, oraz wody powiedzmy "administrowane" przez różnego rodzaju związki, stowarzyszenia, firmy czy osoby prywatne, gdzie obowiązują zasady wyznaczone przez "administratora".

Na Parcęcie się nie znam, ale jeśli nie ma ona administratora, czy opiekuna w rodzaju PZW, innej organizacji lub właściciela i nikt nie rości sobie praw do pobierania jakichś opłat za wędkowanie w tym miejscu, to masz prawo tam łowić z samą kartą wędkarską.

Jeśli ktoś wie więcej albo lepiej, proszę o korektę

(acha! przedwczoraj zdałam egzamin na kartę wędkarską icon_mrgreen.gif )

#8 Bury

Bury

Szajbus

• Members
  • 1288 postów

Napisano 25 czerwiec 2008 - 13:10

Wody Państwowe, jak sama nazwa wskazuje... to wody których właścicielem jest Państwo. Żadne PZW, ani żadna osoba prywatna itd. Na tych wodach można łowić "na" samą biąłą kartę.

#9 Pav

Pav

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 25 czerwiec 2008 - 14:07

Witajcie,
po pierwsze chciałem sie przywitać.

po drugie mam pytanie. Chciałem zaznaczyć, że jestem totalnie zielony jeśli chodzi o wędkarstwo. Robiłem to ze 25 lat temu najmarniej.

Moje pytanie, otóż planuję wyjechać sobie na mazury i przy okazji skorzystać z dobrodziejstw jezior i połowic trochę.
Czy w tym celu muszę wyrabiać kartę czy cokolwiek? Dodam, że jest to jednorazowy wypad i nie wiem kiedy znów będę mógł połowić (jeśli w ogóle coś takiego będzie).

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i pozdrawiam
Paweł

#10 Małgoś

Małgoś

Wędkarz

• Members
  • 36 postów

Napisano 26 czerwiec 2008 - 07:22

CYTAT(Pav @ śro, 25 cze 2008 - 17:07) Wyświetl post
Moje pytanie, otóż planuję wyjechać sobie na mazury i przy okazji skorzystać z dobrodziejstw jezior i połowic trochę.
Czy w tym celu muszę wyrabiać kartę czy cokolwiek? Dodam, że jest to jednorazowy wypad i nie wiem kiedy znów będę mógł połowić (jeśli w ogóle coś takiego będzie).

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i pozdrawiam
Paweł

Opcja 1 - chyba najprostsza
Szukasz komercyjnego łowiska, płacisz za np. dzień łowienia (czy wg zasad) i możesz wędkować bez karty.

Opcja 2 - uczysz się do egzaminu, wyrabiasz kartę wędkarską, znajdujesz administratora danej wody (podobno większość mazurskich jezior podlega jakimś związkom itd.), wykupujesz pozwolenia na łowienie w danym miejscu.

Na jednorazowy wypad chyba lepiej znaleźć sobie komercyjne łowisko.

#11 mócha

mócha

Weteran

• Members
  • 503 postów

Napisano 28 czerwiec 2008 - 17:34

ja mam 2 pytania czy mając 15 lat mogę wędkować na 2 wędki na ryby drapieżne albo jedna żywcówka a druga na ryby spokojnego żeru? bo niegdzie nie wyczytałem aby mi zabraaniano ale wczoraj przyczepił sie do mnie kontroler.
2. Czy zostając na noc nie majac 16 lat mój opiekun musi mieć karte wędkarska czy wystarczy że jest pełnoletni? np chcemy się z kolegą wybrać na noc na ryby i czy jego dziadek może być naszym opiekunem

#12 Wędkarz22

Wędkarz22

Wędkarz

• Members
  • 48 postów

Napisano 08 lipiec 2008 - 17:45

a jak mam 14 lat to moge wedkowac sam wiem ze nie moge w nocy ale czy w dzien

CZASEM BY NASZA WYPOWIEDŹ BYŁA ZROZUMIANA DLA KOGOŚ WIĘCEJ NIŻ NAS SAMYCH WARTO UŻYĆ ZNAKÓW INTERPUNKCJI.

Użytkownik Uklejowy_magik edytował ten post 26 lipiec 2008 - 11:50

#13 mokasyn

mokasyn

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 27 lipiec 2008 - 09:28

Witam! Chcialem sie zapytac jak dlugo trzeba czekac na wyrobienie karty wedkarskiej? Czy to robia na miejscu, czy trzeba czekac dłuszej? A jak tak to ile? z góry dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

#14 dxn

dxn

Wędkarz

• Members
  • 26 postów

Napisano 04 sierpień 2008 - 17:30

witam mam 18lat uczę się, wie ktoś ile kosztowało by mnie wyrobienie karty wędkarskiej ?oczywiście z oplatą na rok w rejonach przypoznańskich, mniej wiecej jaka byla by cena tego wszystkiego?

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 19 sierpień 2008 - 17:50

Witam wszystkich forumowiczów. Wędkowałem z 5 lat temu przez około 2 lata, później z braku czasu nie mogłem... Teraz życie znów pozwala mi na to... A więc od stycznia ponownie opłacam składkę w PZW i wyruszam na łowiska w okolicy Wrocławia. Na razie przypominam sobie regulamin PZW i kompletuje sprzęt, na karpia:)
I tu pojawia się moje pytanie...
1)Czy to, że kilka lat temu zdałem egzamin na kartę a później nie łowiłem sprawiło, że karta straciła ważność?? (Nie wiem czy będę musiał zdawać jeszcze raz egzamin) ??
2) Czy to że zdawałem egzamin na kartę wędkarską w woj opolskim sprawia, że jest ona respektowana w całej Polsce?? (Teraz mam zamiar opłacać składkę w dolnośląskim, bo tu mieszkam.) Jak ma się do tego adres zameldowania?? (Tzn to co jest jako adres w dowodzie osobistym??)

#16 tempo3

tempo3

Początkujący

• Members
  • 1 postów

Napisano 20 sierpień 2008 - 18:54

ale jak to jest z woda panstwowa . np. odra jest woda państwowa czyli mozna łowic na sama karte bez składek??

#17 Piotr_81

Piotr_81

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 21 sierpień 2008 - 17:36

Witam.
Nie rozumiem trochę metod opłacania karty członkowskiej PZW.
Rozumiem że po wydaniu karty wędkarskiej nie muszę jej już opłacać, jedynie opłacam kartę PZW?

Jeśli mam rację to następne pytanie: Jeśli dzisiaj opłaciłbym kartę PZW to do kiedy byłaby ona ważna?

#18 arcio99

arcio99

Szajbus

• Members
  • 2335 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 21 sierpień 2008 - 17:59

CYTAT(Piotr_81 @ czw, 21 sie 2008 - 18:36) Wyświetl post
Witam.
Nie rozumiem trochę metod opłacania karty członkowskiej PZW.
Rozumiem że po wydaniu karty wędkarskiej nie muszę jej już opłacać, jedynie opłacam kartę PZW?

Jeśli mam rację to następne pytanie: Jeśli dzisiaj opłaciłbym kartę PZW to do kiedy byłaby ona ważna?

Tak, opłacasz ino legitymację członka PZW, czyli tę ksiażeczke, w której masz miejsce na znaczki.

Do 31 września. Składki opłaca się do ost. dnia kwietnia, inaczej płaci się więcej.

Pytanie ode mnie: jesli nie płace składek 5 lat i po tych 5 latach chcę je opłacic to płacę za bieżący rok czy za pozostałe 5 lat tez icon_confused.gif ?
.....::::: !! WODOM CZEŚĆ !! :::::.....

Piszę poprawnie po polsku

#19 Piotr_81

Piotr_81

Wędkarz

• Members
  • 12 postów

Napisano 22 sierpień 2008 - 10:49

CYTAT(arcio99 @ czw, 21 sie 2008 - 20:59) Wyświetl post
Do 31 września. Składki opłaca się do ost. dnia kwietnia, inaczej płaci się więcej.
Pytanie ode mnie: jesli nie płace składek 5 lat i po tych 5 latach chcę je opłacic to płacę za bieżący rok czy za pozostałe 5 lat tez icon_confused.gif ?

Więc tutaj chyba ja znam odpowiedź jeśli dobrze wyczytałem icon_wink.gif
Opłacasz tylko składkę na bieżący rok + ponownie wpisowe.

Pytanie ode mnie:
Więc do 31 wrześnie nie ma sensu już teraz opłacać karty bo będzie ważna tylko jeden miesiąc, więc lepiej poczekac z opłatą i wyrobieniem karty do października - tak?

Użytkownik Piotr_81 edytował ten post 22 sierpień 2008 - 10:50

#20 Wania

Wania

Wędkarz

• Members
  • 64 postów

Napisano 22 sierpień 2008 - 16:56

Już mam mętlik w głowie.. czyli mam zrobić tak:
1.Nauczyć sie RAPR iść do okręgu PZW zdać egzamin i tu mam pierwsze pytanie na TEJ STRONIE piszę"W Polskim Związku Wędkarskim wysokość opłaty za egzamin ustalają właściwe zarządy okręgów PZW, z zastrzeżeniem, że:
1. egzaminy są nieodpłatne w szkółkach wędkarskich,
2. z opłat egzaminacyjnych jest zwolniona młodzież szkolna."
Czyli im za egzamin nie płacę, płacę tylko 5 zł za białą kartę.
2.Dostaje zaświadczenie o zdanym egzaminie udaje sięz tym do starostwa do wydziału o ochronie środowiska itd. i tutaj mam znowu płacić i dać zdjęcia ?
3.Dostaję upragnioną białą kartę teraz znów kieruje się do okręgu gdzie zdawałem na kartę.
4.Pokazuje białą kartę i wnosze opłatę, jeżeli chce łowić na wodach pzw czyli:
-28zł składka członkowska ulgowa
25 zł wpisowe członka zwyczajnego
-20zł [opłata ucz.] na ochronę i zagospodarowanie wód
5 daje jakieś zdjęcia ?
6 Jeszcze jakieś opłaty mi zostały czy to wszystko ?
7 I ile czeka się na legitymacje?
8 Kiedy najlepiej opłacać składki ?
9 I jak już to wszystko opłace to potem co rok, które składki mam tylko płacić te na ochronę i zagospodarowanie wód czy jeszcze członkowską co roku ?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych