Skocz do zawartości

Zdjęcie

Chorwacja

31 odpowiedzi w tym temacie

#21 Dinet

Dinet

Weteran

• Members
  • 242 postów

Napisano 27 kwiecień 2009 - 07:18

CYTAT(G.T. @ pon, 27 kwi 2009 - 01:02)  
Odświerzam temat.
Planując wakacje w Cro nastawiałem się na nurkowanie, nurkowanie i nurkowanie icon_mrgreen.gif Szukając miejscówek na ten sezon znalazłem ofertę Big Game Fishing i stąd moje pytanie czy ktoś był na tuńczykach lub miecznikach?

przyłączam się do pytania. Będąc w Lipcu na Gran Canaria mam zamiar popłynąć na taki wypad.
pozdrawiam

#22 Suchy

Suchy

Weteran

• Members
  • 249 postów

Napisano 02 lipiec 2009 - 16:42

CYTAT(marek_0 @ wto, 01 lip 2008 - 23:20)  
Ostatnie zdjęcie przedstawia belonę,a na tym wyżej jest ryba zwana po polsku ryba pająk-lepiej jej nie dotykać gołą ręką.
To może ktoś łowił w morzu w Grecji,okolice Aten,proszę o jakieś informacje.

Ja łowiłem , tylko udało mi się tam złapać małe rybki w paski podobne do skalarów na dżdżownice (tylko ta przynęta mi drogę do Grecji przeżyła)
Ale widziałem że chyba tez tam na żywca łowili.

#23 ximus

ximus

Wędkarz

• Members
  • 44 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 08:44

Witam, odświeżam temat. Wybieram się w przyszły weekend na południe Chorwacji. Jak wygląda obecnie sprawa z pozwoleniem na wędkowanie z brzegu? Raczej spławik, grunt czy spin?
Pozdro

#24 melex

melex

Wędkarz

• Members
  • 40 postów

Napisano 09 sierpień 2012 - 11:15

Tu znajdziesz najnowsze, aktualne info:

cro.pl icon_wink.gif

#25 melex

melex

Wędkarz

• Members
  • 40 postów

Napisano 19 wrzesień 2012 - 11:20

Witam,
jako że za oknem plucha, terminy na morzu się wysypały a i na forum nie za dużo relacji postanowiłem coś skrobnąć o tegorocznych wakacjach i zabawie z wędką w CRO.
Co do metody wędkowania to nastawiłem się raczej na grunt, będąc już wcześniej w Chorwacji podpatrywałem kolegów wędkarzy jak w portach "ćwiczą" ledwie 5 cm bestie więc spławik sobie odpuściłem. Sprzęt - dorszowy. Kij, kręcioł, plecionka i przywieszki dorszowe do tego na końcu zestawu zamiast pilka powiesiłem ciężarek gruntowy 50g. Najciekawsze efekty były wieczorem pomiędzy 17-22, i rano od świtu do ok. 08.00. Udało się doś fajnie połapać Oradę - prawie codziennie 3-4 szt. (15-20cm) trafiały na patelnię, lub grilla.
Natomiast bardzo fajna zabawa jest z ośmiornicami - i tu polecam każdemu kto będzie z wędką w CRO. Podpatrując tubylców jak łapią ośmiornicę z ręki (bez kija i krecioła) mając tylko na żyłce, lub bardziej nazwałbym to linką holowniczą coś w rodzaju małego pilka uzbrojonego w małe sterczące kolce postanowiłem spróbować swoich sił.
Na mój dorszowy zestaw zamiast przywieszki załozyłem przypon sumowy z hakiem 1. Do tego mała ryba w całości (ja mając w zasobach użyłem makreli) zawiązana za ogon i chlup do wody na jakieś 25 m od brzegu. Tak zapodany zestaw czekamy az siądzie na dno i bardzo powoli ściągamy (najlepiej od czasu do czasu energiczniej pociągnąć) i efekt murowany! Stanowczo poczujemy opór na kiju, a przy większej sztuce nawet beton! Kilka razy nawet myślałem, że to zaczep ale po chwili walki można było zobaczyć dorodny okaz. To by było chyba na tyle tych moich wypocin...

Załączone miniatury

• DSC_1365.JPG
  • DSC_1380.JPG
  • DSC_1725.JPG
  • DSC_2516.JPG
  • DSC_2533.JPG
  • 158.JPG

Użytkownik melex edytował ten post 19 wrzesień 2012 - 12:42

#26 melex

melex

Wędkarz

• Members
  • 40 postów

Napisano 19 wrzesień 2012 - 13:05

Oooo,
i jeszcze kilka fotek się znalazło... icon_biggrin.gif

Załączone miniatury

• DSC_0865.JPG
  • DSC_1358.JPG
  • DSC_2177.JPG
  • DSC_2539.JPG
  • DSC_2538.JPG

#27 DuDi555

DuDi555

Weteran

• Members
  • 230 postów

Napisano 26 styczeń 2015 - 22:31

Witam! Wreszcie - po 5 latach - wyjeżdżam na konkretny urlop. Chorwacja, sierpień, okolice Makarskiej. Jako, że - po rocznej przerwie - wracam też do wędkowania, zabiorę ze sobą trochę sprzętu. Zorientowałem się już nieco w kwestiach formalnych, wygląda na to, że można kupić zezwolenie na wędkowanie przez Internet.
http://www.mps.hr/default.aspx?id=8122
Jedna kwestia załatwiona, to można wziąć się za sprzęt. Planuję lekki spinning w porcie - z opcją przezbrojenia na lekką spławikówkę lub "śledziówkę" - nie mam za dużo miejsca na wędki. Drugi zestaw to najprawdopodobniej ciężka karpiówka 4,2m "udająca" wędzisko do surfcastingu na nocną zasiadkę. Przynęty - zacznę od dendrobeny, którą przywiozę z Polski, potem - w zależności od wyników - przerzucę się fileciki, bądź to, co znajdę nurkując.
Kilka pytań w kwestii doboru sprzętu - może ktoś już łowił w CRO:
1. Rozmiar haka - czy ma tak duże znaczenie, jak w przypadku polskich ryb spokojnego żeru? Czytałem, że ryby morskie są bardziej "żarłoczne", więc hak nie musi być aż tak dokładnie schowany w przynęcie.
2. Grubość żyłki - tu waham się między 0,30 a 0,40-0,45 mm w przypadku surfcastu. Czy warto inwestować w tak dużą grubość kosztem odległości wyrzutu?
3. Przypon - marzy mi się "morski pies", czyli mały rekinek. Ten z natury ma szorstką skorę i ostre zęby. Lepszy będzie w tym przypadku przypon wolframowy, fluorocarbon, czy 1,0mm sumowa plecionka?
4. Obciążenie / odległość wyrzutu... to już pytanie związane z łowiskiem... Czy warto inwestować w 100-150g ołowiu (surfcast), żeby potem rwać ciężarek, który utknie między kamieniami, czy lepiej założyć mniejsze obciążenie, znów kosztem odległości? Z tym też wiąże się pytanie o konstrukcję zestawu - lepszy chyba będzie ciężarek na bocznym przyponie, niż przelotówka?
"Bynajmniej" to nie "przynajmniej"!
Znaj znaczenie słów, których używasz.

#28 melex

melex

Wędkarz

• Members
  • 40 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 08:29

Witam Kolegę,
a więc tak na szybko nasuwa mi sie kilka refleksji:
- co do wielkości haka to jest to oczywiście uwarunkowane od tego co chcesz łowić, ale generalnie bez większego stresu możesz zakładać większe i mocniejsze haki,
- jeśli chodzi o połowy gruntowe (a wg. mnie przynoszą najlepsze efekty) to doradzałbym przypon wolframowy. Po pierwsze i chyba najważniejsze to dno morskie w Cro jest skaliste i kamieniste więc zaczepów dużo. Osobiście straciłem kilka zestawów zanim poszedłem po rozum do głowy... po wyborze łowiska i przed zarzuceniem polecam maska, rurka - skok do wody i dokładne oględziny dna w poszukiwaniu łach piaskowych - te idealnie nadają się na miejsce zasadzki...
- tak rekinki, jak i ugory (ichniejsze mureny) potrafią bez trudu przetrzeć lub odgryźć przypon, więc polecam wolframowy i to jak jadłuższy.
- przynęty jakie możesz zastosować bez problemu to oczywiście wszystko to co znajdziesz na dnie morza,martwe rybki ale polecam mrożone kalmary które kupisz w sklepie za parę kun - to naturalny pokarm drapieżników chorwackich.
Rekinki biorą z gruntu, ale także na spławik, zaś ugory z gruntu przy skałach (15-20 m) od brzegu więc ciężarki 50-80 g. są wystarczające.
Jeśli będziesz miał możliwość - a polecam, dogadaj się z rybakami i wypłyń z nimi w morze zabierając szpulkę cienkiej żyłki uzbrojoną jedynie w główkę jigową (3-5g) + paczka kalmarów. Zabawa z makrelami gwarantowana!!!
Oczywiście możesz też spróbować BIg Game - mam tu na myśli tuńczyki.

http://www.splawik.c...h...st&p=359124

To tyle tak na szybo...
melex

#29 kabul777

kabul777

Wędkarz

• Members
  • 87 postów

Napisano 26 czerwiec 2017 - 14:21

Wybieram się do Chorwacji jakie i na co można połowie rybki

#30 Darek3876

Darek3876

Wędkarz

• Members
  • 49 postów

Napisano 27 czerwiec 2017 - 21:54

Zależy gdzie jedziesz i co chcesz łowić. Małe rybki biorą na ciasto z chleba, a może big game, albo spining,na paprochy przy kamieniach atakuja fajne ryby jak z akwarium pozdrawiam.

#31 kabul777

kabul777

Wędkarz

• Members
  • 87 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 07:52

Biograd na moru o spining właśnie chodzi coś większego z brzegu można złapać np na Twistera lub kopyto

#32 Darek3876

Darek3876

Wędkarz

• Members
  • 49 postów

Napisano 28 czerwiec 2017 - 21:49

Witam prubuj na woblera albo gume to powinieneś cos trafić w tej czystej wodzie

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych