Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spławik - Podstawy


 • Zamknięty Temat jest zamknięty
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 23 czerwiec 2007 - 14:05

Artykuł instruktażowy dotyczący łowienia na spławik.
Łowienie na spławik jest to metoda, która od zawsze mnie fascynowała. Będąc małym chłopcem wybierałem się z moim dziadkiem na wędkarskie wyprawy tylko po to, aby bez zmrużenia oka przyglądać się całymi dniami jeszcze wtedy ręcznie wystruganemu spławikowi, czekając na jego ruch. To były piękne czasy kiedy sprzętem składającym się z kija bambusowego, kawałka żyłki, haczyka i ręcznie wystruganego spławika łapałem z dziadkiem piękne karasie srebrzyste, których było w tamtych czasach pod dostatkiem i były one głównym celem wędkarzy. Po kilkunastu latach śmiem twierdzić, że moje wędkarskie wspomnienia z dzieciństwa dały mi ogromną wiedzę na temat łowienia na spławik. Od ponad 10 lat wędkuje jedynie tą metodą więc moje doświadczenie, mimo iż nie mam wielu lat na karku jest wysokie, świadczą o tym liczne sukcesy w zawodach spławikowych w moim kole wędkarskim.
Metoda łowienia na spławik jest przeznaczona dla wszystkich wędkarzy: począwszy od młodych, którzy zaczynają się uczyć, kończąc na „starych wyjadaczach”, którzy wiedzą o tej metodzie już prawie wszystko. Głównym przedmiotem w tej metodzie jest oczywiście spławik. Jest on optycznym sygnalizatorem tego co dzieje się pod wodą, a skutki widzimy na jej powierzchni. W momencie gdy ryba połknie naszą przynętę, spławik zaczyna wariować. Może on podskakiwać, powoli zanużać się a także w niektórych przypadkach kłaść się na wodzie (typowe branie leszcza). Dla każdego wędkarza takie zachowanie spławika jest jakby bodźcem do działania. Lekkie, dość szybkie szarpnięcie wędziskiem powoduje zacięcie ryby. Zestaw spławikowy może być dwojakiego rodzaju. Może być to typowa wędka z przelotkami i kołowrotkiem albo zestaw wyczynowy do wędkowania na zawodach, gdzie ogromne znaczenie ma łapanie dużych ilości ryb w małym czasie, dlatego używa się w nich albo tzw. batów lub tyczek, czyli wędek bez przelotek i bez kołowrotka. Oba zestawy maja wiele zalet jak i również wad. Wędki przeznaczone do wędkowania wyczynowego są bardzo elastyczne, giętkie do długości dochodzącej nawet do 13m, z żyłką mocowaną na samym końcu szczytówki. Są bardzo czułe dlatego pozwalają z dużą dokładnością zacinać ryby. Mają jednak ogromną wadę. Podczas holu dużej ryby nie mamy praktycznie żadnego pola manewru co wiąże się albo z pęknięciem żyłki, albo w najgorszym przypadku złamaniem wędki. Natomiast wędki z przelotkami i kołowrotkiem właśnie przeznaczone są do połowu większych ryb. Na oba zestawy spławikowe można złowić prawie wszystkie ryby spokojnego żeru, z nastawieniem, że na wędkę wyczynową będziemy łapać tzw. drobnice czyli płocie, krąpie małe leszczyki a na wędkę z przelotkami i kołowrotkiem duże karpie, sumy, amury. Każda z tych metod zależy od warunków jakie panują w łowisku. Praktycznie w każdym łowisku będziemy stosowali spławiki o innym kształcie, różnej wyporności. W metodzie łowienia na spławik jak sama nazwa wskazuje głównym elementem jest właśnie spławik. W dzisiejszym świecie techniki produkowane są oddzielne spławiki na połów każdego gatunku ryb ale także robione są spławiki na wody stojące i wody płynące. Każdy doświadczony wędkarz układa zestaw pod kontem łowiska oraz ryb jakie będzie chciał łowić. Przynęty podaje się na różnych głębokościach lub kładzie na dno. Na dużych głębokościach stosuje się spławik przelotowy, który nie jest zamocowany do żyłki na stałe. Jest on zamocowany jednopunktowo a na końcu zatrzymujemy go stoperkiem, który wcześniej zakładamy. Taki spławik swobodnie przesuwa się po żyłce.
Pewnie zastanawiacie się jaką wybrać wędkę, jak jej używać, i jak ją chronić? Jeśli potrzebujecie wędki wyczynowej na zawody to nie ma problemu. W naszych sklepach wędkarskich jest ogromny wybór tego sprzętu. Jeśli jesteście początkujący w tej metodzie to na początek polecam zwykłe tanie baty.

Najpraktyczniejszym będzie taki o długości 5m w cenie ok 30 zł ( włókno szklane) a jeśli z tworzywa węglowego to ok. 100 zł. W miarę wzrostu naszych umiejętności potrzebny będzie nam lepszy sprzęt. W grę wchodzą tyczki. Są to wędki o długościach dochodzących nawet do 13 m.
Nie ukrywając nie są one przeznaczone dla wszystkich wędkarzy ze względu na swoją cene.
Cena takiej wędki dochodzi do 3000 zł. Takie wędki przechowuje się specjalnych tubach, w których nie maja prawa się obić ani porysować. Podczas wędkowania tyczkami potrzebne nam będą dodatkowo rolki, na których będziemy wycofywać wędkę do tyłu. Natomiast wędki z przelotkami i kołowrotkiem są bardziej praktyczniejsze. Ich długość waha się w granicach 5 m a cena za dobre wędzisko z włókna węglowego będzie kosztować ok 200 zł.
Wędki przechowuje się w specjalnych torbach ale specjalnie ich się nie zabezpiecza ponieważ są bardzo odporne. Musimy pamiętać o jednej wadzie wędek z włókien węglowych. Nie można nimi wędkować podczas burzy ani w okolicy linii wysokiego napięcia gdyż znakomicie przewodzą prąd. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe!!!
Gdy znajdziemy się już nad wodą z całym naszym sprzętem musimy dowiedzieć się jaka jest głębokość łowiska w którym będziemy wędkować. Do tego celu służy gruntomierz lub zaciskowy ciężarek sondujący. Mocuje się go na końcu zestawu w miejscu gdzie znajduje się haczyk. Jeżeli spławik prawidłowo stoi to ustawiliśmy dobrze grunt, natomiast jeśli spławik leży na lustrze wody musimy podnieść grunt do tego momentu aż spławik będzie prawidłowo ustawiony. Jest jeszcze jedna opcja, spławik może tonąć, czyli ustawiliśmy za mały grunt. Po skończeniu sądowania ściągamy gruntomierz z haczyka.

W naszych wodach stosuje się wszelakiego rodzaju żyłki. Do każdej metody potrzebny jest jej inny rodzaj. Żyłki charakteryzuje się dwoma czynnikami: średnicą żyłki w mm oraz wytrzymałością w kg.

0,15-0,20 do 2,5kg Łowienie na spławik małych ryb. płocie, wzdręgi,małe okonie,ukleje (ogólnie małe rybki)

0,20-0,30 2,5-5.0kg Łowienie na spławik i delikatne łowienie z gruntu np. drygająca szczytówka. leszcze, liny, klenie, pstrągi, jazie

0,30-0,35 5,0-7,0kg Łowienie na ciężkie spławiki na rzekach o dużych uciągach, z gruntu oraz na spinning. brzany, karpie, szczupaki, sandacze i inne większe ryby

0,35-0,50 8,0-13,0kg Wszystkie metody połowu. wszystkie duże ryby: karpie,sandacze, szczupaki

0,50 i grubsze 15,0 i więcej kg Wszystkie metody połowu w nastawieniu na kolosy. głównie sumy

Żyłki ulegają samoczynnemu zniszczeniu dlatego trzeba je wymieniać co kilka lat. Ulegają „starzeniu”, pod wpływem promieni słonecznych oraz kontaktu z wodą. W metodzie łowienia na spławik używa się tak zwanych przyponów. Są to kawałki żyłki o długości od 10-100 cm. Są one cieńsze niż żyłka główna, a dowiązuje się ją do zestawu głównego za pomocą krętlika z agrafką. Zasada polegająca na tym, że przypon musi być cieńszy od żyłki głównej ma kilka zalet. Po pierwsze jeśli haczyk zaczepi nam się o jakąś podwodną przeszkodę urywa nam się jedynie przypon, czyli tracimy jedynie haczyk z kawałkiem żyłki a nie cały zestaw wraz ze spławikiem. Kolejna zaletą jest fakt, że ryby są mniej czujne gdy mamy cieńszą żyłke-chyba jej „nie widzą”. Jeszcze jedno stwierdzenie odnośnie żyłki. Zabrania się zostawiania kawałków żyłki na brzegu ani wyrzucaniu ich do wody, ponieważ jest ona śmiertelna dla ptaków wodnych, którym wkręca się w skrzydła!!!
Kolejnym ważnym elementem wędkowania są oczywiście haczyki. Obecnie znajduje się kilka milionów kształtów haczyków, które przeznaczone są do połowu wybranych gatunków ryb. Haczyki musza byś ostre oraz musza być wytrzymałe na rozginanie. Już nie raz się spotkałem przy holu ładniejszej ryby, że haczyki się wyginają albo łamią. Dlatego trzeba stosować haczyki dobrych firm. Lepiej wydać więcej pieniędzy niż potem narzekać nad łowiskiem. Wielkość haczyków określa się za pomocą odpowiedniej skali. Oto przykładowa skala:W zależności od rodzaju łowiska stosuje się różne zestawy spławikowe.
1) zestaw z maczugowatym spławikiem na wodę stojącą,
2) klasyczny spławik na wietrzną pogodę,
3) klasyczny zestaw z przelotowym spławikiem,
4) zestaw ze spławikiem z antenką do łowienia ryb tuż nad dnem,
5) lekki zestaw odległościowy,
6) zestaw uklejowy.


Moją ulubiona metodą wędkowania jest tak zwana przepływanka. Jest to metoda wędkowania spławikiem na rzekach o różnych uciągach. Szczerze powiem, że nigdy jeszcze nie wędkowałem dyskiem, ale może dlatego że nie musiałem. Zawsze łapię ryby w rzekach o małych uciągach gdzie wystarczy bombka o masie 4 g. Mój zestaw składa się wówczas z obciążenia głównego, którym jest mała oliwka i kilku małych śrucin położonych poniżej oliwki. Jeszcze nigdy zestaw ten mnie nie zawiódł dlatego tutaj go zaprezentuje.

Zestaw pod wodą zachowuje się w następujący sposób:


Moim zdaniem nie ma prostszej metody wędkowania niż metoda spławikowa. Każdy z nas wędkarzy na pewno zaczynał swoją przygodę wędkarską ze spławikiem. To ona sprawiała nam najwięcej frajdy i wrażeń. Wiele przeciwników tej metody uważa, ze wędkowanie metodą spławikową jest bardzo kosztowne, ale zastanówmy się czy wędkarstwo w dzisiejszych czasach jest tanim hobby. Jeśli stać nas na opłacenie składek członkowskich to myśle, że stać nas na wędkowanie tą metodą. Bardzo zachęcam wszystkich wędkarzy do częstego wędkowania tą metodą nie tylko dla własnej frajdy ale i także na zawodach .

RODZAJE SPŁAWIKÓW (w kolejności)
dysk, jezioro i kanał, kanałowy, bolonka, na drapieżniki, odległościowy, rzeka bombka, uklejowy, uniwersalny

#2 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 23 czerwiec 2007 - 14:12

Zacznijmy od tego co to jest SPŁAWIK i do czego służy ?

SPŁAWIK jest wskaźnikiem brań, sygnalizuje moment pochwycenia przynęty przez rybę . Jest najczęściej wykonany z gęsiego pióra, drewna lub tworzywa ,kształtem przypomina długopis bądź ołówek .Spławik umożliwia nam łowienie na różnych głębokościach ,zaczynając od tuż pod powierzchnią a kończąc na samym dnie .Bardzo istotny jest dobór spławika .Wybieramy spławik z takim obciążeniem którym będziemy mogli wykonać rzut na odpowiadającą nam odległość i tak aby z niej był dobrze widoczny .W ciemnych wodach używamy spławików z jasną antenką.
Metoda spławikowa jest jedną z najpopularniejszych metod w wędkarstwie .Podstawowy sprzęt do tej metody to :
Wędzisko
Idealna wędka przeznaczona do prezentowanej metody powinna mieć 3-4 m długości, być wygodna i lekka abyśmy mogli ją trzymać przez długi okres czasu spędzanego nad wodą np. cały dzień. Jest ona ważnym elementem przepływani i jej cechy wpływają na jej łowność. Najważniejszą cechą wędki jest szczytówka przez którą lokalizuje się ciętość kija. Szczytówkę powinna cechować sprężystość . Zbyt sztywna uniemożliwia dalekie i celne zarzucanie , a zbyt miękka zmniejsza skuteczność zacięcia .Sprężystość odnosi się do całego kija i powinna ona równomiernie maleć idąc w kierunku dolnym wędziska . Oto kilka typów wędzisk :A - kij sztywny nie zmienia on sprężystości szczytówki ani środkowej części w konsekwencji prowadzi to do zerwania żyłki już w pierwszych sekundach walki z rybą .Takiego typu kija zwany jest „dyszlem ”
B – kij z miękką szczytówką prowadzi do jej złamania w przypadku kontaktu z większą rybą lub zaczepem.
C – kij bardzo miękki sprężynuje się na całej jego długości .Wymaga dużego zapasu żyłki ponieważ ryba podczas walki może przygiąć kij zbyt nisko i w takim przypadku cała moc wędziska przechodzi tylko i wyłącznie do wytrzymałości żyłki.
D – kij o prawidłowym rozłożeniu sprężystości , pod dużym obciążeniem przybiera kształt przedstawiony na rysunku .Jest wędziskiem bardzo dobrze radzącym sobie w walce z większymi okazami .

Pytaniem które samo się nasuwa jest :
Jak wędkarz powinien trzymać wędzisko w czasie walki z rybą ,żeby najpełniej wykorzystać jego amortyzujące właściwości ?
Otóż wędzisko powinno być utrzymywane pod kątem 50 – 80 stopni do zwierciadła wody ,ponieważ w takiej pozycji wykazuje ono maksymalną sprężystość.

Żyłka
Żyłki do łowienia spławikowego oznacza się angielskim match, niemieckim grund lub innym odpowiednikiem. Odznaczają się miękkością, dzięki której nawet na węzłach ciasnych, dyskretnych, nie wykazują istotnego osłabienia. Są rozciągliwe, dobrze więc amortyzują szarpnięcia ryby. Przysparzają jednak, zwłaszcza w metodach odległościowych, kłopotów z zacinaniem. Należy więc w tym wypadku używać nieco sztywniej szych - nie na tyle wszakże, by powodowały nienaturalne zachowanie przynęty i wymagały obszernych węzłów. Barwą powinny się wtapiać w otoczenie. Za najbardziej uniwersalną uważa się szarobrązową.
Warto znać wady żyłek które wpływają na łowność i odporność wędki .Oto kilka z nich :

· zbyt mała wytrzymałość w stosunku do grubości – zły materiał,
· przesadnie mała wytrzymałość w miejscu węzła,
· nacięcia ,miejscowe zgniecenia ,przypadkowe supły,
· sztywność lub przesadna rozciągliwość,
· jaskrawa biel – kolor obcy w środowisku,
· łatwe nasiąkanie wodą i tonięcie przy położeniu na wodę,
· zbyt szybkie tracenie właściwości (starzenie się).


Dlatego tylko żyłka idealna, tzn. nierzeczywista , nie ma żadnej z wymienionych powyżej wad .Zadowalającą żyłką dla nas będzie : dość mocna , dobrze znosząca naprężenia na węzłach , miękka i w miarę sprężysta , nie tonąca i o barwie maskującej .

SPŁAWIK
Już na początku jest wyjaśnione co to takiego jest spławik i do czego służy .Teraz będę chciał przedstawić jakich spławików używać i czym się powinny cechować .
Spławik jest uroczym elementem wędki , lecz może występować w roli straszaka oraz przeszkody przy zacinaniu ryb. Wniosek z tego taki że korzystamy tylko i wyłącznie ze spławików stawiających rybom najmniejszy opór. W metodzie spławikowej wyporność spławika zawsze przewyższa siły pochodzące od zanurzonej części zestawu. Praktycznie - od obciążników; reszta ma wpływ znikomy: już to z powodu niewielkich rozmiarów (haczyk), już to sporej wyporności własnej (przynęta), już to z powodu jednego i drugiego (żyłka). To, jak duża jest ta nadwyżka wyporności, określa czułość spławika oraz opór, jaki ryba odczuwa z jego strony przy bramach zatapiających. Powinna zatem być możliwie mała. Możliwie mała, a nie jak najmniejsza. Spławik przecież musi pozostać niewrażliwy na przypadkowe drobne zakłócenia. Nie może na przykład tonąć pod wpływem nieco większej porcji przynęty. Nazywamy to statecznością pionową. Obciążenie trzeba dobierać tak, by zostawiało pewien jej zapas, jednocześnie zaś zapewniało dobrą czułość.
Często popełnianym błędem jest niedoważanie spławika (znaczna nadwyżka wyporności). Duży opór odstrasza ryby, a delikatne branie nie jest sygnalizowane.


HACZYK
Do tej metody będą nas interesować typy najprostsze i najbardziej popularne czyli: jednogrotowy ,łopatkowy. W zasadzie rybie nie pozostaje wiele szans, gdy weźmie go do pyszczka: krótkie zacięcie kończy się dla niej smutno. Może Się także obawiać zacięcia zewnętrznego , mimo że przytomnie ujęła przynętę, pozostawiając ostrze poza pyskiem. Częściej jednak w takich przypadkach udaje się jej uniknąć wędkarskiej siatki, a nam przysporzyć pustego zacięcia. Pustych zacięć przytrafi się wykonać sporo każdemu z nas. Gdzie kryją się ich przyczyny?
Zacięciom chybionym sprzyjają najpierw zbyt duże kęsy przynęty ,pogarszające łowność wędki bez winy haczyka .Zacinanie w kierunku od głowy ryby ,szczególnie kiedy wędkarz znajduje się od niej w znacznym oddaleniu, również zmniejsza skuteczność pracy haczyka, bowiem wyrywa go rybie z pyska prawie w płaszczyźnie poziomej i najgodniejszym dla niej kierunku. Ważną rolę odgrywa kształt haczyka który też przyczynia się do pustych zacięć .Haczyki o ciasnym kolanku i jednocześnie długim grocie sprzyjają zacięciom pustym lub płytkim, haczyki odgięte w kolanku są w sposób oczywisty wadliwe .Kolejna wada to przywiązywanie haczyków .Następną wada jest stępienie ostrza – starcie go na dennych kamieniach i zaczepach lub ledwo pod palcem wyczuwalne złamanie .
Dobre haczyki charakteryzuje dość szerokie zagięcie kolanka, nie zbyt długi grot z wyraźnie zaznaczonym zadziorem oraz nie zbyt długie ramię .Całość powinna być wykonana z odpowiednio cienkiego drutu .Istotne znaczenie dla łowności ma rozmiar użytego haczyka.Kierunki zacięcia przedstawione na rysunku powyżej
A-E możliwe kierunki zacięcia, ale w przypadku E następuje wysmykiwanie haczyka rybie z pyszczka.

KOŁOWROTEK
Ważnym elementem w tej metodzie jest kołowrotek , powinien być wyposażony w szpulę do dalekich rzutów. Musi posiadać przynajmniej dwie szpule zapasowe w miarę płytkie i nienagannie działający hamulec. Bardzo istotne jest przełożenie , które powinno wynosić co najmniej 6 : 1 a nawet 6,2 : 1. Nawój żyłki przy jednym pełnym obrocie to około 90cm. Ważną cechą takiego kołowrotka jest odpowiedni profil nawiniętej na szpulkę żyłki.Myślę że z doborem odpowiedniego sprzętu nie będzie problemu , teraz jest bardzo dużo sprzętu wędkarskiego do wyboru do koloru na rynkach i w sklepach .
Nad wodą

W wybranym przez nas miejscu wędkowania ważna jest głębokość , łowić możemy zaczynając tuż pod powierzchnią a kończąc na dnie .Spławikiem regulujemy głębokość na której chcemy łowić ,gdy spławik będzie leżał na wodzie to znaczy że jest ustawiony za duży grunt lub spławik jest źle wyważony. Spławik zarzucony na daleką odległość musi być dobrze widoczny .Ważnym elementem jest nęcenie łowiska w miejscu którym zamierzamy łowić ,aby w nie zwabić ryby .Łowienie metodą spławikową jest bardzo interesujące i pełne emocji .


#3 wolfik

wolfik

  Szajbus

 • Moderator
 • 1160 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 23 czerwiec 2007 - 14:13

Spławikowanie...

Metoda spławikowa jest prostą, ale jednocześnie jakże piękną metodą połowu głównie białorybu(ryb spokojnego żeru, nie polujących na inne ryby, m.in. Karp,Lin,Leszcz,Karaś,Amur,Płoć,Wzdręga).Głównie, ponieważ często poławia się Okonie i można również poławiać tą metodą takie drapieżniki(ryby polujące na mniejsze osobniki) jak Szczupaki, czy Sandacze...
Postaram się przekazać jak najprościej jak najwięcej przydatnych informacji.
Łowienie na spławik polega na umieszczeniu przynęty pionowo pod sygnalizatorem brań-spławikiem, znajdującym się na powierzchni i przeważnie ustawionym prostopadle do tafli wody, ustawiając jednocześnie przynętę w danej wysokości nad dnem, lub kładziemy ją na dnie, w zależności od nastawienia na dany gatunek ryby.Do połowu białorybu: najlepsze są wędziska delikatne, długie i lekkie od 3,9m długości wzwyż.
kołowrotek z hamulcem walki(pokrętło, dzięki któremu moment w którym ryba ciągnie silniej niż wytrzymałość naszej żyłki, nie kończy sie fiaskiem, lecz ryba wysnówa żyłkę z kołowrotka do momentu utracenia sił),z przełożeniem około 5:1(szybkość nawijania żyłkina szpule kołowrotka, przy 1 obrocie korbką, 5 razy nawija się żyłka na szpulę)i zaopatrzonym w conajmniej 100m cienkiej żyłki w przedziale grubości 0,10mm do 0,20mm do żyłki głównej stosuje się przypon(15-50 cm odcinek cieńszej żyłki przewżnie o 0,02mm, aby przy ewentualnym zaczepie urwać tylko haczyk, a nie cały zestaw.
Można również łowić ryby, głównie drobnice na BATA- wędzisko bez przelotek,jednynie z miejscem do zaczepienia żyłki na szczytówce spławiki delikatne 0,3g do 4g,oraz o większej gramaturze do łowienia odległościowego, spławiki dobrze wyważone, tak by ryba nie czuła oporu wypierającego w góre sygnalizatora, wyważane śrócinami zaciskowymi.haczyki w zależności od nastawienia na dany gatunek i wielkość ryby w wielkościach 22 do 2 (czym większy numer tym mniejszy haczyk).
przynęty roślinne, sztuczne oraz robaki czy też ślimaki.Zestaw powinien składać się z:
-stoper- ogranicznik blokujący spławik przelotowy
-spławik-sygnalizator
-śróciny obciążające- by nasz spławik stał pionowo
-śrócina sygnalizacyjna- kiedy kładziemy przynętę nad dnem,dzięki niej możemy dostrzec nawet delikatne branie ryby
-przypon- dla osczędności w ewentualnych stratach zestawu
-haczyk- na nim będzie "wisieć" rybaInną istotna rzeczą, jak już pisałem jest umieszczenie przynęty na konkretnej wysokości nad dnem(lub na nim), do tego przydatny jest gruntomierz ciężki ołów z korkiem, w który wbijamy haczyk i zarzucamy w miejsce łownieania i stoper przesówamy po żyłce, dzięki temu wiemy gdzie nasza przynęta będzie oczekiwać na połknięcie przez rybę.
Przy łownieniu białorybu bardzo istotną rzeczą jest ZANĘTA, czyli jedzenie dla rybek, które będzie je przyciągać zapachem i smacznymi dla nich kąskami, oraz jak najdłużej utrzymywać w miejscu łownienia. Zanętę kupujemy gotową w sklepie wędkarskim, jest ich do wybru multum dla różnych gatunków, o różnych kolorachi zapachach. Zanętę możemy również robić sami ,lecz do tego potrzebujemy dużej wiedzy i doświadczenia w komponowaniu składników pokarmu, by osiągać jak najlepsze efekty wędkowania. zanętę wrzucamy do wody zwilżoną,zlepioną w kule wielkości małej pięści, tak by rozpadała się przy uderzeniu o wodę lub w wodzie, układając "dywanik" jedzenia na dnie łowiska .Pokarm powinien znależć się na obszarze 1-2m kwadratowych, gdzie będziemy umieszczać haczyk z przynętą.
Haczyk z przynętą kładziemy na dnie, w zanęcie kiedy łowimy większe ryby, zbierające pokarm z dna . tu istotna jest śrócina sygnalizacyjna,kiedy jest branie ,ryba podnosi śrócine i spławik sie przytapia, lub przesuwa się

lub ustawiamy spławik ok 5-10 cm nad dnem,przy połowie drobnicy, jak i również większej PłociPrzynęty to m.in. chleb,konopie,pszenica,białe robaki, czerwone robaki,kukurydza,ochotka i wiele innych...Brania widać poprzez: przytopienie, zatopienie, przesówanie, wystawienie i wyłożenie sie spławika.

-Do połowu drapieżników: tu wędzisko krótsze do 3,6 m mocne.Kołowrotek z hamulcem walki, przełożeniem około 5:1 i żyłką grubszą- od 0,22 w górę.jako przyponu używa się przyponów stalowych i wolframowych,by nie pozwolić rybie przegryźć żyłki(w przypadku Szczupaka i Sandacza) i przetarcia( w przypadku suma) Spławiki większe w zależności od wielkości przynęty,od 7g w górę , po to by tzw. "żywiec" nie wciągał naszego spławika pod wode.Używamy tu dużych haków, oraz kotwic i kotwiczek. Przynęty to żywa i martwa rybka, np. Płotka, Jazgarz,Okonek i inne.

Zestaw powinien składać się z:
-stoper- ogranicznik blokujący spławik przelotowy
-spławik-sygnalizator
-śróciny obciążające- by nasz spławik stał pionowo
-przypon-stalowy, by ryba nie przegryzła żyłki
-haczyk lub kotwicaRyby drapieżne łowi się głównie na żywą rybkę przeważnie na zaczepioną za grzbiet kotwicą i martwą rybke na dużym haczyku.moment brania ryby rozpoznajemy, gdy spławik znika pod wodą i nie wypływa przez dłuższą chwilę, odczekujemy na chwile kiedy ryba prawdopodobnie połknie przynętę i zacięcie nie będzie puste. trwa to zwykle 1-5 minut.

Przynęty- jednymi z najlepszych przynęt są niewielkie:

Płotki 5-20 cmi Jazgarze
Pozdrawiam wszystkich kolegów po kiju i do zobaczenia nad wodą...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych