Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wędkarstwo Plażowe ( Surfcasting) Krok Po Kroku

462 odpowiedzi w tym temacie

#461 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 221 postów

Napisano 31 maj 2017 - 18:59

Jesteśmy tu po to by sobie pomagać.... Pozdrawiam. 

#462 mandragora46

mandragora46

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 06 lipiec 2017 - 20:12

Witam,

Jestem baaaardzo początkująca w świecie wędkarskim ale ..... tak mnie naszło na "stare lata" i chciałabym zacząć przygodę z wędkarstwem od moczenia kija na plaży (tak mnie Wasze opowieści zachęciły). Jako kobieta (intelektualna blondynka) zakupu pierwszej wędki dokonałam w "specjalistycznym" sklepie "owada z kropkami" (tak wiem wiem typowo babska logika) i teraz widzę jak Zielona jestem. Mam zasadnicze pytania:

1. czy dla takiej blondi jak ja, wędka (2,7 m) o wyrzucie 40-70g będzie "wystarczająco" wytrzymała ?

2. czy żyłka 0,3 mm jest odpowiednia dla nowicjusza na Bałtyk ?

3. czy kołowrotek o przełożeniu (cokolwiek to znaczy) 5:2:1 TYP 40RD też "ujdzie" ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za oświecenie w tej kwesti.

Bo zawsze za rogiem znajdzie się coś ciekawego

#463 okonhel

okonhel

Weteran

• Members
  • 221 postów

Napisano 06 lipiec 2017 - 20:35

Przede wszystkim odradzam kupowanie sprzętu wędkarskiego w dyskontach. Powód jest prosty - najtańsza chińszczyzna. 

Jeśłi już kupiłaś ten zestaw to z plaży za bardzo nim nie powalczysz z nastęujących przyczyn:

- wędzisko za krótkie by daleko rzucać z plaży;

- ciężar wyrzutu wędki jest za mały by używać ciężkich zestawów, gwarantujących daleki rzut (na plaży używa się zazwyczaj zestawów od 100 do 200 gr., czasem ciężej;

- wędka ustawiona na stojaku lub wstawiona w rurę PCV będzie prowadzić żyłkę dość nisko, przez co fale będą targać Twoją żyłkę i znosić Twój lekki zestaw do brzegu;

- jakość kołowrotków kupowanych w dyskontach jest niska i taki kołowrotek szybko "zużyje" się przy łowieniu plażowym;

- wielkość i wymiary szpuli (szerokośc, wysokość) kołowrotka kupionego przez Ciebie nie pozwoli na dalekie rzuty, nawet po przykręceniu do dłuższego wędziska;

- żyłka kupiona przez Ciebie wytrzyma rzuty zestawów w granicach możliwośći Twojej wędki - zestawów plażowych już nie , chyba że ktoś zastosuje przypon strzałowy. 

Ale żebyś nie skoczyła z najbliższego mostu lub wiaduktu, poszukamy jakiś pozytywów tego spontanicznego zakupu. 

Zakupiony zestaw możesz użyć do innych celów niż łowienie z plaży, np:

- łowienie z gruntu na jeziorach;

- łowienie z gruntu w portach morskich lub z falochronów zewnętrznych;

- od biedy łowienie na spłąwik okoni czy babki byczej w portach.

W portach lub na zewnątrz falochronów jest zazwyczaj głębiej niż przy plaży i nie trzeba tak daleko zarzucać zestawów, przez co można stosować krótsze wędziska o mniejszym ciężarze wyrzutu i stosować lżejsze zestawy. Wportach naszego wybrzeża na taki zestaw możesz łowić flądry, okonie, węgorzyce, babki bycze, węgorze, czasem przyłowem może być leszcz czy płoć. 

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych