Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wędkarstwo Plażowe ( Surfcasting) Krok Po Kroku

462 odpowiedzi w tym temacie

#21 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 25 wrzesień 2007 - 11:57

Dzięki! Żaden ze mnie mistrz, poprostu mam dobre łowisko. Ja łowiłem na robaki dendrobena nr.3. Kolega Piotr na rosówki, które były skuteczniejsze, lecz trudno się nimi rzucało.Myslę, że powinieneś przejść się z rodziną nie jeden raz brzegiem morza i szukać wędkarzy, którzy coś łowią. Jeśli komuś cos udało sie złowić, to połowa sukcesu. Reszta to udoskonalanie metod. Niestety mój chłopak do wędkarstwa się nie garnie!

Załączone miniatury

• fala.jpg

#22 darbarian

darbarian

Weteran

• Members
  • 173 postów

Napisano 25 wrzesień 2007 - 15:46

Niestety od nowego portu do gdyni na plaży nie zobaczysz wędkarza icon_neutral.gif jestem pionierem na tym odcinku icon_mrgreen.gif

Użytkownik darbarian edytował ten post 25 wrzesień 2007 - 15:47

#23 Luko87

Luko87

Weteran

• Members
  • 206 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo,sport

Napisano 25 wrzesień 2007 - 17:24

A już nie długo biedzie dwóch icon_mrgreen.gif Bo ja tez zaczynam.Jetsem tylko ciekaw jak jest w zat gdanskiej z leszczami?Ale płocie juz łowilem to wiem, ze są.W ogóle myśle, że ryby sładkowodne u nas sie odrodziły bo jeszcze pare lat temu to cięzko było złapac jednego okonia a teraz mozna juz kilka sztuk złapać.

Użytkownik Luko87 edytował ten post 27 wrzesień 2007 - 18:43

#24 darbarian

darbarian

Weteran

• Members
  • 173 postów

Napisano 25 wrzesień 2007 - 21:33

No to panowie wędkarze ekipa nam coraz większa się zbiera icon_razz.gif

#25 bartekT

bartekT

Początkujący

• Members
  • 7 postów

Napisano 20 październik 2007 - 15:49

Jako że jest to pierwszy post na tym forum witam i pozdrawiam wszystkich użytkowników!
Od pewnego czasu przymierzam się do wędkarstwa, i w związku z tym, że jestem z Gdyni postanowiłem spróbować wędkarstwa plażowego.
Mam zatem kilka pytań, po pierwsze czy do tego aby łowić z plaży muszę wyrabiać sobie kartę wędkarską, czy wystarczy mi wykupienie pozwolenia w urzędzie? Gdzie mogę znaleźć informację na temat okresów i wymiarów ochronnych? Szukałem tych informacji na stronach PZW i na tym forum, ale nie udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi.
Kolejne pytanie odnośnie sprzętu, gdzie się najlepiej zaopatrywać, kupować w internecie, czy normalnych sklepach? Jakie sklepy polecacie?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

#26 panda

panda

Początkujący

• Members
  • 2 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 22:20

Witam.
zadziwiaja mnie Wasze osiagniecia w rzutach . UzywaCie b.b.b.b. grubych zylek osobiscie nie przekraczm 0.20mm.
zakladam przypon strzalowy dlugosci okolo 15 metrow na jednym koncu 0.20mm na drugim 0.55mm co ulatwi rzuty.

#27 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 01 luty 2008 - 21:20

Bartek, swoje zezwolenie na cały rok 2008 nabyłem za 49 zł. Wykupiłem je w Darłówku , wydał mi je OKRĘGOWY INSPEKTOR RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO W SŁUPSKU. Co do sprzetu, to najpierw rozglądaj się po przyszłym łowisku i podgladaj tam wędkarzy. Porozmawiaj z nimi, popytaj co łowią, jak daleko. Dopiero wtedy kup odpowiedni sprzęt. Zwróć uwagę na różnice w opiniach, temat sprzętu to indywidualny wybór. Pamiętam jak zabrałem kolegę na pierwsze wedkowanie z plaży, wsciekał się, że nie może tak daleko rzucić jak ja. Mnie brały raz na godzinę leszczyki a jemu wzieło tylko raz.... tylko jego leszcz ważył ponad trzy kilo!!!! Kolega nie posiadał sprzętu typowego do surfcastingu mimo to udało mu się złowić sporego leszcza. Najważniejsze, by na danym odcinku plaży były jakieś ryby. Gdy plaża jest bezrybna to machanie ciężarkiem nawet na odległość 180 metrów jest pomyłką.

Załączone miniatury

• 121753bj1.jpg

#28 Guest_wind_*

Guest_wind_*
  • Guests

Napisano 04 luty 2008 - 22:21

bartekT, witaj kolego,
zezwolenie możesz wykupić Urzędzie Morskim w Gdyni, bodaj gdzieś na ul. Śląskiej, (chyba jakaś filia)
poszperaj w necie, znajdziesz napewno wymiary i limity na połowy w Bałtyku, gdzieś już mi się rzuciło w oczy, ale nie pamiętaj już gdzie icon_wink.gif .
Kartę wędkarską chyba musisz okazać przy zakupie zezwolenia, koszt bodaj 52zł.

pozdrawiam

#29 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 11 marzec 2008 - 21:50

W poniedziałek postanowiłem pojechać na plaże powędkować i przetestować zakupione kołowrotki do bardzo dalekich rzutów. Dowiedziałem się, że w piątek brały leszcze. Niestety w tym dniu ryby brały słabo, choć wędkarzy jak na poniedziałek było bardzo dużo. Miałem więc czas na testy. Wcześniej używałem ABU cardinali 77, które słyneły z dalekich rzutów. Szkoda mi jednak tak wartościowych kołowrotków używać wsród morskiego piachu. Postanowiłem kupić 2 sztuki Quantum Zebco-Smart surf SR 660. Skusiły mnie swą szpulą, za takie kołowrotki trzeba wczesniej było zapłacić krocie. Po kilku testach z flamastrem muszę przyznać, że Zebco pozwala na dużo dłuższe rzuty. Bardzo podoba mi się uchwyt rączki ze specjalnej gumy i precyzyjny hamulec. Szkoda, że ryby mnie ignorowały, no mówi się trudno do następnego razu. Podobno w sobotę chłopaki złowili miętusa 1,5 kg.!!!

Załączone miniatury

• surf.1.jpg
  • surf.2.jpg
  • surf.3.jpg

#30 marek_0

marek_0

Weteran

• Members
  • 147 postów

Napisano 28 czerwiec 2008 - 00:15

Witam wszystkich.
Wędkarstwo plażowe to moja pasja,fascynuje mnie od dobrych dziesięciu lat,lecz przez dłuższy czas było to kilka razy w roku podczas plażowania.Teraz na plaży spędzam większość wolnego czasu,bez względu na porę roku.
Zaintrygowały mnie ciężarki zaprezentowane przez kolegę fortela,proszę o informacje jak się zachowują podczas silnego wiatru i fali oraz jak wpływają na długość rzutu.Ewentualnie możliwość nabycia kilku sztuk w celu wypróbowania,kontakt na pw lub gg.
Sam używam klasycznych ciężarków do połowu w morzu z ruchomymi drucianymi wąsami,lecz ich podaż w handlu jest znikoma,pomimo wysokiej ceny.

#31 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 30 czerwiec 2008 - 16:31

Witaj! Ciężarki tego typu znalazłem na skandynawskich stronach www. Zrobiłem je sobie ponad rok temu. Łowię na nie do dzisiaj. Oto wady tych ciężarków:
-skręcanie żyłki, podczas skręcania zestawu do brzegu.
-spory opór podczas holowania ryby (trudno ocenić wielkość ryby)

Zalety:
-dalekie rzuty (zwarty krztałt)
-dość dobre zakotwiczenie w piachu
-łatwość w domowej produkcji.

Zwracałbym też uwagę na specjalną stożkową żyłkę, dzieki niej rzucam 10-20 metrów dalej.

Załączone miniatury

• Mgła3.jpg
  • Żyłka.jpg

Użytkownik fortel edytował ten post 30 czerwiec 2008 - 16:32

#32 marek_0

marek_0

Weteran

• Members
  • 147 postów

Napisano 01 lipiec 2008 - 23:38

CYTAT
Zwracałbym też uwagę na specjalną stożkową żyłkę, dzieki niej rzucam 10-20 metrów dalej.

Powiedz co miałeś na myśli odnośnie tej żyłki.Znam tego rodzaju linki,ich główna zaleta to brak węzła łączącego linkę główną i przypon strzałowy,jednak nie stosuję ich bo dla mnie są trochę krótkie,na moje kołowrotki wchodzi 300 m żyłki 0.30 mm,a nie chcę niczego dowiązywac.
Łowisz w okolicach Łazów,to jak słyszałem bardzo dobre łowisko leszczy i biorą już od późnej zimy (luty,marzec),powiedz czy tak jest rzeczywiście.W rejonie moich łowisk nie mogę namierzyć dobrej miejscówki na tak wczesne połowy leszcza,pierwsze trafiam w ujściu Łupawy w Rowach w kwietniu.W okolicach Czołpina bardzo dobre połowy mam do późnej jesieni,nawet w grudniu ale po pierwszych większych mrozach schodzą chyba za ostatnią rewę.

#33 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 03 lipiec 2008 - 10:17

W całym tym szaleństwie sprzętowym dla mnie dwa wynalazki w sposób znaczący przyczyniły się do usprawnienia wędkarstwa plażowego. Pierwszy to żyłka, która wymieniłem, a drugi to specjalne klipsy do przytrzymania haczyków podczas pierwszej fazy rzutu. Łowiąc w okolicach Łaz pytałem się miejscowych o okresy połowu zimowe i wczesno wiosenne, opinie były różne. Postanowiłem sam sprawdzić i przez cały kalendarzowy rok dwa i trzy razy w miesiącu byłem na plaży. Leszcz brał regularnie najlepiej od czerwca do połowy września. Później brania spadły do poziomu jednej lub dwóch sztuk na dzień by w połowie listopada i grudnia przestać całkowicie wieszać się na wędkach. W styczniu i lutym znowu sporadyczne przypadki pojedynczych sztuk. Marzec, kwiecień i maj to bardzo dziwne okresy, zdarzało się, że były godziny w których brania były częste, a później długie dnie nic. Są to rzetelne opisy, wędkowałem wtedy od świtu do późnego wieczora mimo, że było zimno i bez brań. W zimowe wieczory brała mała flądra. Moja uwaga jest taka, że rok do roku jest nie podobny. Jako powtarzalność żerowań ryb można przyjąć miesiące od czerwca do września. Wczoraj byłem w Łazach i na pięciu wędkarzy na wysokości jez. Bukowo złowiony został tylko jeden leszczyk. Zauważyłem niepokojący szczegół, mianowicie traulowca, który w odległości 1 lub 1,5 kilometra od brzegu ciągnął sieć przez cały dzień. Dopływał do wysokości schodów drewnianych w Łazach, tam krótka przerwa, zawracał i płynął z powrotem za okolice ujścia kanału z jez, Bukowo! Olbrzymie ilości zielska pojawiały się po przepłynięciu tej jednostki. Sprawiało to spory kłopot w wędkowaniu. Chyba los leszczy został już przesądzony! Szkoda, bo to było nieliczne łowisko dużych leszczy. Zostało mi tylko pobawienie się aparatem!

Załączone miniatury

Użytkownik fortel edytował ten post 03 lipiec 2008 - 10:19

#34 sr710

sr710

Początkujący

• Members
  • 4 postów

Napisano 07 lipiec 2008 - 10:34

CYTAT(darbarian @ wto, 25 wrz 2007 - 18:46) Wyświetl post
Niestety od nowego portu do gdyni na plaży nie zobaczysz wędkarza icon_neutral.gif jestem pionierem na tym odcinku icon_mrgreen.gif

Testowałem w zeszłym tygodniu plażę w Brzeźnie. Był to mój "pierwszy raz" jeśli chodzi o surfcasting. Uzbrojony w Cormorana Seacor 4,5 m cw 100-250, karpiowy kołowrotek (castingowy dopiero w planach), żyłkę główną 0,30, przypon strzałowy około 10 m z żyłki 0,50, ciężarek 60g zmieniony potem dla dłuższych rzutów na 70g, zestaw "sklepowy" z 2 haczykami nr 1 i rosówki wyruszyłem o godz 3.30 w stronę Nowego Portu (pani ze sklepu wędkarskiego wskazała mi kierunek "na kamienie"). Morze jak lustro, koloru rtęci. Zastanawiam się, czy w Gdański zdarzają się "białe noce", bo przed wschodem słońca było jasno jak w pochmurny dzień. Wrażenie niesamowite. Co do wrażeń wędkarskich, to było bardzo słabo. Trudno mi ocenic odległość rzutów, ale na pewno przekraczały 50 metrów. Szczytówka nie odnotowywała żadnych brań, a że było bezwietrznie, wszystko byłoby widać. Sytuacji nie polepszyło założenie na haki tajnej broni - znalezionych w przededniu na plaży martwego ale świeżego tobiasza i wyciągniętego własnymi rękami z morza ciernika - który oczywiście mnie pokłuł. Zestaw ściągałem co 15-20 minut, żeby ocenić stan przynęty. Po dwóch godzinach i wędkarskim fiasku w starciu z Zatoką, zwinąłem sprzęt. Najlepiej zdała egzamin własnoręcznie wykonana "podpórka" z rury kanalizacyjnej PCV. Gdańszczan proszę o opinię, czy tam w ogóle są ryby do łowienia i co mogło zdecydować o mojej porażce. Pani w sklepie zarzekała się, że widziała w Brzeźnie przy plaży "łososie" - zapewne chodziło jej o tęczaki, którymi zarybiana jest Zatoka - i że na kamieniach przy porcie wędkarze łowią. Pytanie kiedy, co i na co.

#35 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 12 lipiec 2008 - 11:10

Spedziłem trzy dni w Łazach i przez ten okres złowiłem tylko dwa leszczyki , trzy płotki i średnią flądrę. To fatalny wynik, reszta spotkanych wędkarzy również kiepsko. Przez cały czas pływa tam traulowiec, moim zdaniem to za blisko on trauluje. Jak tak dalej będzie to wyłowi wiekszą cześć leszczy. Rok temu można było tyle złowić w dwie godziny!

Załączone miniatury

#36 mslim

mslim

Wędkarz

• Members
  • 48 postów
  • Zainteresowania:zawodowo - sprzedaż zabawek dla dzieci , hobby wędkarstwo rekreacyjne.

Napisano 22 lipiec 2008 - 10:27

witam - w 2 połowie czerwca próbowałem trochę powędkować z plaży w okolicy kanałku jameńskiego - totalna klapa / może to wina ciągle zmieniającej się pogody a może ja coś nie tak icon_smile.gif choć rozmawiałem kilka razy z kolegami po kiju i wyniki również prawie żadne jak nie zerowe.
spróbuję w przyszłym tygodniu - może nockę zaliczę.
pozdr m
"Wisła słodka - upajajcie się"

#37 yoozeq

yoozeq

Początkujący

• Members
  • 3 postów

Napisano 25 lipiec 2008 - 21:38

Witam wszystkich.

W tym roku postanowiłem iż sprawdzę co można połowić z plaży. 2 tygodnie urlopu w Dębkach przy ujściu Piaśnicy , kupa pytań spacerowiczów i jeden leszcz ok 1,2 kg i mini płoć (jak z jeziora). Łowiłem na kij Jaxona 4,2 m do Surfcastingu + ciężarek 125 - 175 gr. + gotowy zestaw końcowy Jenzi. Niestety myślę, iż rezultat mógłby być lepszy gdyby rzuty były lepsze... - wyciągałem ok 50 - 60 m w pierwszy dołek do drugiego brakowało mi ok. 20 - 30 m icon_sad.gif Tu pytanie o technikę dalekich rzutów - czy ktoś może zrobić jakiś film z instruktarzem jak rzucać jaką techniką krok po kroku bo u mnie np. mimo zmiany ciężaru odległość padała ta sama...

Druga sprawa gdzie robicie zakupy - jakiś sklep internetowy ze sprzętem do surfcastingu...

Trzecia sprawa czy też macie pocięte palce icon_biggrin.gif

Pozdrawiam i liczę na pomoc bo bardzo mi odpowiada taka forma łowienia te wschody i zachody słońca na plaży - cudownie icon_smile.gif A no i opalić się można ;p

Pozdrawiam,
yoozeq

#38 fortel

fortel

Wędkarz

• Members
  • 41 postów

Napisano 09 sierpień 2008 - 18:36

Surfcasting między Unieściem, a Łazami w czwartek 7 sierpnia długo zostanie mi w głowie. Ryby brały bardzo daleko od brzegu, ale za to jakie....Ostatnie foto dla spotkanego wędkarza, który zaczyna surfcasting.

Załączone miniatury

• DSC_1643ia.jpg
  • DSC_1640ii.jpg
  • DSC_1649i.jpg
  • DSC_1653i.jpg
  • DSC_1667i.jpg
  • DSC_1668i.jpg
  • DSC_1669i.jpg
  • DSC_1670i.jpg

#39 arcio99

arcio99

Szajbus

• Members
  • 2335 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie, motoryzacja

Napisano 09 sierpień 2008 - 18:51

CYTAT(fortel @ sob, 09 sie 2008 - 19:36) Wyświetl post
Surfcasting między Unieściem, a Łazami w czwartek 7 sierpnia długo zostanie mi w głowie. Ryby brały bardzo daleko od brzegu, ale za to jakie....Ostatnie foto dla spotkanego wędkarza, który zaczyna surfcasting.

Potwierdzam ! Bylem, widzialem i az sie za głowe złapałem bo tak duzych leszczy jeszcze nie widzialem. Tym początkującym wędkarzem bylem ja icon_smile.gif Jeszcze raz dziękuje Panu za rady, zmontowanie zestawu i robaczki icon_smile.gif W czwartek mi sie nie powiodło, ale w piątek złowiłem 3 płocie łowiąc od godziny 6 do 9, w tym jeden dublet icon_wink.gif Bardzo spodobał mi sie surfcasting, mam nadzieje, ze bedę mógł bo praktykować co roku podczas wakacji i kiedys dorwę te wielkie, morskie leszcze ;]

Dziękuje za zdjęcie icon_wink.gif Wrzucam zdjęcia mojego polowu i cos jeszcze icon_wink.gif

pozdrawiam gorąco Pana i rodzinkę !

Załączone miniatury

• IMG_5489.jpg
  • IMG_5485.jpg
  • IMG_5475.jpg

Użytkownik arcio99 edytował ten post 09 sierpień 2008 - 18:54

.....::::: !! WODOM CZEŚĆ !! :::::.....

Piszę poprawnie po polsku

#40 marek_0

marek_0

Weteran

• Members
  • 147 postów

Napisano 15 sierpień 2008 - 10:48

CYTAT
Ryby brały bardzo daleko od brzegu, ale za to jakie

Kolego fortel,mógłbyś podać jakie to były odległości?Gratuluję udanego połowu,tymbardziej,że z jednego z wcześniejszych postów biła taka pesymistyczna nuta icon_wink.gif Wyjaśnię krótko sens mojego pytania.Do tego czasu używałem wędzisk z bardzo dolnej półki,przyszedł czas na wymianę,metoda bardzo mnie wciągnęła,technikę opanowałem,uważam,dosyć dobrze.Z pewnym dystansem podchodzę do ''kosmicznych technologii'' i opisów sprzętu podanych przez producenta.Zauważyłem na zdjęciach,że używasz wędzisk dość delikatnych w surfcastingu (180 g),za standart uchodzi chyba tak 200 g do 250 g.Jesteś praktykiem,twoja opinia w tej materii byłaby ważna nie tylko dla mnie.Podaj jeszcze jak używane przez ciebie ciężarki zachowują się podczas połowu w morzu dość wzburzonym,gdy mocno ciągnie boczny prąd.Tego lata bardzo mało czasu mogę poświęcić na wędkowanie,mam zamiar odbić to sobie jesienią.
Duże wrażenie zrobiła na mnie ta wielka płoć,to chyba medalowa icon_eek.gif

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych