Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co Robię Źle?

30 odpowiedzi w tym temacie

#21 MarioSan

MarioSan

Weteran

• Members
  • 470 postów
  • Zainteresowania:Wędkarstwo, akwarystyka, sprzęt audio, muzyka, komputery, internet

Napisano 10 czerwiec 2007 - 11:56

Śrucinka na przyponie to dobry pomysł, zwłaszcza przy długich przyponach.

#22 Fedor

Fedor

Wędkarz

• Members
  • 91 postów

Napisano 10 czerwiec 2007 - 16:13

a co sądzicie o kołowrotku?

#23 borys

borys

Wędkarz

• Members
  • 57 postów

Napisano 14 czerwiec 2007 - 20:58

Ale o jakim kołowrotku? icon_rolleyes.gif

Wracając do tej wścipskiej drobnicy to faktycznie śrut na przyponie pomaga.Ja jeszcze trochę bardziej wiązałem zanętę zeby się nie rozwalała przy udeżeniu o wodę i nie ściagała drobiazgu.

#24 LUZAK

LUZAK

Weteran

• Members
  • 375 postów

Napisano 15 czerwiec 2007 - 07:19

Witam. Apropo kołowrotka, Cataną 4000 napewno zucisz dalej jak 2500. Sądząc po opiniach na forum jest to dobry i sprawdzony sprzet w boju icon_biggrin.gif do 100 zł nic lepszego nie wymiślisz, kręcioł godny polecenia sam planuje sobie go kupic bo mam troche sianka odłozonego icon_wink.gif
Catch & Release

#25 fish master

fish master

Wędkarz

• Members
  • 11 postów

Napisano 06 lipiec 2007 - 11:33

Bardzo wnikliwie zapoznałem się z twoimi problemami dotyczącymi feedera. Zacznijmy od początku.
Sprzęt: Wędzisko do feedera powinno być mocne, długości 360 - 390 cm (12 - 13 stóp), o akcji środkowej miękkiej (noodle) lub parabolicznej (slow) i wartością ugięcia np. 4/6 lub 5/6 (jeżeli kij ma 6 sekcji to 4/6 oznacza ugięcię 4 sekscji z 6 możliwych --> od szczytówki w kierunku dolnika), testowa krzywa ugięcia nie powinna przekraczać 3 lbs ("lbs" - oznacza angielskie funty. 1 lbs = 0,45 kg, a to znaczy taką masę pod jaką szczytówka wędziska ugnie się do kąta 90 stopni.). Wybór pomiędzy wędziskiem teleskopowym, wygodnym w podróży, a składanym o lepszej akcji jest kwestią gustu, podobnie jak przelotki (kolorowe nici: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, aż po fioletowy i jaskrawobiały odklejane z mleczno-żółtego plastra i przyklejane woskiem miodowym oraz korkiem do wędziska).
Kołowrotek powinien mieć duże przełożenie, aby szybko móc ściągnąć zestaw z dużej odległości, np. 5:1 lub 5,5:1, szpulę typu LONG CAST, która zmieści min. 250 m żyłki grubości 0,35 mm, kabłąk klasyczny lub typu UT (lekko wygięty na zewnątrz), gładką, obracającą się rolkę, prowadzącą żyłkę. Ja lubię modele złote, wykończone błyszczącym się w świetle grafitem, ale to także kwestia gustu.
Zyłka (w warunkach wody stojącej i przy umiarkowanej pogodzie) powinna mieć grubość 0,22 mm, przypon o ok. 0,05 mm cieńszy, zatem 0,16-0,18 mm. Zyłka główna powinna być połączona z przyponem solidnym krętlikiem bez agrafki np. nr 4 lub nr 2. Haczyk to również kwestia wyboru. Proponuję złote (GOLD 24 karaty) CHINU "Kamatsu" nr 6 (z dwoma kolorowymi linkami na opakowaniu) lub VMC (żółta tekturka z wklejoną folią) nr 4-6 [ceny nie przekraczają 6,00 zł].
Zanęta: Mogę zaproponować Ci moją ogólną zanętę do zestawu ze spławikiem w kształcie odwróconej gruszki lub kulki, z obciążeniem punktowym. Tutaj również powinna zdać egzamin. Daję 20% bazy GOLD lub YELLOW BREAM "Marcel Van Den Eynde", mleczka kolorowego "Magic Color" (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy i mleczno biały), żółtych trocin dębowych, miodu lipowego, makaronu kolanek, płatków owsianych. Zanętę kleję żwirem, oblanym mlekiem dla dzieci Bebiko. Kładę 4 do 6 kul. Bywa i tak, że wcześniej przygotowuję sypką miesznkę: 2 paczki Slekty i 1 paczkę Lin Karaś Specjal. Następnie wyrzucam ją łyżką i dopiero na taki "dywanik" kładę kule. Donęcam za pomocą procy lub wyrzutni (plastikowa rura ze szklanym zaworem + butla gazowana metalowym stojaku): ciętymi czerwonymi robakami z ziemią ogrodniczą lub jokersem z gliną (w stosunku 1:2).
Zestaw: Jeżeli chcę łowić z "telewizorkiem" (koszyczkiem zanętowym), mój zestaw konstruuję tak: do żyłki głównej (pokrywam ją wcześniej silikonem, bo zależy mi na pływalności) węzłem zderzakowym lub baryłkowym
wiążę przypon strzałowy (czyli końcowy odcinek żyłki lub linki wędkarskiej o większej wytrzymałości niż żyłka główna, przenoszący główne obciążenie w czasie dynamicznych rzutów ciężkim zestawem), długości 2x wędzisko. Na niego nawlekam sztywną rurkę antysplątaniową (krótszą częścią do dołu), do której zapinam koszyczek, czerwony koralik, wiążę krętlik i przypon z haczykiem, długości 0,2 do 1,5 metra.

Resztę napiszę później

FISHMASTER

#26 fish master

fish master

Wędkarz

• Members
  • 11 postów

Napisano 10 lipiec 2007 - 12:53

Bardzo wnikliwie zapoznałem się z twoimi problemami dotyczącymi feedera. Zacznijmy od początku.
Sprzęt: Wędzisko do feedera powinno być mocne, długości 360 - 390 cm (12 - 13 stóp), o akcji środkowej miękkiej (noodle) lub parabolicznej (slow) i wartością ugięcia np. 4/6 lub 5/6 (jeżeli kij ma 6 sekcji to 4/6 oznacza ugięcie 4 sekcji z 6 możliwych --> od szczytówki w kierunku dolnika), testowa krzywa ugięcia nie powinna przekraczać 3 lbs ("lbs" - oznacza angielskie funty. 1 lbs = 0,45 kg, a to znaczy taką masę pod jaką szczytówka wędziska ugnie się do kąta 90 stopni.). Wybór pomiędzy wędziskiem teleskopowym, wygodnym w podróży, a składanym o lepszej akcji jest kwestią gustu, podobnie jak przelotki (kolorowe nici: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, aż po fioletowy i jaskrawobiały odklejane z mleczno-żółtego plastra i przyklejane woskiem miodowym oraz korkiem do wędziska).
Kołowrotek powinien mieć duże przełożenie, aby szybko móc ściągnąć zestaw z dużej odległości, np. 5:1 lub 5,5:1, szpulę typu LONG CAST, która zmieści min. 250 m żyłki grubości 0,35 mm, kabłąk klasyczny lub typu UT (lekko wygięty na zewnątrz), gładką, obracającą się rolkę, prowadzącą żyłkę. Ja lubię modele złote, wykończone błyszczącym się w świetle grafitem, ale to także kwestia gustu.
Zyłka (w warunkach wody stojącej i przy umiarkowanej pogodzie) powinna mieć grubość 0,22 mm, przypon o ok. 0,05 mm cieńszy, zatem 0,16-0,18 mm. Zyłka główna powinna być połączona z przyponem solidnym krętlikiem bez agrafki np. nr 4 lub nr 2. Haczyk to również kwestia wyboru. Proponuję złote (GOLD 24 karaty) CHINU "Kamatsu" nr 6 (z dwoma kolorowymi linkami na opakowaniu) lub VMC (żółta tekturka z wklejoną folią) nr 4-6 [ceny nie przekraczają 6,00 zł].
Zanęta: Mogę zaproponować Ci moją ogólną zanętę do zestawu ze spławikiem w kształcie odwróconej gruszki lub kulki, z obciążeniem punktowym. Tutaj również powinna zdać egzamin. Daję 20% bazy GOLD lub YELLOW BREAM "Marcel Van Den Eynde", mleczka kolorowego "Magic Color" (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy i mleczno biały), żółtych trocin dębowych, miodu lipowego, makaronu kolanek, płatków owsianych. Zanętę kleję żwirem, oblanym mlekiem dla dzieci Bebiko. Kładę 4 do 6 kul. Czasem dodaję jedną szklankę cukru, by wyeliminować brania innych ryb np. uklei. Bywa i tak, że wcześniej przygotowuję sypką mieszankę: 2 paczki Selekty i 1 paczkę Lin Karaś Specjal. Następnie wyrzucam ją łyżką i dopiero na taki "dywanik" kładę kule. Donęcam za pomocą procy lub wyrzutni (plastikowa rura ze szklanym zaworem + butla gazowa na metalowym stojaku): ciętymi czerwonymi robakami z ziemią ogrodniczą lub jokersem z gliną (w stosunku 1:2).
Zestaw: Jeżeli chcę łowić z "telewizorkiem" (koszyczkiem zanętowym), mój zestaw konstruuję tak: do żyłki głównej (pokrywam ją wcześniej silikonem, bo zależy mi na pływalności) węzłem zderzakowym lub baryłkowym wiążę przypon strzałowy (czyli końcowy odcinek żyłki lub linki wędkarskiej o większej wytrzymałości niż żyłka główna, przenoszący główne obciążenie w czasie dynamicznych rzutów ciężkim zestawem), długości 2x wędzisko. Na niego nawlekam sztywną rurkę antysplątaniową (krótszą częścią do dołu), do której zapinam koszyczek, czerwony koralik, wiążę krętlik i przypon z haczykiem, długości 0,2 do 1,5 metra
Sygnalizatory brania: Mamy do dyspozycji kilka sygnalizatorów brania. Oprócz DS-a (Drgającej Szczytówki) możemy obserwować branie również na wysnuwającej się żyłce. Bardzo prostym i tanim sygnalizatorem może być np. piankowa kulka tzw. bombka (z klipsem do mocowania na żyłce). Jest zwykle bardzo lekka, przez co stwarza maleńki opór biorącej rybie. Produkowane są też modele na cieniutkich, pręcikach z drutu, o wydłużonych korpusach (tzw. policjanty, ping pongi czy bimbadła). Z jednej strony mocowane do dużej przelotki, a z drugiej do żyłki. Nieco bardziej skomplikowanym sygnalizatorem jest tak zwana małpka (ang. monkey climber). Umieszczona jest na malutkiej prowadnicy (na żyłce), przez co przesuwa się w górę i w dół (stąd skojarzenie z małpą wspinającą się po drzewie). W niektórych modelach, z niewielkim, płytkim otworkiem istnieje możliwość zamontowania światełka chemicznego (tzw. świetlika). Mogę także zaproponować Ci sygnalizator elektroniczny, który wykonuję samodzielnie. Wystarczy żółta kulka (beczułka) po jajku-niespodziance, kolorowa dioda LED (czerwona, pomarańczowa, żółta, zielona, niebieska, aż po fioletowa i biała), bateryjka alkaiczna, kawałek korka, klej lub taśma klejąca.
Przynęty: Przynęta powinna być tematycznie związana z zanętą. Z gamy tych zwierzęcych proponuję Ci robaki białe (tłuste, czyste --> angolki) albo barwione (różowe, żółte, czerwone, pomarańczowe), castery(poczwarki, muszą być kremowe lub jasno żółte. Czarne odstraszają ryby i wypływają na powierzchnię wody (!)) , pinki (drobny biały robak), robak czerwony (dżdżownica - No1, No2 i dendobeana - No3 i 4) oraz ochotkę wędkarską (tzw. jokersa - [czyt. dżokersa]), częsty dodatek zanętowy. Ich ceny są zróżnicowane: od 18-25 zł za 1 litr do nawet 80-120 zł (tylko w przypadku czystej ochotki, pachnącej landrynkami). Z przynęt roślinnych głównie ziarna: pszenicy, kukurydzy, łubinu słodkiego, grochu peluszki, bobu oraz fasoli. Z innych warto wypróbować orzechy, chleb, ciasto (np. piernik z miodem), owoce, czy kulki proteinowe.
Wyczytałem, że lubisz łowić metodą drgającej szczytówki (ang. quivertip). Powinieneś zatem zakupić kilka wymiennych szczytówek o różnej czułości. Taką wędkę nazywamy wówczas multifeederem. Po zarzuceniu zestawu do wody należy delikatnie napiąć żyłkę, a kij (podczas łowienia w wodzie stojącej) ustawić równolegle do powierzchni wody (tak by żyłka trochę napinała szczytówkę). Branie widoczne będzie, jako pogłębiające się drgania topowej części wędziska. Podpórki jakie powinno się zastosować to zamknięta litera "U" (z przodu) i okular "OO" (czerwony lub granatowy) (przy dolniku).
Na koniec chciałbym wrócić do twojego problemu z napięciem koszyczka okrągłego. Wśród typowych "telewizorków" z laminowanym obciążeniem wyróżniamy trzy kształty: okrągły, prostokątny i trójkątny. Każdy z nich cechuje się różną przyczepnością do dna. Koszyczek okrągły ma zwyczaj turlać się po dnie akwenu, przez co trudno go utrzymać w jednym miejscu, prostokątny trzyma się już lepiej, ale i tak zdarza mu się przewracać na drugi bok. Mistrzem w utrzymywaniu się w jednym miejscu jest koszyk trójkątny (ma tylko 3 boki). Albowiem niektóre ryby, jak np. leszcze nie lubią, gdy przynęta przesuwa im się po dnie.
Mam tylko nadzieję, że moje rady okażą się dla Ciebie cenne i pomogą Ci w dalszym opanowywaniu techniki wędkowania.

Życzę Ci "połamania kija"
Z wędkarskim pozdrowieniem
FISHMASTER

#27 przywor

przywor

Początkujący

• Members
  • 9 postów

Napisano 13 lipiec 2007 - 10:29

moze powinienes zmienic miejsce, badz zaneta na jakas inna..

ostatnio zaliczylem 3miejsca i lipa, a na 4miejscowce po 5min odrazu branie..
to mi dalo do myslenia, i postanowilem dalej testowac, lowilem na zanete marcela do feeder, i celowo nasypalem jej mnie. ryba ladnie brala wszystko pieknie. zaneta sie skonczyla i wsypalem jakas inna kupna(taka za 5zl), co dziwo brania gwaltownie zmalaly..

pozdrawiam

#28 Blade

Blade

Weteran

• Members
  • 512 postów
  • Zainteresowania:wędkowanie i nie tylko...

Napisano 13 lipiec 2007 - 11:02

Dłuższa część rurki musi pokazywać w strone szczytówki, nie krótsza. żyłka 0,20 jest ok, grubość przyponu jest ok, tu możesz kombinować, osobiście na leszcze mam przypon z długością 10 cm, czyli krótki. Jeśli łowię w jezirach, stosuje koszyczki z maksymalnie 20gr obciążeniem, to jest wystarczająco. Brania które widziałeś były 99% leszczowe. Powinieneś odrazu zaciąć. Jeśli robisz zanęte, powinieneś ją dać przez sito i dopiero dodać grubsze komponenty jak białe robaki i kuku. Nie stosuj za dużo płatek owsianych. One spowodują, że zanęta będzie twarda jak kamień i się nie rozpuści w wodzie, a to jest jej najważniejszym zadaniem. Możesz to łatwo sprawdzić. Wejś sobie ugnieć troche gotowej zanęty i rzuć ją przy brzegu do wody, tak żebyś ją widział. Wtedy możesz obserwować jak ona się zachowuje.

Jako przynęte stosowałbym 3 - 4 białe robaki.

Aha, pomimo bym jeszcze nęcił kulami w miejscu którym łowisz.

icon_wink.gif
+++Na ryby nie ma złej pogody...
... tylko nie odpowiedniego ubrania+++

#29 przywor

przywor

Początkujący

• Members
  • 9 postów

Napisano 15 lipiec 2007 - 16:08

a brales pod uwage roslinnosc podwodna?

#30 enduro

enduro

Weteran

• Members
  • 274 postów
  • Zainteresowania:polski rap, informatyka, wędkarstwo

Napisano 02 sierpień 2007 - 23:27

różnica w rzucie przy 2500 a 400 dość duża, przy takim samym nawinięciu żyłki (pełna szpula).
nie wiem po co ci aż tak wysoka szpula, tą co masz spokojnie można daleko rzucić, musisz poćwiczyć rzuty, gdyż ja mam stary kołowrotek ze szpulą wysoką na 1,5cm MAX. i umiem tym daleko rzucić. tymbardziej jakbym zmienił na 2500.

Użytkownik enduro edytował ten post 02 sierpień 2007 - 23:30

#31 Wedkarz

Wedkarz

Weteran

• Members
  • 213 postów
  • Zainteresowania:wedkarstwo,muzyka,sport

Napisano 09 styczeń 2008 - 10:21

ja osobiscie posiadam catane 4000 i z tego co sie dowiedzialem z wielu zrodel jest to nie zawodny kolowrotek do polowu feederem ja posiadam kreciola z przednim hamulcem POLECAM !!!!!!!!!!!! icon_wink.gif

C&R!!!!!!!

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych