Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Ibs i LBS
Wędkarstwo - Forum Wędkarskie > Sprzęt wędkarski > Wędziska
jaro_fr
Chcialem sie dowiedziec jak przelicza sie na gramy np. 3LBS ile to g wyrzutu??
hi3r
ja bym sie chcial dowiedziec co to lbs/ybs ........
pietruch
Temat był tutaj wałkowany i to całkiem niedawno icon_confused.gif. Jednak rozumiem, komu chciałoby się przynajmniej poszukać... icon_confused.gif
Jednak dla przypomnienia podam ot takie coś icon_wink.gif

QUOTE(pietruch)

Ciężar wyrzutu [g] =( x lb pomnożyć przez 454 [ponieważ 1lb= 0,454 kg] ) a później otrzymaną iloczyn podzielić przez 16.

Jeżeli komuś nie chce się liczyć to niech skorzysta z tego :
0,5 lb = 14,18g
1 lb = 28,375 g
1,5 lb = 42,5625 g
2 lb = 56,75g
2,5 lb = 70,9375g
3 lb = 85,125g
3,5 lb = 99,3125g
4 lb = 113,5 g
4,5 lb = 127,6875g
5 lb = 141,875g
5,5 lb = 156,0625g
6 lb = 170,25g
6,5 lb = 184,4375g
7 lb = 198,625g
7,5 lb = 212,8125g
8 lb = 227g
8,5 lb = 241,1875g
9 lb = 255,375g
9,5 lb =269,5625g
10 lb = 283,75 g
Kapka
Zastanowiło mnie dlaczego wynik dzielimy przez 16?
liniash
no i o co ch odzi w tych g wyrzutu bo za bardz nie kapuje a jak jest ich wiecej to lepiej prosze wytlumaczcie mi icon_sad.gif
pietruch
Kapka- popytałem, poszukałem i znalazłem bardziej realistyczną teorię niż te co wysyłałem ci na prywatną wiadomość.
To bardzo proste 1 funt ma 16 uncji ta 16 wynika z przeliczania na gramy innymi słowy kij mający krzywą ugięcia 3 funty używamy do ciężarków 3 uncjowych ale to teoria.
Pozdrawiam
1 Funt ma 16 uncji. Ta 16tka wynika z przeliczania na gramy. Innymi słowy kij mający krzywą ugięcia 3 funty wymaga obciążenia do 3 ciężarków uncjowych.

Taką odpowiedź otrzymałem. Wydaje mi się najbardziej realistyczna ze tych wszystkich teori.
pozd.
Kapka
Witam
No to jet już niezłe ja nie miałem czasu poszukac dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam
A tak na marginesie nie można karpiowych wędzisk oznacza normalnie tylko funty i stopy to nieludzke
Tomaszek
Hej! No nie najlepiej z tymi przelicznikami bo z tabelki którą podał pietruch wynika że 0,454 kg = 28,375 g a to jest ewidentnie nieprawda.

Załączam poniżej przeliczniki miar anglosaskich na metryczne

1 ounce, avoirdupois (oz avdp.) = 28.350 grams
[b]1 pound (lb.)
1 quarter (qr.) = 28 lbs = 12.70 kg
1 hundredweight (cwt.) = 4 quarters = 112 lbs = 50.802 kg
1 ton = 20 cwt. = 2240 lbs = 1016 kg = 1.016 metric ton
Anonymous
ale to jest Lbs a nie lb!!!
Bury
Nie wrzeszcz tylko poczytaj dokladnie .
jupsik
to powiedzcie mi bardzo prosze ile to jest 3 lbs bo z tych obliczen to nie wiem nic
Czarnyy
3lbs to ok 1,30kg
SławomirJ
CYTAT(jupsik @ pią, 01 sty 2010 - 22:00) *
to powiedzcie mi bardzo prosze ile to jest 3 lbs bo z tych obliczen to nie wiem nic

przelicznik lbs na gramy

przelicznik z uncji na gramy

Diplomat
CYTAT(Czarnyy @ pią, 01 sty 2010 - 22:05) *
3lbs to ok 1,30kg

Czy to jest Twoja odpowiedż na pierwszy post w temacie? icon_eek.gif ,bo o to pytał autor.
Czarnyy
Odpowiedz dotyczy postu kolegi jupsik. A 3lbs to jest wlasnie te 1,30kg - jeden funt to ok 0,454kg. Jakies watpliwosci ?
SławomirJ
Tak tylko 1 funt (UK) [lb]=453,592 gram to obliczenie wykorzystuje się do wytrzymałości linki (np:plecionki PP są podawane w lb)
Czarnyy
Chodzi mi o to Slawku, ze duzo ludzi mysli lbs z ciezarem wyrzutowym kija. A tymczasem jest to wartosc przy ktorej, kij wygnie sie bodajze o 90 stopni. jesli sie myle prosze mnie poprawic
SławomirJ
Na moje to właśnie lbs to ciężar wyrzutu kija np; 3lbs to około 120g

W lb podają wytrzymałości linki np: Power-pro jest własnie podawana w lb, a w lbs ciężar wyrzutu kija
ErJot
Sławomir ma rację,tak samo jak Pietruch.Oznaczenie w LBS to TC czyli Test Curve (najczęściej spotykane na karpiówkach)czyli po polsku krzywa ugięcia.Oznacza ciężar potrzebny do wygięcia szczytówki kija względem dolnika pod kątem 90 stopni.Przelicza się ją tak jak to podał kolega Pietruch w załączonej tabelce.Najprostrzy jednak przelicznik to 1 Lb TC do 1 oz ciężaru wyrzutowego,stąd dzielenie przez 16 w tabelce .Należy dodać że nie są to wartości bezwzględne ponieważ w zależnośći od akcji wędziska pozwoli nam ono na rzucanie większym obciążeniem niż sugeruje to jego TC,ja na przykład kijem 3.25 lbs o akcji szczytowej bardzo często rzucam ciężarkami 6 OZ czyli 170 g bez obawy o złamanie kija przy rzucie, a zdarzało się rzucanie i 200 g.
Oznaczenia CW czyli Casting Weight lub po polsku ciężar wyrzutu oznaczane są w gramach i sugerują maksymalny ciężar zestawu który możemy danym kijem wyrzucać.
Diplomat
CYTAT(Czarnyy @ sob, 02 sty 2010 - 00:41) *
Odpowiedz dotyczy postu kolegi jupsik. A 3lbs to jest wlasnie te 1,30kg - jeden funt to ok 0,454kg. Jakies watpliwosci ?

Jeśli były to już chyba rozumiesz,pytanie dotyczyło cw.,lub jak kto woli krzywej ugięcia kija.
ErJot
CYTAT(Diplomat @ sob, 02 sty 2010 - 17:28) *
Jeśli były to już chyba rozumiesz,pytanie dotyczyło cw.,lub jak kto woli krzywej ugięcia kija.

CW to nie krzywa ugięcia kija tylko ciężar wyrzutu.Dwie różne rzeczy.

CYTAT(SławomirJ @ pią, 01 sty 2010 - 19:27) *
Na moje to właśnie lbs to ciężar wyrzutu kija np; 3lbs to około 120g

W lb podają wytrzymałości linki np: Power-pro jest własnie podawana w lb, a w lbs ciężar wyrzutu kija

Lbs to nic innego jak liczba mnoga od Lb,Powerpro pisze lb,Daiwa pisze lbs,oznacza jedno i to samo,wytrzymałość linki w funtach.
jupsik
to jesli to wytrzymalosc linki to czemu jest na wedzisku takie oznaczenie???? chyba sławek ma racje
ErJot
CYTAT(jupsik @ nie, 03 sty 2010 - 04:27) *
to jesli to wytrzymalosc linki to czemu jest na wedzisku takie oznaczenie???? chyba sławek ma racje

Przeczytałeś to co napisałem wcześniej?Chyba nie,no to przeczytaj jeszcze raz....
Czarnyy
Tak mysle dalej bo temat nie dal mi spokoju.
Czyli to co wyzej napisalem bylo prawda, ze lbs nie rowna sie cw. kija
Skoro lbs jest:
Funt – pozaukładowa jednostka masy i ciężaru wywodząca się od rzymskiej libry. Miara funta była różna na przestrzeni wieków w różnych państwach, zwykle wynosiła pomiędzy 0,4 a 0,5 kilograma. Stosowany jest skrót lb (od libra, liczba mnoga w jęz. angielskim: lbs).
Czyli oznaczenie kija np karpiowego jednostka LBS ni jak ma sie do cw. Cw dopiero mozemy sobie obliczyc.
I tak jak Erjot pisal i ja rowniez wyzej jest to podana wartosc przy, ktorej kij powinien sie wygiac o te 90 stopni.
Klayman
Ciężar wyrzutu to jedno a krzywa ugięcia to drugie !!!

Krzywą ugięcia podaje się najczęściej w lbs czyli funtach - definicja kilka postów wyżej, a ciężar wyrzutu podaje się w oz (uncjach) lub w gramach.

1 lbs = 0,454 kg
1 oz = 28 g czyli 1/16 lbs
jupsik
oki to poprosze o rade chce kupic wedzisko by ładowac koszykiem 150 gramow +zawartosc koszyka czyli licze tak kolo 180-200 g to jakie bowinno byc oznaczenie lbs?????
SławomirJ
CYTAT(ErJot @ sob, 02 sty 2010 - 01:58) *
Przelicza się ją tak jak to podał kolega Pietruch w załączonej tabelce.Najprostrzy jednak przelicznik to 1 Lb TC do 1 oz ciężaru wyrzutowego,stąd dzielenie przez 16 w tabelce.

Czyli żeby rzucać ciężarkiem 200 gramowym to wędzisko musi mieć 7 [oz] czyli 7lb icon_question.gif

Ten przelicznik ma się nijak do rzeczywistości.Wogle jak dla mnie te oznaczenia w lbs to jakaś paranoja np: w lbs podaja wytrzymałość linki,krzywa ugięcia wędziska ,moc silników elektrycznych i np: kije morskie od 20-50lbs po prostu bigos icon_mrgreen.gif

Dla mnie najlepszym przelicznikiem jest ta tabela:

dodam jeszcze ten przelicznik miar http://kalkulator.jednostek.pl/masy
erdeef
koledzy najpierw nauczmy się rozpoznawać co oznacza nasz opis i na jakim wędzisku został umieszczony np 1. 1/2 LBS czy 3 LBS to jedna górna granica oznaczająca pomiar krzywej ugięcia (TEST CURVE) najczęściej na wędziskach Karpiowych !!!!

6-8 LBS czy 8-10 LBS to dwie wartości oznaczające wytrzymałości żyłek stosowanych do danego kija i nie ma nic wspólnego z cw tak samo jak Test Curve nie jest pomiarem cw tylko mocy kija! Najczęściej spotykany w wędziskach odległościowych i innych najczęściej Brytyjskich lub na ten rynek przeznaczonych.

dlaczego mamy podaną tylko wartość w LBS bez wymieniania cw?
Brytole to cwane bestie i uznali że jakoby wszystko już wiedza i nie potrzebują oznaczenia ciężaru wyrzutowego ponieważ w przypadku wędzisk odległościowych jest to zbędne wszak większość nie przekroczy magicznej granicy 1oz czyli jednostki mniejszej od LB która wynosi ok 28 gram więc około 30 g. Znajdziecie mi na rynku spławik o nominale 30 g?????

wędkarze karpiowi jeszcze bardziej rozmiłowali się w mocy i potrafią oszacować cw swojej wędki po oznaczeniu testu krzywej ugięcia (test curve) który nie jest niczym innym jak takim obciążeniem wędziska aby szczytówka tworzyła z dolnikiem kąt 90 stopni!

Kiedyś przeglądając allegro kopara mi opadła gdy zobaczyłem karpiówkę daiwy której cw przekroczył dla mnie niewyobrażalną granice kilograma (1kg!)Widać ludzie uczą się bardzo powoli a jeszcze słabiej dedukują!!

Chyba pomogłem??????

Ten przelicznik ma się nijak do rzeczywistości.Wogle jak dla mnie te oznaczenia w lbs to jakaś paranoja np: w lbs podaja wytrzymałość linki,krzywa ugięcia wędziska ,moc silników elektrycznych i np: kije morskie od 20-50lbs po prostu bigos icon_mrgreen.gif\

PROSZĘ SPOJRZEĆ

OZNACZENIE WYTRZYMAŁOŚCI LINKI
od 1,6 kg do 4 kg 1,6-4 kg mamy dwie wartości tak jak 2 LBS-8 LBS

OZNACZENIE KRZYWEJ UGIĘCIA (TEST CURVE)
jedna wartość np 1kg mamy jedną wartość np 3 LBS

Prezentowane tabelki podają przybliżony ciężar wyrzutowy i są jak najbardziej słuszne!
SławomirJ
Tyle to my wiemy :!:

Że w odległościówkach Angole stosują oznaczenie np:6lbs i jest to wytrzymałość żyłki jaką można zastosować.

Ale koledze jupsik chodzi ile musi mieć wędka lbs żeby bezpiecznie rzucać ciężarkiem 200 gramowym icon_question.gif

Znasz na to może odpowiedź icon_question.gif

Na moje powinna mieć 3,5lbs do 4lbs
erdeef
na moje według tabeli którą Podałeś wyżej i uznałeś za słuszną powyżej 4 LBS gdyż jak widać w ostatnim okienku tej tabelki widnieje 180g czyli jak dla mnie powyżej 4 LBS

Że w odległościówkach Angole stosują oznaczenie np:6lbs i jest to wytrzymałość żyłki jaką można zastosować.

kolego angole nie opiszą jednej wartości tylko dwie 1 wartość oznacza krzywą ugięcia test curve
na matchach np daiwy widnieje jasno opis od do czyli np 2LBS-6LBS
SławomirJ
CYTAT(ErJot @ sob, 02 sty 2010 - 01:58) *
ja na przykład kijem 3.25 lbs o akcji szczytowej bardzo często rzucam ciężarkami 6 OZ czyli 170 g bez obawy o złamanie kija przy rzucie, a zdarzało się rzucanie i 200 g.

To pozwolę sobie zacytować ErJota ,rzucał ciężarkiem 170g kijem o krzywej ugięcia 3,25lbs a zdarzało się rzucać ciężarkiem 200g bez obawy na złamanie kija.

Tak jak pisałem od 3,5lbs do 4lbs ,ale wędziskiem 4lbs to już do rakiety zanętowej można śmiało stosować.
SławomirJ
CYTAT(erdeef @ pon, 04 sty 2010 - 22:01) *
na moje według tabeli którą Podałeś wyżej i uznałeś za słuszną powyżej 4 LBS gdyż jak widać w ostatnim okienku tej tabelki widnieje 180g czyli jak dla mnie powyżej 4 LBS

kolego angole nie opiszą jednej wartości tylko dwie 1 wartość oznacza krzywą ugięcia test curve
na matchach np daiwy widnieje jasno opis od do czyli np 2LBS-6LBS

Zgadza się że masz podaną minimalną i maksymalne oznaczenie jaką żyłkę możesz zastosować, na szybko pisałem icon_mrgreen.gif

Dodam że każdy podaje definicje a nikt nie poda ile faktycznie musi mieć wędka krzywą ugięcia w lbs żeby rzucać bezpiecznie ciężarkiem 200g ,bo o to pyta kolega jupsik.
ErJot
Tak jak pisałem przy moich kijach SONIK SK4 TC 3.25 rzucanie ciężarkami 6 OZ czyli około 170 g nie jest żadnym problemem i pozwala na dalekie i celne rzuty,tak samo w przypadku Foxów Warrior Elite o tym samym TC których używa kolega z którym wędkuję,na rzekach o bardzo dużym uciągu rzucało się i 200 g ale już nie tak swobodnie i bliżej.
Moim zdaniem jeśli oczywiście mowa o karpiówce to optymalnym kijem do rzucania ciężarkami 200 g będzie spod od 4 do 5.5 lbs TC.
Czarnyy
Wazna jest takze technika rzutu. Mam znajomych lowiacych na odrze i miotajacych na kijach 3,5lbs ciezarkami +200g. wiadomo, ze na rzece nie trzeba jakis super odleglosci pokonywac, dlatego odpowiedni delikatny wymach i kije sobie spokojnie radza, bo nie wyobrazam sobie machania takimi ciezarkami w celu bicia rekordow odleglosci icon_smile.gif
ErJot
CYTAT(Czarnyy @ pon, 04 sty 2010 - 18:42) *
wiadomo, ze na rzece nie trzeba jakis super odleglosci pokonywac

No chyba że rzeka ma kilometr szerokości icon_mrgreen.gif
Klayman
CYTAT(jupsik @ pon, 04 sty 2010 - 13:49) *
oki to poprosze o rade chce kupic wedzisko by ładowac koszykiem 150 gramow +zawartosc koszyka czyli licze tak kolo 180-200 g to jakie bowinno byc oznaczenie lbs?????

Kurcze, Panowie, piszecie tak zawile, że zaczynam mieć sam już z tym problem icon_wink.gif

jeśli chcesz miotać ciężarkiem 200 g to oznaczenie wędziska powinno być 200 g lub 7 oz ... jeśli chodzi o gruntówkę albo feedera,

jeśli chodzi o krzywą ugięcia podawaną w lbs szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak ma się ugięcie statyczne do dynamicznego ale to zależy od wędziska i materiały z jakiego jest ono wykonane. To co podał Sławek nie przemawia do mnie - szczególnie z ta odległością ... hmmmm dziwne.

Tu koledzy mają rację, wędziska spinningowe lub castingowe często mają oznaczenie Test Line np 4-8 lbs oznacza to, że producent zaleca takiej wytrzymałości linki do tego wędziska. Krzywa ugięcia w sumie dotyczy tylko wędzisk karpiowych ( inne także ale bardzo rzadko) i oznacza to ciężar podany w lbs, który nalezy podwiesić, aby szczytówka w zamocowanym poziomo wędzisku wygięła się pod kątem prostym do dolnika. Oczywiście ten test robi się poprzez podwiszaniena lince przewleczonej przez przelotki ciężarka o odpowiedniej wadze (np 3 lbs).
2ryba1
anglicy jak zwykle robią probelmy nie mogą podać jak cały świat w gramach!!!nawet jężdzą ni tym pasem co reszta icon_razz.gif
Czarnyy
Tak jak ktos juz wyzej napisal - 200g to ok 4,5-5lbs wiec juz typowo spod
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.