Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Jaka Żyłka Karpiowa?
Wędkarstwo - Forum Wędkarskie > Metody > Grunt > Karpiowe zasiadki
Stron: 1, 2
ds-fan
Jak w temacie.
Jakie proponujecie icon_question.gif (chodzi o firme)
prosze o wmiare szybką odpowiedź.
Czarnyy
Ja uzywam sufix xcelon grey 0,30
adams1999
shimano tehnium troche droga (180zł za 823m) ale lepszej chyba nie ma
Zanęciarz
Zdecydowanie Ayaka Carptech Mustada. Np 0,25 350m 25 zl - rewelacja! .
Garfield
Chce kupic sufixa duo core 0,35 a czy jest godna polecenia to sie okaze
jaguar56
Tak ja wyżej w temacie jaka żyłkę polecacie do karpióweczki.
Czarnyy
W tym sezonie tandem baits monster icon_smile.gif
GrzegorzF20
CYTAT(Czarnyy @ wto, 05 lut 2008 - 18:46) *
W tym sezonie tandem baits monster icon_smile.gif

tez uzywam zylek Tb i na razie mi w zupelnosci wystarczaja, dobrze sie spisuja te zyleczki no i nie sa az tak drogie:-)
jaguar56
Żeby nie zakładać nowego tematu powiedzcie jakiej średnicy żyłki używacie na karpie? A może wskażecie mi jaką mam założyć? Będę używał kija 3,00 lb długości 3,90 o akcji szczytowej. Łowił będę na średnich i dalekich dystansach a łowisko charakteryzuje się dość czystym dnem tylko z niewielką ilością roślin miękkich oraz niewielkimi koloniami małży. Występują tam misiaczki do około 15 kilo (największego jakiego widziałem miał 12 kilo) a pływają większe.
GrzegorzF20
CYTAT(jaguar56 @ śro, 06 lut 2008 - 16:51) *
Żeby nie zakładać nowego tematu powiedzcie jakiej średnicy żyłki używacie na karpie? A może wskażecie mi jaką mam założyć? Będę używał kija 3,00 lb długości 3,90 o akcji szczytowej. Łowił będę na średnich i dalekich dystansach a łowisko charakteryzuje się dość czystym dnem tylko z niewielką ilością roślin miękkich oraz niewielkimi koloniami małży. Występują tam misiaczki do około 15 kilo (największego jakiego widziałem miał 12 kilo) a pływają większe.

takie minimum to 0,30, ale najczesciej zaklada sie 0,35 taka w zupelnosci wystarcza do wycholowania sporego prosiaczka:-) jeszcze jak nie masz trudnych warunkow to nie ma co grubszych zylek stosowac
jaguar56
CYTAT(GrzegorzF20 @ śro, 06 lut 2008 - 20:44) *
takie minimum to 0,30, ale najczesciej zaklada sie 0,35 taka w zupelnosci wystarcza do wycholowania sporego prosiaczka:-) jeszcze jak nie masz trudnych warunkow to nie ma co grubszych zylek stosowac

Wielkie dzięki za odpowiedź. Pozdro.
jony
Czy łowiąc karpie z gruntu (sprężyna) lepiej jest stosować żyłki sztywne czy miękkie, lub czy nie ma żadnej różnicy?

Pozdrawiam
kuczyk
sufixa nie polecam ... :/ sam miałem ... eh dobra jest ino na jeden sezon a wogóle to jest słaba na węzłach i łatwo sie przeciera takie moje zdanie ... Polecam żyłki z TB ... Tanie , chyba 48 zł za 1000 metrów opłaca się
jaguar56
CYTAT(kuczyk @ nie, 20 kwi 2008 - 21:23) *
sufixa nie polecam ... :/ sam miałem ... eh dobra jest ino na jeden sezon a wogóle to jest słaba na węzłach i łatwo sie przeciera takie moje zdanie ... Polecam żyłki z TB ... Tanie , chyba 48 zł za 1000 metrów opłaca się

Nie wiem czy wiesz ale żyłkę powinno się raczej zmieniać co sezon i ja tak robię.
barotek94
Ja ostatnio byłem na stawach hodowlanych łowiłem karpie około 2 kg. Panowie poradźcie jak się zachowac z karpiem w takiej sytuacji gdy robi on porzadny odjazd w rosliny i podwodne korzenie:jesli go spróbuję oprzytrzymać pójdzie mi żyłka, albo haczyk itp., jeśli pozwole mu tam odjechać no to poplącze żyłkę w tych wodnych przeszkodach i dupa. Najpierw używałem żyłki 0, 14 mm wycholowałem na nią pare dwukilowców, lecz drugie tyle urwałem, potem 0,25 ale raptownie spadła liczba brań i już sam nie wiem. Kolega taty łowi karpie na 0,12 icon_eek.gif a tu duzo osób pisze, że 0,30 też jest dobra icon_eek.gif Karpie max 5 kg, tych większych jeszcze nie mogę przechytrzyć, ale może w przyszłości wejdą w zanętę te większe, narazie chce się nauczyć tylko techniki na tych mniejszych, lecz on jak dla mnie też ładnie jezdżą.
Czarnyy
Powiem szczerze ze z takimi karpikami to sie nie bawie. Zylka 30 lub 35 hamulec beton i nawet bez pompowania do brzegu, byle nie poploszyly innych ryb. Polecam zrobienie przyponu z miekkiego materialu.

Ktos tam sufixa nie poleca z tego co slyszalem sufix robi zylki dla TB
adams1999
CYTAT(Czarnyy @ śro, 28 maj 2008 - 16:37) *
Ktos tam sufixa nie poleca z tego co slyszalem sufix robi zylki dla TB

nie tylko zylki icon_biggrin.gif robi im tez plecionki i materialy na sztywne przypony i na strzałówki
arcio99
Mam zamiar kupic sobie żyłkę Sufix Xcelon 0.25 600m i tutaj moje pytanie: do tej pory używałem żyłek STROFT, za które płaciłem 20zł/150m. A na allegro chodzą żyłki Xcelon za ok. 30zł/600m icon_eek.gif czy ta żyłka oby napewno jest ok ?
Czarnyy
sufix jest ok. Jesli chcesz cos w wiekszej szpulce to polecam TB steel mono po 1000m
ErJot
Balzer Platinum Carp albo Platinum Royal,dla mnie absolutna rewelacja.

zdrapek
Heloo czy ktoś wypróbował AWA-SHIMA ŻYŁKA Reflector Carp:
http://www.allegro.pl/item508784719_awa_sh...600m_100pe.html
jaguar56
Nie używałem ale w przyszłym sezonie wypróbuje dwie żyłki tej firmy.
Na lato przy połowach w gęstej roślinności z powierzchni i z pomiędzy roślinności będę używał http://www.allegro.pl/item506619991_awa_sh...00m_100per.html ,

A w tradycyjnym zestawie użyję http://www.allegro.pl/item508784709_awa_sh...00m_100per.html bo w końcu jak nie spróbujesz to się nie dowiesz jak się sprawuje.
zdrapek
CYTAT(jaguar56 @ pon, 29 gru 2008 - 04:17) *
Nie używałem ale w przyszłym sezonie wypróbuje dwie żyłki tej firmy.
Na lato przy połowach w gęstej roślinności z powierzchni i z pomiędzy roślinności będę używał http://www.allegro.pl/item506619991_awa_sh...00m_100per.html ,

A w tradycyjnym zestawie użyję http://www.allegro.pl/item508784709_awa_sh...00m_100per.html bo w końcu jak nie spróbujesz to się nie dowiesz jak się sprawuje.

Może ktoś już jej używal i powie co i jak z tą żyłką. Ale muszę owiedzieć, że mnie bardzo zainteresowała. Zobaczymy czy jest warta opisu na jej temat ale najważnijsze jak się będzie zachowywała podczas całego sezonu. Może ktoś jeszcze coś podpowie?
Muszkarz
Za takie pieniądze wolałbym już coś sprawdzonego i pewnego icon_wink.gif
misieks93
dobrymi żyłkami będą Dragon Super Mimicry Carp - 300m za 16zł, Dragon Millenium Karp - różne długości max 2x250m za 25zł, Dragon Maxima Carp&Feeder - 300m za 25zł icon_mrgreen.gif
gorąco polecam icon_biggrin.gif
Czarnyy
Tb steel mono ok 50zl za 1000metrow. Lowilem na nia ten sezon i nie mam zastrzezen.
marbo30
tez chce kupic jakas zylke ktora jest dobra tam gdzie jest duzo kolkow,zaczepow uzywam sufixa jest ok ale myslalem o tb wlasnie tej co uzywa Czarnyy,ale czytalem na innych forach i chwala ta zylke moze ktos jej uzywa?
http://www.allegro.pl/item499827769_zylka_...wa_e_sklep.html
Czarnyy
tam gdzie jest duzo kolkow zaczepow itp to moze warto o plecionce pomyslec ? Szczegolnie jesli sa to dosc duze dystanse, plecionka ine jest rozciagliwa co ulatwia silowy hol.
marbo30
uzywalem juz plecionki z gruntu,ale mi jakos nie pasowala ,wole zylke,a jaka miales srednice tej TB steel mono,ja uzywam 0.30 ale teraz chyba kupie troszke grubsza
Czarnyy
Ja lowie na 0,35
Muszkarz
CYTAT(Czarnyy @ pon, 29 gru 2008 - 12:30) *
Ja lowie na 0,35

Bardzo gruba. Ja nie chcę przekraczać 0,30
Myślę, że na jaden kołowrotek nawinę 0,25mm a na drugi 0,28-0,30
ziq
Miał ktoś z was "kontakt" icon_biggrin.gif z tą żyłką Sufixa Xcelon ?? Mam zamiar ją kupić tylko nie wiem czy warto. Czy jest ona dobra i warto ją kupić ??
PS. Ja raczej skłaniam się do średnicy 0.35.
Czarnyy
Co do tego, ze 0,35 jest gruba... nigdy w zyciu, przy karpiach czy amurach takie zylki to koniecznosc jesli ine grubsze nawet. Podam ci taki przyklad z mojej wody: lowie za gorka ktora ma jakie 50cm wody na 120metrze od brzegu zaraz za gorka jest spad do ok 4-5metrow, zestawy klade na spadzie w miejscu gdzie jest ok 2-2,5 metra wody. Teraz pomysl jak wyglada tarcie zylki o garb gorki kiedy ryba zaczyna odjazd w strone srodka wody. Zylka wtedy trze po kamieniach i z ciensza zylka nie ma nawet co podchodzic.
Muszkarz dlaczego nie chcesz przekraczac 28,30 ? jakis konkretny powod ?

Co do sufixa xcelona mialem ja dwa sezony temu i rowniez moge polecic.
marbo30
ja tez mialem sufixa i tez go moge polecic teraz sie zastanawiam czy zostac przy sufix czy kupic daiwe
zdrapek
CYTAT(misieks93 @ pon, 29 gru 2008 - 20:37) *
dobrymi żyłkami będą Dragon Super Mimicry Carp - 300m za 16zł, Dragon Millenium Karp - różne długości max 2x250m za 25zł, Dragon Maxima Carp&Feeder - 300m za 25zł icon_mrgreen.gif
gorąco polecam icon_biggrin.gif

Żyłki mimicry używam i jest super, tylko jak się pojawia coś czego nie znam to muszę jak najszybiej zapoznać się z tym produktem bo może okazać się leprzy.

Więc zapytam ponownie czy ktoś używał tych żyłek?:

http://www.allegro.pl/item508784709_awa_sh...00m_100per.html
http://www.allegro.pl/item508784719_awa_sh...600m_100pe.html

Ineterują mnie dokładnie te rodzaje.
Muszkarz
CYTAT(Czarnyy @ pon, 29 gru 2008 - 15:13) *
Muszkarz dlaczego nie chcesz przekraczac 28,30 ? jakis konkretny powod ?

Tak. Nie lubię zbyt grubych żyłek i nie muszę takich używać. A poza tym na szpule mojego Dragona Maximy wejdzie max. 300m 0,25 icon_wink.gif Na Okume Travertine, którą mam zamiar kupić chcę zaś nawinąć 300m 0,26
Ale rozumiem, że jeżeli ktoś łowi duuuże karpie, to gruba żyłka jest koniecznością.
GrzegorzF20
CYTAT(Muszkarz @ pon, 29 gru 2008 - 14:26) *
Bardzo gruba. Ja nie chcę przekraczać 0,30

przy karpiowaniu 0,35 to minimum

ja mam 0,35 od kilku sezonow i nigdy w zyciu bym nie nawinal cienszej a coraz czesciej mysle aby na druga szpule nawiac grubsza, ale na razie przypony strzalowe z zylki 0,50 wystarczaja

wiec czy za gruuba to bym bardzoooo mocno polemizowal:-)pozdr

p.s. lepiej kupic grubsza anizeli pozniej sobie....bo na rybie zycia zylka zrobi pstryk i sobie nie wybaczysz tego a na pewno nie wplynie to na mniejsza ilosc bran wiec...

edit

jeden minus tak grubej zylki to to ze trzeba miec duzy kolowrotek aby pomiescil sensowna ilosc takiej zylki, a widze ze takich mlynkow nie posiadasz wiec nawin chociaz 0,30
marbo30
z poczatku tez mialem 0.25 bo starzy wedkarze mowili ze na ciensze zylki lepiej bierze karp:)ale juz po tygodniu zmienilem na 0.30 gdyz tam gdzie lowie jest duzo zaczepow i kolkow bo kiedys tam byl las i nie zarobilbym na ciezarki ,na ten sezon kupie 0.33 lub 0.35 bo zauwazylem ze jednak grubosc zylki nie ma znaczenia na ilosc bran
wild
(przy karpiowaniu 0,35 to minimum) hmm ja karpiuje kope lat i wcale nie twierdze ze minimum 0,35 owszem przydaje sie na ciezkich wodach gdzie łowimi w bliskiej odleglosci od zatopionych drzew lub pomiedzy koloniami malzy , na wielu zbiornikach wystarcza mi w zupelnosci dobrej jakosci zylka 0,30 co najwyzej pokusze sie o przypon strzalowy gdy chodzimo rzuty stu metrowe....to tak samo jak z kupowaniem wedek na wyrost ta panujaca moda na 3,5 lbs tylko poco pytam a potem ło spioł sie...
arcio99
CYTAT(GrzegorzF20 @ wto, 30 gru 2008 - 08:16) *
p.s. lepiej kupic grubsza anizeli pozniej sobie....bo na rybie zycia zylka zrobi pstryk i sobie nie wybaczysz tego a na pewno nie wplynie to na mniejsza ilosc bran wiec...

no nie wiem czy do konca tak jest jak mowisz
ErJot
A ja się zgadzam z Grzegorzem,0.35 to minimum.Cieńszej 0.25 używam do karpiowej spławikówy.
Używam żyłki Platinum Royal Balzera.
GrzegorzF20
CYTAT(arcio99 @ sob, 31 sty 2009 - 23:45) *
no nie wiem czy do konca tak jest jak mowisz

no to napisz jak to jest do konca???

ludzie wezmie wam 20stka i na 030 to raczej bedzie ciezko aby nawiazac kontakt z taka rybka

i nie ma roznicy czy to jest 0,30 czy 0,40 bran bedzie tyle samo tylko wszystko rozchodzi sie o pomieszczenie sensownej dlugosci na kolowrotku!!!

zreszta w trudnych warunkach stosuje sie przypony strzalowe z zylki mono 0,50 - 0,60 i tak przy duzym misku bywa ze....

zalezy to od zbyt wiely czynnikow ale 0,35 to jest standrt przy karpiowaniu popytajcie to sie przekonacie lepiej miec zapas mocy niz nie miec

co do wedek to standart jest 3lbs a nie 3,5lbs ale to tak na marginesie:-)

no chyba ze lapiecie miski po 3-14kg w latwych warunkach bez zaczepow roslinnosci bez drzew kolkow małży kamieni etc wtedy 0,30 wystarczy tymi slowami bym zakonczyl
(tylko ze takich zbiornikow jest bardzo malo i zawsze karp ma swoje bezpieczne miejsca przed ktorymi musimy go zatrzymac)

tylko nie placzcie pozniej ze wam poszla ogromna ryba
wild
hmm nie do konca ja wyjołem kilka sztuk dobrze ponad 17 kilowych i jakos mi ta zylka nie pekła .....chyba zalezy to bardziej od odpowiednio dobranego sprzetu icon_smile.gif uczestniczylem w kilku maratonach karpiowych i uwiwerz nie wszyscy stosuja wedki i zylki na wyrost pozdrawiam icon_smile.gif
GrzegorzF20
CYTAT(wild @ nie, 01 lut 2009 - 12:47) *
hmm nie do konca ja wyjołem kilka sztuk dobrze ponad 17 kilowych i jakos mi ta zylka nie pekła .....chyba zalezy to bardziej od odpowiednio dobranego sprzetu icon_smile.gif uczestniczylem w kilku maratonach karpiowych i uwiwerz nie wszyscy stosuja wedki i zylki na wyrost pozdrawiam icon_smile.gif

tez wyciagnalem kilka sztuk powyzej 10kg na 0,30 ale to zalezy od warunkow jakie panuja na lowisku a wiecej jest tych trudnych lowisk niz tych prostych dlatego lepiej kupic 0,35 bo nigdy nie wiadomo gdzie trafimy czesto bywa tak ze na dzikich lowiskach karp 10kg ma potezna moc a widze ze dla ciebie to juz jest ten... na wyrost a to tylko 0,05mm rozumie miec 0,40 to moze byc niekiedy na wyrost ale nie 0,35:-D

co do dobranego sprzetu i umiejetnsci to inna sprawa i mozna byloby o tym ksiazke pisac ale ja caly czas mowie o standardzie czyli biore wszystko pod uwage umiejetosci sprzet rozne lowiska szybkosc wyholowania, czesto trzeba zahamować pierwszu odjazd i na 0,30 sie poprostu nie da i wiele innych czynnikow tym bardziej dla poczatkujacego radze kupic 0,35 bo ma male umiejetnosci i nie zna zachowac duzych karpi nie mowiac juz o umiejetnosciach holowych

wild
prosze na taka łowie fajowa polecam...http://www.allegro.pl/item537138906_zylka_pelzer_white_lightning_0_31mm_1200m_nowa.html
Cyprinus
Zgadzam się z Grzegorzem, dla osób rozpoczynających przygodę z karpiami lepiej jest użyć 0,35 z razji niewielkiego doświadczenia. Uważam jednak, że wiele osób, które już mają doświadczenie chetniej wybiera żyłkę cieńszą (0,30) ale dobrej jakości. Wpływa to z pewnością na odległości rzutowe. Ale głównym wyznacznikiem jaka żyłka i czy wogóle żyłka a nie plecionka to z całąpewnością warunki panujące na danej wodzie.
Czarnyy
Nie zgodze sie z tym, ze osoby posiadajace pewne doswiadczenie z lowieniem miskow przesiadaja sie na ciensze zylki. Ba, poszedl bym krok dalej i stwierdzil odwrotnie: osoby, ktore zaczynaja zbierac doswiadczenia i miec swoje koncepcje na lowienie karpi przesiadaja sie wlasnie na grubsze zylki niz 0,30. Co do plecionek to jestem za ale tylko wtedy kiedy lowimy na sztywno czy przykolkach, zatopionych drzewach i innych gdzie nie mozna pozwolic karpiowi na odjazd i trzeba go zatrzymac a pozniej cholowac silowo.
Cyprinus
CYTAT(Czarnyy @ nie, 01 lut 2009 - 14:45) *
Nie zgodze sie z tym, ze osoby posiadajace pewne doswiadczenie z lowieniem miskow przesiadaja sie na ciensze zylki. Ba, poszedl bym krok dalej i stwierdzil odwrotnie: osoby, ktore zaczynaja zbierac doswiadczenia i miec swoje koncepcje na lowienie karpi przesiadaja sie wlasnie na grubsze zylki niz 0,30. Co do plecionek to jestem za ale tylko wtedy kiedy lowimy na sztywno czy przykolkach, zatopionych drzewach i innych gdzie nie mozna pozwolic karpiowi na odjazd i trzeba go zatrzymac a pozniej cholowac silowo.

Jak chcesz to możesz założyć nawet żyłkę sumową od razu 0,50 wtedy to dopiero będzie zapas mocy...
Tak jak pisałem znajomi również przesiedli się na cieńsze żyłki (0,30) - zawsze można wycisnąć kilkanaście dodatkowych metrów przy rzucie. A wracając do średnicy to najważniejsze jest operowanie hamulcem i umiejętny hol a nie gruba żyłka. A tak nawiasem mówiąc to 0,30 dobrej jakości na pewno jest lepsze od 0,35 lub 0,40 jakiejś badziewnej firmy.

jaguar56
Częściowo zgodzę sie ze optymalna żyłka do połowu karpi to 0,35 ale jak to Grzesiek napisał nie zawsze. Od przyszłego roku na jednym kiju albo i dwóch będę miał żyłeczkę 0,30 gdyż zależy mi na dużej odległości rzutu a wiadomo ze cieńsza żyłka nie jest tak sztywna jak grubsza i łatwiej przechodzi przez przelotki i gładko schodzi ze szpuli. Jasne że zastosuję strzałowkę.
Na łowisku którym łowię mogę zmniejszyć średnicę głownie z tego powodu że mam masę miejsca na hol i żadnych twardych zaczepów w promieniu 300 metrów.

Mam mały dylemat z czego zrobić przypon strzałowy? Z żyłki mono czy plecionki?
wild
czarny a ja twierdze ze plecionka duze lepiej sie spisuje na duzych dystansach poniewaz jej nierozsciagliwosc pomoze nam w sygnalizacji bran natomiast łowiac w poblizu zatopionych drzew lepiej uzyc gruba zylke mono dluzej wytrzyma nic plecionka ktora trafiajac na ostry kant peknie natychmiast chyba ze uzyjesz limpidu...mnie nie raz gruba zylka łowiac miedzy drzewami pomogla w wycholowaniu karpika...codo przyponu strzałowego zalezy od miejsca w ktorym łowisz czyli od miejsca polozenia zestawu
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.